Setari Cookie-uri

Am o problema si nu reusesc sa-o rezolv.......S.O.S.....HELP

De cand tatal meu mi-a zis ca nu ma iubeste si ca sunt singurul vinovat de nereusitele lui in viata nu reusesc sa am o relatie normala cu un baiat totul e pus sub semnul intrebarii,traiesc un cosmar zilnic si-mi dau seama ca eu sunt cea care complica totul cu nesiguranta mea dar nu pot sa ma schimb peste noapte e o lupta carancena cu mine insami.Sa stii ca cel ce ar fi trebuit sa te invete ce inseamna dragostea inconditionata si care ar trebuii sa isi dea viata pt tine ,nu te iubeste ,iar culmea ironiei el ma vrut cu tot dinadinsul,a facut tot posibilul sa aiba un copil si acela am fost EU,dar ce vina am eu ca ma vrut si viata lui sa schimbata?De ce nu ma mai iubeste daca ma vrut asa tare,de ce crede ca eu i-am facaut viata un chin cand e el cel ce si-a facut-o asa si mi-a facut-o si mie si mamei mele.De ce nu se bucura pt reusitele mele Ma intreisteza,am incercat sa-i demonstrez ca poate fii mandru de mine cu toate ca ceea ce fac este pt mine si viitorul meu dar ar fi putut macar sa se bucure pt mine ..nu,am intrat la AMF cu 9,85 si singurul lucru pe care a putut sa-l zica a fost SI?Ma doare enorm desi am 25 de ani si ar trebuii sa nu ma afecteze....dar imi afecteaza si relatiile,faptul ca el nu ma iubeste si pun sub semnul intrebari orice fraza sau gest spuse de prietenul meu......si asa am ajuns sa ma despart de fiecare din ei....Cum pot rezolva asta,nu reusesc sa trec peste ,oare exista vre-un leac?Nu mai vreau sa caomplic si viata altora din cauza nesigurantei mele HELP
Ele_ely
Postat pe 10 Iulie 2009 16:35
dute la un psiholog..
rahella
Postat pe 10 Iulie 2009 16:44
Nu imi permit..plus ca un psihiatru iti da si raspunsuri,pe cand paihologul te asculta si iti vb la general,ma pasioneaza psihologia si psihanaliza cu toate astea nu gaseasc o soluti,care sa mi se adapteze.
Multumesc de indrumare Rahel
Ele_ely
Postat pe 10 Iulie 2009 16:54
De la: Ele_ely, la data 2009-07-10 16:54:44Nu imi permit..plus ca un psihiatru iti da si raspunsuri,pe cand paihologul te asculta si iti vb la general,ma pasioneaza psihologia si psihanaliza cu toate astea nu gaseasc o soluti,care sa mi se adapteze.
Multumesc de indrumare Rahel



iti pregatesti lucrarea de licenta?
geo_x
Postat pe 11 Iulie 2009 00:20
eu iri recomand cu drag pshihoanaliza in cateva sedinte te va ajuta sa faci diferenta de unde greseti u si unde gresesc altii
uneori ne facem singur rau
incearca
bestiutza_relouded
Postat pe 11 Iulie 2009 00:42
Nu geo_x nu-mi pregatesc licenta,si mc pt sfaturi all
Ele_ely
Postat pe 11 Iulie 2009 10:30
Nu mai asocia toate persoanele de sex masculin cu tatal tau si in final te vei apropia de sufletul pereche. Si ai mai multa incredere in tine ca nu esti un rau pentru toti .
valivieru96
Postat pe 11 Iulie 2009 10:50
Nu stiu cum de cineva poate spune asa ceva,mai ales un parinte,dar ce sa faci,trebuie sa te analizezi ,sa-ti vezi partile bune,sa ai convingerea ca sunt si persoane care te iubesc asa cum esti tu,sa inveti sa te apreciezi si vorbele celorlalti sa nu te afecteze intr-un mod neplacut.
De ce e important pt tine sa se bucure tatal tau de reusitele tale?Bucura-te tu,impartaseste asta cu cei ce te plac,vorbeste-i la fel de rece cum o face el si nu-i mai comunica lucruri care tin de tine,iar daca mai incearca sa-ti scada respectul de sine,priveste-l in ochi si spune-i ca tu ai o parere f buna despre tine,asa ca sa se duca in alta parte cu rautatile si veninul-doar asa sa vezi cum reactioneaza...
El incearca sa te domine si sa-si verse frustrarile.Nu poti da vina pe un copil ,doar pt ca la un mom dat ai decis sa-l ai si apoi te-ai razgandit-asta nu e vina ta,tu n-ai deloc deloc acasta vina.
Dezvolta-ti personalitatea ,detaseaza-te de tatal tau si parerile lui si poarta-te asa cum esti tu si ai incredere ca nu toti oamenii sau barbatii gandesc la fel.Daca esuezi in ceva,o iei de la inceput!Cu speranta si mai ales incredere in fortele proprii.Succes!
luyyzz
Postat pe 11 Iulie 2009 11:16
Stiu ca durerea sufletesca prin care treci este mare.......este cumplit sa fii respins de propriul parinte !!!..........eu una nu-mi pot inchipui cum un parinte poate ,macar si pentru o secunda,sa puna slabiciunile si greselile lui pe umerii copilului......pe care si l-a mai si dorit !!!!!!............ ....

Totusi ai 25 de ani......esti desteapta,probabil si frumusica........si cred eu si stapana pe sine........eu un a stii ce as face ????..............l-as confrunta direct pe tatal meu.....fata in fata !!!!............si l-as INFRUNTA !!!!!..........si i-as demonstra ca-i sunt SUPERIOARA !!!!.........daca nu are puterea sa-si recunoasca esecurile proprii.................si sa-mi ia povara de pe umeri..........

Desi maritul Lapusneanu spunea : Daca voi nu ma vreti ,eu va vreau !!!!!............totusi dragoste cu sila nu se poate !!!!.........nu e cinstit sa suferi tu pentru incapacitatea tatalui tau de a-si asuma propriile rateuri !!!.......ai o viata inainte.........si nu toti barbatii sunt ca tatal tau !!!!...........ceea ce trebuie sa CONSTIENTIZEZI este ca NU TU ESTI DE VINA !!!!.........si sa-ti implementezi acest lucru in capsorul tau !!!!!...........si sa-i spui in fata asta tatalui tau !!!!.........si cand te vei elibera TU SINGURA de aceasta povara...............o sa-ti fie mai bine !!!!...........TOTUL E SA REALIZEZI SI SA CREZI,SA FII CINVINSA .......CA NU TU ESTI DE VINA !!!!!........... .........

Mult succes...........
etta
Postat pe 11 Iulie 2009 11:28
Merci mult ,si Etta sa stii ca l-am infruntat pe tatal meu dar in zadar,eu zic una el o intoarce ca's matura sau mai rau imi spune sa tac ca nu's nevasta lui,are un comportament groaznic,si da STIU CA NU E VINA MEA CA M-AM NASCUT,dar nu pot sa nu ma simt vinovata pt asta pt ca simt ca faptul ca eu m-am nascut a distrus 4 vieti(am un frate mai mic,pe el macar il iubeste)si daca eu nu eram.......totul era altfel,dar nu depinde si nu a depins de mine asa ca FIECARE SA-SI ASUME RESPONSABILITATILE.Probabil gresesc ducand o asa greutatae cand nu depindea de mine nimic,asa ca voi incerca sa ma detasez de acest gand.
Ele_ely
Postat pe 11 Iulie 2009 12:24
De la: Ele_ely, la data 2009-07-10 16:35:49De cand tatal meu mi-a zis ca nu ma iubeste si ca sunt singurul vinovat de nereusitele lui in viata nu reusesc sa am o relatie normala cu un baiat totul e pus sub semnul intrebarii,traiesc un cosmar zilnic si-mi dau seama ca eu sunt cea care complica totul cu nesiguranta mea dar nu pot sa ma schimb peste noapte e o lupta carancena cu mine insami.Sa stii ca cel ce ar fi trebuit sa te invete ce inseamna dragostea inconditionata si care ar trebuii sa isi dea viata pt tine ,nu te iubeste ,iar culmea ironiei el ma vrut cu tot dinadinsul,a facut tot posibilul sa aiba un copil si acela am fost EU,dar ce vina am eu ca ma vrut si viata lui sa schimbata?De ce nu ma mai iubeste daca ma vrut asa tare,de ce crede ca eu i-am facaut viata un chin cand e el cel ce si-a facut-o asa si mi-a facut-o si mie si mamei mele.De ce nu se bucura pt reusitele mele Ma intreisteza,am incercat sa-i demonstrez ca poate fii mandru de mine cu toate ca ceea ce fac este pt mine si viitorul meu dar ar fi putut macar sa se bucure pt mine ..nu,am intrat la AMF cu 9,85 si singurul lucru pe care a putut sa-l zica a fost SI?Ma doare enorm desi am 25 de ani si ar trebuii sa nu ma afecteze....dar imi afecteaza si relatiile,faptul ca el nu ma iubeste si pun sub semnul intrebari orice fraza sau gest spuse de prietenul meu......si asa am ajuns sa ma despart de fiecare din ei....Cum pot rezolva asta,nu reusesc sa trec peste ,oare exista vre-un leac?Nu mai vreau sa caomplic si viata altora din cauza nesigurantei mele HELP





Mi-e cunoscuta povestea ta,de fapt ,foarte asemanatoare cu a mea,numai ca in rolul tatalui tau,la mine era mama...mai dezastruos...copilaria mea si adolescenta au fost cosmare de care nu vreau sa-mi amintesc,iar dak imi amintesc,caut sa uit cat mai repede...macar pe moment...ce sa spun...sunt amintiri care ma-au bantuit toata viata(acus voi implini 38 de ani)...sa-ti mai spun ca povestea mea era asezonata si cu violenta extrema ?In fine,sunt multe de spus,un lucru e cert,ce nu te omoara,te face mai puternic.Ai incredere in tine si fii convinsa ca exista o lege a compensatiei...deci o sa vezi,vei gasi un om deosebit,cu care sa-ti faci o familie,familia in care ti-ai fi dorit sa gasesti cu adevarat afectiune ,ajutor si intelegere...Nu-ti pierde speranta in viitor si credinta in Dumnezeu...Te-as minti sa-ti spun ca vei uita vreodata traumele copilariei si cuvintele crude ale tatalui,nu le vei uita,dar le vei arunca la cosul de gunoi al memoriei si vor ramane acolo,rebuturi triste,care te vor mai invada cate odata,doar in vis...Succes in tot ce faci,va fi bine,vei vedea,numai tu sa crezi si sa vrei cu adevarat sa fie bine !!!
lumimari
Postat pe 17 Iulie 2009 16:59
Tu in prezent locuiesti cu tatal tau ? pentru ca eu cred ca si asta e un aspect important intrucat daca are o influenta negativa asupra ta trebuie sa incerci sa te indepartezi , macar pentru o perioada ca sa te poti sa iti recapeti echilibrul psihic si sufletesc. Mama ta ce parere are despre asta sau nu mai exista in viata ta ? (scuze daca dezgrop niste rani) Imi pare sincer rau prin ce treci dar nu trebuie sa il iei pe tatal tau drept exemplu de barbat , sunt convinsa ca daca te detasezi un pic de problema asta ai sa gasesti un barbat care sa te aprecieze si sa iti fie alaturi si la bine si la greu
Lorena26
Postat pe 17 Iulie 2009 19:58
De la: Lorena26, la data 2009-07-17 19:58:53Tu in prezent locuiesti cu tatal tau ? pentru ca eu cred ca si asta e un aspect important intrucat daca are o influenta negativa asupra ta trebuie sa incerci sa te indepartezi , macar pentru o perioada ca sa te poti sa iti recapeti echilibrul psihic si sufletesc. Mama ta ce parere are despre asta sau nu mai exista in viata ta ? (scuze daca dezgrop niste rani) Imi pare sincer rau prin ce treci dar nu trebuie sa il iei pe tatal tau drept exemplu de barbat , sunt convinsa ca daca te detasezi un pic de problema asta ai sa gasesti un barbat care sa te aprecieze si sa iti fie alaturi si la bine si la greu


Da locuiesc cu tatal mama si fratele meu,si au un cuvant de spus si ei,dar chiriile sunt scumpe nu pot pleca de acasa cel putin nu inca,dar am stata departe de el 4 ani cat am fost in italia,dar si de la distanta reusea sa ma chinuiasca cumplit,nu-ti poti imagina cume cand te suna si iti spune ca se sinucide,sau o data cand mergeam la bucuresti intr-o curba a zis "Hai sa taiem drept si sa murim amandoi" eu i-am zis ca daca vrea sa moara nu pot sa-l opresc,dar eu vreau sa-mi traiesc viata,iar raspunsul meu la oprit,dar cred ca din orgoliu ci nu pt a.mi cruta viata,nu mai conteaza,chiar vreau sa trec peste,si incerc sa vad si sa iau prezentul pt ceea ce e,fara sa ma mai gandesc la trecut,caci altfel as ceda psihic.Merrci frumos de incurajari si sfaturi chiar imi prind bine
Ele_ely
Postat pe 17 Iulie 2009 20:44
De la: Ele_ely, la data 2009-07-10 16:35:49De cand tatal meu mi-a zis ca nu ma iubeste si ca sunt singurul vinovat de nereusitele lui in viata


ciudat. de obicei e invers. cum poate fi un copil vinovat de nereusitele parintelui? exemple clare nu ai?
softexia
Postat pe 17 Iulie 2009 21:43
nu stiu cit de pasionata esti de psihologie si psihanaliza dar esti in contradictie mai tot timpul. adica tactu zice "Hai sa taiem drept si sa murim amandoi" si tie iti pasa ca nu te iubeste? altii cred ca ar fi fericiti sa scape de un tata asa nebun
softexia
Postat pe 17 Iulie 2009 21:48
De la: softexia, la data 2009-07-17 21:48:20nu stiu cit de pasionata esti de psihologie si psihanaliza dar esti in contradictie mai tot timpul. adica tactu zice "Hai sa taiem drept si sa murim amandoi" si tie iti pasa ca nu te iubeste? altii cred ca ar fi fericiti sa scape de un tata asa nebun


E usor sa vorbesti cand nu esti in situatia data,dar in fine,mai sunt si rautaciosi.Si nu scapam doar de el scapam si de mine,tu te-ai omara impreuna cu tatal tau ca sa scapi lumea de un nebun????Eu prefer sa traiesc si sa infrunt cum pot mai bine situatia.
Ele_ely
Postat pe 18 Iulie 2009 12:58
nu merita sa mori pt nimeni. ai inteles cu totul altceva. ma refeream la iubirea lui. ca e mai bine daca scapi de iubirea unui om nebun. ce iti pasa ca nu te iubeste?. nu vad nici o finalitate buna aici

softexia
Postat pe 18 Iulie 2009 18:34
De la: softexia, la data 2009-07-18 18:34:09nu merita sa mori pt nimeni. ai inteles cu totul altceva. ma refeream la iubirea lui. ca e mai bine daca scapi de iubirea unui om nebun. ce iti pasa ca nu te iubeste?. nu vad nici o finalitate buna aici



Ai drepatate.....din pacate,si nu am ce face.
Ele_ely
Postat pe 19 Iulie 2009 11:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce sa mai fac 14 De la: liliana2005 10 Martie 2009 15:28
Fantoma fostei relatii 38 De la: PaulaPSM 30 Iunie 2013 17:45
dubii 8 De la: monaram 18 Iunie 2009 21:26
buna seara 6 De la: miss_darine 21 Decembrie 2009 17:12
ce fac daca vorbeste mereu despre fosta? 35 De la: cristiana_cris 30 Iulie 2009 14:10