Setari Cookie-uri

despre imaginea rockerilor

hai sa iti povestesc si eu cum sta treaba...
Pletosi satanisti,bautori de sange de virgine,taietori de gaini prin cimitire,mancatori de pisici.
Da.Am simtit-o pe pielea mea.
Dupa cum spuneai si tu...si eu ma integrez greu fiindca uneori sunt retrasa si nu ma destind decat cu cei pe care ii cunosc de ceva vreme.
Si eu sunt pasionata de chestii dark,gotice...Asta isi cam lasa amprenta asupra vestimentatiei mele uneori....dar pur si simplu in astfel de chestii ma simt bine,fara sa exagerez
Din cauza unor pokemoni frustrati&teribilisti lumea isi face o impresie gresita despre rockeri,metalisti etc.
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca esti catalogat drept un drogat,retardat,alcoolic.Din aceasta cauza pierzi uneori multe sanse si alte lucruri doar fiindca oamenii isi spun ''huoo roackeri nu vai,poate ma taie,poate ma manca,poate se imbata si da foc''.Va spun cu mana pe inima ca oamenii care asculta rock (NU pokemonii frustrati sau teribilisti) sunt oameni cu bun simt si oameni care chiar gandesc.
blondiewishes
Postat pe 29 Mai 2010 18:03
De la: lexxy_me, la data 2009-05-20 22:53:47Buna! Fac un mic sondaj despre imaginea rockerilor, sau ce imagine cred ei ca transmit. Intrebarile mele suna cam asa...


Cum definesti conceptul de rocker? (sau altfel spus, cum iti dai seama ca un individ e rocker sau nu?)

Consideri ca faci parte din acest grup? De ce da/ nu?

Rockerii, in general, au un anumit aspect - par lung, imbracaminte tip (tricouri cu formatii, tinte, lanturi, inele), de obicei neagra, la care tin foarte mult. De ce crezi ca fac asta? De ce crezi ca tin la aceste simboluri?

Ti se pare ca rockerii sunt grupul care urmeaza cele mai multe stereotipuri?

Un rocker poate fi si altfel, adica un individ care nu arata ca un rocker , dar asculta in continuare rock, poate fi considerat in continuare rocker?

De ce crezi ca unii aleg sa se debaraseze de imaginea de rocker?

Cum sunt priviti rockerii in societate? Cum sunt primiti de societate?

Cum se comporta rockerii intr-un grup? Cum se compoarta rockerii in afara grupului lor?

Crezi ca rockerii au probleme de integrare in sistem?

Sunt rockerii o clasa ceva mai revoltata decat altele (grupuri care se identifica prin house, manele, pop, jazz, folk, blues)?

Rockerii la nivelul simtului comun sunt niste indivizi pletosi, imbracati in negru, care au lanturi si tinte atasate, dau din cap, umbla in grup, beau mult si dupa fiecare betie distrug locul in care tocmai s-au desfasurat. Ce parere ai despre aceasta viziune asupra rockerilor? Cum crezi ca s-a format aceasta imagine si de ce?

Voi ce pareri aveti?



tipic romanesc...

doar ca te mbraci cu predispozitie in negru, nu nseamna ca esti rocker. inseamna ca ti place nuanta de negru sau cum iti sta n negru.

ca asculti rock, nu nseamna ca esti rocker. inseamna ca ti place genul de muzica rock.

ca bei mult, nu nseamna ca esti rocker, inseamna ca TI place sa bei.

ca ai parul lung, nu nseamna ca esti rocker, inseamna ca iti place parul lung...

sincer mi s a facut scarba citindu ti postul, pentru ca in fiecare propozitie se simte doza aia uriasa de prejudecati, felul in care gandesti, cum judeci totul DUPA APEREnte si mai rau, idei despre care NU AI HABAR.

probleme de integrare in "sistem". ce sistem duduie? ti se pare ca traim intr o socitete elevata? traim intr un sat in cel mai bun caz, in tara curvelor virgine, cum a spus cineva, si avea dreptate, intr o societate PLINA de ipocriti, de persoane care incearca SA PARA intr un fel in care nu sunt.

ce este un rocker? ce este O PERSOANA?

o persoana, dupa parerea mea, e o fiinta umana care are CURAJUL de a fi asa cum e, sa arate cum e cu adevarat in societate, sa stea DREPT, sa aibe coloana vertebrala, sa nu judece si sa nu se simta prost cand e judecat de persoane INFERIOARE care nu se ridica PE NICI UN PLAN la nivelul lui/ei, poate in cel financiar, pentru ca la noi, sa fim seriosi, cei cu putere financiara sunt hotii, taranii , nespalatii burtosi si rozalii.

iar o persoana reala la noi e f greu de gasit, mai ales o femeie care e ea, e libera de tot tacamul de rahaturi care o inconjoara zilnic, fara masti, e ea.

pacat ca lumea de aici e ca la sat, cum mergi spre sud, spre balcani cu atat mai rau...dar sa nu generalizez...

rockk
Postat pe 29 Ianuarie 2011 14:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut urgent prieteni,prietene pt a merge la PINK MARTINI sau CRANBERRIES!!!!!!!!! 19 De la: dragon_fly88 27 Iunie 2010 17:42
infidelitatea 23 De la: TEODORRD 5 Decembrie 2009 19:53
cine ma ajuta ? 10 De la: kudika109150 21 Decembrie 2011 01:31
Lectii de pian pentru toate varstele Boem Club 2 De la: kudika_970539 5 Octombrie 2014 00:00
Adevarul despre Michael Jackson. 3082 De la: kudika227496 11 Iulie 2010 20:17