Setari Cookie-uri

Chiar trebuie sa fim scorpii...?

Intrebarea ce ma framanta de ceva vreme e daca mai exista barbati (in adevaratul sens al cuvantului!) care sa aprecieze o femeie,cea care acorda libertate,care chiar refuza sa faca scandal,care te sprijina in tot ceea ce faci si pe care te poti baza neconditionat...Am fost convinsa ca asa prefera un barbat sa-i fie consoarta,asa mi se parea logic.Insa observ la mai toti amicii mei-soti sau in relatii serioase-ca raman alaturi de femei ce reprezinta exact contrariul.Stam la un suc/bere si le suna telefoanele de zeci de ori,ba unele chiar vin si-i ridica de la masa!!!Iar ei accepta ceea ce pentru mine,ca femeie,e de neacceptat.
Pe de alta parte,ultimul meu prieten cred ca s-a plictisit de lipsa scandalului(cu care era mai mult decat obisnuit in ultima sa relatie)si de faptul ca stia ca atunci cand avea nevoie de mine,eram acolo...asa ca,i-a cam disparut interesul.
Sunt confuza:chiar trebuie sa fii bitchy pentru a tine un barbat langa? Si cum mai poti respecta un asa specimen?
tgv
Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:04
Trebuie sa fii si un pic scorpiuta. Dar prietenele tale exagereaza, am multi amici care nu accepta lucruri d-astea.
Iar tu, daca nu zici niciodata ce te deranjeaza, el isi pierde respectul pentru tine si te "ia de buna", cum se zice, devine prea sigur de tine si atunci incepe sa-si faca de cap.

Totul cu moderatie in viata, cu moderatie

Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:17
De la: tgv, la data 2008-11-20 13:04:48Intrebarea ce ma framanta de ceva vreme e daca mai exista barbati (in adevaratul sens al cuvantului!) care sa aprecieze o femeie,cea care acorda libertate,care chiar refuza sa faca scandal,care te sprijina in tot ceea ce faci si pe care te poti baza neconditionat...Am fost convinsa ca asa prefera un barbat sa-i fie consoarta,asa mi se parea logic.Insa observ la mai toti amicii mei-soti sau in relatii serioase-ca raman alaturi de femei ce reprezinta exact contrariul.Stam la un suc/bere si le suna telefoanele de zeci de ori,ba unele chiar vin si-i ridica de la masa!!!Iar ei accepta ceea ce pentru mine,ca femeie,e de neacceptat.
Pe de alta parte,ultimul meu prieten cred ca s-a plictisit de lipsa scandalului(cu care era mai mult decat obisnuit in ultima sa relatie)si de faptul ca stia ca atunci cand avea nevoie de mine,eram acolo...asa ca,i-a cam disparut interesul.
Sunt confuza:chiar trebuie sa fii bitchy pentru a tine un barbat langa? Si cum mai poti respecta un asa specimen?


depinde ce inseamna ptr tine " barbat in adevaratul sens al cuvantului ", dar daca inseamna ce ai descris tu mai sus, te asigur ca mai sunt
cei carora, in mom cand a zis sotia/prietena ceva au si reactionat, asa le place, asa vor, le este mai comod asa, nu pot lua o decizie , si atunci le este mai usor sa execute

mie unul personal, intr-o relatie imi place sa am cat de cat libertate
si nu o inteleg gresit ( adica sa zic ca ea e o prosta si o fac cum vreau eu )
si de asemenea acord libertate ( si binenteles ca ma astept sa nu fiu luat de prost )
dar pe partea cealalta astept si foarte multa comunicare, si tot ce decurge din asta
_fantoma_
Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:22
Da, Vas, comunicarea e totul. Eu cand zic ca e bine sa fii scorpiuta, de fapt ma refer la a-i spune partenerului pe moment ce te deranjeaza, la a spune ce ai pe suflet.
Nu esti o scorpie cand faci asta, ci doar te respecti, insa educatia la noi se axeaza pe "lasa de la tine, sa fie bine". De-aia poate e bine sa indemnam tinerele sa fie mai "scorpii". Eu am invatat pe pielea mea si nu e prea placut.

Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:30
Pai tocmai pentru ca si eu am nevoie de ceva libertate,o dau la randu-mi. Cand vine intr-o dimineata la 4 dupa o seara cu baietii (prima in 4 luni) mi se pare normal sa-l lasi in pace. Asta e,cu totii avem nevoie de iesiri singuri din cand in cand. Dar cand el e nelamurit ca "de ce am scapat fara telefoane si scandal"...eu raman masca!

tgv
Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:04
De la: tgv, la data 2008-11-20 14:04:19Pai tocmai pentru ca si eu am nevoie de ceva libertate,o dau la randu-mi. Cand vine intr-o dimineata la 4 dupa o seara cu baietii (prima in 4 luni) mi se pare normal sa-l lasi in pace. Asta e,cu totii avem nevoie de iesiri singuri din cand in cand. Dar cand el e nelamurit ca "de ce am scapat fara telefoane si scandal"...eu raman masca!



offff.....unde esti , ca acum vin sa te iau
_fantoma_
Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:13
Inseamna ca nu sunteti compatibili, pentru ca aveti nevoi diferite. Vezi ce-a zis Vas mai sus.

Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:13
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 13:30:53Da, Vas, comunicarea e totul. Eu cand zic ca e bine sa fii scorpiuta, de fapt ma refer la a-i spune partenerului pe moment ce te deranjeaza, la a spune ce ai pe suflet.
Nu esti o scorpie cand faci asta, ci doar te respecti, insa educatia la noi se axeaza pe "lasa de la tine, sa fie bine". De-aia poate e bine sa indemnam tinerele sa fie mai "scorpii". Eu am invatat pe pielea mea si nu e prea placut.


eu am inteles ce ai zis tu, si tocmai deasta nu am avut de comentat
adevarul este ca femeia cateodata trebuie sa mai aibe si gura mare
doar asa se poate detensiona
problema este ca de multe ori are gura mare intr-un mom neprielnic
ma rog momentele nu ai cum sa le alegi
mai trebuie ca si barbatul sa inteleaga asta

partea cu lasatul, nici eu nu sunt de acord
sunt patit si stiu ce afirm

parerea mea , evident
_fantoma_
Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:16
Stiu ca ai inteles, Vas Am subliniat doar parerea mea, simteam nevoia sa fac niste precizari

Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:19
Din cate am inteles de la voi,cel mai bine e sa fii un pic "scorpiuta", dar la distanta totusi de a-l tine sub papuc.
Mersi,Vas,ca-mi redai speranta...
tgv
Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:29
De la: tgv, la data 2008-11-20 14:29:16Din cate am inteles de la voi,cel mai bine e sa fii un pic "scorpiuta", dar la distanta totusi de a-l tine sub papuc.
Mersi,Vas,ca-mi redai speranta...

Exact

Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:30
De la: tgv, la data 2008-11-20 14:29:16Din cate am inteles de la voi,cel mai bine e sa fii un pic "scorpiuta", dar la distanta totusi de a-l tine sub papuc.
Mersi,Vas,ca-mi redai speranta...


ai inteles esentialul
si ai exprimat f bine
daca si poti pune in practica, va fi OK

si ar mai fi ceva
barbatul de obicei isi doreste cateodata sa fie supus
un barbat care face numai ceea ce vrea el, la un moment dat va vedea in femeia de langa el o....nici nu stiu cum sa-i zic....nu mai este atat de atragatoare

bine , mai este si partea cealalta, daca esti intragostit/a lulea de cineva, de obicei tinzi sa-l/o sofoci cu atentiile si cu dorinta de a fi mereu cu el/a
si de asta zic eu, ca sunt bune momentele in care fiecare mai iese si doar cu prietenii/ele, dar ptr asta si celalalt trebuie sa fie de acord
altfel ( din cauza dragostei pe care io poarta ) se va simti marginalizat

ooooffff.....ce teoretician am devenit
si chiar nu stiam ca sunt asa
_fantoma_
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:15
asa cred si yo..ca din cand in cand sa te revolti in fata lui din cauza hainelor aruncate prin casa...ca intarzie in oras cu prietenii...dar niciodata sa nu-l faci de ras,mai ales in fata prietenilor..un momentin care esti scorpie,iti spui parerea si ce te deranjeaza nu te face scorpie...te face femeie cu caracter,care stie ce vrea de la el..
mary_ct
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:23
Ei,acuma nu sunt nici eu o carpusoara de sters praful... Evident ca daca exagera cu ceva cand ieseam cu amicii,ii spuneam,doar ca intotdeauna intre 4 ochi.Am evitat tot timpul umilitul in public.Pai,eu ce-as mai respecta atunci?!
Scorpie ziceam in sensul de a-i interzice anumite lucruri,de a-l controla (inclusiv telefoane,buzunare).Cah! Am mers pe principiul ca ce ti-e interzis,cu atat mai atragator ti se pare si ca daca vrea,te inseala si cu tine de mana.
Problema e ca,dupa un divort si ceva relatii,incepusem sa-mi fac griji daca nu gresesc pe undeva eu,de fapt.Cu atata libertate si incredere...Totusi mai sper ca n-am intalnit inca persoana aia matura care sa aprecieze asa ceva...
tgv
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:39

cred ca
_fantoma_
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:41
De la: vas25, la data 2008-11-20 15:41:58
cred ca


Asta e de bine sau de rau???
tgv
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:44
De la: tgv, la data 2008-11-20 15:44:08
De la: vas25, la data 2008-11-20 15:41:58
cred ca


Asta e de bine sau de rau???


pai depinde cum o iei

cand am zis " cred ca " , ma refeream ca nu l-ai gasit inca pe cel care trebuie
nu ca eu as fi gasito
_fantoma_
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:31
Aa,ok.
Deci...cu speranta inainte!
tgv
Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:30
nu,nu tre sa fi scorpiutza ca sa ti pe cineva langa tine...nici vorba.totul tine de comunicare dupa cum s-a mai spus.un barbat dak incepe sa caute in alta parte inseamna ca nu este multumit de relatia in care e,de partenera,din anumite motive mai mult sau mai putin intemeiate.vorbeste cu el dak vezi ca lucrurile s-au mai racit,vezi care e problema...sau pur si simplu i s-a urat cu binele(in cazul celor mai nestatornici sa le spun asa).nu trebuie sa te chinui tu personal sa fi altcineva.daka simti ca il pierzi si pleaka dupa altele inseamna pur si simplu ca nu este El acela pe care tu il asteptai si care e potrivit pentru tine,si prin urmare tre sa il lasi sa isi vada el de ale lui si tu de ale tale.un barbat adevarat nu va pleka de langa femeia pe care o iubeste cu adevarat si alaturi de care este fericit.va fi alaturi de ea mai ales la greutati,nici vorba sa renunte la ea pe motiv ca s-a pliktisit.inseamna ca nu o iubeste cu adevarat dak ar proceda asa.e logic,nu?asa ca nu trebuie sa fii scorpie...nush dak exista prea multi barbati care sa isi doreasca o scorpie langa ei...no way.
razz
Postat pe 6 Decembrie 2008 00:42
De la: tgv, la data 2008-11-20 14:04:19Pai tocmai pentru ca si eu am nevoie de ceva libertate,o dau la randu-mi. Cand vine intr-o dimineata la 4 dupa o seara cu baietii (prima in 4 luni) mi se pare normal sa-l lasi in pace. Asta e,cu totii avem nevoie de iesiri singuri din cand in cand. Dar cand el e nelamurit ca "de ce am scapat fara telefoane si scandal"...eu raman masca!

PTR ca la toti amicii lui le-a sunat telefoanele si lui,intelegi?trebuie sa se simta cautat,sa i fii putin geloasa pe le chiar daca nu ai motive.Prin faptul ca tu nu il deranjezi el simte ca nu mai prezinta interes ptr tine.am auzit o discutie intre barbati pe subiectul asta
nor_pufos
Postat pe 6 Decembrie 2008 01:03
Mda.In privinta lui,m-am lamurit.Vorba ta,daca i s-a urat cu binele si nu stie sa aprecieze,e clar ca e o lipsa MARE la capitolul "sentimente". Mai ales cand,dupa o perioada de tacere din partea mea,la el s-a trezit doar orgoliul.
Nu vreau sa fiu rea si sa tratez aiurea un barbat doar pt ca pot.Ar fi calea cea mai usoara.
Asta e,mergem mai departe.
tgv
Postat pe 6 Decembrie 2008 15:26
De la: tgv, la data 2008-11-20 14:04:19Pai tocmai pentru ca si eu am nevoie de ceva libertate,o dau la randu-mi. Cand vine intr-o dimineata la 4 dupa o seara cu baietii (prima in 4 luni) mi se pare normal sa-l lasi in pace. Asta e,cu totii avem nevoie de iesiri singuri din cand in cand. Dar cand el e nelamurit ca "de ce am scapat fara telefoane si scandal"...eu raman masca!



Poate pentru ca el s-a gandit ca nu iti pasa prea tare de ceea ce face, de el. Si de-asta era nedumerit de ce nu a fost sunat, tras la raspundere. Probabil ca nu vrea sa iti fie indiferent...sau pur si spimlu asa a fost obisnuit din relatii anterioare, sa fie scandal.
Lillyanna
Postat pe 8 Decembrie 2008 13:44
De la: Lillyanna, la data 2008-12-08 13:44:00
De la: tgv, la data 2008-11-20 14:04:19Pai tocmai pentru ca si eu am nevoie de ceva libertate,o dau la randu-mi. Cand vine intr-o dimineata la 4 dupa o seara cu baietii (prima in 4 luni) mi se pare normal sa-l lasi in pace. Asta e,cu totii avem nevoie de iesiri singuri din cand in cand. Dar cand el e nelamurit ca "de ce am scapat fara telefoane si scandal"...eu raman masca!



Poate pentru ca el s-a gandit ca nu iti pasa prea tare de ceea ce face, de el. Si de-asta era nedumerit de ce nu a fost sunat, tras la raspundere. Probabil ca nu vrea sa iti fie indiferent...sau pur si spimlu asa a fost obisnuit din relatii anterioare, sa fie scandal.


poate ca vroia sa-l suni
chiar daca e barbat, apreciaza daca il suni, sa vada ca iti faci griji ptr el
totul pleaca de la tonul pe care il intrebi, si ce il intrebi

_fantoma_
Postat pe 8 Decembrie 2008 13:55
tgv zice: Dar cand el e nelamurit ca "de ce am scapat fara telefoane si scandal"...eu raman masca!

Parerea mea este ca ai un barbat tare ciudat! O reactie de genul asta chiar nu am mai auzit... in general barbatii se bucura in liniste ca au scapat de gura femeii
metal
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:19
De la: metal, la data 2008-12-08 15:19:33tgv zice: Dar cand el e nelamurit ca "de ce am scapat fara telefoane si scandal"...eu raman masca!

Parerea mea este ca ai un barbat tare ciudat! O reactie de genul asta chiar nu am mai auzit... in general barbatii se bucura in liniste ca au scapat de gura femeii


Da,chiar ca era ciudat! De asta imi si puneam eu intrebari,stiind ca un barbat se simte mai degraba controlat cand il tot suni,oricat de mult ai masca tu motivul.
In nici un caz nu-si punea problema ca nu tin la el,asta i-a fost demonstrata de n ori in alte imprejurari.

Probabil ca se ajunge la un punct in care te-ai obisnuit cu un anumit "tratament" in relatiile anterioare. Oricat de rau ti se pare ca ai fost tratat,ajunge sa ti se para totusi normal.
tgv
Postat pe 8 Decembrie 2008 21:34
Comunicarea e obligatorie in relatie. Acum granita intre comunicarea libera si controlare nu e foarte mare. Controlarea e bine sa mai fie facuta macar uneori asa ca sa nu existe confuzii de nici o parte.........

Postat pe 15 Decembrie 2008 14:24
De la: tgv, la data 2008-11-20 14:04:19Pai tocmai pentru ca si eu am nevoie de ceva libertate,o dau la randu-mi. Cand vine intr-o dimineata la 4 dupa o seara cu baietii (prima in 4 luni) mi se pare normal sa-l lasi in pace. Asta e,cu totii avem nevoie de iesiri singuri din cand in cand. Dar cand el e nelamurit ca "de ce am scapat fara telefoane si scandal"...eu raman masca!

PENTRU CA PE PRIMUL LOC LA barbat este >>>orgoliul>>>>CUM NU A AVUT SATISFACTIA ..FATA DE "prieteni" cat de adulat eeeeeeee ASA CA DACA NU-I PLACE ,FA SI TU UN PICUT PE ....BOXEURUL

Postat pe 22 Decembrie 2008 19:00
De la: tgv, la data 2008-11-20 13:04:48Intrebarea ce ma framanta de ceva vreme e daca mai exista barbati (in adevaratul sens al cuvantului!) care sa aprecieze o femeie,cea care acorda libertate,care chiar refuza sa faca scandal,care te sprijina in tot ceea ce faci si pe care te poti baza neconditionat...Am fost convinsa ca asa prefera un barbat sa-i fie consoarta,asa mi se parea logic.Insa observ la mai toti amicii mei-soti sau in relatii serioase-ca raman alaturi de femei ce reprezinta exact contrariul.Stam la un suc/bere si le suna telefoanele de zeci de ori,ba unele chiar vin si-i ridica de la masa!!!Iar ei accepta ceea ce pentru mine,ca femeie,e de neacceptat.
Pe de alta parte,ultimul meu prieten cred ca s-a plictisit de lipsa scandalului(cu care era mai mult decat obisnuit in ultima sa relatie)si de faptul ca stia ca atunci cand avea nevoie de mine,eram acolo...asa ca,i-a cam disparut interesul.
Sunt confuza:chiar trebuie sa fii bitchy pentru a tine un barbat langa? Si cum mai poti respecta un asa specimen?



nu,nu si iar nu..........si motivul e simplu pentru mine,vreau langa mine un barbat cu capu pe umeri care sa aiba ceva de spus si un cuvant in fata mea nu un papa -lapte,un catel care executa comenzi.....si mai mult sa traiasca in umbra mea.......
nirvana_cukramel
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:45
De la: tgv, la data 2008-11-20 13:04:48Intrebarea ce ma framanta de ceva vreme e daca mai exista barbati (in adevaratul sens al cuvantului!) care sa aprecieze o femeie,cea care acorda libertate,care chiar refuza sa faca scandal,care te sprijina in tot ceea ce faci si pe care te poti baza neconditionat...Am fost convinsa ca asa prefera un barbat sa-i fie consoarta,asa mi se parea logic.Insa observ la mai toti amicii mei-soti sau in relatii serioase-ca raman alaturi de femei ce reprezinta exact contrariul.Stam la un suc/bere si le suna telefoanele de zeci de ori,ba unele chiar vin si-i ridica de la masa!!!Iar ei accepta ceea ce pentru mine,ca femeie,e de neacceptat.
Pe de alta parte,ultimul meu prieten cred ca s-a plictisit de lipsa scandalului(cu care era mai mult decat obisnuit in ultima sa relatie)si de faptul ca stia ca atunci cand avea nevoie de mine,eram acolo...asa ca,i-a cam disparut interesul.
Sunt confuza:chiar trebuie sa fii bitchy pentru a tine un barbat langa? Si cum mai poti respecta un asa specimen?


DAAAA
Etta_me
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:46
De la: Etta_me, la data 2009-01-23 12:46:46
De la: tgv, la data 2008-11-20 13:04:48Intrebarea ce ma framanta de ceva vreme e daca mai exista barbati (in adevaratul sens al cuvantului!) care sa aprecieze o femeie,cea care acorda libertate,care chiar refuza sa faca scandal,care te sprijina in tot ceea ce faci si pe care te poti baza neconditionat...Am fost convinsa ca asa prefera un barbat sa-i fie consoarta,asa mi se parea logic.Insa observ la mai toti amicii mei-soti sau in relatii serioase-ca raman alaturi de femei ce reprezinta exact contrariul.Stam la un suc/bere si le suna telefoanele de zeci de ori,ba unele chiar vin si-i ridica de la masa!!!Iar ei accepta ceea ce pentru mine,ca femeie,e de neacceptat.
Pe de alta parte,ultimul meu prieten cred ca s-a plictisit de lipsa scandalului(cu care era mai mult decat obisnuit in ultima sa relatie)si de faptul ca stia ca atunci cand avea nevoie de mine,eram acolo...asa ca,i-a cam disparut interesul.
Sunt confuza:chiar trebuie sa fii bitchy pentru a tine un barbat langa? Si cum mai poti respecta un asa specimen?


DAAAA


Exista si barbati asa cum spui tu, destul de raruti, iar cand in sfarsit ii gasesti, descoperi ca e luat deja
luchianramona
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
decizia corecta? 32 De la: pamela_1 20 Mai 2009 13:08
cum sa fac sa fie iar la fel?? 2 De la: Alex_Bodea 5 Februarie 2011 21:30
cum era mIRC-ul odata pentru persoanele care voiau sa se cunoasca:)) 11 De la: kudika_25894 10 Iunie 2013 20:22
.... 8 De la: _dulcik_ 7 Martie 2009 16:48
Mincinos mizerabil 31 De la: Rumytwos 10 Noiembrie 2014 16:28