Setari Cookie-uri

atitudinea in fata mortii

Ce intelegem noi din moarte? Azi-noapte am vazut un om murind in chinuri, transfigurat de durere...Daca as incerca sa descriu, cu siguranta n-as reusi sa redau mare lucru din ce am vazut. Numai cine a vazut ma poate intelege. Groaznic, infricosator, morbid, cuvinte goale...
Cum percepem noi aceasta trecere? Nimeni in istoria omenirii, afara de cel care a Inviat, nu a fost crutat. Si totusi...
Traim cu impresia ca noua nu ni se poate intampla, ca pe noi nu ne poate atinge, cand viata noastra e atat de fragila...Suntem atat de ancorati in viata asta trecatoare, ca uitam ca este ca un fum...
http://www.youtube.com/watch?v=iNRNoDnge_I
kudikaroxi
Postat pe 10 Iunie 2009 14:01
moartea este perceputa sa sfarsitul vietii, nasterea si moartea sunt opuse
trebuie intelese ca inceput si sfarsit, si ca dincolo de sfarsit exista acel Nesfarsit care a terminat sfarsitul
trebuie sa constientizam ca dincolo de moarte de ascund o multime de lucruri neintelese si nesfarsite tocmai din cauza ca noi suntem prea limitati din cauza pacatului, nu putem sa le intelegem insa va veni acel moment in care vom intelege tot numai daca vom fii capabili sa intelegem suferintele depre care tu vorbeai
moartea este pt unii sau pt altii un sfarsit tragic sau un sfarsit fericit, la fel ca nasterea
unii incep cu stangul altii incep cu dreptul
viata e ca un drum cu suisuri si coborasuri cand ne lovim cadem ne ridicam alteori ne afundam in abisul neinteles si acolo sfarsim insa numai Dumnezeu va fii cel care ne va lumina cu siguranta va veni acel moment in care toate ne vor fii aratate iar cei ce vor avea suflet sa inteleaga vor intelege cine nu va sfarsi definitiv, totul depinde numai de noi, pt ca Dumnezeu ne-a dat si ne va da mereu acest drept de a alege ce facem in viata
yumy
Postat pe 10 Iunie 2009 14:21
mi se rupe....

(atata timp cat s-ar produce repede )
kitty_krieger
Postat pe 10 Iunie 2009 15:19
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-06-10 15:19:20mi se rupe....

(atata timp cat s-ar produce repede )


pisicutzo vreau si eu sa mi se rupa
donttouch
Postat pe 10 Iunie 2009 15:21
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:21:13
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-06-10 15:19:20mi se rupe....

(atata timp cat s-ar produce repede )


pisicutzo vreau si eu sa mi se rupa


Ceeee?
andreea1976
Postat pe 10 Iunie 2009 15:23
De la: andreea1976, la data 2009-06-10 15:23:08
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:21:13
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-06-10 15:19:20mi se rupe....

(atata timp cat s-ar produce repede )


pisicutzo vreau si eu sa mi se rupa


Ceeee?


asta voiam si eu sa intreb
kitty_krieger
Postat pe 10 Iunie 2009 15:26
De la: andreea1976, la data 2009-06-10 15:23:08
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:21:13
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-06-10 15:19:20mi se rupe....

(atata timp cat s-ar produce repede )


pisicutzo vreau si eu sa mi se rupa


Ceeee?


cred ca este vorba de cozorocul de la basca o astept pe pisicutza cu mai multe lamuriri
donttouch
Postat pe 10 Iunie 2009 15:26

pai era vorba de atitudinea in fata mortii... mie mi se rupe... asta pentru ca nu regret nimic de pana acum si profit de fiecare oportunitate ... plus ca persoanele dragi stiu ce simt pentru ele
kitty_krieger
Postat pe 10 Iunie 2009 15:33
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-06-10 15:33:26
pai era vorba de atitudinea in fata mortii... mie mi se rupe... asta pentru ca nu regret nimic de pana acum si profit de fiecare oportunitate ... plus ca persoanele dragi stiu ce simt pentru ele


asa mai pisicutzo bine ca ma dumirisi si pe mine
donttouch
Postat pe 10 Iunie 2009 15:34
De la: yumalai, la data 2009-06-10 14:21:36moartea este perceputa sa sfarsitul vietii, nasterea si moartea sunt opuse
trebuie intelese ca inceput si sfarsit, si ca dincolo de sfarsit exista acel Nesfarsit care a terminat sfarsitul
trebuie sa constientizam ca dincolo de moarte de ascund o multime de lucruri neintelese si nesfarsite tocmai din cauza ca noi suntem prea limitati din cauza pacatului, nu putem sa le intelegem insa va veni acel moment in care vom intelege tot numai daca vom fii capabili sa intelegem suferintele depre care tu vorbeai
moartea este pt unii sau pt altii un sfarsit tragic sau un sfarsit fericit, la fel ca nasterea
unii incep cu stangul altii incep cu dreptul
viata e ca un drum cu suisuri si coborasuri cand ne lovim cadem ne ridicam alteori ne afundam in abisul neinteles si acolo sfarsim insa numai Dumnezeu va fii cel care ne va lumina cu siguranta va veni acel moment in care toate ne vor fii aratate iar cei ce vor avea suflet sa inteleaga vor intelege cine nu va sfarsi definitiv, totul depinde numai de noi, pt ca Dumnezeu ne-a dat si ne va da mereu acest drept de a alege ce facem in viata



rosmario, era vorba de reactia in fata imprevizibileii morti.
chiar crezi ca mai ai timp sa te gandesti la toate astea cand vezi luminita de la captu' tunelului?
geo_x
Postat pe 10 Iunie 2009 15:46
De la: geo_x, la data 2009-06-10 15:46:24
De la: yumalai, la data 2009-06-10 14:21:36moartea este perceputa sa sfarsitul vietii, nasterea si moartea sunt opuse
trebuie intelese ca inceput si sfarsit, si ca dincolo de sfarsit exista acel Nesfarsit care a terminat sfarsitul
trebuie sa constientizam ca dincolo de moarte de ascund o multime de lucruri neintelese si nesfarsite tocmai din cauza ca noi suntem prea limitati din cauza pacatului, nu putem sa le intelegem insa va veni acel moment in care vom intelege tot numai daca vom fii capabili sa intelegem suferintele depre care tu vorbeai
moartea este pt unii sau pt altii un sfarsit tragic sau un sfarsit fericit, la fel ca nasterea
unii incep cu stangul altii incep cu dreptul
viata e ca un drum cu suisuri si coborasuri cand ne lovim cadem ne ridicam alteori ne afundam in abisul neinteles si acolo sfarsim insa numai Dumnezeu va fii cel care ne va lumina cu siguranta va veni acel moment in care toate ne vor fii aratate iar cei ce vor avea suflet sa inteleaga vor intelege cine nu va sfarsi definitiv, totul depinde numai de noi, pt ca Dumnezeu ne-a dat si ne va da mereu acest drept de a alege ce facem in viata



rosmario, era vorba de reactia in fata imprevizibileii morti.

care luminitza mai geo?

rozmaria nu vede, nu aude
chiar crezi ca mai ai timp sa te gandesti la toate astea cand vezi luminita de la captu' tunelului?
donttouch
Postat pe 10 Iunie 2009 15:47
De la: geo_x, la data 2009-06-10 15:46:24
De la: yumalai, la data 2009-06-10 14:21:36moartea este perceputa sa sfarsitul vietii, nasterea si moartea sunt opuse
trebuie intelese ca inceput si sfarsit, si ca dincolo de sfarsit exista acel Nesfarsit care a terminat sfarsitul
trebuie sa constientizam ca dincolo de moarte de ascund o multime de lucruri neintelese si nesfarsite tocmai din cauza ca noi suntem prea limitati din cauza pacatului, nu putem sa le intelegem insa va veni acel moment in care vom intelege tot numai daca vom fii capabili sa intelegem suferintele depre care tu vorbeai
moartea este pt unii sau pt altii un sfarsit tragic sau un sfarsit fericit, la fel ca nasterea
unii incep cu stangul altii incep cu dreptul
viata e ca un drum cu suisuri si coborasuri cand ne lovim cadem ne ridicam alteori ne afundam in abisul neinteles si acolo sfarsim insa numai Dumnezeu va fii cel care ne va lumina cu siguranta va veni acel moment in care toate ne vor fii aratate iar cei ce vor avea suflet sa inteleaga vor intelege cine nu va sfarsi definitiv, totul depinde numai de noi, pt ca Dumnezeu ne-a dat si ne va da mereu acest drept de a alege ce facem in viata



rosmario, era vorba de reactia in fata imprevizibileii morti.
chiar crezi ca mai ai timp sa te gandesti la toate astea cand vezi luminita de la captu' tunelului?


Luminita de la capatul tunelului? O fi metroul?
andreea1976
Postat pe 10 Iunie 2009 15:48
cica aia care au fost resuscitati dupa vreo ora de moarte impredictibila , au recunoscut ca vedeau luminita din capatul unui tunel slab luminat.
cica sf. petru statea cu o lanterna in celalalt capat si o tot flashuia.
geo_x
Postat pe 10 Iunie 2009 15:52
De la: geo_x, la data 2009-06-10 15:52:19cica aia care au fost resuscitati dupa vreo ora de moarte impredictibila , au recunoscut ca vedeau luminita din capatul unui tunel slab luminat.
cica sf. petru statea cu o lanterna in celalalt capat si o tot flashuia.


ce evoluat era sf. petru
donttouch
Postat pe 10 Iunie 2009 15:53
ca de obicei vi se rupe numai la cei care nu aveti suflet...e de asteptat la replici rautacioase mereu....
pamela_1
Postat pe 10 Iunie 2009 15:55
De la: pamela_1, la data 2009-06-10 15:55:34ca de obicei vi se rupe numai la cei care nu aveti suflet...e de asteptat la replici rautacioase mereu....


draga mea, sincer mi se rupe de moarte.
am trecut de doua ori razant sau perpendicular!
geo_x
Postat pe 10 Iunie 2009 15:57
De la: geo_x, la data 2009-06-10 15:57:55
De la: pamela_1, la data 2009-06-10 15:55:34ca de obicei vi se rupe numai la cei care nu aveti suflet...e de asteptat la replici rautacioase mereu....


draga mea, sincer mi se rupe de moarte.
am trecut de doua ori razant sau perpendicular!


eu tangent

dar deh, unii cred ca le datorezi sa fii Maica Tereza pentru ei
kitty_krieger
Postat pe 10 Iunie 2009 15:59
i-am dat ocol!
da' cica era dumnezeu in concediu si nu eram programat!
geo_x
Postat pe 10 Iunie 2009 16:00
sa nu fie maica precesta ....mai sti....
pamela_1
Postat pe 10 Iunie 2009 16:01
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-06-10 15:59:32
De la: geo_x, la data 2009-06-10 15:57:55
De la: pamela_1, la data 2009-06-10 15:55:34ca de obicei vi se rupe numai la cei care nu aveti suflet...e de asteptat la replici rautacioase mereu....


draga mea, sincer mi se rupe de moarte.
am trecut de doua ori razant sau perpendicular!


eu tangent

dar deh, unii cred ca le datorezi sa fii Maica Tereza pentru ei



se pare ca si eu fac parte din clubul vostru este suficient sa vezi ca nu-ti mai arde sa vorbesti dupa aceea
donttouch
Postat pe 10 Iunie 2009 16:02
cu mine vorbesti?
pamela_1
Postat pe 10 Iunie 2009 16:06
Atitudinea de ”mi se rupe” e atitudinea oamenilor carora le este frica sau a celor ignoranti. Cei ce sunt limitati de timp si spatiu si au un ego puternic au tendinta ieftina de a minimaliza ceva metafizic.
Daca nu as fi vazut azi-noapte ce inseamna agonia, probabil ca as fi minimalizat si eu. Pt ca asa ne este mai usor.
Dar e mult mai mult decat isi poate cineva imagina !
kudikaroxi
Postat pe 10 Iunie 2009 16:21
De la: kudikaroxi, la data 2009-06-10 16:21:11Atitudinea de ”mi se rupe” e atitudinea oamenilor carora le este frica sau a celor ignoranti. Cei ce sunt limitati de timp si spatiu si au un ego puternic au tendinta ieftina de a minimaliza ceva metafizic.
Daca nu as fi vazut azi-noapte ce inseamna agonia, probabil ca as fi minimalizat si eu. Pt ca asa ne este mai usor.
Dar e mult mai mult decat isi poate cineva imagina !


dragamea , una e sa mori tu si alta sa privesti pe cineva cum isi da duhul.
impactele sunt total diferite!
geo_x
Postat pe 10 Iunie 2009 16:22
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-06-10 15:19:20mi se rupe....

(atata timp cat s-ar produce repede )


eu as minti daca as spune ca mi se rupe. in cel mai rau caz mi s-ar crapa putin.
Tazmanian
Postat pe 10 Iunie 2009 16:28
De la: kudikaroxi, la data 2009-06-10 16:21:11Atitudinea de ”mi se rupe” e atitudinea oamenilor carora le este frica sau a celor ignoranti. Cei ce sunt limitati de timp si spatiu si au un ego puternic au tendinta ieftina de a minimaliza ceva metafizic.
Daca nu as fi vazut azi-noapte ce inseamna agonia, probabil ca as fi minimalizat si eu. Pt ca asa ne este mai usor.
Dar e mult mai mult decat isi poate cineva imagina !


nu, este a oamenilor care isi traiesc viata fara regrete si care au mai vazut moartea cu ochii in alta ocazie

sau trebuie sa spun ca ... vai, ce lucru teribil este, doar ca sa nu deranjez pe unul sau pe altul?

Daca voiai sa intrebi ce atitudine am cand moare altul, apai asta trebuia sa intrebi!

kitty_krieger
Postat pe 10 Iunie 2009 16:32
apropo, ce-mi place de voi astia care deschideti cate un topic cerandu-ne parerea si apoi dati cu pietre in cei care nu sunt de acord cu voi

interesant, foarte interesant
kitty_krieger
Postat pe 10 Iunie 2009 16:36
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-06-10 16:36:08apropo, ce-mi place de voi astia care deschideti cate un topic cerandu-ne parerea si apoi dati cu pietre in cei care nu sunt de acord cu voi

interesant, foarte interesant


inca nu te-ai obisnuit?
geo_x
Postat pe 10 Iunie 2009 16:37
roxi...nu te agita...nu te astepta sa iti raspunda unele persoane frumos...asa se intimpla zilnic aici....

Stiti ce ma intriga? Aroganta oamenilor modesti. Exista o categorie de oameni modesti care inteleg ca desi lumea are nevoie de eroi, ii uraste totusi pe cei care au avut curajul (sau norocul, daca asa ceva exista) sa ajunga cu mult mai aproape de perfectiune decat majoritatea.

Iar a fi modest in conditiile in care stii mai multe decat majoritatea inseamna, in multe cazuri, sinucidere sociala. Si atunci, oamenii astia, modesti irecuperabili, mimeaza aroganta (condamnabila de multi) intr-o incercare de a mai estompa putin din perfectiune macar in ochii celorlalti, daca pe ei nu se pot convinge ca sunt banali.

Aspira la normalitate fiindca se gandesc, probabil, ca asta i-ar face mai acceptabili. Si cred ca au dreptate. Banalitatea ii face intr-adevar mai suportabili de catre cei multi si provoaca de cele mai multe ori o atitudine neutra din partea celor putini. Insa intrebarea e: oare ei se mai pot suporta? Si daca raspunsul este nu, cu cine ti-e mai usor sa lupti? Cu toti cei din jurul tau sau cu tine?
pamela_1
Postat pe 10 Iunie 2009 16:38
De la: geo_x, la data 2009-06-10 16:37:06
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-06-10 16:36:08apropo, ce-mi place de voi astia care deschideti cate un topic cerandu-ne parerea si apoi dati cu pietre in cei care nu sunt de acord cu voi

interesant, foarte interesant


inca nu te-ai obisnuit?


de-aia sunt rautacioasa, ergo, de-aia mi se rupe
kitty_krieger
Postat pe 10 Iunie 2009 16:39
De la: geo_x, la data 2009-06-10 16:37:06
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-06-10 16:36:08apropo, ce-mi place de voi astia care deschideti cate un topic cerandu-ne parerea si apoi dati cu pietre in cei care nu sunt de acord cu voi

interesant, foarte interesant


inca nu te-ai obisnuit?


Da chiar.....asta e deja moda pe aici.....
ceva in genul........"nu esti de acord cu mine...te-am spart"
andreea1976
Postat pe 10 Iunie 2009 16:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cadouri :X 4 De la: kudika_13034 25 August 2012 16:04
De ce unele cupluri,desi sunt compatibile suta la suta din toate punctele de vedere la aspectul "rational,mental" ajung sa nu mai fie de acord cu nimic???au disparut sentimentele si e doar obisnuinta?!..care e cauza?..... 24 De la: kudika043104 5 Iulie 2009 09:11
Ramnicu Valcea 2 De la: economisesti 17 Mai 2010 16:15
despartire 22 De la: dana_mv 3 Mai 2009 14:20
potzi ramane..? :| 25 De la: pamela_1 12 Iunie 2009 12:36