Setari Cookie-uri

Vindecarea sufletului

"Niciun ideal din lumea aceasta, nici mãcar acela de a-L iubi pe Dumnezeu, nu justificã negativitatea, agresivitatea, violenþa, ura, mînia sau orice altã suferinþã umanã. În spatele negativitãþii noastre nu se poate ascunde nici cea mai micã urmã de dreptate sau adevãr din simplul motiv cã negativitatea, în orice formã s-ar prezenta ea ºi sub orice motivaþie, creeazã suferinþã. Ea este “pãcatul” despre care vorbesc religiile ºi marii iniþiaþi ai lumii. În negativitatea mentalã ºi emoþionalã este localizat iadul ºi toate forþele iraþionale, inconºtiente ºi barbare care au creat rãzboaiele, ura, violenþa, durerea ºi nefericirea fiinþelor. În perimetrul acestor suferinþe interioare umblã cu bocanci grei “fricile”, care se folosesc de virtuþile cele mai înalte ale fiinþei pentru a se manifesta. Adevarul si ratiunea, logica si dragostea, frumusetea si misterul, generozitatea si binele sunt utilizate de noi, adesea, pentru a ne justifica cele mai aberante actiuni, comportamente, atitudini, fapte, ginduri si trairi de joasa frecventa. Este timpul sa devenim constienti de aceasta dihotomie interioara si sa incepem cu noi insine in mod constient o lucrare de vindecare a sufletului propriu. Sa incepem, inainte de toate, prin a observa ca dorinta de a avea dreptate genereaza automat in interiorul nostru o emotie negativa, o iritare, o energie de respingere sau ura fata de acela ce sustine un punct de vedere diferit. Sa observam ca, in dorinta - adesea sincera - de a fi buni ori de a ne trai vietile asa cum dorim, ii urim strasnic pe aceia ce pare ca ne impiedica sa facem pasi catre fericire. Sa observam ca ne dorim in viata dragoste si bucurie, dar - atunci cind cineva sau ceva deranjeaza dragostea sau bucuria noastra, ne umplem sufletele de negriciune si de amar! Valorile inalte ale vietii, pe care le rivnim cu totii in mod sincer si cu intreaga putere, devin sursa esentiala a inconstientei, a irationalitatii si a raului ce ne bintuie sufletele, mintile si vietile. Daca am intelege ca libertatea este una dintre cele mai inalte valori divine, inscrisa in energia noastra ancestrala, ca incapacitatea noastra de a accepta libertatea celorlalti este sursa lipsei proprii de libertate, am vindeca cele mai multe dintre maladiile sufletului si ale trupului omenesc. Dar, iata ce facem; iubim un om si ne dorim sa fim impreuna cu el, de exemplu! Asteptam mingaierile lui, asteptam un anume fel de comportament din partea lui, care exprima dragostea ce ne-o poarta. El nu raspunde intocmai dorintelor noastre si atunci incepem sa ai luam libertatea cu mintea. Gindim ce-i mai rau despre omul iubit. Ii atribuim tot ce-i mai rau si mai grav si, in vremea aceasta, pretindem ca suntem plini de dragoste pentru el. Tocmai atunci, insa, ne aflam, mai puternic sub presiunea si puterea fortelor irationale, care ne aduc, iadul suferintei, frica, ura, nelinistea, singuratatea si tot ce n-am vrea sa traim. Astfel, adevarul se autodezvaluie si momentul in care suferinta ne domina este si acela in care cunoastem singuri la ce nivel se afla dragostea din sufletul nostru. pentru ca dragostea nu-i o stare de suferinta si acuzatie, ci o stare de seninatate, in launtrul careia cel iubit are libertatea deplina de a alege orice ar vrea sa aleaga..................."
mario_valentino
Postat pe 2 Iunie 2009 23:53
u nu stii k ai la dispozitie un blog in care poti sa scrii (marog sa copii)tot ceea ce iti atrage atentie
sincer faci parte din categoria :ma plictisesc hai sa mai deschid un topic
bestiutza_relouded
Postat pe 3 Iunie 2009 00:11
hai mai deschide vreo 5 topicuri,ca incepe sa'mi placa
scorpyoW
Postat pe 3 Iunie 2009 00:15
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 00:15:05hai mai deschide vreo 5 topicuri,ca incepe sa'mi placa

mie nu imi plac oamenii care nu au propiile lor pareri
sa dai copi paste k sa pari interesant sincer mi se pare jenant
bestiutza_relouded
Postat pe 3 Iunie 2009 00:20
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:20:49
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 00:15:05hai mai deschide vreo 5 topicuri,ca incepe sa'mi placa

mie nu imi plac oamenii care nu au propiile lor pareri
sa dai copi paste k sa pari interesant sincer mi se pare jenant


daca u crezi ca te'am copiat pe tinete inseli
nici nu m'am uitat ce sa postat,am vazut topicu si am scris

da u ce faci ma urmaresti???
scorpyoW
Postat pe 3 Iunie 2009 00:25
1.nu la tine ma refeream cand am spus k nu imi plac oamenii care nu au propriile lor idei ci ma refeream la acel utilizator care a deschis totpicul
2.nu am de ce sa te urmaresc,cum nu e multa lume la ora asta pe forum ma misc si eu cum pot pe aici
3.
bestiutza_relouded
Postat pe 3 Iunie 2009 00:40
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:20:49
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 00:15:05hai mai deschide vreo 5 topicuri,ca incepe sa'mi placa

mie nu imi plac oamenii care nu au propiile lor pareri
sa dai copi paste k sa pari interesant sincer mi se pare jenant


se pare ca altor nu le place sa aiba unu alte pareri. turma salveaza urma. incearca la primul topic (pilde 1)deschis de domnul de mai sus...daca nu intelegi ce vreau sa spun.
l_diana_c
Postat pe 3 Iunie 2009 07:30
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:20:49
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 00:15:05hai mai deschide vreo 5 topicuri,ca incepe sa'mi placa

mie nu imi plac oamenii care nu au propiile lor pareri
sa dai copi paste k sa pari interesant sincer mi se pare jenant

Iisus a spus, cine are urechi de auzit sa auda si cine are ochi de vazut sa vada" daca asta ai vazut tu, e doar alegerea ta......... Dumnezeu sa te binecuvinteze ptr ceea ce esti...........
mario_valentino
Postat pe 3 Iunie 2009 16:44
De la: mario_valentino, la data 2009-06-02 23:53:42"Niciun ideal din lumea aceasta, nici mãcar acela de a-L iubi pe Dumnezeu, nu justificã negativitatea, agresivitatea, violenþa, ura, mînia sau orice altã suferinþã umanã. În spatele negativitãþii noastre nu se poate ascunde nici cea mai micã urmã de dreptate sau adevãr din simplul motiv cã negativitatea, în orice formã s-ar prezenta ea ºi sub orice motivaþie, creeazã suferinþã. Ea este “pãcatul” despre care vorbesc religiile ºi marii iniþiaþi ai lumii. În negativitatea mentalã ºi emoþionalã este localizat iadul ºi toate forþele iraþionale, inconºtiente ºi barbare care au creat rãzboaiele, ura, violenþa, durerea ºi nefericirea fiinþelor. În perimetrul acestor suferinþe interioare umblã cu bocanci grei “fricile”, care se folosesc de virtuþile cele mai înalte ale fiinþei pentru a se manifesta. Adevarul si ratiunea, logica si dragostea, frumusetea si misterul, generozitatea si binele sunt utilizate de noi, adesea, pentru a ne justifica cele mai aberante actiuni, comportamente, atitudini, fapte, ginduri si trairi de joasa frecventa. Este timpul sa devenim constienti de aceasta dihotomie interioara si sa incepem cu noi insine in mod constient o lucrare de vindecare a sufletului propriu. Sa incepem, inainte de toate, prin a observa ca dorinta de a avea dreptate genereaza automat in interiorul nostru o emotie negativa, o iritare, o energie de respingere sau ura fata de acela ce sustine un punct de vedere diferit. Sa observam ca, in dorinta - adesea sincera - de a fi buni ori de a ne trai vietile asa cum dorim, ii urim strasnic pe aceia ce pare ca ne impiedica sa facem pasi catre fericire. Sa observam ca ne dorim in viata dragoste si bucurie, dar - atunci cind cineva sau ceva deranjeaza dragostea sau bucuria noastra, ne umplem sufletele de negriciune si de amar! Valorile inalte ale vietii, pe care le rivnim cu totii in mod sincer si cu intreaga putere, devin sursa esentiala a inconstientei, a irationalitatii si a raului ce ne bintuie sufletele, mintile si vietile. Daca am intelege ca libertatea este una dintre cele mai inalte valori divine, inscrisa in energia noastra ancestrala, ca incapacitatea noastra de a accepta libertatea celorlalti este sursa lipsei proprii de libertate, am vindeca cele mai multe dintre maladiile sufletului si ale trupului omenesc. Dar, iata ce facem; iubim un om si ne dorim sa fim impreuna cu el, de exemplu! Asteptam mingaierile lui, asteptam un anume fel de comportament din partea lui, care exprima dragostea ce ne-o poarta. El nu raspunde intocmai dorintelor noastre si atunci incepem sa ai luam libertatea cu mintea. Gindim ce-i mai rau despre omul iubit. Ii atribuim tot ce-i mai rau si mai grav si, in vremea aceasta, pretindem ca suntem plini de dragoste pentru el. Tocmai atunci, insa, ne aflam, mai puternic sub presiunea si puterea fortelor irationale, care ne aduc, iadul suferintei, frica, ura, nelinistea, singuratatea si tot ce n-am vrea sa traim. Astfel, adevarul se autodezvaluie si momentul in care suferinta ne domina este si acela in care cunoastem singuri la ce nivel se afla dragostea din sufletul nostru. pentru ca dragostea nu-i o stare de suferinta si acuzatie, ci o stare de seninatate, in launtrul careia cel iubit are libertatea deplina de a alege orice ar vrea sa aleaga..................."




In prima parte a textului ai generalizat si ai gresit. Sa-ti spun de : profesia mea ma determina de multe ori sa spun " NU" .altfel dac-as face as intra in puscarie. In ceea ce priveste negativismul interior al fiecaruia dintre noi cand e vorba de iubire , DA aici ai dreptate. Sa-ti negi propriile sentimente e un pacat intr-adevar ,chiar daca se-ntampla sa luam teapa . Frica,ura sunt si ele pacate, nelinistea ,singuratatea nu sunt pt.ca nu depind in exclusivitate de noi insine. Esti singur pt.ca vrei? Esti nelinistit pt.ca asa vrei tu ? Nu. daca nu am un iubit si sant singura ce treb.sa fac sa agat barbati pe strada ,sa ma agat de gatul colegilor? Niet.
nocturnalia
Postat pe 18 Iunie 2009 14:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
progesteron si estradiol mici 2 De la: anastasia_m 22 Martie 2010 17:02
Cum scapam de grasimea din sange? 49 De la: kudika_1045226 5 Aprilie 2023 17:49
CAND SUFLETUL TE DOARE NU MAI CONTEAZA NIMIC 31 De la: anastas 19 Ianuarie 2010 13:32
cum sa renuntam la fumat! 19 De la: rockk 9 Februarie 2011 06:19
Cum treci, psihic, de o pierdere de sarcina? 10 De la: kentfarafiltru 25 Decembrie 2009 16:45