Setari Cookie-uri

Credeti ca persoana care initiaza despartirea e cea care nu mai iubeste?

Ce parere aveti din experientele voastre?Sau poate sa te iubeasca si totusi sa initieze o despartire?
onuta81
Postat pe 28 Iulie 2008 20:23
da poti iubi si initia o despartire. Se intampla din teama de necunoscut; mergi pana intr-un punct si dupa aceea, cand lucrurile incep sa devina serioase "o iei la fuga", sub un pretext oarecare.
amme22
Postat pe 28 Iulie 2008 21:10
De la: onuta81, la data 2008-07-28 20:23:30Ce parere aveti din experientele voastre?Sau poate sa te iubeasca si totusi sa initieze o despartire?


da poate sa te iubesca... si sa se desparta... dar aici ar fi trebuit s aii gresesti u.. nu i-ai gresit si vrea sase desparta e gata:P s-a terminat cu placerea lui:P

Postat pe 30 Iulie 2008 15:01
din experienta spun ca se poate sa initiezi o despartire si totusi sa mai iubesti persoana respectiva....poti crede in momentul acela ca ii va fi mai bine fara tine....sau chiar persoana de care vrei sa te desparti sa-ti dea de inteles acest lucru....
lala3420
Postat pe 17 August 2008 10:45
si eu sunt de acord.. poti iubi o persoana si totusi sa te desparti.. motivele? lipsa de comunicare.. intelegere.. reciprocitate.. se poate chiar ca si partenerul sa te iubeasca mult dar sa nu te inteleaga.. sa-ti faca rau cand de fapt intentia era buna..
si atunci pui capat pt ca, desi exista iubire, nu exista intelegere..

Postat pe 17 August 2008 11:33
Sa iubesti nu e de ajuns pentru a functiona o relatie.Lipsa de comunicare,incrdere,respect pot duce la ruperea relatii.
annk48
Postat pe 17 August 2008 12:31
De la: oanna81, la data 2008-08-17 11:33:45si eu sunt de acord.. poti iubi o persoana si totusi sa te desparti.. motivele? lipsa de comunicare.. intelegere.. reciprocitate.. se poate chiar ca si partenerul sa te iubeasca mult dar sa nu te inteleaga.. sa-ti faca rau cand de fapt intentia era buna..
si atunci pui capat pt ca, desi exista iubire, nu exista intelegere..


dar ma intreb, oare ce poti face tu, care esti intr-o rel si desi stii ca exista iubire reciproca nu mai e intelegere si comunicare si nu va mai distrati impreuna ?....cum faci sa mearga din nou....cum reinvii flacara unei relatii care pare pierduta ....:((
lala3420
Postat pe 17 August 2008 20:43
pai.. nu prea ai ce sa-i mai faci. Daca persoanele nu rezoneaza spiritual, nu prea este leac pt asta.. din pacate. Se pot face nenumarate incercari, intotdeauna pe termen scurt vor fi rezultate dar in timp mai indelungat ele se anuleaza deoarece nu te poti preface la infinit si redevii TU.. cel care nu te intelegi cu partenerul.. Nu e vina nimanui.. nu inseamna ca nu exista intentie si dorinta de a aranja lucrurile.. e ca si cum ai incerca sa lipesti 2 magneti la aceeasi poli.. oricat de mult reusesti sa-i apropii nu vei reusii sa-i lipesti.. pt ca nu se potrivesc. Exista 3 optiuni: sa se lupte toata viata impotriva firii si sa-si dea seama dupa ani si ani ca relatia lor a fost o lupta continua si pierduta de la bun inceput.. unul se schimba atat de radical incat se intoarce 360 de grade si atunci este acceptat( insa nu stiu pr nimeni care sa fie dispus la asa ceva).. sau fiecare isi cauta alti magneti cu care pot rezona din prima clipa. Asa ajungi la despartirea de care pomeneam eu.. cand iubesti dar totusi.. decizi sa renunti.. trist, dar adevarat. Eu am patit-o.

Postat pe 17 August 2008 21:00
e foarte nasol cand iubesti dar iti dai seama ca nu te potrivesti cu persoana respectiva si e atat de greu sa renunti.eu cu fostul meu prieten ne-am chinuit in ultimul an de relatie deoarace vroiam sa facem relatia sa mearga dar nu am reusit pt ca asta era nu ne potriveam, chiar daca ne iubeam .am hotarat pana la urma sa ne despartim de comun accord dar nu a fost usor.
witcher
Postat pe 17 August 2008 21:30
Eu tot nu-mi explic cum se poate intampla lucrul asta...sa iubesti si sa te desparti...sa iubesti si sa nu te potrivesti.....dar mai ales sa iubesti si sa renunti...daca iubesti cu adevarat cum sa renunti la aceea persoana?mai bine lupti alaturi de ea...
onuta81
Postat pe 17 August 2008 21:38
Pãi e foarte simplu: Îl iubeºti dar afli cã e cãsãtorit; îl iubeºti, dar afli cã e homosexual; îl iubeºti dar afli cã... are mobilul pe altã reþea sau îl iubeºti dar afli de pe forum cã nu ar trebui sã îl iubeºti ºi atunci deºi îl iubeºti eºti cea care iniþiazã despãrþirea.
adicon
Postat pe 17 August 2008 22:33
sau il iubesti dar ghinion, nu e reciproca treaba, c-asa-i in tenis :D
googoodoll
Postat pe 17 August 2008 22:39
De la: oanna81, la data 2008-08-17 21:00:23pai.. nu prea ai ce sa-i mai faci. Daca persoanele nu rezoneaza spiritual, nu prea este leac pt asta.. din pacate. Se pot face nenumarate incercari, intotdeauna pe termen scurt vor fi rezultate dar in timp mai indelungat ele se anuleaza deoarece nu te poti preface la infinit si redevii TU.. cel care nu te intelegi cu partenerul.. Nu e vina nimanui.. nu inseamna ca nu exista intentie si dorinta de a aranja lucrurile.. e ca si cum ai incerca sa lipesti 2 magneti la aceeasi poli.. oricat de mult reusesti sa-i apropii nu vei reusii sa-i lipesti.. pt ca nu se potrivesc. Exista 3 optiuni: sa se lupte toata viata impotriva firii si sa-si dea seama dupa ani si ani ca relatia lor a fost o lupta continua si pierduta de la bun inceput.. unul se schimba atat de radical incat se intoarce 360 de grade si atunci este acceptat( insa nu stiu pr nimeni care sa fie dispus la asa ceva).. sau fiecare isi cauta alti magneti cu care pot rezona din prima clipa. Asa ajungi la despartirea de care pomeneam eu.. cand iubesti dar totusi.. decizi sa renunti.. trist, dar adevarat. Eu am patit-o.


cam toate parerile sunt ca nu ai ce face intr-o situatie ca asta dar eu inca incerc....sunt intr-o rel de 3 ani si acum trec prin asta....dar nu renunt....sper sa fie bine[-o<
lala3420
Postat pe 18 August 2008 21:05
De la: onuta81, la data 2008-07-28 20:23:30Ce parere aveti din experientele voastre?Sau poate sa te iubeasca si totusi sa initieze o despartire?


in mare sunt doua cazuri.
1. de regula cel care pleaca are pe altcineva. pt. ca daca nu ar avea nu ar risca sa ramana o perioada fara o viata sexcuala normala. deci, nu mai iubeste.

2. daca unul din parteneri este prea badaran - sunt si femei egoiste si marlance, ca si barbati - sigur ca celalalt n-o sa stea la infinit sa fie calcat in picioare. chiar daca iubesti, in cazul asta ajungi la punctul in care te iubesti si pe tine un pic.
Luan4
Postat pe 18 August 2008 22:23
La prima vedere nu vad decat doua posibilitati
- iubirea nu e asa cum ar trebuie sa fie. Lipseste ceva. Poate tu nu ai observat, dar sigur ceva nu ii convine, nu il multumeste. Si se gandeste ca va gasi in alta parte. Asta daca nu a gasit deja..
- poate fi o despartire "strategica", pentru a te face sa intelegi ceva sau sa iei o hotarare...Oricum , mai plauzibila e prima posibilitate.
Stiu ca nu te poate face fericita o asemenea situatie , dar... mai bine mai devreme decat mai tarziu. Gandeste-te ca oricum s-ar fi intamplat pana la urma.Nu te invinovati, poate te iubeste, dar nu suficient cat sa ramaneti impreuna. Cum s-ar spune , iti da libertatea de a intalni " iubirea vietii tale"...!
andaluzia
Postat pe 27 August 2008 10:44
aici intervin diferite motive,depinde de la caz la caz...in general cel care initiaza despartirea chiar daca iubeste are un motiv pentru care o face...si pana la urma totul conteaza acel motiv...
dydy88
Postat pe 27 August 2008 11:47
nop, nu se poate asa ceva, vorba unui de mai sus, ori are pe altcineva ori nu te mai iubeste. Dak nu va potriviti, in timp ajunge sa nu mai te iubesca deci pa;))
janel_bad
Postat pe 22 Septembrie 2008 14:43
hmmm....citesc forte multe probleme legate de cuplu si m-am regasit in aceasta problema. sincer am citit cu frica toate parerile voastre pt ca nu as vrea sa cred ca as putea ajunge la despartire. IL iubesc enorm de mult pe prietenul meu care se pare ca.... sau ar trebui ca la anul in iulie sa ne casatorim....dar problema este ca nu ne intelem cum ar fi trebuit ca 2 persoane la inceput de drum sa se inteleaga. Stiu ca ma iubeste dar suntem 2 persoane cu caractere complet diferite iar acest lucru ma sperie,incerc sa las de la mine dar simt ca nu sunt eu,parca ceva este fals ce as putea sa fac? Mai rau este ca am ajuns la concluzia ca nu ne potrivim dar nici unul nu avem curajul sa luam o decizie,probabil din frica de a ne pierde unul pe celalalt cel putin asta o stiu eu din partea mea,,,,
CE AS PUTEA FACE ?sa mai incerc sau sa-mi i-au viata in propiile maini si sa plec mai departe?(sincer nu vreau asta )
krm
Postat pe 18 Octombrie 2008 06:04
Pai in acest caz trebuie sa te gandesti f bine....sa stii ca si eu am trecut prin asa ceva,ma refer la faptul ca desi ne iubeam,nu ne potriveam si erau discutii mai din orice...nu-mi pot explica...insa la mine,el a hotarat sa nu mai lupte pt relatia noastra....consider ca in aceste cazuri trebuie luata o hotarare favorabila amundorura...discutati si vedeti daca se mai poate face ceva,in sensul sa luptati pt aceasta relatie,daca nu...nu are rost sa continuati...gandeste-te cum va fi in viitor...nu stiu,dar e asa dureros...si nu-mi pot explica nici eu...sa iubesti si totusi sa renunti...
onuta81
Postat pe 18 Octombrie 2008 19:37
Depinde de caz...in cazul meu eu am initiat o despartire chiar daca iubeam , dar asta nu inseamna neaparat k treb sa accepti orice intr-o rel , in mod special adulterul.eu vb acum in cazul meu ...repet depinde de la caz la caz .
stefy_8676
Postat pe 21 Octombrie 2008 03:55
Gandesc ca e inutil sa ramai in ceva ce nu functioneaza ....asa ca mai bine ....pleci ...chiar daca va doare.
ninushk
Postat pe 21 Octombrie 2008 21:31
prefer sa cred ca persoana respectiva nu te mai iubeste...........deorece cand iubim facem tot posibilul ca persoana respectiva sa fie fericita.
malosanca
Postat pe 4 Noiembrie 2008 15:29
ala care cere despartire o face pt kl simte k nu poa' sa'i ofere partenerei/partenerului ceea ce merita
Georgiana____
Postat pe 9 Noiembrie 2008 21:37
da...poti sa iubesti o persoana f tare si sa ceri despartirea....asa am facut eu....am simtit ca relatia se racise de tot...ne amageam...incercam sa ne mintim ca e bine,si nu era....atunci,am cerut despartirea.Aceasta ne-a eliberat pe amandoi...vom suferi o vreme..dar..era necesara iubirea,eu inca il iubesc,dar,nu vreau mila...
elena_adina34
Postat pe 12 Noiembrie 2008 07:19
Despartirea inseamna iubire neimplinita, acolo unde exista (iubirea). Acolo unde iubirea nu exista despartirea nu e decat o tzeapa ordinara data de cel sau cea care nu iubeste.......

Postat pe 13 Decembrie 2008 02:01
cel mai probabil asa e dar mai mult decat o despartire isi doreste o schimbare mare in viata lui...sa uite de tot ce a trait ...vrea altceva..a iubit si nu mai iubeste..sau poate e confuz si face o greseala
Lady_Gaga9
Postat pe 21 Decembrie 2008 15:46
Da se poate, si cel mai adesea se intampla atunci cand esti dezamagit.
my_melody
Postat pe 22 Decembrie 2008 01:02
Poate initia despartirea doar cu un motiv, pe care trebuie sa ti-l spuna oricare ar fi el, eu nu ii inteleg pe cei care abandoneaza relatia "fara motiv", oamenii normali comunica si rationeaza, altfel mi-e greu sa inteleg...

Postat pe 23 Decembrie 2008 20:42
nu cred pt ca eu mam despartit de iubitul meu dar il iubesc in continuare
numai ca stilul lui de a vorbi cu mine si comportamentul mau facut sa renunt............
gabish
Postat pe 23 Decembrie 2008 20:46
De la: edynae, la data 2008-12-23 20:42:23Poate initia despartirea doar cu un motiv, pe care trebuie sa ti-l spuna oricare ar fi el, eu nu ii inteleg pe cei care abandoneaza relatia "fara motiv", oamenii normali comunica si rationeaza, altfel mi-e greu sa inteleg...



de plictiseala , ai auzit?

Postat pe 23 Decembrie 2008 20:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu sunt taur , el e pesti...ne potrivim ? 2 De la: one_size 30 Mai 2010 11:20
ce ne facem cu soacrele????? 40 De la: kudika017520 17 Iulie 2009 23:22
cand n-ai cu cine sa te intelegi! 30 De la: Isabelle28 17 Martie 2012 18:02
daca stie cineva...... 3 De la: kudika083965fericita 7 Mai 2012 19:48
Mama, sotie versus angajata 12 De la: kudika024665 19 Iulie 2009 19:38