Setari Cookie-uri

ULCER

TOCMAI AM AFLAT DE CURAND CA UN PRIETEN A AVUT GASTRITA SI ACUM ARE INCEPUT DE ULCER.AS VREA SA STIU CE PASTILE SUNT BUNE PENTRU ULCER(SI DE LA FARMACII DAR SI DE LA PLAFAR)SI CE ALIMENTATIE AR TREBUI SA AIBA.AM CITIT PE NET CA IN CAZ DE ULCER SE POATE FACE SI O OPERATIE.DACA ARE LOC SI OPERATIA CE TRATAMENTE AR TREBUI SA URMEZE DUPA OPERATIE SAU CARE SUNT REGULILE CE TREBUIESC URMATE DUPA O OPERATIE.ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE VA ROG
bebytza_love_bebe2009
Postat pe 8 Iulie 2009 11:45
nu trebuie operatie decat daca e ulcer perforat si asta e in ultimul stadiu adica foarte grav,eu am ulcer duodenal si am dureri mari doar primavara si toamna sau daca ma supar rau de tot,primavara asta am luat niste pastile de la plafar 100%naturale ulcerofit se numesc,sunt 70 de capsule si m-a lasat durerea de tot,mi s-au parut foarte bune
dalilascumpy
Postat pe 8 Iulie 2009 11:52
sa mearga la un doctor si o sa ii faca o schema de tratament...mai ales dac gastrita este cu implicatie a unei bacterii helycobacter pylori..care este de fapt cea care declanseaza ulcerul..si la care se administreaza antibiotic+ omez..omeran..omeprazol...asa ca sa mearga la un doctor..parerea mea
regim..fara prajeli...fara tocatura..fara muraturi si fructe crude..fara fasole...mazare...
aaa si musai sa faca o endoscopie! asa se vede mai bine daca are ulcer si in ce stadiu este gastrita!
redline
Postat pe 8 Iulie 2009 11:53
as vrea si cateva retete pentru cei bolnavi de ulcer daca stiti cuimva
bebytza_love_bebe2009
Postat pe 8 Iulie 2009 12:27
si eu as recomanda sa i se faca o endoscopie sa vada clar ce are si sa i se dea tratamentul corect....si eu am facut cu cativa ani in urma radiografie cu bariu si mi s-a spus ca am gastrita si luam ulcoran dar acu cateva zile am facut endoscopie si mi s-a spus ca nu am nimica , ci doar arsuri la stomac... cel mai bine sa mearga sa vada la mai multi doctori ce are.
Daca intradevar are ulcer trebuie sa tina un regim strict: sa nu manance prajeli, fructe crude(doar sub forma de compot),sa nu bea sucuri acidulate si alcool, sa nu manance ciocolata si dulciuri cu mult sirop,sa nu fumeze,....Mai putina sare, zahar si grasimi...in primul rand trebuie sa isi ia tratamentul zi de zi si sa tina si regim....
ii doresc multa sanatate!!!
gynaa
Postat pe 8 Iulie 2009 18:02
pentru ulcer trebuie sa tina un regim strict...
legume fierte :1-2 cartofi, 1-2 morcovi, conopida sa le fiarba apoi peste ele sa puna ulei de masline , putina sare si un strop de lamaie si sa manance e foarte bun,
In loc de cartofi prajiti sa faca piure si sa manance cu carne fiarta;
piftelele prajite poate sa le inlocuiasca cu piftele fierte in sos de rosiii( carnea tocata se amesteca cu putin orez si condimente se fac piftelute si se fierb in sos de rosii)
gynaa
Postat pe 8 Iulie 2009 18:23
Oriunde veti citi si orice medic veti intreba va va spune ca e nevoie de un regim strict... si, in perioadele de criza... medicamente alcaline pentru diminuarea durerii. Prin urmare.. "perioadele de criza" sunt, raman.... trec anii si ele tot vin.
Si eu am gastrita.. de 20 de ani. Si cred ca am luat absolut orice tratament prescris de medic sau de babele de la tara. Nimic nu functioneaza. Cand vine primavara sau toamna.. vine si durerea. Ce este curios.. este faptul ca eu nu am tinut niciodata regim. Si nu am avut nicio problema. Doar in perioada crizelor... am. In rest.. nici nu stiu ca sufar de asa ceva.
Am renuntat de mai bine de 3 ani s-o mai bag in seama. Cand ma trezesc dimineata si nu ma indrept spre filtru de cafea.. e clar! Ma asteapta doua saptamani... de ceaiuri si cam atat. Doar in aceste perioade mananc diferit.. pentru ca nu pot altfel.

Cat despre operatie, tatal meu s-a operat acum 10 ani de ulcer perforat. La doua zile dupa operatie fuma in curtea spitalului. Niciodata nu s-a mai plans de durere de stomac. Desigur, nu e un exemplu de urmat .. vreu doar sa subliniez ca fiecare organism se va comporta altfel... si ca orice sfat de natura medicala.. e bine sa il primesti de la un medic.
rashela
Postat pe 7 August 2009 09:35
nu este obligatoriu sa file helycobacter.
cel mai bine este sa mearga la medic si acesta sa recomande un tratament, dupa endoscopie si analize. pe net ... chiar daca am trecut prin asta, tratamentele sunt individualizate. eu n-as incerca un tratament "din auzite".
cel mai bun sfat: sa mearga la medic si acolo sa puna toate intrebarile.
cat despre regim, ar trebui evitate prajelile, grasimea. unora le face rau ciocolata. ar trebui sa urmareasca si cum se simte dupa ce mananca ceva, pentru ca nu toata lumea are acelasi regim. in general inveti sa eviti acele alimente care iti fac rau. cere multa rabdare ca sa-ti dai seama, dar nu este un regim general valabil.
v_ioana
Postat pe 7 August 2009 11:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutorr!! 5 De la: kametora83 30 Iulie 2009 12:54
informatii utile alimente si produse cosmetice 1 De la: kudika502622 31 Ianuarie 2012 13:02
Please help Alexandru 1 De la: kudika000527 23 Iulie 2009 19:37
intarzierea menstruatiei... 10 De la: ionutza95 6 Ianuarie 2010 19:05
lamuriti-ma!!!!! 13 De la: Georgia99 5 Noiembrie 2008 22:47