Setari Cookie-uri

secretii

buna ziua.cum pot scapa de secretia vaginala fara a merge la doctor?pls sfatuiti-ma

Postat pe 18 Iunie 2009 08:30
pey secretia vagina este ceva normal numai daca este in exces trebuie sa mergi la doctor pt ca de la femeie la femeie cauzele excesului de secretii variaza, iar secretiile fiecarii femei sunt diferite
numai un doctor te poate ajuta sa csapi de secretiile in exces asta dupa un set de nalaize pt a vedea compozitia lor si numai doctorul poate afla care sunt cauzele, odata stiute cauzele poti stii cum sa scapi de ele asa ca fara doctor eu una nu prea vad o solutie
yumy
Postat pe 18 Iunie 2009 08:33
De la: kudika040083, la data 2009-06-18 08:30:37buna ziua.cum pot scapa de secretia vaginala fara a merge la doctor?pls sfatuiti-ma

cheama doctorul acasa la tine
mitura
Postat pe 23 Iunie 2009 14:57
De la: yrtdssdd, la data 2009-06-23 14:57:13
De la: kudika040083, la data 2009-06-18 08:30:37buna ziua.cum pot scapa de secretia vaginala fara a merge la doctor?pls sfatuiti-ma

cheama doctorul acasa la tine
yumy
Postat pe 23 Iunie 2009 15:15
De la: kudika040083, la data 2009-06-18 08:30:37buna ziua.cum pot scapa de secretia vaginala fara a merge la doctor?pls sfatuiti-ma


da de ce vrei sa scapi de ea??? ce ti-o facut asa de rau
si ca sa fiu on topic.... solutia optima este un medic nu un forum unde poti primi sfaturi de genul ...spala-te cu soda caustica si iti trece....de tot... capisci?
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Iulie 2009 22:53
O secretie mai abundenta si care are consistenta si miros diferite decat ar fi normal poate fi cauza unei infectii. Noi nu iti putem da tratamente pentru ca nu stim detalii si oricum difera de la pacient la pacient.
Poti incepe prin a avea o toaleta mai exigenta! Ar fi indicat sa folosesti un gel de igiena intima(il gasesti in orice farmacie, dar si pe la super/hypermarketuri). Dar astea nu pot rezolva problema, mai ales daca ai contactat o infectie.
Nu ai de ce sa-ti fie tema de ginecolog!( sau esti minora si trebuie sa mearga mama cu tine la ginecolog, dar ea nu stie ca ti-ai inceput viata sexuala?). Ca sa contactezi o astfel de infectie nu inseamna neaparat ca ti-ai inceput viata sexuala( infectiile se pot lua si din toalete publice).
Poti incepe prin a face o urocultura(analiza de urina) la doctorul de familie, dar nu e atat de complexa ca o analiza a secretiei vaginale.
In concluzie: TREBUIE SA MERGI LA DOCTOR!
anca_mirage
Postat pe 1 Iulie 2009 23:09
Mergi la un cabinet particular sa iti faci analiza de secretie si Papanicolau daca nu vrei sa apelezi la medicul de familie.La Lotus Medical te costa vreo 70 de lei amandoua daca nu iti iei trimitere de la medicul de familie.Sau poti sa mergi la Medicover dar e mai scump (preturile sunt pe site).Avantajul e ca imediat dupa analize doctorita iti si da un tratament....la Lotus dureaza f mult sa te programezi la un doctor.Nu mai astepta daca ti se pare ceva in neregula.Treci peste rusine si fa-ti analizele pt ca Doamne fereste se poate agrava si sa te trezesti peste doi ani ca esti la un pas de cancer de col uterin(eu la Medicover si Lotus am fost multumita de conditii si doctori).Nu degeaba este recomandat sa iti faci Papanicolaul in fiecare an dupa ce ti-ai inceput viata sexuala.Bafta si sanatate!
irina_ana1985
Postat pe 2 Iulie 2009 13:08
nu neglija aspectul asta, nu-i de joaca.
teddah
Postat pe 3 Iulie 2009 09:04
In primul rand se merge la ginecolog pt a vedea cauza secretiilor vaginale. De aceea trebuie facut un Babes-Papanicolau. Poate fi de asemenea si un endometru hipersecretor. Dar voi sa nu mergeti la ginecolog sau la medic in general. Sa stati asa sa cautati pe `net` leacuri si tratamente si apoi sa dati vina pe medici ca numai rau v`au facut. Cine stie cu ce va mai treziti dupa aia.
andreyea88
Postat pe 3 Iulie 2009 10:44
@andreyea: amin! :)
teddah
Postat pe 3 Iulie 2009 11:26
sal..fi o femeie responsabila MERGI LA MEDIC..ai o oroare de ginecolog ?? trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ,vaginul tau si partile tale intime sunt foarte importante nu le neglija...fi fata desteapta cauta un cabinet particular ,o doctorita daca ai oroare de doctori desi ei sunt cei mai buni ,sunt mai atenti si mai grijuli cu acel ceva ce se cheama VAGIN..multa bafta si sfatul meu NU TE NEGLIJA caci sanatatea ta si linistea ta e super importanta
elissabeth
Postat pe 6 Iulie 2009 18:21
Problema poate fi de la absorbante si crede-ma ca stiu ce zic.
Intra pe http://biolife4you.yolasite.com , analizeaza paginele de acolo iar daca mai ai nevoie de informatii in plus : bio_life4you@yahoo.com.
Sanatate multa!
Luna13
Postat pe 7 Iulie 2009 09:26
ma confrunt si eu cu aceeasi problema, cu care in viata mea nu am avut de-a face pana acum. Pana acum nu am mers la medic de frica, pentru ceea ce mi-ar putea spune, dar n-am sa mai stau pe ganduri :-s
n_andreea
Postat pe 8 Iulie 2009 00:10
De la: kudika040083, la data 2009-06-18 08:30:37buna ziua.cum pot scapa de secretia vaginala fara a merge la doctor?pls sfatuiti-ma

Buna dimineata!!

Iti pot da un sfat, foloseste supozitoare intravaginale cu betadina, si repeta seara spalaturi cu ceai din floare de liliac alb....daca nu gasesti la plafar, poti lua si direct dintr-un arbust , florile conservate(uscate)....
Iti doresc succes!!
kudika016488
Postat pe 8 Iulie 2009 09:02
Nu te culca pe-o ureche, nu-i de joaca.Iti spun din propria experienta,aceeasi teama am avut si eu de doctori, dar am trecut peste si mi-am rezolvat problema, chiar foarte usor, pot spune.

Postat pe 8 Iulie 2009 10:06
buna...si eu am avut niste probleme de genul asta iar pt ca sunt plecata de acasa si nu aveam cum sa ajung la un doctor din cauza ca nu aveam acte ...eram super spriata credeam ca sunt chiar fff bolnava mama mea mia trimis ceaiuri de coada soricelului.pelin este foarte amar mam chinuit asa cu el dar ma ajutat fff mult si infuzii cu ceai ginosept miau facut mult bine a trecut aproape un an si eu nu am mai avut probleme de genul asta...sper sa te ajute sfatul meu
dock
Postat pe 8 Iulie 2009 11:34
sal din nou...e forte intresant topicul asta si mai intresant e lumea care sare sa dea sfaturi chiar si naturiste..fetelor ORICE AR FI MERGETI LA MEDIC ca in loc sa tratati mai rau faceti..chiar si cu supozitoare si alte minuni din experiente proprii. Nu sunt medic dar din vasta mea cultura stiu ca nici o persoana nu e la fel asa ca nici un vagin nu e la fel si fiecare reactioneza aftel.ASA CA LA MEDIC O SA GASITI TOATE RASPUNSURILE CARE VA FRAMANTA ..MULTA BAFTA
elissabeth
Postat pe 12 Iulie 2009 02:46
eu am probleme de ceva timp si desi merg la medic cel putin odata pe an revin..asta e..sunt sensibila dar nu ma tratez dupa ureche..medicul iti spune cel mai bine
ps: sa nu faci spalaturi intravaginale prea des ca iti creste sensibilitatea si cam cele mai bune solutii de spalaturi sunt ceai de musetel cu o lingura de bicarbonat de sodiu...la un litru de lichid racit
sau doar apa fiarta cu bicarbonat
succes la doctor si nu fi stresata ca vede zeci de "pasarele pe zi" a ta nu e cu nimic deosebita de restu...doar nu are si coarne
iuliatonica
Postat pe 12 Iulie 2009 22:17
Am si eu o intrebare. :D Cum stim daca secretia noastra vaginala este normala sau in exces? Ce inseamna o secretie vaginala normala?
kudiadri
Postat pe 20 Iulie 2009 18:04
De la: kudiadri, la data 2009-07-20 18:04:08Am si eu o intrebare. :D Cum stim daca secretia noastra vaginala este normala sau in exces? Ce inseamna o secretie vaginala normala?


aceasi intreabre mi'o pun si eu ..
lilutza09
Postat pe 20 Iulie 2009 18:26
O secretie vaginala normala este clara sau putin albicioasa, cu o consistenta precum a albusului de ou, fara miros sau cu un miros specific, care nu este neplacut (este chiar placut fiindca, printre altele, atrage ...). Si de aici incep diferentele, fara ca aceste diferente sa insemne probleme in starea de sanatate a vaginului. Secretia vaginala normala are caracteristici individuale in ceea ce priveste cantitatea si aspectul. Aceste caracteristici pot fi modificate, in mod fiziologic de-a lungul ciclului menstrual sub influenta balantei hormonale, in cazul excitatiei sexuale, in cazul folosirii unor anticonceptionale hormonale, in cazul unor medicatii, in cazul sarcinii.
La fiecare femeie exista un "tipar" al secretiilor vaginale, de-a lungul unui ciclu menstrual. Fiindca pot exista diferente fara ca acestea sa insemne si anormalitate, pentru a stabili normalitatea sau anormalitatea, este mult mai usor de urmarit schimbarea, iesirea din "tipar". Si este usor de stabilit daca secretia vaginala este normala sau nu prin a sti cum NU trebuie sa fie o secretie vaginala. In cazul aparitiei unei stari patologice (imbolnaviri a zonei genitale) apar modificari ale aspectului obisnuit in ceea ce priveste cantitatea (creste), consistenta (devine apoasa sau branzoasa), culoarea (devine gri, verzuie, galbena), mirosul (devine neplacut), modificari ce se pot asocia si cu aparitia unor stari cum ar fi mancarimile, usturimile, durerile spontane la contactul sexual, senzatiile de arsura.
De asemenea, de-a lungul ciclului menstrual in aspectul secretiilor vaginale apar unele schimbari in ceea ce priveste volumul, consistenta si culoarea lor, existand caracteristici pentru perioada fertila, caracteristici ce permit o mai buna miscare a spermatozoizilor in tractul genital si caracteristici pentru restul perioadei.
Toaleta excesiva, cu sapunuri dure, spalaturile intravaginale dese, lenjeria stramta din materiale sintetice, diferitele infectii cu sau fara transmitere sexuala, actul sexual cu penetrare fara lubrifiere suficienta, diferitele iritatii, toate acestea duc la schimbari ce au ca rezultat secretii vaginale anormale. Asa cum ti-am spus, schimbarile petrecute in cantitatea, consistenta, culoarea sau mirosul secretiilor, insotite sau nu de mancarimi, usturimi sau dureri vulvare, constituie (sau ar trebui sa constituie ...) un semnal de alarma, un semnal ca ceva s-a intamplat cu vaginul. Ceva neplacut.
mokasys
Postat pe 21 Iulie 2009 13:34
De la unele infectii netratate se poate ajunge si la infertilitate:(
Asa ca nu mai sta!
Sper ca deja ai fost:D:P:)
anca_mirage
Postat pe 6 August 2009 14:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
candida 2 De la: kudika_19112 23 Octombrie 2012 15:55
Mamografie digitala 1 De la: Premium_Clinique 29 Iulie 2010 15:35
rezultate analiza 12 De la: kudika_11629 9 Iulie 2012 20:14
Cafeua decofeinizata contine cofeina ! 15 De la: fittnescoffe 15 Octombrie 2012 15:51
vand meropur 75 ui 1 De la: kudika374971 9 Martie 2011 10:40