Setari Cookie-uri

Chist ovarian

Mi s-a diagnosticat un chist ovarian....inca nu am inceput tratamentul.Stie cineva in ce consta tratamentul si in cit timp se vindeca?
Caramell
Postat pe 21 Mai 2009 17:40
FEMALE HORMONE BLEND SP-7C de la SOLARAY este bun.eu l-am luat pt altceva dar scrie pe el ca e bun si pt ce ai tu+multe altele.dar cred ca mai bine ai lua tratamentul pe care ti-la prescris medicul.

Tratamentul pentru chisturile ovariene
La inceput, o metoda simpla, care nu te va speria deloc, este tinerea sub observatie atenta a chistului, controale periodice la medicul ginecolog, care va depista daca chistul e in crestere sau s-a resorbit. Cele mai multe chisturi se resorb, trec neobservate, iar daca fiecare femeie tanara ar face cate o ecografie la fiecare 6 luni sau la un an, cu siguranta ca la un moment dat, multe dintre ele ar descoperi ca au un chist ovarian.

Trebuie sa ai rabdare, chisturile mici (le-ai descoperit intamplator la o ecografie) pe care nu le simti si nu-ti fac probleme, se pot si retrage.

Daca nu se resorb in 2-3 luni, evolutia chistului se poate influenta si hormonal, cu anticonceptionale.

Tratamentul depinde insa foarte mult de dimensiunile chistului, de vechimea lui, de senzatiile pe care tu le ai in acea zona inferioara a abdomenului - chisturile pot sa doara, preseaza pe organele invecinate, pot da chiar si tulburari urinare, pe langa manifestarile legate chiar de ciclu : dereglari ale menstruatiei, dureri.
ETE_EU
Postat pe 21 Mai 2009 17:45
De la: ETE_EU, la data 2009-05-21 17:45:33 FEMALE HORMONE BLEND SP-7C de la SOLARAY este bun.eu l-am luat pt altceva dar scrie pe el ca e bun si pt ce ai tu+multe altele.dar cred ca mai bine ai lua tratamentul pe care ti-la prescris medicul.

Iti multumesc pt. raspuns

Chestia e ca m-am panicat foarte tare la aflarea vestii....
Caramell
Postat pe 21 Mai 2009 17:48
Buna ,

Am cumparat de curand Female Hormon.Vreau sa il iau pentru ca nu imi vine ciclul >pana acum am fost pe tratament cu duphaston dar am hotarat sa renunt la chimicale. Spune-mi te rog cate cps ai luat pe zi ,daca te-ai simtit bine si crezi ca ti-a ajutat.Eu am si hipotiroidie.

Iti multumesc
annaderol
Postat pe 21 Septembrie 2010 13:07
De la: kudika322517, la data 2010-09-21 13:07:04 Buna ,

Am cumparat de curand Female Hormon.Vreau sa il iau pentru ca nu imi vine ciclul >pana acum am fost pe tratament cu duphaston dar am hotarat sa renunt la chimicale. Spune-mi te rog cate cps ai luat pe zi ,daca te-ai simtit bine si crezi ca ti-a ajutat.Eu am si hipotiroidie.

Iti multumesc

pentru ca ai si probleme hormonale ,iti recomand sa mergi la medic inainte sa iei orice medicament care iti poate influenta nivelul hormonilor.
e foarte periculos nu te juca cu sanatatea ta .
mergi la un endocrinolog si apoi la un ginecolog ,impreuna o sa iti dea un tratament care ti se potriveste situatiei tale.
nu lua pastile dupa ureche,fiecare caz e diferit.
multa sanatate
kudika322309
Postat pe 21 Septembrie 2010 13:16
Buna,

Am fost la medic ,atat la endocrinolog cat si la ginecolog. Mereu imi fac analizele hormonilor dar nu mai vreau sa iau medicamente alopate.M-am saturat si cred ca si plantele pot inlocui in timp aceste chimicale.
Vreau doar o parere de la cei care au luat acest medicament. Imi cunosc bine situatia hormonala .Oricum iti multumesc pentru raspuns
annaderol
Postat pe 21 Septembrie 2010 18:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un link interesant 1 De la: one_size 14 Martie 2010 10:52
CANCERUL A MAI PIERDUT UN PAS! 1 De la: gey70 28 Iulie 2009 09:11
CLISMA CU CAFEA - TERAPIA GERSON 1 De la: asistenta_medicala 1 August 2011 13:08
DONATIE 1 De la: ytu 20 Noiembrie 2009 15:51
Splenectomie 14 De la: Air007 21 Octombrie 2016 15:26