Setari Cookie-uri

despre imaginea rockerilor

Buna! Fac un mic sondaj despre imaginea rockerilor, sau ce imagine cred ei ca transmit. Intrebarile mele suna cam asa...


Cum definesti conceptul de rocker? (sau altfel spus, cum iti dai seama ca un individ e rocker sau nu?)

Consideri ca faci parte din acest grup? De ce da/ nu?

Rockerii, in general, au un anumit aspect - par lung, imbracaminte tip (tricouri cu formatii, tinte, lanturi, inele), de obicei neagra, la care tin foarte mult. De ce crezi ca fac asta? De ce crezi ca tin la aceste simboluri?

Ti se pare ca rockerii sunt grupul care urmeaza cele mai multe stereotipuri?

Un rocker poate fi si altfel, adica un individ care nu arata ca un rocker , dar asculta in continuare rock, poate fi considerat in continuare rocker?

De ce crezi ca unii aleg sa se debaraseze de imaginea de rocker?

Cum sunt priviti rockerii in societate? Cum sunt primiti de societate?

Cum se comporta rockerii intr-un grup? Cum se compoarta rockerii in afara grupului lor?

Crezi ca rockerii au probleme de integrare in sistem?

Sunt rockerii o clasa ceva mai revoltata decat altele (grupuri care se identifica prin house, manele, pop, jazz, folk, blues)?

Rockerii la nivelul simtului comun sunt niste indivizi pletosi, imbracati in negru, care au lanturi si tinte atasate, dau din cap, umbla in grup, beau mult si dupa fiecare betie distrug locul in care tocmai s-au desfasurat. Ce parere ai despre aceasta viziune asupra rockerilor? Cum crezi ca s-a format aceasta imagine si de ce?

Voi ce pareri aveti?

lexxy_me
Postat pe 20 Mai 2009 22:53
Neste nesplalati care nu contribuie cu nimic la bunul mers al societatii.
Kathara
Postat pe 20 Mai 2009 23:06
auzi bre tanti lavinia, da' nu pui si matale cate o intrebare pe rand!?
ca tare ma incurc in ele si mai ascult si niste metalica si nu ma pot concentra.
geo_x
Postat pe 20 Mai 2009 23:12
De la: Kathara, la data 2009-05-20 23:06:03Neste nesplalati care nu contribuie cu nimic la bunul mers al societatii.


asa e!
ei si manelisti e niste nespalati!
geo_x
Postat pe 20 Mai 2009 23:12
Asa e, tovarase!
Kathara
Postat pe 20 Mai 2009 23:26
De la: calinlavinia, la data 2009-05-20 22:53:47Buna! Fac un mic sondaj despre imaginea rockerilor, sau ce imagine cred ei ca transmit. Intrebarile mele suna cam asa...


1. Cum definesti conceptul de rocker? (sau altfel spus, cum iti dai seama ca un individ e rocker sau nu?)

2. Consideri ca faci parte din acest grup? De ce da/ nu?

3. Rockerii, in general, au un anumit aspect - par lung, imbracaminte tip (tricouri cu formatii, tinte, lanturi, inele), de obicei neagra, la care tin foarte mult. De ce crezi ca fac asta? De ce crezi ca tin la aceste simboluri?

4. Ti se pare ca rockerii sunt grupul care urmeaza cele mai multe stereotipuri?

5. Un rocker poate fi si altfel, adica un individ care nu arata ca un rocker , dar asculta in continuare rock, poate fi considerat in continuare rocker?

6. De ce crezi ca unii aleg sa se debaraseze de imaginea de rocker?

7. a..Cum sunt priviti rockerii in societate?b. Cum sunt primiti de societate?

8. a. Cum se comporta rockerii intr-un grup?b. Cum se compoarta rockerii in afara grupului lor?

9. Crezi ca rockerii au probleme de integrare in sistem?

10. Sunt rockerii o clasa ceva mai revoltata decat altele (grupuri care se identifica prin house, manele, pop, jazz, folk, blues)?

11.Rockerii la nivelul simtului comun sunt niste indivizi pletosi, imbracati in negru, care au lanturi si tinte atasate, dau din cap, umbla in grup, beau mult si dupa fiecare betie distrug locul in care tocmai s-au desfasurat. a.Ce parere ai despre aceasta viziune asupra rockerilor?b. Cum crezi ca s-a format aceasta imagine si de ce?

12.Voi ce pareri aveti?



Ai uitat partea principala sa specifici ca rockeri fac parte din clubul Hells Angels si au o Harley-Davidson.

1. Dupa Harley-Davison si dupa simbolurile de la Hells Angels sau al altor cluburi MC. Aceia care se uniformizeasa cu un anumit tip de motocicleta, imbracaminte, ritualuri, vocabular etc...Eu mai fac diferenta intre rockeri si bikeri si pseudo-rockeri.

2. Nu. Ideologic nu m-as incadra intr-un sistem rigid de subordonare in grup...etc....

3. Aspectul = simbol al grupei din care fac parte sau ar vrea sa faca parte...

4. Nu mai mult ca alte grupuri sau alte subculturi.

5. In conceptia mea de rocker nu se incadreaza cineva care asculta muzica rock. Nu asta e idea bazei in "defintia" despre rocker.

6. Din motive asemanatoare cum se debaraseaza si alti oameni de un ideal comun/hobby/religie/ideologie etc...Ar exista "n" motive.

7.a+b. Depinde de societate in care se afla..

8. a. Depinde de grup. De ex. cei de la Hells Angels au anumite reguli in care se incadreaza si le respecta.b. Depinde de situatie...


9. Nu cred ca rockeri au mai multe probleme de integre intr-un sistem ca alte grupari, ca musulmani intr-o societate crestina etc...Cine vrea sa se integreze se integreaza. Depinde de individ....


10. Nu. daca ai inteles raspunsul de la 1.,5 sau te-ai informa inainte de a pune o intrebare...
In rest ar trebui sa vezi hooligans la meci, marsuri de neonazisti si vei ajunge la concluzia ca rockeri sunt "ingeri" pe langa aia;-)


11. a. Prejudecati.b. Din auzite,zvonuri, stiri ...si filme
12. Pa! M-am plictisit deja...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 21 Mai 2009 00:25
Merci mult pentru raspunsuri Full Metal Jacket!
lexxy_me
Postat pe 21 Mai 2009 20:36
De la: calinlavinia, la data 2009-05-21 20:36:27Merci mult pentru raspunsuri Full Metal Jacket!

Pentru ce-ti trebuia sondajul? Care este parerea ta despre ei?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 22 Mai 2009 01:15
Sondajul e pentru un proiect la scoala. Parerea mea e ca rockerii mai presus de toate sunt oameni. Rockerii sunr oameni care se spala, manaca, muncesc si unii au pozitii de conducere, respira, au neveste, soti, copii si asa mai departe.

Faptul ca decid sa aibe un anumit look tine de individ. Si eu in dimineata asta am sa ma imbrac intr-o rochita crem... pentru ca asa vreau eu! Maine poate am sa port blugi negri si un tricou cu text haios, si poate maine seara am sa comit imprudenta de a iesi din casa, prin vreun club si am sa beau vreo bere sau putin lichid spirtos si am sa dau din cap, ca in fiecare sambata seara cand o sa se auda chop shuy si loverman.

Ceea ce vreau sa spun este ca indiferent de ce port, sau fac atunci cand vreau sa ma simt bine, eu tot membru al societatii am sa fiu. Daca sambata beau, duminica o sa fiu la servici, iar luni niste oameni o sa se foloseasca de munca mea.

Rockerii nu beau mult, nu violeaza virgine, nu sacrifica gaini pe scene, nu se macheaza (la barbati ma refer) si tin cont de igiena (exceptii sunt de la toate regulile). Singurul lor pacat este ca sunt mai execntrici si afiseaza o atitudine mai agresiva, lucru pentru care, personal, ii felicit.
lexxy_me
Postat pe 22 Mai 2009 12:09
In fine... cam asta e parerea mea putin cam agaramata...
lexxy_me
Postat pe 22 Mai 2009 19:50
De la: Kathara, la data 2009-05-20 23:06:03Neste nesplalati care nu contribuie cu nimic la bunul mers al societatii.
d'acord avec toi
yumy
Postat pe 22 Mai 2009 19:53
rocker=wild, , hard, extremly.....SEXY MOTHER FUCKER
Aphrodite
Postat pe 25 Mai 2009 18:44
chiar cunosc niste roacheri si roacheritze. prima impresia chiar este ca sunt niste nespalati, dar cand stai devorba: oameni super inteligenti, inventivi,talentati, descurcareti, amuzanti si am zis inteligenti? nu m-am cuplat cu niciunu (ca sa nu credeti ca fac propaganda subiectiva). in conluzie: oameni deosebiti!!!
l_diana_c
Postat pe 25 Mai 2009 18:49
am avut o colega in liceu care se facuse roackerita si era, evident, intr-un grup de rockeri - ajunsese la un mom dat sa nu se mai spele cate o sapt pe cap, pt ca cica asa faceau si restul si trebuia sa pastreze imaginea grupului.... isi lua tot felul de bratari cu tinte (mie imi plac) care nu ii placeau, dar le purta de dragul celorlalti si mai purta bocanci cand afara era f cald. Plus ca era in permanenta intr-o stare de depresie, mai ales daca cei din jur nu erau de acord cu ce facea ea.

intr-un final s-a desteptat, ca sa zic asa, si acum e o fata normala, feminina si cu tot ce ii trebuie

concluzie: poti fi rocker si fara sa te imbraci in negru din cap pana in picioare, fara tinte si fara par slinos etc.
valabil si pt alte genuri
adina_black
Postat pe 9 Octombrie 2009 14:37
De la: adina_black, la data 2009-10-09 14:37:50am avut o colega in liceu care se facuse roackerita si era, evident, intr-un grup de rockeri - ajunsese la un mom dat sa nu se mai spele cate o sapt pe cap, pt ca cica asa faceau si restul si trebuia sa pastreze imaginea grupului.... isi lua tot felul de bratari cu tinte (mie imi plac) care nu ii placeau, dar le purta de dragul celorlalti si mai purta bocanci cand afara era f cald. Plus ca era in permanenta intr-o stare de depresie, mai ales daca cei din jur nu erau de acord cu ce facea ea.

intr-un final s-a desteptat, ca sa zic asa, si acum e o fata normala, feminina si cu tot ce ii trebuie

concluzie: poti fi rocker si fara sa te imbraci in negru din cap pana in picioare, fara tinte si fara par slinos etc.
valabil si pt alte genuri

ca bine zici ....
Sunt prea multe de spus despre ''roackerii jmecheri''care o ard pe linkin park dar n au auzit in viata lor de Deep Purple...
dar ei sunt prea smecheri ..Si MARI roackeri
blondiewishes
Postat pe 27 Noiembrie 2009 18:23
hai dom'le totusi.
igiena n-are nici o legatura cu genul de muzica pe care il asculti.
blondiewishes
Postat pe 27 Noiembrie 2009 18:25
De la: lexxy_me, la data 2009-05-22 12:09:12Sondajul e pentru un proiect la scoala. Parerea mea e ca rockerii mai presus de toate sunt oameni. Rockerii sunr oameni care se spala, manaca, muncesc si unii au pozitii de conducere, respira, au neveste, soti, copii si asa mai departe.

Faptul ca decid sa aibe un anumit look tine de individ. Si eu in dimineata asta am sa ma imbrac intr-o rochita crem... pentru ca asa vreau eu! Maine poate am sa port blugi negri si un tricou cu text haios, si poate maine seara am sa comit imprudenta de a iesi din casa, prin vreun club si am sa beau vreo bere sau putin lichid spirtos si am sa dau din cap, ca in fiecare sambata seara cand o sa se auda chop shuy si loverman.

Ceea ce vreau sa spun este ca indiferent de ce port, sau fac atunci cand vreau sa ma simt bine, eu tot membru al societatii am sa fiu. Daca sambata beau, duminica o sa fiu la servici, iar luni niste oameni o sa se foloseasca de munca mea.

Rockerii nu beau mult, nu violeaza virgine, nu sacrifica gaini pe scene, nu se macheaza (la barbati ma refer) si tin cont de igiena (exceptii sunt de la toate regulile). Singurul lor pacat este ca sunt mai execntrici si afiseaza o atitudine mai agresiva, lucru pentru care, personal, ii felicit.


Exact exact !!!!

sa sti ca anii trecuti eram intrebata foarte serios de altii ''Dar tu cate pisici mananci saptamanal''sau
''voi sacrificati virgine in cimitir noaptea nu?''
Hai dom'le fi serios.
Aia se numesc teribilisti,care asculta...stiu eu Dimmu B. si altele doar ca sa fie smecheri.
Dar am observat si black-eri care sunt foarte linistiti ..
Asa ca,in ziua de azi sunt tot mai multe rebuturi.
blondiewishes
Postat pe 27 Noiembrie 2009 18:28
si iti mai dau inca o data dreptate. [cred ca esti prima persoana careia ii dau atat de multa dreptate in mai putin de 5 minute ]
dusmani cu igiena exista la toate categoriile.
Si in grupul meu de prieteni,majoritatea sunt pletosi !si sunt toti f f curati
blondiewishes
Postat pe 27 Noiembrie 2009 18:30
De la: Metal_spell, la data 2009-11-27 18:30:57si iti mai dau inca o data dreptate. [cred ca esti prima persoana careia ii dau atat de multa dreptate in mai putin de 5 minute ]
dusmani cu igiena exista la toate categoriile.
Si in grupul meu de prieteni,majoritatea sunt pletosi !si sunt toti f f curati


de unde pana cand, parul lung = murdarie ? si asta intreb eu care sunt tuns tot timpul la 1-2
Tazmanian
Postat pe 27 Noiembrie 2009 18:32
Dragii mei, eu si iubitul meu facem parte dintr-un grup de chopperisti(10 baieti cu nevestele), pletosi, imbracati in piele si tot tacamul. Vreau sa va zic ca sunt numai oameni unul si unul, prietenul meu este avocat (el intr-adevar n-are plete) dar avem un profesor de istorie, un jurist si tot asa! Intr-adevar la intruniri se bea multa bere, se asculta iron maiden, deep purple, led zeppelin si se face multa bascalie. Dar va spun cu mana pe inima, ca in viata mea nu m-am simtit mai bine, ca intre ei! Sunt o gasca deosebita!
miss_darine
Postat pe 27 Noiembrie 2009 18:43
De la: miss_darine, la data 2009-11-27 18:43:26Dragii mei, eu si iubitul meu facem parte dintr-un grup de chopperisti(10 baieti cu nevestele), pletosi, imbracati in piele si tot tacamul. Vreau sa va zic ca sunt numai oameni unul si unul, prietenul meu este avocat (el intr-adevar n-are plete) dar avem un profesor de istorie, un jurist si tot asa! Intr-adevar la intruniri se bea multa bere, se asculta iron maiden, deep purple, led zeppelin si se face multa bascalie. Dar va spun cu mana pe inima, ca in viata mea nu m-am simtit mai bine, ca intre ei! Sunt o gasca deosebita!


bine zici.Ai foarte mare dreptate.
Si te invidiez ;)). esti foarte norocoasa
blondiewishes
Postat pe 27 Noiembrie 2009 18:46
De la: Kathara, la data 2009-05-20 23:26:31Asa e, tovarase!


ei bine ca esti tu desteapta
hai si fa mi un control,sa vezi daca's nespalata

si crede-ma,rockerii chiar contribuie cu mult dar nu vrei tu sa vezi asta.

cheers
blondiewishes
Postat pe 29 Noiembrie 2009 18:41
De la: Aphrodite, la data 2009-05-25 18:44:48rocker=wild, , hard, extremly.....SEXY MOTHER FUCKER


subscriu la asta
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 18:50
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 18:50:45
De la: Aphrodite, la data 2009-05-25 18:44:48rocker=wild, , hard, extremly.....SEXY MOTHER FUCKER


subscriu la asta

la ce, la sexy mother fucker?
miss_darine
Postat pe 29 Noiembrie 2009 18:55
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 18:50:45
De la: Aphrodite, la data 2009-05-25 18:44:48rocker=wild, , hard, extremly.....SEXY MOTHER FUCKER


subscriu la asta


eu suprascriu.
Tazmanian
Postat pe 29 Noiembrie 2009 18:57
De la: miss_darine, la data 2009-11-29 18:55:39
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 18:50:45
De la: Aphrodite, la data 2009-05-25 18:44:48rocker=wild, , hard, extremly.....SEXY MOTHER FUCKER


subscriu la asta

la ce, la sexy mother fucker?


da
da in sensul bun a lui "sexy mother fucker"
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 18:59
De la: Tazmanian, la data 2009-11-29 18:57:45
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 18:50:45
De la: Aphrodite, la data 2009-05-25 18:44:48rocker=wild, , hard, extremly.....SEXY MOTHER FUCKER


subscriu la asta


eu suprascriu.


si tie iti plac roacherii ?
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 18:59
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 18:59:56
De la: Tazmanian, la data 2009-11-29 18:57:45
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 18:50:45
De la: Aphrodite, la data 2009-05-25 18:44:48rocker=wild, , hard, extremly.....SEXY MOTHER FUCKER


subscriu la asta


eu suprascriu.


si tie iti plac roacherii ?


dar, dar sa fie femei
Tazmanian
Postat pe 29 Noiembrie 2009 19:06
De la: Tazmanian, la data 2009-11-29 19:06:06
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 18:59:56
De la: Tazmanian, la data 2009-11-29 18:57:45
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 18:50:45
De la: Aphrodite, la data 2009-05-25 18:44:48rocker=wild, , hard, extremly.....SEXY MOTHER FUCKER


subscriu la asta


eu suprascriu.


si tie iti plac roacherii ?


dar, dar sa fie femei



ne combinam...la cartela?
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 19:12
pletosi nespalati, sacrificii de gaini la concerte sau de virgine in cimitire, neintegrati?...toate sunt niste stereotipuri inventate de societate...eu am parul scurt pana la umeri si fac dus de aproape 4 ori pe saptamana, si sunt vegetariana, foarte rar mananc niste gratar( datorita guturilor mele si niste principii de iubitoare de animale) intradevar port cam multe tinte lanturi si tricouri cu metallica guns'n roses sau AC/DC dar nu au devenit o uniforma avand in vedere ca am rochii portocalii sau crem sau tricouri roz cu tom si jerry (la care inca ma mai uit )...de integrat nu prea m-am integrat dar asta din cauza ca sunt timida si retrasa nu din cauza ca sunt rockerita, si nu am cum sa fac toate ritualurile despre care se tot zvoneste avand in vedere ca sunt atee (adica nu cred in demonii sau chestii din aste).

Fiecare still are stereotipii lui inventati de societate.
Cathy94
Postat pe 29 Mai 2010 14:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nou!!!!!! 2 De la: rashela 12 Decembrie 2010 23:23
Muzica 2 De la: Voica_Laurentiu_1 8 Octombrie 2015 20:52
Negru Latent 21 De la: DragosNL 17 Februarie 2013 20:24
Concert de duminica. 1 De la: roz5blue6lila7 22 Aprilie 2012 00:00
K-POP 1 De la: danylor29 13 Mai 2010 00:50