Setari Cookie-uri

credeti ca mamele de baieti pot avea influenta asupra acestora si a vietii de cuplu?

In primul rand "buna ziua "tuturor pt ca nu am mai postat aici.

Pare aiurea ce vreau sa scriu ,poate sunt paranoia dar ...am ajuns (e drept prea tarziu !) la concluzia ca soacra mea ne-a distrus viata .

dupa 18 ani casnicia mea s-a destramat ,o casnicie care aparent mergea ,spun "aparent " deoarece totul mergea bine mai putin viata sexulala.

Soacra mea a avut grija din perioada adolescentei sa-i spuna sotului meu ca sexul este ceva urat,murdar ,nepermis si din aceasta cauza am avut mult de luptat cu mintea lui.Am obosit sa lupt drept care casnicia mea se destrama .

Sunt mama unui baiat de 10 ani si nu vreau sa-i fac baiatului meu ce mi-a facut soacra mea mie !

zoriana
Postat pe 10 Iulie 2009 10:23
felicitari! esti o femeie cu capul pe umeri. nici o femeie de pe acest pamant nu trebuie sa ii fie frica sa fie fericita. chiar daca treci uneori si prin esecuri. baiatul tau are o mama puternica. Bravo!!!!!!!(ce-mi place cand vad femei puternice care stiu ce vor
GABYTA13
Postat pe 10 Iulie 2009 10:32
Daca mai importante sunt ideile idioate ale "mamichii"trimite-l sa traiasca cu ea .Un parinte poate avea idei preconcepute , invechie dar el nu are minte proprie sa gandeasca sa stie ce-si doreste?.Nu te merita iar tu nu te mai chinui sa duci singura pe umeri povara unei casnicii menite esecului.

Postat pe 10 Iulie 2009 10:40
Mamele de baieti au din pacate o influenta foarte mare ,spun asta pentru ca si eu am ratat o relatie din cauza asta ,dar am descoperit ca e vorba de femei(mame) proaste ,inculte,genul de tate de la coada cratiei,care abia au trecut de clasa a 4-a. Am cunoscut si femei mame de baieti care isi lasa copilul sa-si formeze o personalitate proprie ,caractetul,idei proprii ,nu sunt posesive si incuiate.

Postat pe 10 Iulie 2009 10:46
va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns ....m-ati ajutat sa cred ca nu sunt "bolnava la cap" si o sa-mi cresc baiatul si o sa-l educ fara sa-i lezez intimitatea ,personalitatea si mai ales psihicul
zoriana
Postat pe 10 Iulie 2009 19:21
Draga mea, macar in ceasul al 12-lea, ia taurul de coar, urgent! Bietul sot e speriat, pur si simplu "castrat spiritual" de maica-sa. Urgent, schimba-ti atitudinea, ca sa i-o poti schimba pe a lui. Schimand datele problemei in terenul tau, se va vedea si el nevoit sa-si schimbe atitudinea, si, de ce nu, tabieturile. O vei surclasa pe "doamna maica-sa" foarte usor, dar cu muuuulta rabdare. Ofera-i ceea ce ti-ar place sa primesti de la sotia ta, iubita ta, daca ai fi barbat, chiar genul "baietelul mamei" fiind. Deci ia masuri urgent!
Incepi sa-l rasfeti ca o mama ADEVARATA pe copilasul ei: pregatesti totul cand vine acasa, asa cum ai pregati lucrurile daca copilasul tau ar veni dupa o lunga absenta din strainatate. Orice bucurie facuta LUI acum iti va aduce TIE bucurii inzecite, insutite sau inmiite in viitor! Saruta-l din mers pe buze, fura-i cate un sarut in baie, in bucatarie, cand merge sau vine cu gunoiul, etc...Il astepti cu felurile lui preferate de bucate, cu o floare pe masa, pe pat, pe care poate ai dori sa ti- fi adus el, dar pe care ti le va aduce el in viitor, daca ii creezi reflexul sa le aveti in preajma. Te vei bucura de ele, oricum, si tu. Acest fapt va va aduce vibratii mai inalte, va va purifica treptat gandurile, inima si sufletul. Trebuie sa incepi sa-i oferi ca o MAMA afectiune, tandrete, tot ceea ce ai dori sa aiba parte baietelul tau in casnicia sa viitoare, fiind totodata un exemplu si pentru el. Apoi, ofera-i iubirea si tandretea unei surori-camarad. Cede-ma, vei primi inapoi tot ce vei semana acum, dar inzecit, insutit si inmiit. Mangaie-l ca din intamplare, pe mana, pe fese, pe maxilare. La prima ocazie, in mod cat mai firesc, ia-i capul in palme si priveste-l cu toata dragostea TA de la inceputul relatiei voastre, in ochi. Daca poti, incearca sa treci semidezbracata prin prejma lui, iar cu miscari lascive sa-ti mangai trupul ca si cand ai dori sa te acoperi de ochii lui. Ca o fetita dezbracata fiind in fata unui baiat strain. Asta il va face sa se gandeascala trupul tau cand e gol...Evita hainele si gesturile masculine, aminteste-TI si aminteste-i ca esti femeie, daca poti, la momentul oportun, aminteste-i si aminteste-ti ca ESTI femeia lui. Fixeaza-ti in mod clar TELUL si vei gasi Calea. Roaga-te seara, Tatal Nostru, Psalmii 50 si 141, ca Cel Ce Este in toate si in tot sa-ti ajute. Eu sunt alaturi de tine, daca si TU esti alaturi de tine, si EL este cu noi si TE va binecuvanta, caci "vrednic este lucratorul de rasplata muncii sale".."Cand doriti ceva, CREDETI ca deja ati obtinut acel lucru si-l veti avea", "cereti si vi se va da", "bateti(la poarta viitorului) si vi se va deschide". Insa tot El a spus:"dar fie voia TA si nu a mea"! Daca e sa ai un destin mai bun cu sotiorul si fiul tau, il veti avea!...Sa fii iubita, dar si inteleapta! Poooop you cu tot dragul!
kudika044610
Postat pe 20 Iulie 2009 13:46
Eu m-am despartit d eprietenul meu cu , care am stat 2 ani impreuna tocmai din cauza parintilor. Si mai ales din cauza mamei lui. Erau 3 frati , deci mama avea 3 baieti. El mai fusese casatorit si a divortat tot din cauza ca se baga masa. Eu l-am parasit ca s-a bagat masa. Nimeni nu va sta cu un asemenea barbat niciodata.Fii fericita ca ai scapat de el. Nu merita.
michelle2009
Postat pe 20 Iulie 2009 22:24
eu nu sunt casatorita(sunt prea mica hehe)dar asa dupa mintea mea iti pot spune k dak acel barbat te iubeste trebuie sa te asculte pe tine,sa o lase in pace pe mamica lui=))k doar nu sa insurat cu mama lui,nu sta cu ea si nu ia daruit ea un copil...daka nui place de tine asta e,sa inghita in sec,dar nu are de ce sa se bage in viata voastra..daka el accepta mare papa lapte e,scuzami expresia
bianka__benet_helwa
Postat pe 21 Iulie 2009 01:11
Din fericire nu mai locuim impreuna de mai bine de un an..........asteapta sa-i dea mamica "ok"-ul ca sa divorteze probabil.Nu mai vreau sa aud de el .....tocmai asta ziceam la inceput ca am obosit sa lupt cu ideologia lui .E mai fericit asa ,sta singur si mamica lui il viziteaza tot mereu.
Nu ma judecati au fost multe ...........
zoriana
Postat pe 21 Iulie 2009 20:03
De la: zoriana, la data 2009-07-21 20:03:52Din fericire nu mai locuim impreuna de mai bine de un an..........asteapta sa-i dea mamica "ok"-ul ca sa divorteze probabil.Nu mai vreau sa aud de el .....tocmai asta ziceam la inceput ca am obosit sa lupt cu ideologia lui .E mai fericit asa ,sta singur si mamica lui il viziteaza tot mereu.
Nu ma judecati au fost multe ...........


Si eu te felicit!!!

Ar trebui sa incepi, finut, cu diplomatie, pe masura varstei copilului, sa-l faci sa inteleaga intai ce se intampla in jurul lui, fara ca....cineva sa fie vinovat, doar ca, ce-i prea mult strica...

Iar cand va fi mai mare, poti ceea ce ii deschizi ochisorii acum, sa-i detailezi mai in detaliu si constructiv.
Da-i incredere in el!
Nu invinui pe nimeni!
Nu-l minti!!!
Aratati devotamentul fata de copil si fa-l mandru de sansa ce i-o acorzi.
Sa te bucuri in viata pe deplin macar de copil.
Si el de tine!
90701
Postat pe 21 Iulie 2009 21:45
De la: zoriana, la data 2009-07-10 10:23:54In primul rand "buna ziua "tuturor pt ca nu am mai postat aici.

Pare aiurea ce vreau sa scriu ,poate sunt paranoia dar ...am ajuns (e drept prea tarziu !) la concluzia ca soacra mea ne-a distrus viata .

dupa 18 ani casnicia mea s-a destramat ,o casnicie care aparent mergea ,spun "aparent " deoarece totul mergea bine mai putin viata sexulala.

Soacra mea a avut grija din perioada adolescentei sa-i spuna sotului meu ca sexul este ceva urat,murdar ,nepermis si din aceasta cauza am avut mult de luptat cu mintea lui.Am obosit sa lupt drept care casnicia mea se destrama .

Sunt mama unui baiat de 10 ani si nu vreau sa-i fac baiatului meu ce mi-a facut soacra mea mie !


Cu toate acestea ai stat 18 ani langa acest om...pana acum nu te-ai lovit de aceste probleme?
Ce inseamna ca viata sexuala nu mergea bine?Refuza sa se culce cu tine sau?
heaven2007
Postat pe 22 Iulie 2009 09:51
De la: zoriana, la data 2009-07-21 20:03:52Din fericire nu mai locuim impreuna de mai bine de un an..........asteapta sa-i dea mamica "ok"-ul ca sa divorteze probabil.Nu mai vreau sa aud de el .....tocmai asta ziceam la inceput ca am obosit sa lupt cu ideologia lui .E mai fericit asa ,sta singur si mamica lui il viziteaza tot mereu.
Nu ma judecati au fost multe ...........

Din ce afirmi aici,se pare ca nu doar viata sexuala era o problema,ci dependenta sa fata de mama,pe care probabil o considera cea mai importanta femeie din viata lui.Sper sa ma insel...
heaven2007
Postat pe 22 Iulie 2009 09:53
De la: heaven2007, la data 2009-07-22 09:53:10
De la: zoriana, la data 2009-07-21 20:03:52Din fericire nu mai locuim impreuna de mai bine de un an..........asteapta sa-i dea mamica "ok"-ul ca sa divorteze probabil.Nu mai vreau sa aud de el .....tocmai asta ziceam la inceput ca am obosit sa lupt cu ideologia lui .E mai fericit asa ,sta singur si mamica lui il viziteaza tot mereu.
Nu ma judecati au fost multe ...........

Din ce afirmi aici,se pare ca nu doar viata sexuala era o problema,ci dependenta sa fata de mama,pe care probabil o considera cea mai importanta femeie din viata lui.Sper sa ma insel...



Sa-ti dau un exemplu......dupa ce am nascut copilul nu stiu ce i-a zis mama lui( asa in particular )ca in ciuda tuturor incercarilor mele un an de zile nu s-a apropiat de mine.
La capitolul diplomatie este pe primul loc ,azi era obosit,maine era in delegatie,apoi era in preajma plecarii si uite-asa s-au scurs anii.

Mai este ceva ,fetele din generatia mea au fost educate sa nu vb despre sex ,sa nu-si ceara drepturile si mie mi-a fost rusine (ma invinuiam tot pe mine ,tipic ,nu??? )ziceam ce daca ? daca e om de treaba ce conteaza ca mai da cu oistea-n gard pe ici pe colo?Ma uitam la atii si ziceam "bine ca nu-i betiv,bine ca nu ma bate ..." acum nu mai suport decat viata fara dragoste si afectiune mai bine singura.
zoriana
Postat pe 22 Iulie 2009 18:33
Cred ca ai dreptate. Nu m-a iubit niciodata. Isi dorea o menajera si sex. Daca m-ar fi iubit ar fi lasat-o pe masa.
michelle2009
Postat pe 23 Iulie 2009 09:06
si eu am o soacra care nu m-a vrut pentru ca nu am studii superioare,iar tata nu mi-a trecut masina pe nume.L-a intors de multe ori din drum,dar m-am incapatanat si am stat cu el pentru ca tineam la el,avem copii si am vrut sa-l fac sa inteleaga ca mama lui nu are derptate.In final si-a dat seama ca de la el nu avea nevoie decat de banii lui,sa-i rezolve anumite probleme pe care le ascundea de socru sub motiv ca face pt ei.Totul pana cand a vazut cum ne-a tratat fiica,care intamplator e asmatica si a lasat-o in frig,flamanda si inghetata pe un scaun,pe un hol intunecat cu geamul deschis,intr-un octombrie ploios si rece.Cand a gasit fetita tremurand,vanata de abia putea respira a incheiat prietenia cu ea.Eu am fost nevoita in ziua aia sa merg sa inchei cateva acte si el a lasat-o la ea.Feyita l-a sunat si l-a rugat sa mearga ca se simte rau si asa si-a dat seama.Eu sunt mama de baiat dar am o relatie de prietenie cu fiul meu,iar cu prietena lui pot spune ca suntem prietene.Il ascult,daca imi cere parerea ii spun,iar el alege ce e corect.Asa cum ma inteleg excelent cu ginerele sper sa ma inteleg bine si cu viitoarea nora.Doar femeile reduse pot face asemenea tampenii,sau profitoarele,care ii tin de fusta ca sa le ia banii la fraieri.
dalimi
Postat pe 23 Iulie 2009 12:53
eu i-am zis soacramei de prima data,sa nu isi bage nasul in casnicia noastra.nu prea ia convenit ,dar ia trecut si acum am o soacra de nota 10
urasc barbatii aceeia care inca se tin de fusta mamei si fac numai ce le comanda ele
R_F
Postat pe 23 Iulie 2009 12:58
draga mea daca tot nu mai stati impreuna introdu divortul si scapa de belea,pentru ca iti ratezi viata si nu merita.Vei intalni o persoana care sa te respecte si sa fie cu inima alaturi de tine.Daca vei mai intalni aceeasi situatie retragete din timp sa nu mai suferi.
dalimi
Postat pe 23 Iulie 2009 12:59
Daca am avut ghinionul sa ne lovim de soacra (sau doar mama prietenului noastru).. dificila, ne-am spus in sinea noastra "eu nu voi fi asa!"
Stateam si ma gandeam... incercand sa fiu obiectiva(!!!) cum l-am educat pe fiul meu pana acum. Am avut momente cand am spus raspicat "Sa nu cumva sa te prind cu o ... (nu voi reda cu exactitate cunoscand faptul ca unii au o lipsa acuta o umorului).." sau.. "Sa nu cumva sa accepti vreodata. aia, aia, sau ailalta".
Bun! Daca i-am dat asemenea sfaturi la 13 ani.. cu certitudine voi continua cu cat inainteaza in varsta, pe masura ce apar adevaratele probleme.
Sa insemne asta ca ma transform - fara stirea mea - intr-o soacra.. poama acra?
rashela
Postat pe 24 Iulie 2009 02:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Machiaj de vis? 1 De la: nico_souca 24 Ianuarie 2010 21:38
Invitatii deosebite 2 De la: andrea28 12 Februarie 2010 15:24
sotul si parintii lui 27 De la: Cassey 18 Mai 2009 09:22
vand lentile colorate 70 ron de firma si de vedere firma 22 De la: kudika111019 14 Februarie 2010 20:49
Pareri diferite dupa 6 ani de relatie 9 De la: simmy_mona 12 Ianuarie 2013 21:08