Setari Cookie-uri

Albirea dintilor...

hey v-ati facut careva inalbire ? ce parere aveti despre asta? ma gandeam sa imi fac... si nu prea stiu cum sta treaba... ma ajutati si pe mn?
octty
Postat pe 22 Iunie 2009 21:19
cele mai pertinente raspunsuri le vel primi de la medicul tau stomatolog
_oktober_
Postat pe 22 Iunie 2009 21:25
am vorbit cu ea... si a zis k nu face pentru ca s-ar putea sa creeze probleme... sensibilitate a dintilor, gingiilor... alea alea:) dar alt fel de modalitati de albire stie careva?:)
octty
Postat pe 22 Iunie 2009 21:39
De la: octty, la data 2009-06-22 21:19:03hey v-ati facut careva inalbire ? ce parere aveti despre asta? ma gandeam sa imi fac... si nu prea stiu cum sta treaba... ma ajutati si pe mn?


nu te pot ajuta,sunt medic cardiolog
scorpyoW
Postat pe 22 Iunie 2009 21:44
eu mi-am facut albire cu niste benzi numite Crest dar la noi nu cred k se gasesc ...eu le am din america ..si nu sunt nici f scumpe..vreo 20 de dolari cam asa....si merita toti banii
paris_love
Postat pe 2 Iulie 2009 23:18
De la: octty, la data 2009-06-22 21:39:17am vorbit cu ea... si a zis k nu face pentru ca s-ar putea sa creeze probleme... sensibilitate a dintilor, gingiilor... alea alea:) dar alt fel de modalitati de albire stie careva?:)


ti-a spus bine stomatologii care nu se gandesc numai la buzunarul lor ci la binele pacientului nu recomanda detartrajul si albire , poti sa ai mari probleme dupa o astfel de interventie
Lorena26
Postat pe 4 Iulie 2009 01:40
clorul albeste cel mai bine
yumy
Postat pe 5 Iulie 2009 06:52
De la: paris_love, la data 2009-07-02 23:18:46eu mi-am facut albire cu niste benzi numite Crest dar la noi nu cred k se gasesc ...eu le am din america ..si nu sunt nici f scumpe..vreo 20 de dolari cam asa....si merita toti banii


38 $ mai exact
iris_4_ever
Postat pe 5 Iulie 2009 07:44
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-05 07:44:37
De la: paris_love, la data 2009-07-02 23:18:46eu mi-am facut albire cu niste benzi numite Crest dar la noi nu cred k se gasesc ...eu le am din america ..si nu sunt nici f scumpe..vreo 20 de dolari cam asa....si merita toti banii


38 $ mai exact


Ce va invidiez... Am auzit de benzile Crest, si pe unde calatoresc, ma uit dupa ele. Nu sunt decat la voi
Aici, in comertz exista doar un gel, pe care-l aplici timp de vreo doua saptamani, si care are un semi-rezultat Ma rog, dintii sunt un pic mai bine decat inainte.
Iar inalbirea (TOT cu gel, dar unul putin mai bun) la dentist stiti cat costa? 400$

Si da, orice inalbire duce la o sensibilitate a dintilor. DAR pe timp limitat. Pentru cateva zile o sa "simti" cand bei ceva rece. Nu e asa o mare tragedie...


Ideea e: Vreau si eu benzi Creeest!
Dor_a
Postat pe 5 Iulie 2009 09:19
da. asa o fi ...38 $..nu stiam exact ...intr-adevar se merita dar eu knd le-am folosit ..ma dureau dinti ingrozitor ...trebuia sa stai jumate de ora cu benzile alea pe dintii ...in fine am rabdat si acum am dintii frumosi ..pfff..
paris_love
Postat pe 5 Iulie 2009 16:15
Sunt mai multe tipuri de crest. Partea proasta e ca trebuie sa stai juma de ora si ai un gust de la gelul ala, blah!
Kathara
Postat pe 5 Iulie 2009 16:30
De la: paris_love, la data 2009-07-05 16:15:55da. asa o fi ...38 $..nu stiam exact ...intr-adevar se merita dar eu knd le-am folosit ..ma dureau dinti ingrozitor ...trebuia sa stai jumate de ora cu benzile alea pe dintii ...in fine am rabdat si acum am dintii frumosi ..pfff..



Pai de aia m-am si ,rusinat'' la inceput pentru ca eu le-am luat , le-am folosit vreo 2 zile si atat
A doua zi m-am trezit cu o sensibilitate destul de maricica la gingie si desi dentistul mi-a zis ca nu-i bai ca trece de atunci am uitat de ele
iris_4_ever
Postat pe 5 Iulie 2009 18:39
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 09:19:09
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-05 07:44:37
De la: paris_love, la data 2009-07-02 23:18:46eu mi-am facut albire cu niste benzi numite Crest dar la noi nu cred k se gasesc ...eu le am din america ..si nu sunt nici f scumpe..vreo 20 de dolari cam asa....si merita toti banii


38 $ mai exact


Ce va invidiez... Am auzit de benzile Crest, si pe unde calatoresc, ma uit dupa ele. Nu sunt decat la voi
Aici, in comertz exista doar un gel, pe care-l aplici timp de vreo doua saptamani, si care are un semi-rezultat Ma rog, dintii sunt un pic mai bine decat inainte.
Iar inalbirea (TOT cu gel, dar unul putin mai bun) la dentist stiti cat costa? 400$

Si da, orice inalbire duce la o sensibilitate a dintilor. DAR pe timp limitat. Pentru cateva zile o sa "simti" cand bei ceva rece. Nu e asa o mare tragedie...


Ideea e: Vreau si eu benzi Creeest!


Esti sigura ca vrei ?
Ca si eu am zis la fel dar mi-a trecut intre timp
iris_4_ever
Postat pe 5 Iulie 2009 18:41
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-05 18:39:33
De la: paris_love, la data 2009-07-05 16:15:55da. asa o fi ...38 $..nu stiam exact ...intr-adevar se merita dar eu knd le-am folosit ..ma dureau dinti ingrozitor ...trebuia sa stai jumate de ora cu benzile alea pe dintii ...in fine am rabdat si acum am dintii frumosi ..pfff..



Pai de aia m-am si ,rusinat'' la inceput pentru ca eu le-am luat , le-am folosit vreo 2 zile si atat
A doua zi m-am trezit cu o sensibilitate destul de maricica la gingie si desi dentistul mi-a zis ca nu-i bai ca trece de atunci am uitat de ele

depinde de la om la om
o colega si-a iritat si ea gingiile de la Crest (e drept ca are si dintii foarte micuti), eu n-am avut nici pe ...naiba
Si folosesc cu succes Crest cu scortisoara (pasta de dinti)
kitty_krieger
Postat pe 5 Iulie 2009 18:42
vreau si eu benzi din alea .....eu am foarte sensibili dintii.....si la un tratament de albire nici nu ma pot gandi....mi-am mai facut detartraz impreuna cu periaj....
gargaritamica
Postat pe 5 Iulie 2009 18:44
De la: gargaritamica, la data 2009-07-05 18:44:00vreau si eu benzi din alea .....eu am foarte sensibili dintii.....si la un tratament de albire nici nu ma pot gandi....mi-am mai facut detartraz impreuna cu periaj....

pai daca cunosti pe cineva care cunoaste pe cineva care este in State , ti le poate comanda sau cumpara
kitty_krieger
Postat pe 5 Iulie 2009 18:46
@ Iris Pai de ce, ce au? Ca mi se par mai usor de folosit decat ce fac eu... Stii, am niste chestii pe care mi le pun pe dinti cu gel in ele... si asa dorm... Cum sa explic... dentistu' mi-a luat amprenta dentara si mi-a facut un fel de... nu-mi vine cuvantul in romana, daca-ti poti imagina... dental tray... da'nu pot sa spun tavitze dentare... se numesc altfel... ma rog... Si puneam gel in ele, si dupa, mi le fixam pe dinti... asa dormeam 2 saptamani... E, ce zici? Nu e mai bine cu Crest?
Dor_a
Postat pe 5 Iulie 2009 18:46
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:46:34Pai de ce, ce au? Ca mi se par mai usor de folosit decat ce fac eu... Stii, am niste chestii pe care mi le pun pe dinti cu gel in ele... si asa dorm... Cum sa explic... dentistu' mi-a luat amprenta dentara si mi-a facut un fel de... nu-mi vine cuvantul in romana, daca-ti poti imagina... dental tray... da'nu pot sa spun tavitze dentare... se numesc altfel... ma rog... Si puneam gel in ele, si dupa, mi le fixam pe dinti... asa dormeam 2 saptamani... E, ce zici? Nu e mai bine cu Crest?


gutiere
gargaritamica
Postat pe 5 Iulie 2009 18:47
De la: gargaritamica, la data 2009-07-05 18:47:26
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:46:34Pai de ce, ce au? Ca mi se par mai usor de folosit decat ce fac eu... Stii, am niste chestii pe care mi le pun pe dinti cu gel in ele... si asa dorm... Cum sa explic... dentistu' mi-a luat amprenta dentara si mi-a facut un fel de... nu-mi vine cuvantul in romana, daca-ti poti imagina... dental tray... da'nu pot sa spun tavitze dentare... se numesc altfel... ma rog... Si puneam gel in ele, si dupa, mi le fixam pe dinti... asa dormeam 2 saptamani... E, ce zici? Nu e mai bine cu Crest?


gutiere


Sar'naaa!
Dor_a
Postat pe 5 Iulie 2009 18:48
De la: gargaritamica, la data 2009-07-05 18:47:26
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:46:34Pai de ce, ce au? Ca mi se par mai usor de folosit decat ce fac eu... Stii, am niste chestii pe care mi le pun pe dinti cu gel in ele... si asa dorm... Cum sa explic... dentistu' mi-a luat amprenta dentara si mi-a facut un fel de... nu-mi vine cuvantul in romana, daca-ti poti imagina... dental tray... da'nu pot sa spun tavitze dentare... se numesc altfel... ma rog... Si puneam gel in ele, si dupa, mi le fixam pe dinti... asa dormeam 2 saptamani... E, ce zici? Nu e mai bine cu Crest?


gutiere


pai nu asta-i tratamentul de albire?....eu am fost acu cateva luni la stomatolog si mi-a povestit cum sta treaba, mi-a spus ca acest tratament de albire a dintilor dureaza 2 saptamani.....si exact cum spui tu...in fiecare seara aplici o solutie pe acele gutiere si dormi cu ele....
gargaritamica
Postat pe 5 Iulie 2009 18:49
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:48:57
De la: gargaritamica, la data 2009-07-05 18:47:26
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:46:34Pai de ce, ce au? Ca mi se par mai usor de folosit decat ce fac eu... Stii, am niste chestii pe care mi le pun pe dinti cu gel in ele... si asa dorm... Cum sa explic... dentistu' mi-a luat amprenta dentara si mi-a facut un fel de... nu-mi vine cuvantul in romana, daca-ti poti imagina... dental tray... da'nu pot sa spun tavitze dentare... se numesc altfel... ma rog... Si puneam gel in ele, si dupa, mi le fixam pe dinti... asa dormeam 2 saptamani... E, ce zici? Nu e mai bine cu Crest?


gutiere


Sar'naaa!


gargaritamica
Postat pe 5 Iulie 2009 18:50
De la: gargaritamica, la data 2009-07-05 18:49:46
De la: gargaritamica, la data 2009-07-05 18:47:26
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:46:34Pai de ce, ce au? Ca mi se par mai usor de folosit decat ce fac eu... Stii, am niste chestii pe care mi le pun pe dinti cu gel in ele... si asa dorm... Cum sa explic... dentistu' mi-a luat amprenta dentara si mi-a facut un fel de... nu-mi vine cuvantul in romana, daca-ti poti imagina... dental tray... da'nu pot sa spun tavitze dentare... se numesc altfel... ma rog... Si puneam gel in ele, si dupa, mi le fixam pe dinti... asa dormeam 2 saptamani... E, ce zici? Nu e mai bine cu Crest?


gutiere


pai nu asta-i tratamentul de albire?....eu am fost acu cateva luni la stomatolog si mi-a povestit cum sta treaba, mi-a spus ca acest tratament de albire a dintilor dureaza 2 saptamani.....si exact cum spui tu...in fiecare seara aplici o solutie pe acele gutiere si dormi cu ele....


Cica mai e unu', cu laser... ala se face intr-o zi! Da'tot te lasa cu sensibilitate...si costa mai mult
Dor_a
Postat pe 5 Iulie 2009 18:52
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:52:13
De la: gargaritamica, la data 2009-07-05 18:49:46
De la: gargaritamica, la data 2009-07-05 18:47:26
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:46:34Pai de ce, ce au? Ca mi se par mai usor de folosit decat ce fac eu... Stii, am niste chestii pe care mi le pun pe dinti cu gel in ele... si asa dorm... Cum sa explic... dentistu' mi-a luat amprenta dentara si mi-a facut un fel de... nu-mi vine cuvantul in romana, daca-ti poti imagina... dental tray... da'nu pot sa spun tavitze dentare... se numesc altfel... ma rog... Si puneam gel in ele, si dupa, mi le fixam pe dinti... asa dormeam 2 saptamani... E, ce zici? Nu e mai bine cu Crest?


gutiere


pai nu asta-i tratamentul de albire?....eu am fost acu cateva luni la stomatolog si mi-a povestit cum sta treaba, mi-a spus ca acest tratament de albire a dintilor dureaza 2 saptamani.....si exact cum spui tu...in fiecare seara aplici o solutie pe acele gutiere si dormi cu ele....


Cica mai e unu', cu laser... ala se face intr-o zi! Da'tot te lasa cu sensibilitate...si costa mai mult


pai si asta de care spun eu se poate face intr-o zi....adica daca-l alegi pe ala de 2 saptamani e mai ok...pentru ca solutia ataca zmaltul dintilor oricum si cu cat este mai puternica cu atat mai mult afecteaza, insa cei ce nu rezista 2 saptamani sa doarma cu acele gutiere pot alege variant mai riscanta insa mai rapida....aplicand o singura data (daca nu ma insel) un gel mai puternic


de laser n-am auzit pana acum....si nici nu stiu ce sa spun
gargaritamica
Postat pe 5 Iulie 2009 18:57
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-07-05 18:42:36
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-05 18:39:33
De la: paris_love, la data 2009-07-05 16:15:55da. asa o fi ...38 $..nu stiam exact ...intr-adevar se merita dar eu knd le-am folosit ..ma dureau dinti ingrozitor ...trebuia sa stai jumate de ora cu benzile alea pe dintii ...in fine am rabdat si acum am dintii frumosi ..pfff..



Pai de aia m-am si ,rusinat'' la inceput pentru ca eu le-am luat , le-am folosit vreo 2 zile si atat
A doua zi m-am trezit cu o sensibilitate destul de maricica la gingie si desi dentistul mi-a zis ca nu-i bai ca trece de atunci am uitat de ele

depinde de la om la om
o colega si-a iritat si ea gingiile de la Crest (e drept ca are si dintii foarte micuti), eu n-am avut nici pe ...naiba
Si folosesc cu succes Crest cu scortisoara (pasta de dinti)


Si eu folosesc cu succes pasta de dinti crest ,benzile insa nu-mi fac bine la gingii.
Ma rog , doctorul a zis ca sa las gingia sa-si revina si dupa aia pot sa reincep sa folosesc benzile de atunci insa au trecut vreo 2 luni si eu tot nu m-am apropiat de ele
iris_4_ever
Postat pe 5 Iulie 2009 19:04
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:46:34@ Iris Pai de ce, ce au? Ca mi se par mai usor de folosit decat ce fac eu... Stii, am niste chestii pe care mi le pun pe dinti cu gel in ele... si asa dorm... Cum sa explic... dentistu' mi-a luat amprenta dentara si mi-a facut un fel de... nu-mi vine cuvantul in romana, daca-ti poti imagina... dental tray... da'nu pot sa spun tavitze dentare... se numesc altfel... ma rog... Si puneam gel in ele, si dupa, mi le fixam pe dinti... asa dormeam 2 saptamani... E, ce zici? Nu e mai bine cu Crest?


Daca nu-ti provoaca nush ce alergie ...de ce nu ? desi nu stiu ,poti dormi cu chestia aia in gura ?

Benzile in sine nu au nimic in afara de un gel care-ti patrunde in dinti , in buze daca nu esti atenta si le atingi in timp ce aplici banda , limba si aia are ceva probleme pana se obisnuieste cu gustul imagineaza-ti ca iei o gura de mentol extra strong cu aroma de ...medicament si iti dai seama la ce ma refer

iris_4_ever
Postat pe 5 Iulie 2009 19:07
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-05 19:04:03
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-07-05 18:42:36
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-05 18:39:33
De la: paris_love, la data 2009-07-05 16:15:55da. asa o fi ...38 $..nu stiam exact ...intr-adevar se merita dar eu knd le-am folosit ..ma dureau dinti ingrozitor ...trebuia sa stai jumate de ora cu benzile alea pe dintii ...in fine am rabdat si acum am dintii frumosi ..pfff..



Pai de aia m-am si ,rusinat'' la inceput pentru ca eu le-am luat , le-am folosit vreo 2 zile si atat
A doua zi m-am trezit cu o sensibilitate destul de maricica la gingie si desi dentistul mi-a zis ca nu-i bai ca trece de atunci am uitat de ele

depinde de la om la om
o colega si-a iritat si ea gingiile de la Crest (e drept ca are si dintii foarte micuti), eu n-am avut nici pe ...naiba
Si folosesc cu succes Crest cu scortisoara (pasta de dinti)


Si eu folosesc cu succes pasta de dinti crest ,benzile insa nu-mi fac bine la gingii.
Ma rog , doctorul a zis ca sa las gingia sa-si revina si dupa aia pot sa reincep sa folosesc benzile de atunci insa au trecut vreo 2 luni si eu tot nu m-am apropiat de ele


Pff! ce ma inerveeezi! Pai tu le ai si nu le folosesti?
Oricum, orice tratament duce la sesibiloshenii... Daca nu e in gingie, e in dinte... si tot e
Dor_a
Postat pe 5 Iulie 2009 19:09
De la: gargaritamica, la data 2009-07-05 18:57:49
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:52:13
De la: gargaritamica, la data 2009-07-05 18:49:46
De la: gargaritamica, la data 2009-07-05 18:47:26
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:46:34Pai de ce, ce au? Ca mi se par mai usor de folosit decat ce fac eu... Stii, am niste chestii pe care mi le pun pe dinti cu gel in ele... si asa dorm... Cum sa explic... dentistu' mi-a luat amprenta dentara si mi-a facut un fel de... nu-mi vine cuvantul in romana, daca-ti poti imagina... dental tray... da'nu pot sa spun tavitze dentare... se numesc altfel... ma rog... Si puneam gel in ele, si dupa, mi le fixam pe dinti... asa dormeam 2 saptamani... E, ce zici? Nu e mai bine cu Crest?


gutiere


pai nu asta-i tratamentul de albire?....eu am fost acu cateva luni la stomatolog si mi-a povestit cum sta treaba, mi-a spus ca acest tratament de albire a dintilor dureaza 2 saptamani.....si exact cum spui tu...in fiecare seara aplici o solutie pe acele gutiere si dormi cu ele....


Cica mai e unu', cu laser... ala se face intr-o zi! Da'tot te lasa cu sensibilitate...si costa mai mult


pai si asta de care spun eu se poate face intr-o zi....adica daca-l alegi pe ala de 2 saptamani e mai ok...pentru ca solutia ataca zmaltul dintilor oricum si cu cat este mai puternica cu atat mai mult afecteaza, insa cei ce nu rezista 2 saptamani sa doarma cu acele gutiere pot alege variant mai riscanta insa mai rapida....aplicand o singura data (daca nu ma insel) un gel mai puternic


de laser n-am auzit pana acum....si nici nu stiu ce sa spun


Nici nu mai stiu cine mi-a zis, o colega, cred.... Aia cu gelul mai puternic, intr-o zi, e nebunie curata... Nu l-as face
Dor_a
Postat pe 5 Iulie 2009 19:10
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-05 19:07:57
De la: Dor_a, la data 2009-07-05 18:46:34@ Iris Pai de ce, ce au? Ca mi se par mai usor de folosit decat ce fac eu... Stii, am niste chestii pe care mi le pun pe dinti cu gel in ele... si asa dorm... Cum sa explic... dentistu' mi-a luat amprenta dentara si mi-a facut un fel de... nu-mi vine cuvantul in romana, daca-ti poti imagina... dental tray... da'nu pot sa spun tavitze dentare... se numesc altfel... ma rog... Si puneam gel in ele, si dupa, mi le fixam pe dinti... asa dormeam 2 saptamani... E, ce zici? Nu e mai bine cu Crest?


Daca nu-ti provoaca nush ce alergie ...de ce nu ? desi nu stiu ,poti dormi cu chestia aia in gura ?

Benzile in sine nu au nimic in afara de un gel care-ti patrunde in dinti , in buze daca nu esti atenta si le atingi in timp ce aplici banda , limba si aia are ceva probleme pana se obisnuieste cu gustul imagineaza-ti ca iei o gura de mentol extra strong cu aroma de ...medicament si iti dai seama la ce ma refer



Hehehe, atunci hai cu noi, astea, cu gutierele... Desi, daca pui prea mult gel in ele si da p'afara, mai gusti si din ala... Da' nu prea mult...
Dor_a
Postat pe 5 Iulie 2009 19:12
Eu am vrut sa incerc benzile crest cand i-am vazut dantura unei vecine la care fusesem invitati .....atat de albi si stralucitori are dintii incat am crezut ca i-a inlocuit pe toti , in niciun caz nu mi-am imaginat ca ar fi dintii ei .
Am fost inspirata si nu am intrebat-o de ce si-a inlocuit dintii ci i-am facut un compliment legat de ei si nu s-a mai oprit juma de ora din vorba

Dap Dorule , le am si nu le folosesc dar , ce vrei sa ma doara gingiile din cauza lor ?
Bine , ma duc sa-mi pun o banda sa vad ce efect are
iris_4_ever
Postat pe 5 Iulie 2009 19:15
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-05 19:15:19Eu am vrut sa incerc benzile crest cand i-am vazut dantura unei vecine la care fusesem invitati .....atat de albi si stralucitori are dintii incat am crezut ca i-a inlocuit pe toti , in niciun caz nu mi-am imaginat ca ar fi dintii ei .
Am fost inspirata si nu am intrebat-o de ce si-a inlocuit dintii ci i-am facut un compliment legat de ei si nu s-a mai oprit juma de ora din vorba

Dap Dorule , le am si nu le folosesc dar , ce vrei sa ma doara gingiile din cauza lor ?
Bine , ma duc sa-mi pun o banda sa vad ce efect are


Cu grija, Crisule, nu o pune pe gingie...

Si pe bunee? Raman atat de albi? Ca io cu gelu' ala nu am fost asa de impresionata... adica, da, sunt albi, da nu aaAalbi, daca intelegi ce vreau sa spui...
Dor_a
Postat pe 5 Iulie 2009 19:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nevoie neaparata de o croitoreasa buna in bucuresti...URRRRGEEENT 24 De la: pis_mic_si_rau 16 Februarie 2013 21:32
Bijuterii hand-made 40 De la: mmar_cella 8 Iulie 2009 02:23
cizme ugg 1 De la: simona1023 6 Noiembrie 2009 12:04
CREMA PROFESIONALA ANTICELULITICA ANESI EFECT RAPID 1 De la: Inna30 8 Martie 2010 14:54
un pas in moda iernii 2009... 3 De la: iulia069834 6 Decembrie 2009 17:28