Setari Cookie-uri

Cosuri

Acneea (cosurile) sunt o afectiune cutanata intalnita frecvent in perioada de pubertate si a adolescentei. Aceasta are ca punct de plecare glandele sebacee. Va recomand sa va pastrati fata curata sapland-o zilnic cu apa si sapun antibacterian, aceasta avand rolul de a indeparta agentii poluati. Mai multe aici: http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/rebela-acnee_1392
Ely80
Postat pe 30 Octombrie 2009 14:34
eu am 21 de ani si am avut acnee cam de la 13-14 ani. am incercat tot ce se putea.creme, produse naturiste.am luat si antibiotice si diane 35,tratamente la cosmetica produse de la teleshoping ,mibazon etc.nimik nu a functionat.park se agrava din ce in ce mai tare. abia akum am rezolvat problema cu un tratament recomandat de dermatolog.timp de 6 luni am luat roacutanne si am folosit gelul isotrexyn plus o crema de la avene pt hidratare si reparatorie. rezultatele au fost extraordinare. nu credeam k o sa scap de cosuri vreodata. akum mai am semne dar cu timpul sau cu un pelling chimic rezolv si problema acesta. medicul dermatolog va poate sfatui cum sa luati roacutanne se fac niste analize inainte pt k au ceva reactii adverse.la mine nu a fost nici un fel de problema chiar dak m-am speriat cand am citit prospectul.akum face si sora mea acelasi tratament si dupa 2 luni tenul ei arata foarte bine.la fel si o colega care a inceput o data cu mn.le-am venit de hac.gasiti forumuri cu pareri pro si contra despre roacutane sa va faceti o idee. bafta multa
kudika092666
Postat pe 12 Decembrie 2009 13:44
da.. si eu am aceeasi problema...asta este varsta ...si eu am incercat multe solutii..insa nu stiu..mai mult rau fac...
spala-te cu malai pe fata..si nu mai stoarce cosii...in fiekre dim,seara...sa te speli pe fatza...
alicemiss976
Postat pe 24 Decembrie 2009 04:01
Cand va apare un cos..nu-l stoarceti..o sa se inmulteasca si o sa se inroseasca juamtate din fatza...mai bn folositi pasta de ditnti..O SA LE USUCE
alicemiss976
Postat pe 24 Decembrie 2009 04:04
Buna! Am 13 ani si de 2 ani ma confrunt cu punctele negre. Inainte nu am avut deloc si au aparut dintr-o data. Cosuri nu prea am, dar cand apare cate unul se face urat de tot. De-a lungul timpului am incercat o gramada de tratamente cosmetice de pr ls Avon sau Oriflame si produse naturiste de la plafar. Cea mai eficienta este masca facuta din pudra de argila dar in ultimul timp nu prea mai are efect ca inainte. Am auzit ca ele nu mai apar odata cu trecerea timpului, dar m-am saturat ! M-ati putea ajuta?
caramica_dulce
Postat pe 27 Decembrie 2009 17:29
Buna tuturor...pe mine crema de galbene m-a ajutat foarte mult impotriva cosurilor..e buna pentru orice !
kudika109668
Postat pe 23 Ianuarie 2010 10:42
Daca nu sunt multe cosuri, ci doar cateva, tineti aproape si dati-va cu Baneocin pudra (merge si unguentul) e eficace si ieftin
tequila_cu_varza
Postat pe 27 Ianuarie 2010 16:38
Buna
Vroiam sa va intreb daca stiti ceva despre drenare acnee, am fost la un dermatolog si pe langa un tratament cu azitromicina, vitamina E si A, precum si doua creme mi-a zis sa ma duc sa fac o drenare a fetei....Nu stiu ce sa fac, daca stiti ceva astept sugestii si pareri. Multumesc
cdaiana
Postat pe 18 Februarie 2010 10:34


Buna, iti recomand o crema, de la firma Mary Cohr (produse profesionale), care are rolul de a estompa rapid imperfectiunile(le usuca si calmeaza, se foloseste local) . Pentru mai multe detalii just_me_inna@yahoo.com
Inna30
Postat pe 26 Februarie 2010 16:42
Recomand RETIN-A .Este ffff buna si pt acnee si pt cosuri.Am avut funtea plina de cosuri din cauza unor dereglari hormonale.Nu mai scapam de ele...In doua saptamani,in fiecare seara,ma dadeam cu RETIN-A iar a doua zi de dimineatza ma spalam pe fatza si imi dadeam cu o crema hidratanta inainte de aplicarea fondului de ten.Costa doar 15 lei si este fff eficienta.Nu va speriati daca in primele zile pielea se va inrosi sau exfolia.
Eu am ajuns sa o folosesc ca pe o crema normala si nu mai am niciun fel de probleme.
krisutza
Postat pe 1 Martie 2010 05:04
Buna, am vazut ca ai incercat multe lucruri ca sa scapi de cosuri, eu ti-as recomanda o cura cu produse
naturale care au dat rezultate in mai multe cazuri. Daca mai esti interesata contacteaza-ma pe email sau mess la adresa dpocaznoi ca sa pot sa iti dau detalii.
kudika149812
Postat pe 23 Martie 2010 00:44
Eu am facut tratament pentru ten gras de la Bruno Vassari! SA NU INCERCATI NICIODATA! Acum am acnee cu pustule si am fata desfigurata! Medicul meu mi-adat asa: o pastila de zinc pe zi, sa mananc mult kiwi, antibiotice pentru tratarea ciupercei pe care mi-au dezvoltat-o cremele de la Bruno Vassari, Isotrexin produse pt ingrijirea tenului de la La Roche Posay
CoraTheLady
Postat pe 26 Martie 2010 14:45
fratele meu are aceeasi problema.am auzit ca argila da rezultate.si mai incercati si cu crema de galbenele.nu sunt sigura daca o sa treaca definitiv pt ca e posibil sa fie din cauza organismului ,a varstei ,hormonilor.....dar sunt sigura ca v-a ameliora foarte mult.eu nu am avut aceasta prolema.si pe perioada in care folositi argila si crema incercati sa nu mai folositi machiajul lasati pielea sa respire.pop
elmagica
Postat pe 26 Martie 2010 18:38
ei bine.. shi eu am aceasta problema :((... dar acum s'a mai calmat.. (din fericire) .. Acum 1 luna fata mea era plina de cosuri, dar nu am facut nimik, pur si simplu nu am folosit nimik( nici un produs ).. mam spalat pe fata de 3 ori pe zii, doar cu apa si am avut grija cu ce fel de prosop ma sterg pe fata si bineinteles, am avut grija ce manank. Acum se vad rezultate. Sper sa nu imi apara mai multe. ( inainte de asta am folosit un prosus de la aurate, fara sapun, care chiar a dat rezultate ).. Bafta fetelor!! :*:*
Criss218
Postat pe 27 Martie 2010 08:07
Mie medicul mi-a recomandat sa schimb prosopul pe rola de bucatarie dar de buna calitate, altfel raman particole pe fata. Un prosop oricat de bine l-ai spala tot nu poti sa-l dezinfectezi. Sapun de sulf stie cineva unde se gaseste? Mi-a spus medicul ca si sapaunul de sulf ma poate ajuta sa inving bacteria de la cremele bruno vassari, stafilococ auriu se numeste si medicii sunt foarte speeriati de acest stafilococ
CoraTheLady
Postat pe 29 Martie 2010 10:51
Vaaai , eu am auzit ca stafilocolul auriu poate da septicemie!! nu te juca cu chestii de genul asta si fa tratament, mergi la doctor sa rezolvi cumva cat de repede.

Santate si o saptamana usoara!
Dorina1
Postat pe 29 Martie 2010 11:55
Da, Oprah a facut o emisiune intreaga pentru stafilococul auriu...multi oameni au murit de septicemie facuta din cauza acestui stafilococ, asadar trebuie sa am grija si la o zgarietura...:( sunt atat de dezamagita de ce se intampla in tara asta, de cum ne prostesc unii ca sa faca bani cu riscul de a imbolnavi pe altii...
CoraTheLady
Postat pe 29 Martie 2010 13:21
Cris218, ce produs ai folosit? Aurate e o firma?
CoraTheLady
Postat pe 29 Martie 2010 13:25
cel mai nasol e, ca e pe fata, ca iti da o stare oribila sa iesi asa in lume:( si eu am auzit si de crema de galbenele ca ar fi buna, altii se mai curata si cu bitter pe fata, dar nu stiu daca asta chiar face bine la acnee , cosuri, etc. Nu esti singura oricum, am mai citit pareri contra bruno vassari si pe alte forumuri.
Dorina1
Postat pe 29 Martie 2010 14:50
Revin cu o veste trista: o prietena a mamei mele, doamna trecuta de 50 de ani si-a cumparat niste creme antirid de la bruno vassari din pacate. La cea pentru ochi a facut in primele doua zile niste arsuri in jurul ochilor de nu mai putea nici sa spele pe fata iar la oftalmolog, medicul a crezut ca e arsa de soare sau solar pentru ca semanau exact cu niste arsurii UV. S-a gandit ca poate are o alergie doar la cea pentru ochi si a continuat sa le foloseasca pe cele petru fata. O luna a fost totul ok, dar pe urma au inceput sa ii apara ca un fel de negi pe sub piele (medicii le-au numit pustule) iar acum doamna e sub un tratament dermatic foarte strict.
Cert este ca inainte nu a avut timp de 50 de ani probleme cu tenul dar a folosit numai produse naturale: malai pentru gomaj, ulei de masline pentru hidratare si antirid si o data pe saptamana o masca de fructe
CoraTheLady
Postat pe 4 Mai 2010 11:28
Am avut si eu problema asta timp de 1an jum,m-am umplut de cosuri in special in zona barbiei.Problema e ca erau crescute pe sub piele si ma durea ingrozitor,in permanenta ma strangea pielea si simtem o senzatie de mancarime.Am incercat toate cremele posibile si ieftine si scumpe,fara rezultate.Acum vreo 2 luni am citit pe un forum de crema Cleanance K de la Avene.Pot sa spun ca nu numai ca am scapat total de cosuri,dar mi-au disparut si semnele..O folosesc zilnic inainte de culcare impreuna cu apa termala tot de la Avene,dimineata ma dau cu crema matifianta de la Farmec si nu mai am nicio problema desi folosesc fond de ten zilnic.
Alle_
Postat pe 16 Mai 2010 14:13
buna fetelor,de curand am suferit o mica interventie de cauterizare pe fata mai exact pe barbie..mi-au aparut acum vreun an niste "cosuri"(credeam) defapt s-au dovedit a fi chisturi seboreice..multe si mici si albe.Am fost la dermatolog sisingura solutie a fost cauterizarea..si mi-a prescris isotrexin si diane 35..as dori o parere daca a mai fost cineva in situatie.mersi
Micha_C
Postat pe 26 Mai 2010 20:33
Buna tuturor.Am o problema pana cum o saptama nu aveam nici un cos pe spate dar acum mi-au aparut cateva cosuri pe spate si nu stiu ce sa fac .Daca ma poate ajuta cineva sa imi raspunda va rog frumos .Multumesc orcui ma poate ajuta.
lucysana
Postat pe 17 Iunie 2010 12:21
exista o crema de uz veterinar. se numeste mibazon. din experienta mea cu adolescent caruia nu-i mai trecea acneea de circa 2 ani ,va spun s-o incercati.are in componenta prednidsona,se face pauza dupa 10 zile de folosinta ,se aplica doar pe zona cu cosuri,se vede efectul dupa 3 zile.se reia tratamentul doar la nevoie.si eu am incercat cu baiatul meu toate cremele farmaceutice (skinoren,cutaden,medicul mi-a prescrisalte minuni,am facut experiente pe copilul meu si-mi era mila rau de el),este singura care are efect. credeti-ma si sant cosmeticiana.
aizana
Postat pe 3 Iulie 2010 22:48
sa-ti cumperi perie sa te speli pe spate.nu foarte agresiv sa nu le spargi si sa imprastii factorul infectios.trec dela sine.
aizana
Postat pe 3 Iulie 2010 22:50
mibazon de la farmacie veterinara.fara gluma.
aizana
Postat pe 3 Iulie 2010 22:51
Buna. Cum am ceva experienta in acnee (am avut timp indelungat), va recomand urmatoarele:
1. nu stoarceti singue/singuri cosurile - se pot infecta si de cele mai multe ori nu scoateti tot si se pot forma chisturi/cicatrici de care scapati foarte greu dupa aia
2. spalati-va zilnic cu sapun pe baza de zinc, daca nu aveti un ten foarte sensibil - este important sa faceti demachiere corecta inainte. Deci nu va culcati machiate
3. daca acneea e rebela...mergeti la dermatolog...numai el e persoana avizata sa va spuna daca e suficient un tratament cu pastile si crema locala...sau e nevoie si de interventie pentru a elibera porii
4. aveti rabdare, pentru ca, din pacate, tratamentul acneei e de durata si chiar si dupa ce scapati de ea e nevoie sa va intretineti tenul.
5. nu folositi substanta/ creme abrazive din comert (malai, perii) etc...nu faceti decat sa va raniti pielea si riscati, daca aveti alunite sa le iritati.

Cam astea ar fi cateva reguli care imi vin acum in minte. Daca doriti detalii de cum am scapat de acnee puteti sa imi scrieti.

Bafta si sanatate.
Alysia
Postat pe 13 Iulie 2010 09:15
si eu am folosit crema normaderm de la vichy si am patit exact ca si tine...in prima sapt a fost ok....iar dupa....incetul cu incetul cate un cos azi maine doua...am incetat sa o mai folosesc sa vad daca de la ea e problema...vreau sa mai zic ca nu am probleme cu cosurile....dar am auzit de crema ca e ft buna ptr ten...m-am cam lamurit :)...incearca anticonceptionale dar sa fie prescrise de la medic, nu asa de capul tau...
gabitzatanas
Postat pe 13 Iulie 2010 12:25
du-te la farmacie si ia urmatoarele:
1. invostin gel (te speli cu el dimineata si seara)
2. ivaterm - apa termala (se aplica dimineata si seara dupa spalarea fetei)
3. daca e atat de grav, ia-ti tot din aceiasi gama crema pt matifiere sau crema pt ten cuperozic

si renunta la: demachiant, lotiune tonica si alte prostioare pe care le gasesti pe la supermarket. ingrijeste-ti tenul cu produsele de mai sus (daca nu gasesti din gama asta poti incerca de la isis pharma sau la roche possay).
ah, si verifica fondul de ten, pudra si tot ce mai folosesti tu...sa nu fi expirat.

succes!
badgirl
Postat pe 22 Iulie 2010 21:45
e foarte importanta demachierea si sa folosim produse de machiaj bune deoarece de la un fond de ten sau o crema nepotrivita tipului de ten pot aparea cosuri urate.de asemenea daca aveti un ten problematic cu acnee nu trebuie folosite metode auzite care la alte persoane au functionat pentru ca nu se stie cum va reactiona tenul,e foarte important sa mergi la consultatie la un medic dermatolog
rmmvls
Postat pe 23 Iulie 2010 16:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cosuri 21 De la: kudika226898 2 Septembrie 2010 10:34
Am un ten foarte dificil 9 De la: oonahabibi_yahoo_com 15 Aprilie 2009 11:24
cosuri 18 De la: kudika_1001304 12 Februarie 2016 11:05
acnee 26 De la: Adrian1 16 Martie 2016 16:29
Magazin virtual Oriflame 1 De la: sweet_mihaela 21 Martie 2011 21:44