Setari Cookie-uri

zona zoster

Buna fetele. Am si eu o mica problema...bine, mai mare. Sper sa ma puteti ajuta, poate aveti mai multa experienta, cunoscuti, idei...nici eu nu stiu.
Care e baiul...Mama mea a fost diagnosticata cu zona zoster. Inca nu i-au aparut bubite, dar de patru zile mai ca nu lesina de durere. O doare foarte tare spatele si ii raspunde durerea si in fata. Nu poate sta nicicum, nici in pat, nici pe scaun, fotoliu...orice. Nici macar cand sta in picioare nu e bine. Nu mai stim ce sa-i facem. I-au dat pastile care au spus ca sunt pentru lucruri mai grave, pentru dureri insuportabile. Ei bine, nu-i folosesc la nimic. O lasa zece minute un pic si dupa aia iar o ia...si n-o mai lasa. Mai are si diabet, deci are organismul super slabit. Intrebarea mea era daca stiti cumva vreun tratamet, vreo crema, ceva...doar s-o mai lase durerea. Idei...sfaturi, orice ar fi.
Va multumesc din suflet!
bluedreams
Postat pe 28 Iunie 2009 14:45
Buna, Bluedreams

Imi pare rau ca mesajul tau l-am vazut de abia acum. Problema nu trebuie neglijata. Din pacate acest virus ii va provoca mamei tale multe neplaceri pentru ca afecteaza radacinile nervoase.
Informatii suplimentare despre evolutia acestei boli poti gasi pe urmatorul site : http://www.sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/zona-zoster_1371

Acum 2 ani mama mea a patit acelasi lucru. De atunci a ramas cu dureri si senzatie de " arsura interioara" in zona spatelui si a subratului. Nu sunt permanente dar oricum ii provoaca disconfort.
Tratamentul recomandat de medicul de familie a fost : Aciclovir pastile si unguent.

Avand in vedere ca deja avea eruptie pe piele, timp de trei saptamani am spalat-o de cate 4 ori pe zi cu ceai de musetel si galbenele ( infuzie din acest amestec) si am uns toata zona afectata cu Aciclovir.
Trebuie pastrata o curatenie foarte stricta a zonei. E bine sa poarte tricouri care se pot spala si fierbe usor astfel incat dupa tratarea zonei sa se schimbe lenjeria.

In momentul de fata foloseste unguentul de roinita.

Ar fi bine totusi sa mai intrebati medicul de familie.

Sper ca informatiile pe care ti le-am dat va vor fi folos si ii doresc mamei tale multa sanatate.
Daca iti mai pot fi de ajutor, te rog sa-mi spui.

O zi buna



kudika029631
Postat pe 18 Iulie 2009 10:37
zona zoster se manifesta in mai multe feluri...stiu ca tata a avut si are diabet..se trateaza mai greu cu creme,antibiotic si o solutie...depinde acum...
cristiana_cris
Postat pe 18 August 2009 16:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tulburari menstruale 37 De la: kudika114771 5 Februarie 2010 20:20
Extremitatile reci ale corpului 14 De la: kudika328918 7 Noiembrie 2010 08:50
chisturi ovariene 36 De la: Andrheya 18 Februarie 2014 22:59
pastile pentru intarzierea menstruatiei 6 De la: maria_v10 22 Martie 2009 20:29
e coli 4 De la: kudika501764 27 Septembrie 2012 08:51