Setari Cookie-uri

Aspecte care descriu cum anume ne simþim!

"Lumea se vede frumoasã numai dintr-o minte ºi dintr-un suflet pline de frumuseþe. Mizeria, suferinþa ºi durerea dispar din calea îndrãgostiþilor ºi a copiilor doar pentru cã dragostea din interiorul lor nu le poate..percepe. Fãrã a fi fericit în tine, de unul singur sau însoþit, între cei patru pereþi pustii ai camerei tale, or în mulþime, fericirea nu poate exista. Starea de bine, starea de mulþumire ºi de fericire sînt în interiorul tãu. Altfel, nici o experienþã, cît de fantasticã ar fi, nu þi le poate clãdi. Nici femeia zînã, nici bãrbatul “soare”, nici aurul, nici diamantele sau banii nu au puterea sã þeasã fericire în sufletul sufocat de durere. Pur ºi simplu, nefericirea nu poate vedea fericirea ºi invers. Suferinþa nu poate vedea dragostea ºi invers. Lumina nu poate vedea întunericul. Mintea înfricoºatã nu poate observa pacea, iar mintea plinã de urã nu are puterea de a percepe dragostea. Noi, oamenii, observam diferite aspecte ale existentei, care descriu de fapt - cum ne simtim. Ceea ce ne atrage atentia, ne capteaza energia si aici incepe un subtil proces de atractie. Ceea ce observam devine prezent mai mult si mai mult in vietile noastre. Fie ca ne place sau nu, simplul fapt ca "observam" ceva atrage mai mult din acel ceva catre noi. De indata ce putem "observa" mai multa dragoste, mai multa frumusete, mai multa iertare, mai multa fericire, mai multa caldura si armonie, vom atrage aceste aspecte in vietile noastre. Ele vin pentru ca "este cineva" care le poate observa. Este un om, un suflet, o minte care poate vedea frumusetea si de aceea frumusetea se infatiseaza in fata sa, prin diferite evenimente. Un om circotas, obisnuit sa descrie numai ce nu-i bun, ce nu-i frumos, ce nu-i multumitor si fascinant, ce-i plin de mizerie si de suferinta, va atrage evenimente cu acest continut. Nu pentru ca "se afla" o forta misterioasa in spatele dramei si a mizeriei umane, cit pentru ca cineva observa drama si mizeria, fara a face din observatia sa ceva constructiv. Observatia de dragul observatiei, de dragul criticii si al propriei inteligente, de dragul propriului nostru Ego devin un fel de drum catre iad, pavat cu aparente bune intentii. Astfel, nu facem decit sa atragem catre noi ceea ce criticam, ceea ce nu ne place la altii, ceea ce ne enerveaza la lumea inconjuratoare si aceasta pentru ca universul nu ne vede diferiti. In ochii divinitatii sintem "unul", iar demonstratia ne prinde nepregatiti aproape intodeauna. Insistenta de a critica, a agresa, a violenta sau a distruge pe cineva, fie in numele moralitatii, al idealurilor nobile ori chiar al dragostei genereaza un subtil proces de atractie a evenimentelor pe care le dezavuam. Ele ne dezvaluie mintile, asa cum sint in realitate. Ne dezvaluie trairile, actiunile si atitudinile. Evenimentele vietii ne dezbraca de minciuna si de sentimentul ca putem ascunde ceva anume, caci ele ne pun in relatie directa cu sentimentele ingropate in trecut, cu ura nerecunoscuta, cu dragostea nestiuta, cu frica sau cu bucuria din noi.".........
mario_valentino
Postat pe 2 Iunie 2009 23:55
in afara de copy/paste
nu ai o parere personala?
bestiutza_relouded
Postat pe 3 Iunie 2009 00:06
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:06:49in afara de copy/paste
nu ai o parere personala?

spune-ne si noua, sa-u mie personal cine esti tu? de ce arunci in altii cu pietre, daca esti asa pura? ai ajutat pe cineva vreodata in viata ta? exista vreo fundatie cu numele de bestiutza? exista ceva de care cei din neamul tau sa fie mindrii ca lasi in urma ta? cine esti tu, de judeci oamenii? este parerea ta personala, alegerea ta....... dar nu te repeta, doar ca sa te dai interesanta
mario_valentino
Postat pe 3 Iunie 2009 16:53
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:53:22
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:06:49in afara de copy/paste
nu ai o parere personala?

spune-ne si noua, sa-u mie personal cine esti tu? de ce arunci in altii cu pietre, daca esti asa pura? ai ajutat pe cineva vreodata in viata ta? exista vreo fundatie cu numele de bestiutza? exista ceva de care cei din neamul tau sa fie mindrii ca lasi in urma ta? cine esti tu, de judeci oamenii? este parerea ta personala, alegerea ta....... dar nu te repeta, doar ca sa te dai interesanta

dar tu cine esti??? tu ai vreo fundatie si oare trebuie sa avem fundatii si sa fie scrise nick-urile nostre pt toate gardurile ca sa avem dreptul de a ne spune parerea sincer in toata povestea asta tu esti cei care vrei sa faci pe interesantul din pacate cam pliktiseti
yumy
Postat pe 3 Iunie 2009 17:09
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:53:22
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:06:49in afara de copy/paste
nu ai o parere personala?

spune-ne si noua, sa-u mie personal cine esti tu? de ce arunci in altii cu pietre, daca esti asa pura? ai ajutat pe cineva vreodata in viata ta? exista vreo fundatie cu numele de bestiutza? exista ceva de care cei din neamul tau sa fie mindrii ca lasi in urma ta? cine esti tu, de judeci oamenii? este parerea ta personala, alegerea ta....... dar nu te repeta, doar ca sa te dai interesanta

auzi tu din pacate nu ma cunosti si sa stii k am facut si inca mai fac fapte bune pt cei din jur si pt asta multumesc lui Dumnezeu k sunt sanatoasa si am tot ce imi trebuie.
Eu am spus k nu inteleg ce vrei ,ce tot postezi citate care nu iti apartin
Asa k lumineaza-ma
bestiutza_relouded
Postat pe 3 Iunie 2009 17:22
De la: yumalai, la data 2009-06-03 17:09:37
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:53:22
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:06:49in afara de copy/paste
nu ai o parere personala?

spune-ne si noua, sa-u mie personal cine esti tu? de ce arunci in altii cu pietre, daca esti asa pura? ai ajutat pe cineva vreodata in viata ta? exista vreo fundatie cu numele de bestiutza? exista ceva de care cei din neamul tau sa fie mindrii ca lasi in urma ta? cine esti tu, de judeci oamenii? este parerea ta personala, alegerea ta....... dar nu te repeta, doar ca sa te dai interesanta

dar tu cine esti??? tu ai vreo fundatie si oare trebuie sa avem fundatii si sa fie scrise nick-urile nostre pt toate gardurile ca sa avem dreptul de a ne spune parerea sincer in toata povestea asta tu esti cei care vrei sa faci pe interesantul din pacate cam pliktiseti

e prea greu ptr tine, k sa m-ai si intelegi.............
mario_valentino
Postat pe 4 Iunie 2009 11:19
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 17:22:34
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:53:22
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:06:49in afara de copy/paste
nu ai o parere personala?

spune-ne si noua, sa-u mie personal cine esti tu? de ce arunci in altii cu pietre, daca esti asa pura? ai ajutat pe cineva vreodata in viata ta? exista vreo fundatie cu numele de bestiutza? exista ceva de care cei din neamul tau sa fie mindrii ca lasi in urma ta? cine esti tu, de judeci oamenii? este parerea ta personala, alegerea ta....... dar nu te repeta, doar ca sa te dai interesanta

auzi tu din pacate nu ma cunosti si sa stii k am facut si inca mai fac fapte bune pt cei din jur si pt asta multumesc lui Dumnezeu k sunt sanatoasa si am tot ce imi trebuie.
Eu am spus k nu inteleg ce vrei ,ce tot postezi citate care nu iti apartin
Asa k lumineaza-ma

ptr cei care cunosc ce inseamna spiritualitatea, ai ajuta enorm........... acestia stiu ca cu cit vor invata si vor citi mai mult nu vor stie nimic in context cu marele univers, eu nu vreau sa m-a dau interesant, eu dau mesaje ptr cei care stiu sa le citeasca, iar acestia mi-au multumit in privat............ odata, peste un timp, o sa iti dai seama de valoarea a ceea ce sa scris in acest mesaj........... iar ca un sfat, cei care cred le stiu pe toate, sunt cei mai indobitociti oameni si te vei intilnii cu multi in viata ta..........
mario_valentino
Postat pe 4 Iunie 2009 11:34
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:53:22
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:06:49in afara de copy/paste
nu ai o parere personala?

spune-ne si noua, sa-u mie personal cine esti tu? de ce arunci in altii cu pietre, daca esti asa pura? ai ajutat pe cineva vreodata in viata ta? exista vreo fundatie cu numele de bestiutza? exista ceva de care cei din neamul tau sa fie mindrii ca lasi in urma ta? cine esti tu, de judeci oamenii? este parerea ta personala, alegerea ta....... dar nu te repeta, doar ca sa te dai interesanta



EU SINT ZANA BUNA ! MA CREZI ?
TU CINE ESTI ? Iti recomand un medic -sindrom depresiv anxios cronic. Ma crezi ?
nocturnalia
Postat pe 18 Iunie 2009 14:26
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:53:22
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:06:49in afara de copy/paste
nu ai o parere personala?

spune-ne si noua, sa-u mie personal cine esti tu? de ce arunci in altii cu pietre, daca esti asa pura? ai ajutat pe cineva vreodata in viata ta? exista vreo fundatie cu numele de bestiutza? exista ceva de care cei din neamul tau sa fie mindrii ca lasi in urma ta? cine esti tu, de judeci oamenii? este parerea ta personala, alegerea ta....... dar nu te repeta, doar ca sa te dai interesanta


Unu: Ce ti-a facut, dom'le, cratima aia, de ai aruncat-o asa, in "sau'-ul ala?
Doi: Fata nu a dat cu nici o piatra. Te-a intrebat daca ai o parere personala. La copy/paste-ul ala nu a comentat... De ce ai devenit asa, dintr-o data, agresiv? Ca n-a cazut pe spate de cat de 'mascul sensibil' esti tu... ca apoi sa-ti dea id-ul de mess., sa te citeasca si acolo fermecata de copy/paste-urile tale? Si apoi ce? Ia zi-ne tu, da' asaa... sincer!
Dor_a
Postat pe 18 Iunie 2009 14:38
De la: nocturnalia, la data 2009-06-18 14:26:51
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:53:22
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:06:49in afara de copy/paste
nu ai o parere personala?

spune-ne si noua, sa-u mie personal cine esti tu? de ce arunci in altii cu pietre, daca esti asa pura? ai ajutat pe cineva vreodata in viata ta? exista vreo fundatie cu numele de bestiutza? exista ceva de care cei din neamul tau sa fie mindrii ca lasi in urma ta? cine esti tu, de judeci oamenii? este parerea ta personala, alegerea ta....... dar nu te repeta, doar ca sa te dai interesanta



EU SINT ZANA BUNA ! MA CREZI ?
TU CINE ESTI ? Iti recomand un medic -sindrom depresiv anxios cronic. Ma crezi ?


eu iti recomand sa te intorci de unde ai iesit................... ma crezi?
mario_valentino
Postat pe 18 Iunie 2009 17:01
De la: mario_valentino, la data 2009-06-02 23:55:26"Lumea se vede frumoasã numai dintr-o minte ºi dintr-un suflet pline de frumuseþe. Mizeria, suferinþa ºi durerea dispar din calea îndrãgostiþilor ºi a copiilor doar pentru cã dragostea din interiorul lor nu le poate..percepe. Fãrã a fi fericit în tine, de unul singur sau însoþit, între cei patru pereþi pustii ai camerei tale, or în mulþime, fericirea nu poate exista. Starea de bine, starea de mulþumire ºi de fericire sînt în interiorul tãu. Altfel, nici o experienþã, cît de fantasticã ar fi, nu þi le poate clãdi. Nici femeia zînã, nici bãrbatul “soare”, nici aurul, nici diamantele sau banii nu au puterea sã þeasã fericire în sufletul sufocat de durere. Pur ºi simplu, nefericirea nu poate vedea fericirea ºi invers. Suferinþa nu poate vedea dragostea ºi invers. Lumina nu poate vedea întunericul. Mintea înfricoºatã nu poate observa pacea, iar mintea plinã de urã nu are puterea de a percepe dragostea. Noi, oamenii, observam diferite aspecte ale existentei, care descriu de fapt - cum ne simtim. Ceea ce ne atrage atentia, ne capteaza energia si aici incepe un subtil proces de atractie. Ceea ce observam devine prezent mai mult si mai mult in vietile noastre. Fie ca ne place sau nu, simplul fapt ca "observam" ceva atrage mai mult din acel ceva catre noi. De indata ce putem "observa" mai multa dragoste, mai multa frumusete, mai multa iertare, mai multa fericire, mai multa caldura si armonie, vom atrage aceste aspecte in vietile noastre. Ele vin pentru ca "este cineva" care le poate observa. Este un om, un suflet, o minte care poate vedea frumusetea si de aceea frumusetea se infatiseaza in fata sa, prin diferite evenimente. Un om circotas, obisnuit sa descrie numai ce nu-i bun, ce nu-i frumos, ce nu-i multumitor si fascinant, ce-i plin de mizerie si de suferinta, va atrage evenimente cu acest continut. Nu pentru ca "se afla" o forta misterioasa in spatele dramei si a mizeriei umane, cit pentru ca cineva observa drama si mizeria, fara a face din observatia sa ceva constructiv. Observatia de dragul observatiei, de dragul criticii si al propriei inteligente, de dragul propriului nostru Ego devin un fel de drum catre iad, pavat cu aparente bune intentii. Astfel, nu facem decit sa atragem catre noi ceea ce criticam, ceea ce nu ne place la altii, ceea ce ne enerveaza la lumea inconjuratoare si aceasta pentru ca universul nu ne vede diferiti. In ochii divinitatii sintem "unul", iar demonstratia ne prinde nepregatiti aproape intodeauna. Insistenta de a critica, a agresa, a violenta sau a distruge pe cineva, fie in numele moralitatii, al idealurilor nobile ori chiar al dragostei genereaza un subtil proces de atractie a evenimentelor pe care le dezavuam. Ele ne dezvaluie mintile, asa cum sint in realitate. Ne dezvaluie trairile, actiunile si atitudinile. Evenimentele vietii ne dezbraca de minciuna si de sentimentul ca putem ascunde ceva anume, caci ele ne pun in relatie directa cu sentimentele ingropate in trecut, cu ura nerecunoscuta, cu dragostea nestiuta, cu frica sau cu bucuria din noi.".........
heaven_2906
Postat pe 30 Iunie 2009 18:08

toti vrem totul sau credem ca avem totul si de fapt nu e nimic……daca vrei sa fi impacat cu tine…..iubeste-te pe tine,fi fericit singur si apoi completeaza-te cu altcineva…….
Ne e frica de necunoscut dar vom fi fericiti cand il vom descoperiri……
heaven_2906
Postat pe 30 Iunie 2009 18:13
ptiu eu l-am acceptat pe nenea asta in lista de prieteni .... ma duc sa-l sterg, apoi poate citesc si mesajul de la inceput
kitty_krieger
Postat pe 30 Iunie 2009 18:18
mario tot ce ai scris este cea ce se intimpla in realitate
ali_alina
Postat pe 30 Iunie 2009 19:11
nu iau apararea nimanui,dar cred ca acest barbat,prin postarile lui chiar si de copy paste,nu face altceva decat sa transmita intr un fel ceea ce simte si nu poate exprima prin propriile cuvinte...asta e tot ce cred eu...m as putea insela,dar cui ii pasa?
kalya84
Postat pe 17 Iulie 2009 00:52
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:53:22
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:06:49in afara de copy/paste
nu ai o parere personala?

spune-ne si noua, sa-u mie personal cine esti tu? de ce arunci in altii cu pietre, daca esti asa pura? ai ajutat pe cineva vreodata in viata ta? exista vreo fundatie cu numele de bestiutza? exista ceva de care cei din neamul tau sa fie mindrii ca lasi in urma ta? cine esti tu, de judeci oamenii? este parerea ta personala, alegerea ta....... dar nu te repeta, doar ca sa te dai interesanta

stai linistit sunt multi ce lasa comentarii doar de dragul de a comenta, nu sunt curiosi de topicul tau,dar trebuie sa se afirme..eu am mai spus pe topicul meu, daca nu va place ceea ce a scris, a copiat etc, cineva pe topicul lui, nu il mai cititi , treceti la altul, nu cred ca e cazul sa ne acuzam pe un forum de chestii aiurea
celor ce le-a ajuns la suflet cuvintele pe care el le-a copiat si-au raspuns la intrebarile ce ii framanta, si-au reamintit lucruri bune,rele din viata lor, asta inseamna ca e un topic prost?
fie el doar un copy paste? nu e cazul de rautati si comentarii exagerate, nu a omorat nimeni un om, si nici nu a dat in cap nimanui!
ralukutzza
Postat pe 6 Noiembrie 2009 08:45
Ok cat despre topic, ai vazut cumva filmul "The Secret" sau ai citit cartea? Este un film psihologic, mai ine zis un documentar despre ceea ce poate face omul prin acea "atractie" despre care ai amintit in topic.
Poti atrage ca om, orice, absolut orice, daca urmezi niste pasi, si daca iti doresti cu adevarat acel lucru. Unul dintre acei pasi este DORINTA,si cel mai important, atragi Universul,atragi binele, asa vei primii ceea ce iti doresti,lucru mare sau mic.
La fel si cu sentimentele, daca esti mereu trist, posac vei atrage in jurul tau doar sentimente triste, trebuie sa incerci sa faci lucruri ce iti plac, ce iti dau o stare de bine pt a iesi din impasul sentimental. Asta explica si unele zii cap coada, proaste ale tuturor. De ex: ne-am trezit tarziu., am intarziat la sc, munca etc, ne-am imbarcat rapid stiu eu am luat un ciorap pe dos, am prin trafic infernal pe drum, la munca/sc am fost toata ziua nervosi, am luat o nota mica/ne-am certat cu seful etc.. asa mai poate continua lista. Daca de dimineata ne simtim vinovati ca am dormit mai mult,si suntem nervosi toata ziua e posibil sa o strica, dar daca facem "haz de necaz" totul va merge mai bine!
Va recomand filmul despre care am vb, e super si merita vazut!
ralukutzza
Postat pe 6 Noiembrie 2009 09:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
depresie la 23 de ani? 118 De la: alfredodecurtofreco 7 Noiembrie 2010 09:06
cum estompez vergeturile??? 32 De la: kudika226898 7 Noiembrie 2010 22:06
contraceptive yasmine ce ziceti de ele 48 De la: kudika004836 20 August 2015 15:48
Menopauza si urmarile ei 2 De la: Lucia38 7 Aprilie 2011 16:22
Blog dedicat catelusei mele Cocutza 9 De la: andrada4u 12 Aprilie 2009 22:31