Setari Cookie-uri

Identitatea in cuplu

http://www.bcf.ro/27/articles/view/200/

ce parere aveti despre acest articol. Multe cupluri incearca sa devina un intreg dar cateodata e recomandat sa mai fim si individuali.

Astept parerile voastre
anderson
Postat pe 28 Mai 2009 14:48
e atat de adevarat....marea majoritate se daruie cu totul partenerului/erei si uita de placerile proprii de micile rasfaturi sau de ceva ce-i placea sa faca....de o iesire...sau de orice altceva....ce ii facea placere candva...are grija doar de placerea celuilalt....si toate astea la un mom dat duc la ruptura pt ca sufocand parteneru/al si acaparand-ul/o cu totul....asta se va intampla....si dupa te intrebi de ce oare?cu ce am gresit?am facut si am dat totul pt ea sau pt el...etc...oricum e foarte tare ce am citit!
monaq
Postat pe 29 Mai 2009 15:42
De la: monaram, la data 2009-05-29 15:42:31e atat de adevarat....marea majoritate se daruie cu totul partenerului/erei si uita de placerile proprii de micile rasfaturi sau de ceva ce-i placea sa faca....de o iesire...sau de orice altceva....ce ii facea placere candva...are grija doar de placerea celuilalt....si toate astea la un mom dat duc la ruptura pt ca sufocand parteneru/al si acaparand-ul/o cu totul....asta se va intampla....si dupa te intrebi de ce oare?cu ce am gresit?am facut si am dat totul pt ea sau pt el...etc...oricum e foarte tare ce am citit!


get out of my head!!!!
l_diana_c
Postat pe 29 Mai 2009 15:46
tare articolul
pamela_1
Postat pe 29 Mai 2009 16:15
Asa cum spune Psihologia Individuala, pentru ca o persoana sa fie echilibrata fizic si psihic, trebuie sa functioneze în 5 sarcini ale vietii: munca, relatia intima, relatiile sociale, sinele si spiritualitatea (sensul pe care-l da vietii). Astfel nu va fi fericit daca va functiona doar în sarcina intimitatii sau daca toate celelalte sarcini depind de aceasta. Toate alcatuiesc persoana. Iar grija fata de sine sprijina functionarea în celelalte sarcini. E important un echilibru între sine si interesul social, interesul fata de ceilalti. Având la baza aceste calitati, poti fi un bun angajat sau profesionist, un bun partener de cuplu, un bun prieten etc.
Grija fata de sine poate însemna un stil de viata sanatos si o atentie constanta spre dezvoltare personala. NU trebuie sa ne straduim din rasputeri sa fim cei care eram odata, ci mereu mai buni, mai interesati de ceilalti, mai atenti la viata. Sa simtim ca apartinem si ca suntem semnificativi.


pamela_1
Postat pe 29 Mai 2009 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu capricoarna cu diploma...el rac 40 De la: stefanant 18 Octombrie 2009 22:56
aveti ideie cum merge relatia intre o geamana si un scorpion? 10 De la: MarseVintila 19 Iulie 2009 14:52
Orientare sexuala cu peripetii 69 De la: Myn_Barbieru_1 27 Ianuarie 2014 10:33
Ajutati-ma cu un sfat 3 De la: Withoutdrops 11 August 2013 23:57
HM 12 De la: ema_rice 23 August 2009 21:28