Setari Cookie-uri

am nevoie de un sfat....urgent!!!

ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat? sunt intr-o mare dilema...m-am despartit de aproape o luna de "X" cu care am stat aproape doi ani.in acest timp l-am cunoscut pe "Y" cu care sunt colega de facultate. idee e ca Y a fost umarul pe care am plans dupa despartire si pana la urma mi-a zis ca ma considera o fata foarte deosebita si ca s-a indragostit de mine. la randul meu am prins drag de el, e exact ceea ce imi doream. dupa luna in care nu am mai vb cu X, s-a trezit sa-si ceara scuze, ca a fost un prost si ca ma vrea inapoi, sa-nceracm sa o luam de la inceput sa nu ne mai aducem aminte de nimic din trecut... am uitat sa precizez ca relatia cu X a fost numai cu suisuri si coborasuri,cu certuri, jigniri...au existat si momente frumoase dar nu mai multe decat cele urate. acum nu stiu ce sa fac...sa-i mai acord lui X o sansa sau sa raman cu Y cel care a fost alaturi de mine cand mi-a fost greu? va rog dati-mi un sfat...
Spiridusha_89
Postat pe 5 Iulie 2009 15:11
nu manca acolo unde ai facut c**a. ce a fost a fost. mai departe!
greierash_is_back
Postat pe 5 Iulie 2009 15:14
ramai cu cel spre care trage inima ta !!!..........desi......cred ca Y e un bait bun......dupa cate spui tu.......iar X......acum,cand nu mai are.....vrea din nou !!!.........
etta
Postat pe 5 Iulie 2009 15:15
Y
kudika023365
Postat pe 5 Iulie 2009 16:08
sa stiti ca si eu m-am gandit la fel...desi ma doare cand vine X la mine si ma roaga sa ne impacam...recunosc ca imi mai e dor de el dar pe de alta parte, imi aduc aminte de datile in care ma umileam in fata lui si imi ceream scuze chiar daca nu eram eu de vina. ai dreptate greierash cand spui sa merg mai departe. ideea e ca m-a rugat sa ramanem amici..ce sa-i spun dupa parerea vostra? si app...ms mult pentru ca a-ti scris
Spiridusha_89
Postat pe 5 Iulie 2009 19:04
In conditii, hai sa le spunem normale... n-as avea nimic impotriva sa raman amica cu fostul.
Dar, in conditiile in care ma despart de o persoana.. pentru ca am fost umilita, jignita, inselata, lovita.. alea -alea (precizez ca ma refer in general...)... da-mi un singur motiv pentru a dori prietenia cu un asemenea om. Sunt baieti cu un bun simt iesit din comun pentru varsta lor... si altii, care se grabesc sa creasca... adica macho-men. Iti dorersti un asemenea amic in preajma? Pentru ce? Crezi ca te va jigni mai putin daca ii esti doar amica? Crezi ca te va ajuta o asemenea prietenie sa evoluezi frumos? Eu zic ca nu! Dar tu hotarasti...
rashela
Postat pe 5 Iulie 2009 20:19
e adevarat ca astfel de amici nu trebuiesc nimanui dar poate stiti si voi cum e cand a fost primul, cand iubesti si nu-ti mai pasa de nimic...asa am fost si inca mai sunt pe jumatate si eu. incerc sa fiu rece, indiferenta sa ii arat ca nu-mi pasa dar in suflet plang uneori. nu stiu daca sa cred sau nu ca avea de gand sa se schimbe...ideea e ca avusesem de gand sa renunt la parintii mei pentru el...mama nu-l mai suporta decand a auzit o cearta urata intre noi iar el mi-a zis ca a stat cu mine din mila.din momentul ala nici nu mai voia sa auda ca vorbesc cu el.eu l-am iertat...am trecut peste crezand ca e bine si ceva se va schimba...mama tot imi zicea ca nu e de mine incepuse sa nu ma mai lase sa ies din casa, imi zicea sa ma mut la el si chestii din astea. azi dupa-masa m-a sunat el,am vorbit iar mama m-a auzit si a reactionat f urat la modul ca aaaa ce vorbesti cu el?sa-ti plateasca el dentistul, abonamentul la telefon si chestii din astea...ma gandesc uneori ca daca nu facea ce facea,poate el mai merita o sansa ca sa demonstreze daca s-a schimbat sau nu...dar nu cred ca as mai putea fiind ca ar insemna sa am iar razboi cu ai mei. ma doare dar cred ca ar fii cel mai bine sa renunt la orice idee de a ma impaca cu el.mai bine as incerca cu Y pentru ca am impresia ca va iesi ceva frumos si vreu sa-ti zic ca toti prietenii si prietenele mele s-au bucurat cand m-au auzit ca m-am despartit de X. pentru ca dupa parerea lor merit mult mai mult.poate chiar asa e ....si as putea incerca! nu?
Spiridusha_89
Postat pe 6 Iulie 2009 00:36
Ok, daca tot spui ca noi am trecut prin asa ceva... atunci sa-ti mai spun ceva din experienta mea...

Niciodata, repet NICIODATA.. un om care iti vorbeste urat, mai cu seama cand acel om este unul care pretinde ca te iubeste..., un om care uita ce e respectul (acele "banale" .. multumesc, te rog, saru´mana)..., un om care te va lovi sau te va pune in diverse situatii de suferinta si umilinta.. ACEL OM NU SE VA SCHIMBA.
Pentru mine.. "Daca dragoste nu e... NIMIC NU E" este foarte clar... Asa cum tu (cea care iubeste)... nu-i poti face rau. Nu cred ca mai e nevoie sa-ti spun sa citesti alte topice si sa tragi singura aceeasi concluzie.. CINE IUBESTE NU PROVOACA CELUILALT SUFERINTA.

Si o ultima adaugare (nu vreau sa-l numesc sfat...) incercati sa apreciati mai mult pe cei care va iubesc. Nu ma refer la familie ci la "fraierii" din jurul vostru. Macar veti calca pe petale de trandafiri si nu pe spini... Ma rog.. nu-mi place mie poezia asa mult..
rashela
Postat pe 6 Iulie 2009 01:19
Personal nu cred ca ai nevoie de niciun sfat , atunci cand te-ai despartit de X ai facut-o pentru ca ai avut un motiv suficient de puternic incat sa treci peste cei doi ani de zile de relatie.
Relatie care se pare ca nu a fost una dintre cele mai deosebite .

Daca iti place de Y atunci nu fa prostia sa ramai prietena cu X pentru ca prietenia asta iti poate strica noua relatie cu Y .

Mai devreme sau mai tarziu o sa te invite sa beti un cico ca intre prieteni si de aici ....dezastru : ori ajungeti in pat ca doi prieteni ori o sa vrei sa-i dai papucii lui Y sa ramai cu X in continuare.

Daca ajungeti in pat vei sfarsi prin a fi iubita lui Y si amanta lui X de unde rezulta ca X este in avantaj iar tu ajungi o stresata ca nu vei stii daca Y isi da seama ca-l inseli sau nu .

Daca ii dai papucii lui Y ca sa ramai cu X ......vei avea parte de cateva zile frumoasa in care el se va comporta cu tine ca o printesa dupa care la prima cearta iti va arunca in fata faptul ca l-ai inselat cu Y .
iris_4_ever
Postat pe 6 Iulie 2009 01:43
cred ca cea mai buna varianta ar fi....z !
_oktober_
Postat pe 6 Iulie 2009 06:22
Iris, ai ataaaaaaaat de multa dreptate in ceea ce spui!
Exact prin aceleasi chestii am trecut si eu, dar prin toate variantele posibile
Pana la urma am ramas cu Y. DAr greeeeeeeeeeeeeeeeeeu m-am decis.
Miss_Stardust
Postat pe 13 Iulie 2009 18:25
multumesc mult pentru sfaturi! m-am decis si l-am ales pe Y. descopar in fiecare zi ca este foarte diferit de X...si chiar ma intreb cum am putut sa suport atatea lucruri urate? poate asta e momentul in care soarele isi face iar aparitia pe strada mea. ceea ce nu v-am spus e ca X era berbec iar eu sunt fecioara. a fost o combinatie fatala pentru mine...Y este taur si din cate am citit, ne potrivim 100%..relatia a inceput cu dreptul! vedem mai departe
Spiridusha_89
Postat pe 14 Iulie 2009 16:42
De la: Spiridusha_89, la data 2009-07-14 16:42:10multumesc mult pentru sfaturi! m-am decis si l-am ales pe Y. descopar in fiecare zi ca este foarte diferit de X...si chiar ma intreb cum am putut sa suport atatea lucruri urate? poate asta e momentul in care soarele isi face iar aparitia pe strada mea. ceea ce nu v-am spus e ca X era berbec iar eu sunt fecioara. a fost o combinatie fatala pentru mine...Y este taur si din cate am citit, ne potrivim 100%..relatia a inceput cu dreptul! vedem mai departe



Miss_Stardust
Postat pe 15 Iulie 2009 00:04
Hehe, si eu din punct de vedere zodiacal sunt 100 % compatibila cu Y al meu
..acum, ai grija cum treci peste X, sa nu ai perioade de confuzii si dubii mai incolo..
Toate cele bune, Spiridusha_89
Miss_Stardust
Postat pe 15 Iulie 2009 00:06
merci pentru gandurile bune! sper sa nu existe o perioada de confuzie...cred ca voi reusii sa trec cu bine peste X pentru ca ma simt foarte bine de cand nu mai sunt eu el. in sfarsit sunt fericita!
Spiridusha_89
Postat pe 15 Iulie 2009 23:38
De la: Spiridusha_89, la data 2009-07-15 23:38:06merci pentru gandurile bune! sper sa nu existe o perioada de confuzie...cred ca voi reusii sa trec cu bine peste X pentru ca ma simt foarte bine de cand nu mai sunt eu el. in sfarsit sunt fericita!


F bine!
Asa si trebuie sa fii
Miss_Stardust
Postat pe 16 Iulie 2009 16:30
parerea mea este lasal in pace pe x daca y e de treaba si tine la tine nu fugi dupa o caruta daca nu te iea este parerea mea ca sfat pot sati dau lasa daca x tea parasit si nu vati intales bine si vati jignit nu merita sa mai deai o sansa la un om de caracterul asta
kudika069441
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:50
De la: Spiridusha_89, la data 2009-07-05 15:11:31ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat? sunt intr-o mare dilema...m-am despartit de aproape o luna de "X" cu care am stat aproape doi ani.in acest timp l-am cunoscut pe "Y" cu care sunt colega de facultate. idee e ca Y a fost umarul pe care am plans dupa despartire si pana la urma mi-a zis ca ma considera o fata foarte deosebita si ca s-a indragostit de mine. la randul meu am prins drag de el, e exact ceea ce imi doream. dupa luna in care nu am mai vb cu X, s-a trezit sa-si ceara scuze, ca a fost un prost si ca ma vrea inapoi, sa-nceracm sa o luam de la inceput sa nu ne mai aducem aminte de nimic din trecut... am uitat sa precizez ca relatia cu X a fost numai cu suisuri si coborasuri,cu certuri, jigniri...au existat si momente frumoase dar nu mai multe decat cele urate. acum nu stiu ce sa fac...sa-i mai acord lui X o sansa sau sa raman cu Y cel care a fost alaturi de mine cand mi-a fost greu? va rog dati-mi un sfat...




urmeazati inima .......stiu ca inima ta il vrea tot pe dar nu te merita ....dai o sansa si lui y , vezi cum merge dupa aceia mai vorbim
vali778
Postat pe 9 Octombrie 2009 11:44
e clar mergi mai departe si uita trecutul
paraviorica
Postat pe 9 Octombrie 2009 11:48
De la: Spiridusha_89, la data 2009-07-05 15:11:31ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat? sunt intr-o mare dilema...m-am despartit de aproape o luna de "X" cu care am stat aproape doi ani.in acest timp l-am cunoscut pe "Y" cu care sunt colega de facultate. idee e ca Y a fost umarul pe care am plans dupa despartire si pana la urma mi-a zis ca ma considera o fata foarte deosebita si ca s-a indragostit de mine. la randul meu am prins drag de el, e exact ceea ce imi doream. dupa luna in care nu am mai vb cu X, s-a trezit sa-si ceara scuze, ca a fost un prost si ca ma vrea inapoi, sa-nceracm sa o luam de la inceput sa nu ne mai aducem aminte de nimic din trecut... am uitat sa precizez ca relatia cu X a fost numai cu suisuri si coborasuri,cu certuri, jigniri...au existat si momente frumoase dar nu mai multe decat cele urate. acum nu stiu ce sa fac...sa-i mai acord lui X o sansa sau sa raman cu Y cel care a fost alaturi de mine cand mi-a fost greu? va rog dati-mi un sfat...


cu X ai trait multe chestii urate, iar Y ti-a fost alaturi la greu, deci te pozi baza pe el. cred ca e usor de ales, nu?
franziska_eu
Postat pe 9 Octombrie 2009 11:54
am inteles ca ai ramas cu Y - felicitari!

si totusi nu ii inteleg pe unii care prefera sa traiasca in trecut cu mai mult rau decat bine
adina_black
Postat pe 9 Octombrie 2009 14:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 14 De la: miss_darine 18 Decembrie 2009 16:56
ghicitul in cafea 49 De la: kudika344248 26 Decembrie 2010 23:32
cum ati reactiona? 61 De la: danNad 21 Decembrie 2011 00:55
Dupa cat timp se numeste "iubire"? 50 De la: axinte_suzana 5 Iunie 2009 10:08
cistita dupa sex 40 De la: miky1 14 Ianuarie 2016 00:25