Setari Cookie-uri

Divort

Trec printr-un moment groaznic....divortez si in niste conditii de cosmar
Cele care au mai trecut prin trauma asta, va rog ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi sa depasesc momentul.
Suntem casatoriti de un si jumatate, iar sotul meu ma uraste pentru ca nu vreau sa stau cu soacra mea care este o scorpie si pe deasupra nici nu ma suporta, ci si-a dorit din tot sufletul sa divortam.Am o poveste extrem de lunga, pe scurt de cand ne-am casatorit el a lucrat 2 luni, iar eu tot timpul.Am stat cu chirie si tot timpul am avut discutii din cauza mamei lui.In tot acest timp eu am adus suportul financiar in familie pentru ca el refuza sa lucreze "orice". Are 34 de ani.
Ideea este ca am introdus cererea de divort dar el nu stie.In una din zilele cand eram la serviciu si-a facut bagajele si a plecat la mama lui.Acum ma agaseaza cu mesaje si ma jigneste in ultimul hal.Sunt disperata de modul in care se comporta, nu i-am facut absolut nimic...nu stiu de ce ma jigneste asa.
Oricum imi doresc sa termin aceasta relatie, nu este prima data cand vreau sa divortez, de data asta am introdus si actele si merg pana la capat.Singurul lucru care ma termina este comportamentul lui complet deviat...pare un animal, si animalele cred ca au mai multe sentimente decat el.
Daca cieva ma poate ajuta, va rog am nevoie de sprijinul cuiva care a trecut printr-o situattie asemanatoare.
kudika033988
Postat pe 5 Iunie 2009 17:11
Salut! Despre situatia asemanatoare poti citi pe forum http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/17807/soacra-ma-scoate-din-minti-/soacra-ma-scoate-din-minti--pagina-7.html Sunt socata! Oare toate soacrele Romaniei sunt aceiasi- parca este vorba de una singura persoana sau copiez atitudinea una dupa alta....Oricum, sunt sigura, ca vei fi fericita in orice caz! No pasaran!
_Ira28_
Postat pe 5 Iunie 2009 17:24
Eu nu inteleg cum te-am putea ajuta noi.
Kathara
Postat pe 5 Iunie 2009 17:38
Eu nu am trecut printr-o situatie asemanatoare dar pot spune ca singurul si cel mai bun sfat pe care-l poti primi este sa continui divortul si sa scapi cat mai repede de animalul respectiv.

Modul cum se comporta fata de tine nu ar trebui sa te deranjeze prea tare de vreme ce stii deja ce tip de om este si la ce altceva te poti astepta de la el.

Nu esti nici prima si nici ultima femeie care s-a inselat asupra partenerului asa ca nu face din acest lucru o tragedie .

Unele femei vad divortul ca pe un esec personal si tind sa dramatizeze mai mult decat este cazul .....nu zic ca nu e deranjant sa descoperi ca barbatul de langa tine e defapt animalul cu care ai stat dar pana mea , odata ce stii ce natie de om ai la usa nu e cazul sa incepi sa versi lacrimi de suparare din cauza asta .

Asa cum scoti o masea cariata si nu plangi dupa ea ...la fel poti gandi si in privinta lui , era stricat asa ca a trebuit sa-l arunci
iris_4_ever
Postat pe 5 Iunie 2009 17:56
Divortul,chiar daca se incheie in termeni amiabili este traumatizant.Faptul ca se comporta execrabil denota lipsa de caracter,infantilism,lasitate.Incearca sa nu-i mai raspunzi la mesaje sau telefoane,eventual schimba-ti nr. de telefon,ptr. confortul tau psihic.Clar este o perioada cumplita,dar vei trece mai usor peste aceasta perioada daca iti vei impune ca esti mult mai puternica decat el,ca poti realiza tot ce iti propui, ca esti stapana pe propriile decizii si ca iti este mult mai bine fara sa-l ai in preajma.Trebuie doar sa cauti si sa-ti gasesti resursele interioare..Noi, femeile, suntem mult mai puternice decat barbatii:nu ma refer la superioritatea fizica.Am trecut printr-un divort si stiu ce impact poate avea un asemenea deznodamant in viata unei femei care incearca sa fie sotie,mama,prietena,amanta.Din pacate, nu sunt multi barbati care sa aprecieze femeia ce le sta alaturi la la justa ei valoare.
messalinda
Postat pe 5 Iunie 2009 18:13
buna,


http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2007-07-04/o-romanie-europenizata-de-la-familia-traditionala-la-cea-moderna.html - un articol pe care l-am scris pe vreamea cand eram foarte aproape de o persoana care divortase.

Divortul este un eveniment care nu provoaca placere de nicio parte. Nimeni nu isi doreste sa ajunga aici, dar uneori nu ai prea multe variante. Prin profesia mea, am invatat ca nu am voie sa dau sfaturi, iar din experienta de viata(personala ) nu am experienta in "domeniu".

nu vreau sa par o moralista dar cred ca ar fi bine sa iti rezervi cateva ore in care sa iti faci ordine in ganduri, iar primul lucru pe care ar trebui s ail faci ar fi sa te gandesti de cand au inceput problemele voastre, ce a deschis acest conflict. incet incet va trebui sa descoperi ce a determinat asta, nu cred ca faptul c anu lucreaza ar trebui sa te determine sa divortezi. Doar daca acest refuz al lui de a lucra vine la pachet cu alte "probleme". Soacra este ultima persoana de care sa tii cont. Daca voi va intelegeti... Si ca sa aflii cu adevarat care este atitudinea ta fata de relatia voastra scoate 2 coli si scrie pe una ce - ti place si ce te mai tine in relatia asta iar pe celalalta ce te determina sa divortezi. apoi compara-le si o sa aflii u singura ce-i de facut.

mult succes!!!
sori_ss84
Postat pe 7 Iunie 2009 00:12
De la: kudika033988, la data 2009-06-05 17:11:52Trec printr-un moment groaznic....divortez si in niste conditii de cosmar
Cele care au mai trecut prin trauma asta, va rog ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi sa depasesc momentul.
Suntem casatoriti de un si jumatate, iar sotul meu ma uraste pentru ca nu vreau sa stau cu soacra mea care este o scorpie si pe deasupra nici nu ma suporta, ci si-a dorit din tot sufletul sa divortam.Am o poveste extrem de lunga, pe scurt de cand ne-am casatorit el a lucrat 2 luni, iar eu tot timpul.Am stat cu chirie si tot timpul am avut discutii din cauza mamei lui.In tot acest timp eu am adus suportul financiar in familie pentru ca el refuza sa lucreze "orice". Are 34 de ani.
Ideea este ca am introdus cererea de divort dar el nu stie.In una din zilele cand eram la serviciu si-a facut bagajele si a plecat la mama lui.Acum ma agaseaza cu mesaje si ma jigneste in ultimul hal.Sunt disperata de modul in care se comporta, nu i-am facut absolut nimic...nu stiu de ce ma jigneste asa.
Oricum imi doresc sa termin aceasta relatie, nu este prima data cand vreau sa divortez, de data asta am introdus si actele si merg pana la capat.Singurul lucru care ma termina este comportamentul lui complet deviat...pare un animal, si animalele cred ca au mai multe sentimente decat el.
Daca cieva ma poate ajuta, va rog am nevoie de sprijinul cuiva care a trecut printr-o situattie asemanatoare.



Draga mea, sfaturi nu dau pt ca fiecare divort e diferit. crde-ma, sunt in domeniu. Dar.....pot sa-ti spun ca trebuie sa tii fruntea sus. Am petrecut multi ani singura, de fapt a fost o singuratate in doi, care e mai traumatizanta decat cea obisnuita, insa cand nu crdeam ca mi se mai poate intampla, am gasit ceea ce am cautat o viata: un OM (exact, scris cu litere mari), care m-a facut sa-mi dau seama ce e cu adevarat important in viata. Ceea ce vreau sa iti spun este ca, indiferent cat de greu iti este acum, nu disera. Va veni soarele si pe strada ta. Gabriel Garcia Marquez a spus o chestie tare faina: "nu plange ca s-a terminat, zambeste ca s-a intamplat"

Postat pe 7 Iunie 2009 00:15
Vreau sa va multumesc tuturor ca ati raspuns apelului meu si sa stiti ca imi este de mare ajutor, intotdeauna cei care vad din afara sunt mult mai cerebrali fata de cei deja implicati in poveste.
In curamd o sa am prima infatisare la tribunal si imi doresc sa se termine cat mai repede pentru a pune punct unui capitol foarte dureros.
Vreau sa-mi vad de viata mea mai departe pentru ca merit mult mai mult decat a stiut omul asta sa-mi dea: eu nu am avut parte in tot acest timp nici de sprijin moral, nici de respect si nici de siguranta. Mie personal aceste 3 aspecte mi se par cele mai importante intr-o casnicie.
Va multumesc si mai astept pareri de la voi.
kudika033988
Postat pe 7 Iunie 2009 16:21
De la: kudika033988, la data 2009-06-05 17:11:52Trec printr-un moment groaznic....divortez si in niste conditii de cosmar
Cele care au mai trecut prin trauma asta, va rog ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi sa depasesc momentul.
Suntem casatoriti de un si jumatate, iar sotul meu ma uraste pentru ca nu vreau sa stau cu soacra mea care este o scorpie si pe deasupra nici nu ma suporta, ci si-a dorit din tot sufletul sa divortam.Am o poveste extrem de lunga, pe scurt de cand ne-am casatorit el a lucrat 2 luni, iar eu tot timpul.Am stat cu chirie si tot timpul am avut discutii din cauza mamei lui.In tot acest timp eu am adus suportul financiar in familie pentru ca el refuza sa lucreze "orice". Are 34 de ani.
Ideea este ca am introdus cererea de divort dar el nu stie.In una din zilele cand eram la serviciu si-a facut bagajele si a plecat la mama lui.Acum ma agaseaza cu mesaje si ma jigneste in ultimul hal.Sunt disperata de modul in care se comporta, nu i-am facut absolut nimic...nu stiu de ce ma jigneste asa.
Oricum imi doresc sa termin aceasta relatie, nu este prima data cand vreau sa divortez, de data asta am introdus si actele si merg pana la capat.Singurul lucru care ma termina este comportamentul lui complet deviat...pare un animal, si animalele cred ca au mai multe sentimente decat el.
Daca cieva ma poate ajuta, va rog am nevoie de sprijinul cuiva care a trecut printr-o situattie asemanatoare.


NU TE IUBESTE- te rog sa ma ierti. Fostul meu sot sa nu ma mai supar i-a luat cheia de apartament soacrei mele,soacra ,ce intra in casa cand voia pt. ca avea cheie . I-am spus sotului meu sa-i ia cheia pt.ca nu-mi place sa ma gaseasca doamna in tanga prin casa si asa a facut....de dragul meu ,pt.mine. Si de-atunci coana suna la use ;daca voiam deschideam daca nu,nu.
nocturnalia
Postat pe 17 Iunie 2009 12:53
pamela_1
Postat pe 17 Iunie 2009 12:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare ce are in cap? 21 De la: pamela_1 14 Iulie 2009 14:19
chestionar 4 De la: kudika_942571 16 Noiembrie 2013 15:35
Ce parere aveti 28 De la: ayuly08angel 26 Septembrie 2009 04:13
iubiri imposibile 27 De la: perce_neige 25 Noiembrie 2010 21:48
"Prietena adevarata"?? 15 De la: Delyi 7 August 2010 16:45