Setari Cookie-uri

Londra

Buna tuturor,

Va citesc de ceva vreme, iar acum am nevoie de ajutor.
Trebuie sa plec in Londra (pt prima data) si... am emotii
Mai intai: nu am pasaport, dar banuiesc ca nu voi avea probleme cu cartea de identitate...
Apoi... am emotii la zborul cu avionul (am inceput si niste sedinte la psiholog: sper sa imi fie de ajutor), desi mai am la activ vreo 6 zboruri...
Voi fi singura acolo, asa ca ii rog pe toti cei care au mai fost in Londra, sa imi impartaseasca din experientele lor (transport, hotel - eu stau un hotel travelodge etc).
Multumesc anticipat.
Orice sfat e binevenit.
Marcy2009
Postat pe 28 Mai 2009 21:18
sa nu pleci din casa fara umbrela si ochelari de soare
Inkntatia
Postat pe 28 Mai 2009 21:29
l_diana_c
Postat pe 28 Mai 2009 21:34
Si cand o sa ajungin in Londra? Travelodge e un hotel destul de ok, nu e de lux dar merge. Cu transportul e f usor, sunt zeci de busuri vreo 7-8 linii de metrou. Daca vrei sa stii ce busuri/linii de metrou duc in zonele unde vrei tu sa mergi intra pe www.tfl.gov.uksi alege tube sau bus. Ca sa te coste mai putin poti lua travelcard pe o zi sau pe o saptamana pt zonele in care o sa circuli (ie de la 1 la 4 sau 1 si 2 etc). In rest, good luck cu vremea ca de maine o sa inceapa sa ploua dar sa speram ca nu o sa tina mult.
danna_danutza
Postat pe 3 Iunie 2009 21:18
asa cum spunea si Dana metroul este cel mai sigur si de incredere(acum sper sa ajungi in Londra chiar in ziua cand este greva 9 iunie....) si trebuie sa-ti cumperi in primul rand un Oyster card(poti sa-ti cumperi chiar la iesirea din aeroport) care costa cam £3. Cu toate ca daca iti permiti poti sa inchiriezi o masina pe toata ziua(private hire) deci variante sunt destule. SI cum s-a mentionat mai sus sa nu-ti lipseasca ochelarii de soare si umbrela(as mai adauga o jacheta mai groasa la cele spuse deja). Hoteluri sunt destule si depinde de zona in care ai treaba poti sa gasesti ceva local(chiar si Guest House-pensiune) unde conditiile pot sa fie mai bune ca la hotel si mult mai ieftin. Enjoy London:)
jemima_uk
Postat pe 4 Iunie 2009 09:46
De la: Marcy2009, la data 2009-05-28 21:18:52Buna tuturor,

Va citesc de ceva vreme, iar acum am nevoie de ajutor.
Trebuie sa plec in Londra (pt prima data) si... am emotii
Mai intai: nu am pasaport, dar banuiesc ca nu voi avea probleme cu cartea de identitate...
Apoi... am emotii la zborul cu avionul (am inceput si niste sedinte la psiholog: sper sa imi fie de ajutor), desi mai am la activ vreo 6 zboruri...
Voi fi singura acolo, asa ca ii rog pe toti cei care au mai fost in Londra, sa imi impartaseasca din experientele lor (transport, hotel - eu stau un hotel travelodge etc).
Multumesc anticipat.
Orice sfat e binevenit.


CI are trebui sa fie ok

Daca zbori cu British Airways poti sa stia linistita. In Heathrow (unde aterizeaza BA) exista statie de metrou. Pentru prima oara in Londra metroul este cea mai usoara metoda de a calatori prin oras.

In ce zona e travellodge-ul?
Mai exsita un serviciu Dot2Dot care asigura transport intre anumite hoteluri/pensiuni si aeroport si e mult mai ieftin decat taxiul si nu cu mult mai scump decat expresul. (e ca un fel de taxi personal, il recomand, am folosit http://www.dot2.com/)

Si cu ce ocazie la Londra si pentru cat timp?
Iti pot da si cateva obiective turistice care merita vizitate.
kitty_krieger
Postat pe 5 Iunie 2009 01:31
Nu vei avea probleme folosind cartea de identitate.Intr-adevar,metroul este cel mai comod si rapid mijloc de transport.Pana la urma nu cred ca va conta foarte mult ce companie aeriana vei alege.Iti recomand sa iti iei atat umbrela cat si ochelarii de soare.E ceva mai racoare decat la noi,asa ca ia-ti si ceva haine de schimb, ca pentru primavara.iti doresc un zbor placut si o vacanta minunata!
messalinda
Postat pe 5 Iunie 2009 01:44
Va multumesc mult pentru sfaturi... Am emotii, plec pe 13 iunie :D
Hotelul e in zona City of London, m-am interesat si de transport... nu cred sa am probleme, o data ajunsa acolo :)
Va pup!
Marcy2009
Postat pe 5 Iunie 2009 22:36
De la: Marcy2009, la data 2009-06-05 22:36:15Va multumesc mult pentru sfaturi... Am emotii, plec pe 13 iunie :D
Hotelul e in zona City of London, m-am interesat si de transport... nu cred sa am probleme, o data ajunsa acolo :)
Va pup!


Must have-uri de vizitat in Londra (probabil le stii deja):
schimbarea garzii la Palatul Buckingham (pe la 11:30 daca nu ma insel)
Westminster Abbey
Parliament Palace
London Eye
Madame Tussaud's
Tower of London
St Paul Cathedral

eu mai recomand si o croaziera pe Tamisa (una de o zi sau jumatate de zi cu ghid)
turul Londrei in autobuz
Globe Theatre
palatul lui Henry VIII
Hyde Park
National Art Gallery (daca iti place arta)
HMS Belfast
Picadilly Circus

pt shopping: Oxford street si Regent Street
restaurante nu prea pot recomanda caci si eu am fost singura la Londra si am mancat la hotel sau de la niste lanturi de restaurante (care am uitat cum se numesc)... ca unfel de fast-food foarte sanatos.
Am mancat doar la un restaurant din zona Picadilly Circus, a fost ok

Calatorie placuta :)
kitty_krieger
Postat pe 6 Iunie 2009 02:52
Sau shopping centrele Bluewater or Lakeside in Essex pt cumparatori sunt suuuuuperbe! Soooo big and so nice!
danna_danutza
Postat pe 6 Iunie 2009 21:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aventura in Valea Cernei pe urmele lui Hercules 1 De la: kudika066735 7 Septembrie 2009 16:58
Vine Craciunul! 5 De la: greierash_is_back 1 Decembrie 2009 11:14
Bulgaria - Borovets 1 De la: realturism 6 Ianuarie 2010 13:43
Cumpar prieteni! 11 De la: cathysailor 31 Mai 2009 01:07
Stefania 1 De la: stefaniastefyyy 1 Mai 2010 12:47