Setari Cookie-uri

o poveste

as vrea sa va spun si povestea mea si poate ma ajutati cu un sfat(teoretic stiu,practic e mai greu...)
am avut o relatie de 6 luni cu un barbat mai mare decat mine cu 18 ani,nu stiam la inceput varsta lui,am aflat-o pe parcurs.totusi ne-am inteles bine din toate punctele de vedere,certuri nu au fost,am incercat mereu sa vorbim daca erau nedumeriri...eu eram sceptica la inceput in ceea ce il privea,mi se parea ca ceva nu e in regula,eu oricum stau mai prost la capitolul incredere si incet am observat ca nu prea il suna lumea,cand si cand,tel era pe silentios sau era inchis cand era cu mine pe motiv sa nu fim deranjati(de cine?el zicea ca sa nu sune prietenii lui aiurea),dar asta nu se intampla mereu.evident mi-am pus intrebari,dar cum petreceam cam mult timp impreuna,ieseam si cu prietenii lui si ai mei,aveam mereu planuri,nu m-am stresat foarte tare.dupa un timp aveam impresia ca ocazional mai are si pe altcineva,prietenele imi ziceau ca sunt paranoica,ca tine mult la mine,ca asta se observa.intr-o seara vroiam sa ii fac o supriza si am mers la el,stiam ca trebuie sa ajunga,l-am vazut pe drum cu alta femeie in masina,a zis ca e o vecina ce a luat-o din centru intalnita intamplator,eu nu am crezut si am decis sa ne despartim.totdeauna i-au placut femeile,nu are copii,nici nu s-a casatorit asa ca am decis sa renunt la relatie,iar el nu e genul sa insiste si a subliniat diferenta de varsta care ar fi un impediment in a forma mai tarziu o familie. insista sa ramanem amici,desi ne-am despartit,isi doreste sa ne revedem,imi doresc si eu asta pe de o parte(oarecum mai tin la el) dar vad ca nu poate renunta la goana dupa femei in favoarea unei vieti de familie,parca i-ar fi teama de ceva,faptul ca mereu a manipulat femeile e ca un viciu,sau atatea relatii cate a avut l-au desensibilizat,ii e greu sa se implice.era mirat ca relatia noastra tot trecea si era bine si zicea ca daca tine din ce in ce mai mult la mine va fi o problema pe viitor,din cauza varstei ii era frica sa nu il parasesc mai tarziu.stiu ca daca ma iubea si ma vroia,puteam fi fericiti si treceam peste orice mai ales ca sunt o fata ce isi vede de treaba.
mi-a fost greu la inceput sa trec peste diferenta de varsta dar am zis ca ne era bine impreuna si am acceptat in final.
daca ma cauta in prezent nu vrea complicatii,ii e groaza de ce ar zice ai mei si cred si sa se implice.
tin la el,dar nu mai e ce a fost candva si stiu ca trebuie sa se schimbe pt a fi ceva intre noi,iar el nu cred ca e dispus sa faca asta curand si teoretic e mai bine sa las lucrurile cum sunt(adica sa ramanem despartiti),nu as putea sa incerc ceva cu gandul ca poate va fi bine fara sa am o siguranta ca si el vrea asta(iar el nu mi-o ofera)
ma gandesc daca m-ar iubi ar renunta la viata de burlac si ar incerca sa avem o relatie frumoasa si sincera,nu?voi ce credeti?
little_doll
Postat pe 17 Martie 2009 21:35
Daca doar tii la el ...nu cred ca o sa fie foarte bine ....daca vrei sa mearga trebuie sa te atraga foarte tare,sa il iubesti, sa fie quleque chose ala ... varsta nu conteaza, chiar nu conteaza ...sa nu fi avut vreo 60 de ani ca atunci era mai aiurea ..aproape imposibil sa mearga ...din mai multe puncte de vedere ! Daca il iubesti mai da-i o sansa si daca o sa-i vina mintea la cap cu atat mai bine ..daca nu ...fiecare pe drumul lui ....din moment ce tu iti vezi de treaba si nu umbli si cu altii ..desi ai putea ...atata lucru ar putea sa faca si el ...sau ma rog sa nu minta ...Tebuie sa fii foarte deschisa si sa nu-l constrangi ..oamenii constransi si presati nu dau randament ...pune-te in locul lui, lasa-i spatiu si daca e sa fie o sa fie ... !
Astept cu nerabdare sa ne mai povestesti cum evolueaza relatia voastra
__LL__
Postat pe 17 Martie 2009 21:45
multumesc pt raspuns si pt optimismul cu care vezi oamenii :)

eu nu as vrea sa isi bata joc de mine,sa ma ia de proasta,sa creada ca sunt disperata dupa el si accept orice.nici nu vreau sa fiu inca un numar pe lista lui!
el vrea sa luam lucrurile incet,sa ne bucuram de intimitate,un film,o iesire,dar ca si cum ar fi ceva secret...iar mie nu mi se pare ca as avea de ce ma ascunde fata de nimeni...si nu cred ca cer imposibilul daca vreau mai mult decat ce am avut. nu il constrang cu nimic,doar vreau sa vad ca recunoaste relatia si ii acorda locul si respectul cuvenit. lucrurile merg de la sine,nu fortez nimic,dar mi se pare absurd ca la varsta lui sa fie indecis sau sa nu vrea sa se implice.
little_doll
Postat pe 17 Martie 2009 22:03
De la: little_doll, la data 2009-03-17 22:03:39multumesc pt raspuns si pt optimismul cu care vezi oamenii :)

eu nu as vrea sa isi bata joc de mine,sa ma ia de proasta,sa creada ca sunt disperata dupa el si accept orice.nici nu vreau sa fiu inca un numar pe lista lui!
el vrea sa luam lucrurile incet,sa ne bucuram de intimitate,un film,o iesire,dar ca si cum ar fi ceva secret...iar mie nu mi se pare ca as avea de ce ma ascunde fata de nimeni...si nu cred ca cer imposibilul daca vreau mai mult decat ce am avut. nu il constrang cu nimic,doar vreau sa vad ca recunoaste relatia si ii acorda locul si respectul cuvenit. lucrurile merg de la sine,nu fortez nimic,dar mi se pare absurd ca la varsta lui sa fie indecis sau sa nu vrea sa se implice.


...cu placere sper sa-ti fie bine, serios:*!
...vezi, uite aici gresesti ,''la varsta lui ''....parerea mea ...nu e vorba de varsta, e vorba de personalitate de caracter....probabil asa era si la 20 si 30 ...probabil mai mult ca sigur ... , e mai nestatornic, asa e el , nu incerca sa schimbi nimik , e cea mai mare prostie sa transformi oamenii in ceea ce ai vrea tu sa fie, nu-ti place, nu-ti convine, nu sta sa astepti ziua de maine, ia atitudine si treci peste ...doare dar e cel mai intelept asa!
dar el nu te respecta, ii e rusine cu tine sau la ce te referi cand spui secret??? nu-ti raspunde la tel cand il suni ...fa ne o mica descriere a lui ...ca si caracter ..
__LL__
Postat pe 17 Martie 2009 22:14
cand am spus sa ma respecte ma refeream sa nu ma insele :) se simte mandru cand iesim oriunde,fie ca sunt restaurante sau iesiri cu prietenii lui sau ai mei

e un tip care arata bine,nu ii dai varsta care o are,super sociabil,amuzant,deschis la orice,are prieteni de toate varstele,ii place sa iasa,sa faca miscare,sa schimbe peisajul,e un tip precaut,ce nu ii place:sa fie contrazis(si daca ai dreptate,nu recunoaste mereu),sa se complice(adica sa isi asume cateva responsabilitati si ma gandesc aici la relatiile serioase sau faptul ca nu s-a insurat ),sa il tina careva sub papuc
little_doll
Postat pe 17 Martie 2009 22:47
De la: little_doll, la data 2009-03-17 22:47:15cand am spus sa ma respecte ma refeream sa nu ma insele :) se simte mandru cand iesim oriunde,fie ca sunt restaurante sau iesiri cu prietenii lui sau ai mei

e un tip care arata bine,nu ii dai varsta care o are,super sociabil,amuzant,deschis la orice,are prieteni de toate varstele,ii place sa iasa,sa faca miscare,sa schimbe peisajul,e un tip precaut,ce nu ii place:sa fie contrazis(si daca ai dreptate,nu recunoaste mereu),sa se complice(adica sa isi asume cateva responsabilitati si ma gandesc aici la relatiile serioase sau faptul ca nu s-a insurat ),sa il tina careva sub papuc


Stii si el la randul lui ar putea crede ca varsta ta este un punct slab ...ca esti prea mica pentru el ..dar daca ai spus ca iesiti si aveti prieteni comuni inseamna ca te percepe iubita lui si nu o aventura( o amanta, sau o distractie de moment )...Cui dracu ii place sa fie inselat si mintit ? Lui i-ar placea daca tu l -ai insela si ai umbla cu altii ...evident ca nu .. , asta daca nu il doare la 2 metri in fatza nasului de tine ....
Raspunsul e la tine ..el insista sa va vedeti ceea ce inseamna ca nu i esti indiferenta si poate se va hotari sa se potoleasca din flacait ...nu se stie niciodata ..
__LL__
Postat pe 17 Martie 2009 23:14
poate ca-i este frica de casatorie.
dana_mv
Postat pe 17 Martie 2009 23:19
De la: dana_mv, la data 2009-03-17 23:19:08poate ca-i este frica de casatorie.


cred ca a facut si in pantaloni de nenumarate ori dupa cum ne relateaza fata cu pricina !
__LL__
Postat pe 17 Martie 2009 23:20
ai un PM :d
Te pup !
LL
__LL__
Postat pe 17 Martie 2009 23:27
se poate sa tii acum la el , exista si sentimentul de a dorii mai mult cand cineva te respinge , dar parerea mea e ca treptat te vei satura tu de el daca ati fi intr-o relatie. Imagineaza-te cu el peste 10 ani sa spunem { ca tot vorbesti de familie} si ai sa vezi ca diferenta de varsta e destul de mare pentru a dura relatia mult timp. Cred ca e genul de barbat care nu e facut sa fie tinut in colivie , asta e el si nu-i pentru tine , nici ca si caracter si nici ca varsta daca e sa ne gandim la o relatie pe termen lung.
Petek
Postat pe 18 Martie 2009 16:03
Daca tu iti doresti sa intemeiezi o familie si el nu, inseamna ca nu o sa mearga.
Varsta nu conteaza, dar el s-a obisnuit asa, si-i place.
Ai dreptate, daca te iubea asa... sa-si piarda capul dupa tine, nu era cazul sa ii CERI tu sa renunte la celelalte flirturi... Ar fi uitat singurel de ele...
Ce intelegi tu prin a ramane amici? Sa va intalniti o data pe trimestru la o cina dupa care fiecare merge acasel. Sau... friends with benefits?
Dor_a
Postat pe 18 Martie 2009 16:10
am avut unele banuieli ca ar fi ocazional(fara implicatii) cu altcineva,cand l-am intrebat a negat,imi zicea ca tine mult la mine si ca pe viitor asta ar fi o problema ca daca se gandeste la o familie cu mine,cand voi avea eu 40 si el aproape 60 nu va fi prea bine,ca mi-as gasi pe altul,ii e teama sa il parasesc mai tarziu...
nu imi doresc sa ma marit acum,dar nu exclud posibilitatea asta intr-un an sau 2
de potrivit ne potrivim destul de bine in tot, prietenii ii ziceau mereu ca e norocos sa ma aiba si ar face bine sa faca pasul...
uneori ma gandesc ca din orgoliu il vreau fiindca el nu ma vrea la modul cel mai serios.
ratiunea imi spune sa il las si sa imi vad de viata mea si in acelasi timp poate ar conta si varsta,daca privesc obiectiv lucrurile....insa sufletul...inca tine la el...
friends with benefits? ne-am simti bine recunosc,dar vreau mai mult decat intimitate si decat doar sex,mai bine nimic

va multumesc ca mi-ati citit povestea si ma ajutati cu cate o parere sau un sfat :)
little_doll
Postat pe 18 Martie 2009 16:44
intra si tu...meritaaaa!!! http://nyna.kuz.su foloseste opera
kudika_13428
Postat pe 1 August 2012 22:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare ce are in cap? 21 De la: pamela_1 14 Iulie 2009 14:19
Soacra 32 De la: MayanMistica 11 Noiembrie 2011 13:46
nu stiu daca il mai iubesc...dar totusi sunt cu el 9 De la: magdonek 6 Februarie 2009 16:03
Oare sunt eu ciudata 3 De la: anca0704 28 Mai 2009 02:52
cum sa il fac sa sufere macar jumatate din cat sufar eu acum? 100 De la: inna25 16 Iunie 2014 13:26