Setari Cookie-uri

Castiga un cadou de vara de la NIVEA special pentru aceasta vara

Vara am grija de tenul meu in modul urmator: Deoarece este caldura,soare...etc imi pulverizez fata cu o masca din zmeura. Foarte importanta este lotiunea tonica purifianta "NIVEA VISAGE YOUNG", astfel ca dupa ce ajung acasa, indiferent de ce moment al zilei este ma demachiez,ma spal pe fata, apoi ma dau cu lotiunea tonica si cu o crema de fata. Normal ca machiajul este unul foarte lejer deoarece nu vreau sa-mi stric tenul

Postat pe 1 Iulie 2009 23:52
Dimineata folosesc o lotiune demachiant+tonic,apoi o crema pentru ten normal iar seara demachiat+tonic si apidermin.O data pe saptamana folosesc crema exfolianta.
rekaalina
Postat pe 2 Iulie 2009 12:38
Eu folosesc cam o data pe saptamana un exfoliant nemaipomenit pentru curatarea si stralucirea tenului realizat din putina miere de albine si malai.
Zilnic imi demachiez fata atat dimineata cat si sera, mi-o hidratez cu o crema mai delicata decat cea pe care o folosesc pe timp de iarna, iar ca machiaj folosesc o pudra fina, minerala.
sorystyle
Postat pe 2 Iulie 2009 13:06
Tenul meu este mixt , cu tendinte de ingrasare , datorita bolii de care sufar (gusa polinodulara).Ma demachiez dimineata , seara si dupa terminarea zilei de munca si folosesc un demachiant pe baza de miere de albine achizitionat din farmacie.Apoi aplic apa termala di crema de zi , respectiv de noapte din aceeasi gama cu demachiantul.De doua ori pe saptamana imi exfoliez tenul fie cu zatul de la cafea ori cu un exfoliant din comert.O data pe saptamana aplic o masca cu namol direct de la sursa (Lacul Sarat din Braila ) , care purifica tenul .O data la doua saptamani fac bai cu abur de musetel , iar saptamanal am o zi in care nu ma machiez si las tenul sa respire.
aureliaeftene
Postat pe 2 Iulie 2009 14:41
dupa demachiere folosesc o lotiune tonica pentru a reimprospata tenul, apoi aplic o crema cu o textura usoara pentru hidratare
adrianas18
Postat pe 2 Iulie 2009 16:22
Tenul meu este uscat . Il ingrijesc destul de mult , curatare , demachiere si crema hidratanta. Dealtefel pt conturul de ochi folosesc crema pt ochi.Folosesc si apa termala, dar nu f des.In special am probleme simt ca ma strange in perioada de stres si oboseala.
ionelapantaru
Postat pe 3 Iulie 2009 09:58
Deoarece vara este un anotimp mai calduros...pielea se deshidrateaza...
Este foarte important sa avem un consum hidric bogat,consum d vitamine;iar pentru mentinerea tenului si a pielii ingrijite,avem nevoie de diferite produse din gama celor de protectie solara,de creme hidratanta,ulei de corp,geil exfoliant,pentru ten folosesc lotiunea tonica purifianta"Nivea Visage Young",folosesc demachiant si o crema de fata...
Asadar,vara necesita o ingrijire riguroasa,iar noi avem nevoie de produse de calitate,cu efect scontat si de durata
m_florenthyna
Postat pe 3 Iulie 2009 12:43
tenul meu nu are nevoie de foarte multa ingrijire.
insa da, folosels gama de ingrijire nivea pentru ten sensibil. e super.
SugarBubbles
Postat pe 3 Iulie 2009 17:35
vara imi protejez tenul de razele solare folosind multe creme hidratante pe baza de castravete,il spal si-l tonifiez,aplic multe masti.intotdeauna ma demachiez seara.
mamae
Postat pe 3 Iulie 2009 23:13
AM 42 DE ANI SI PENTRU CA AM TINUT O CURA DE SLABIRE MAI SEVERA AM SLABIT 18 KG. IN URMA PIERDERII ACESTOR KG ELASTICITATEA PIELII S-A DETERIORAT FOARTE MULT DEVENIND DURA SI CHIAR PUTIN ZBARCITA CHIAR SI PE FATA . AM INCERCAT MAI MULTE FELURI DE CREME DE LA GARNIER , LOREAL , ASLAVITAL DAR NICIUNA NU A AVUT EFECTUL PE CARE L-A AVUT NIVEA Q 10 ASUPRA TENULUI MEU. MA DAU CU EA DE 2 SAPTAMANI SI SE VEDER UN TEN MAI LUMINOS , SANATOS SUNT F.F.F.F MULTUMITA . AM SA INCERC SA IAU SI DE NOAPTE PENTRU CA PROCESUL SA FIE COMPLET . MULTUMESC NIVEA PENTRU CA SIMTEAM CA IMI IMBATRANESTE TENUL MAI DEVREME DAR DATORITA CREMEI NIVEA Q 10 MA SIMT MAI TANARA .ACUM CA AM SI SLABIT SI TENUL IMI ESTE SANATOS SUNT PERFECT MULTUMITA DE MINE CUM ARAT - ADRIANA
ady_ograda
Postat pe 4 Iulie 2009 13:38
buna fetele,eu fiind trecuta binisor de 30 de ani trebuie sa am mai multa grija de ten.hidratarea orala(nu va ginditi la prostii!!!) ,apa plata, e pe primul loc apoi cremele hidratante.eu folosesc gel de curatare cu microparticule si diverse creme.
VIORICA27
Postat pe 4 Iulie 2009 19:47
Eu am ten gras ,iar vara porii se dilata, caldura mare face ca tenul sa fie unsuros, sa luceasca datorita transpiratiei excesive.
Dimineata imi curat fata cu un gel pt ten gras , aplic lotiunea tonica si apoi o crema de zi usoara.
Pentru dilatarea porilor mai aplic masti cu fructe si legume.
Evit pudra, fondul de ten , imi las obrazul cat mai liber.
kudika456392
Postat pe 5 Iulie 2009 07:59
De obicei raspund mai repede la concursuri de genul acesta, insa acum am vazut, fiindca am fost plecata pe litoral si nu am avut prea mult acces la net, fiindca am fost intr-o statiune putin parasita, buna de relaxare (olimp).
Ca tot am ocazia, sa va spun cum mi-am protejat eu tenul pe care l-am expus in fiecare zi la soare, mult mai mult decat in zilele obisnuite.

Inainte de a merge pe plaja am aplicat pe fata si pe gat o crema cu factor de protectie cat mai ridicat. Si crema special pentru fata. La pranz cand m-am intors in camera dupa un dusulet, am folosit apa termala ce mi-a racorit fata (si corpul) si apoi am aplicat o crema normala,pentru hidratare. Apoi mai pe dupamasa (in jur de 16-17.00) cand am revenit pe plaja, inainte sa plec din camera am aplicat din nou o crema cu factor de protectie, iar mai pe seara dupa dus, acelasi ritual, cu apa termala si crema hidratanta.

In ceea ce priveste ingrijirea tenului in aceasta vara, seara folosesc apa termala (pentru a ma racori) si apoi aplic crema hidratanta, iar dimineata (pe la 10-11, dupa ce ma trezesc) aplic o crema de zi.
Numai bine!
mihaela_yi
Postat pe 5 Iulie 2009 20:14
Dimineata si seara imi curat tenul cu o lotiune tonica,si aplic o crema hidratanta.Odata pe saptmana aplic o masca exfolianta delicata.si vara incerc sa folosesc cat mai des crema hidratanta pentru ca tenul are nevoie din cauza caldurii.
moasas
Postat pe 5 Iulie 2009 20:19
Vara tenul necesita atentie speciala, datorita razelor soarelui si nu numai.
In primul rand demachierea este pasul cel mai important (dimineata si seara), apoi o lotiune tonica fara alcool si crema de zi cu spf.
O data la doua zile folosesc un gel de curatare cu proprietati exfoliante(este pentru folosire zilnica, asa ca nu va speriati), iar o data pe saptamana imi fac o masca cu argila.
Mai am tot felul de creme si lotiuni pe care le folosesc in functie de cum arata tenul meu (am un ten mixt: unele zone uscate, altele grase, dar multumita cremii nivea am cam rezolvat acesta problema)
Si sa nu uitam hidratarea, beau cat mai multa apa.
Daca e vara, atunci tenului ii este sete...apa este metoda cea mai eficienta...De ce sa ne ascundem de stropii de ploaie, cand bunicile noastre asteptau cu nerabdare primele picaturi ale ploii ca sa le lumineze chipul?!
Frumusetea si lumina chipului sunt date de ceea ce vine din interior, asa ca, pe langa mastile din fructe, iaurt sau legume...mai obisnuiesc din cand in cand sa zambesc sincer, sa rad ca in copilarie...toate acestea au efect asupra tenului...si inca unul miraculos. Un chip luminos este unul care poarta, ca accesoriu, un zambet venit direct din inima.
jullya_dulcik
Postat pe 5 Iulie 2009 23:49
Cum am grija de tenul meu?
Nimic mai simplu! Plimbari in aer liber. Ador muntele, calatoriile. Tenul meu capata o prospetime aparte in mijlocul naturii, mai ales cand stau mai mult timp in preajma unei ape de izvor sau urc pe carari de munte. Tenul se bucura odata cu sufletul meu, trairile mele , bucuria , totul se vede in santatea tenului. Caut fericirea in fiecare dimineata, deschidd ferestrele, respir adanc, ascult cu bucurie cum pasarile anunta o noua zi, cum natura imi da atata energie. Absolut toate aceste lucruri minunate imi fac tenul mai frumos, mai tanar. Si nu am decat... 37 de ani, dar cei din jurul meu ma vad mai tanara cu 10 ani. Secretul? Dorinta de a fi mai bun, de a iubi natura, calatoriile, oamenii. Folosesc adesea creme pentru ingrijire corporala, normal. Ma protejez impotriva razelor solare, dar... nimic nu se compara cu picaturile reci de izvor care le las sa curga pe fata mea, cu care imi racoresc bratele, picioarele atunci cand urc pe carari de munte. Va pup, cu drag.
kudika007394
Postat pe 6 Iulie 2009 08:33
Poate nu doar soarele ci si alti factori nocivi, mediul de lucru, modul de viata haotic, alimentatia necorespunzatoare si poate ca si anii care trec lasa urmele vizibile pe frumusetea tenului. Iata cum imi protejez tenul pe timpul verii... Fiindca am pielea foarte deschisa la culoare, intotdeauna aplic o crema intensiv hidratanta cu factor de protectie 30. Iar in jurul ochilor aplic o crema speciala, tot cu factor de protectie mare si in plus, port si ochelarii de soare. Imi curat de obicei fata de cateva ori pe zi, pentru ca avand o oarecare tendinta de ingrasare a tenului, acesta devine la un moment dat lucios. Cam de doua ori pe saptamana aplic o masca de fata bazata pe ingrediente naturale, in general masti pentru riduri, dar si pentru pete si pistrui. Prevenirea aparitiei ridurilor, dar mai ales tratarea celor existente (riduri de expresie si riduri adanci) este cu adevarat o problema care ma preocupa.
kudika18121981
Postat pe 6 Iulie 2009 16:21
u cred ca este absolut necesar indiferent de tipul tenului sa ne hidratam foarte mult vara. Consumul de lichide ajuta foarte mult si folosirea de creme pe baza de apa. In plus fara de aceste creme, am grija ca atunci cand sunt la soare sa folosesc apa termala. Deasemenea dimineata si seara tenul trebuie foarte bine curatat intrucat de la caldura, transpiratie porii se incarca si tenul devine imbacsit...mai ales daca se foloseste machiaj.de acea este bine sa folosim o crema si cel mai bun este nivea sa fiu sincera eu de multii ani folosesc nivea si imi face bine la ten sunt multumita.
pop50
Postat pe 6 Iulie 2009 16:28
Vara imi ingrijesc tenul folosind NIVEA SOFT.
claudiaoo
Postat pe 6 Iulie 2009 17:34
Este bine cunoscut faptul ca pe fata noastra se vad toate grijile si problemele si ca ceea ce mancam conteza mai mult decat orice.Asa ca acum,mai ales ca este vara mananc muulte legume crude si fructe.Beau apa cat pot de multa sau ceaiuri(incerc mereu cate o aroma noua). Bineinteles ma demachiez de 2 ori pe zi,folosesc o crema hidratanta,si o data pe saptamana folosesc masca cu argila(de fiecare data amestec argila cu altceva:sucuri de fructe,lapte,ulei de masline,miere,ce se gaseste la mom. respectiv).Zonei din jurul ochilor ii acord o atentie speciala,masand-o in fiecare zi cu ulei de migdale dulci,care este minunat.Nu fumez ,nu beau alcool.Tenul meu este multumit:P A ,sa nu uit ce era mai important:IUBESC,si asta se vede si pe tenul meu:)
Yrina
Postat pe 6 Iulie 2009 19:50
In generl,am grija de tenul meu pe tot partcursul anului, in fiecare anotimp, dar este adevarat ca acrod o atentie deosebita, mai mult vara.
Nu ies niciodata din casa fara a-mi aplica o crema cu factor de ptotectie solara, potrivita pentru tenul meu.
Folosesc tot timpul demachiantul potrivit tipului meu de ten ( ten mixt cu obraji normali) , lotiune tonica din gama Optimals, crema de protectie si gel pentru ochi.
Pt curatarea fetei folosesc un gel pt sapalt cu tea-tree, iaro data pe saptamana ma spal cu o crema abraziva ( scrubb) si aplic o masca exfolianta cu castraveti...nici nu va imaginati ce senzatie super placuta iti da dupa ce ai scapat de ea . :)
eliana_love
Postat pe 6 Iulie 2009 23:30



Vara sunt fericita ca-mi pot prepara singura mastile ( minuni fac). Imi curat si ingrijesc tenul prin demachiere, aburi cu musetel, curatarea porilor, aplicarea mastilor, cremelor , 10-15 minute masaj(frunte, ochi, obraji, gat)


Gasesc de toate, rosii, castraveti, patrunjel, tarate, miere, malai, lamai, drojdie, argila, imi prepar apa de trandafiri (prin macerarea petalelor de trandafir in foarte putin alcool si diluarea cu apa distilata). Aaa, era sa uit, ma spal cu gelul de ras ( al sotului ) de la nivea, bineinteles (anti-irritation) Consum lichide.

Insa mi-a retinut atentia o reteta de ingrijire a tenului, data de formula AS in '97, pe care n-am experimentat-o niciodata dar consider ca se potriveste cu unele discutii de pe forumul Kudika:
------in fiecare dimineata, se ung fata, gatul, mainile cu urina. Dupa 1/2 h se spala pe locurile unse cu ceai de tei. Se aplica masti si se consuma fragi, capsuni, caise, laptisor de matca.
valita76
Postat pe 7 Iulie 2009 10:13
Am grija de tenul meu vara in modul urmator: Dimineata ma spal cu apa plata , apoi ma dau cu lotiune de trandafir.Seara ma demachez SI Imi masez pielea fetei cu gerovital H3. O data pe saptamana imi fac masca 3 in 1 de la Aslavital.Cand ma expun la soare si dupa soare aplic crema protectiva.
kokoady
Postat pe 7 Iulie 2009 14:03
Intrucat porii sunt mai dilatati vara..folosesc lotiuni tonice si in timpul zilei fonduri de ten iar seara creme revigorante.
Nu imi permit prea scumpe dar mi-as dori si eu crema NIVEA VISAGE Q10 PLUS Light intrucat sunt la o varsta la care ridurile incep sa se vada si in suflet ma simt inca tanara:).
Charma
Postat pe 7 Iulie 2009 15:35
um ne ingrijim tenul agresat de vara?

Caldura in exces necesita un tratament pe masura, metodele clasice de intretinere a tenului in sezonul estival necesita schimbari, hidratarea fiind sporita si repetata.
Dupa o zi caniculara, tenul are nevoie de o masca hidratanta si daca aceste zile se repeta succesiv, atunci mastile trebuie aplicate si ele la fel.
Masca se aplica seara, dupa o demachiere atenta si se indeparteaza cu apa calduta. Tenul se poate tonifia dupa aceea cu un cub din ceai de albastrele, inghetat. Cand tenul revine la temperatura camerei, se poate aplica si nelipsita crema de noapte care are rolul esential de a intretine nivelul de relaxare, hidratare si tinerete al pielii.
pop50
Postat pe 7 Iulie 2009 17:32
mai intai trebuie sa spun ca vara mai ales,consum multa apa,esentiala pentru ingrijirea corporala si a tenului.De obicei ma spal cu o apa minerala necarbogazoasa,ma demachiez apoi folosesc o lotiune tonica.Dupa astea folosesc o crema de zi de la yves rocher si eventual apelez la un machiak subtil,lejer.Seara ma demachiez,apelez din nou la o lotiune tonica si din cand in cand mai apelez si la minunatul ulei de masline,iar cand ies din casa ma dau intotdeauna cu o crema cu factor de protectie ridicat,eu avand tenul deschis la culoare.
freelove
Postat pe 7 Iulie 2009 20:09
http://tinyurl.com/nucpdq
mmar_cella
Postat pe 8 Iulie 2009 02:26
dimineata ma spal cu ceai de musetele sau fac infuzie. imi apic puti fond de ten, neuitatul rimel si pe corp imi dau adesea cu lotiune impotriva soarelui,pentru ca,daca ma bronzez sa nu existe problema.seara ma demachez ,fac o infuzie cu muselel si cam atat
dolcik1
Postat pe 8 Iulie 2009 09:40
eu folosesc apa termala si ulei de masline fiert...din cand in cand o crema hidratanta..
mihaelamicu2001
Postat pe 8 Iulie 2009 13:12
pt ca este vara am adaugat in plus la ritualul meu de intretinere a pielii, respectiv tenului -lotiunile cu factor de protectie. Niciodata nu ies din casa fara sa ma dau cu ele in prealabil,, si am apaelat la o crema pentru copii deoarece pielea mea este mai sensibila. Am redus stratul de fond de ten :D ...iar dimineatza si seara folosesc cremele oxygen power de la nivea Cand am timp imi fac o masca racoroasa de castraveti si iaurt , revigoreaza tenul perfect/
andeea_deea21
Postat pe 8 Iulie 2009 17:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga un set de accesorii pentru birou Leitz Black&White! 479 De la: concursKudika 26 Octombrie 2012 16:25
Castiga doua invitatii duble la concertul Antarctica in Club Control! 4 De la: grace009421 20 Decembrie 2011 14:20
Castiga o invitatie dubla la deschiderea Art Yourself Gallery si un produs original marca Rob Brandt ! 20 De la: concursKudika 19 Septembrie 2011 19:37
Castiga un set de produse Herbalife in fiecare saptamana! (saptamana a II-a) 221 De la: concursKudika 10 Decembrie 2012 11:22
Pregateste-te de Sf. Valentin! Castiga produse cosmetice profesionale de la Cupio! 304 De la: concursKudika 13 Februarie 2014 08:34