Setari Cookie-uri

Ingrijirea dintilor

sunt gutiere pt bruxism.
ellyaisha
Postat pe 5 Decembrie 2009 12:21
Am gasit niste retete de ingrijire a dintilor in mod natural , sper sa va foloseasca!!

RETETE DE PASTE DE DINTI NATURALE

Reteta 1: 2 parti argila alba (pulbere), 1 parte menta (pulbere), 0,5 parti cimbrisor (pulbere), 1 parte musetel (pulbere).
Amestecul se pastreaza intr-u n borcanel inchis in dulapiorul de la baie. In momentul folosirii, se ia din el o lingurita si se amesteca fie cu apa, fie cu un ceai de plante (salvie, galbenele, zmeur, rachitan etc.) pana se obtine o pasta omogena, gata pentru periaj.
Reteta 2: 1 parte argila alba (pulbere), 0,5 parti zmeur frunze (pulbere), 1 picatura menta ulei esential.
Argila si pulberea de zmeur se pastreaza intr-un recipient, din care la nevoie se ia o cantitate egala cu o lingurita si se mixeaza cu apa, pana la omogenizare. La final, se adauga si picatura de ulei de menta. Pulberile de plante se obtin macinand planta uscata cu ajutorul rasnitei de cafea.
Reteta 3: Se umezeste peria de dinti si se incarca cu pulbere de argila cat cuprinde, iar deasupra se adauga o picatura de tinctura de propolis (30%). Cu aceasta compozitie se realizeaza periajul dentar, de doua ori pe zi.
Reteta 4: 1 lingurita argila alba (pulbere), 1 picatura fenicul ulei esential, musetel infuzie. Se amesteca argila cu infuzia de musetel, pana se obtine o pasta omogena, la care se adauga picatura de ulei de fenicul.

RETETE PENTRU APE DE GURA NATURALE

Apa de gura cu propolis: 250 ml (1 pahar) apa, 10 picaturi tinctura de propolis 30%. Se amesteca si se clateste gura dupa periaj.
Apa de gura cu menta si busuioc: 250 ml busuioc (macerat la rece sau infuzie), 1 picatura de ulei esential de menta. Se amesteca si se clateste gura dupa periaj.
Apa de gura cu argint coloidal: 250 ml (1 pahar) apa, 2 linguri argint coloidal. Se amesteca si se clateste gura dupa periaj.
Apa de gura cu plante antiseptice: 1 parte musetel (macerat la rece/infuzie), 1 parte coada-soricelului (macerat la rece/infuzie), 1 parte salvie (macerat la rece/infuzie), 1 parte cimbrisor de camp (macerat la rece/infuzie). Se clateste gura dupa periaj.
Toate aceste preparate pot fi folosite si in scop preventiv, dar sunt eficiente si in tratarea gingivitelor, parodontopatiilor, abceselor dentare, aftelor etc.
diana1981
Postat pe 5 Decembrie 2009 22:37
Diana, de unde le scoti tu ? Ce crezi ca au produsele din comert ? Crezi ca sunt daunatoare ?

Cunosti proprietatile unei paste de dinti eficiente ?

Pastele de dinti din comert, apele de gura, nu sunt daunatoare, dimpotriva, sunt indicate a fi folosite zilnic !!!
Summer_
Postat pe 5 Decembrie 2009 22:46
Summer inteleg ca esti suparata ca a venit iarna dar nu ma mai certa !!
Nu am spus ca pastele de dinti din comert nu sunt bune doar am oferit o varianta celor ce vor sa incerce si altceva, ceva natural.Retetele le am din revista As si intamplator articolul cu pricina a fost scris de o doamna stomatolog.Si uite iti dau si un exemplu de pasta de dinti care mie personal nu mi-a priit:Colgate-ul la sticluta dintraceea de plastic(nu stiu cum sa-i zic). Dupa ce m-am spalat cu ea m-am trezit ca mi se cojea pielea inauntrul gurii in jurul buzelor(nu, nu am dormit cu gura deschisa).Dupa ce mi-am dat eu seama de la ce e nu am mai folosit pasta de dinti respectiva si mi-a trecut imediat.Si sa stii ca sunt si multe facaturi "made in china" ale firmelor serioase, si alea nu sunt deloc benefice danturii.Si stii bine chinezii au un mare talent la replici ale originalului ca nu-si dau seama decat expertii.
diana1981
Postat pe 6 Decembrie 2009 16:42
Cand ati calculat cota/ pasta de dinti/locuitor , ati avut in atentie si sugarii, copii carora nu le-au "rasarit" dintisorii. Daca sunteti cu adevarat medic, ar fi fost de asteptat sa preluati cu prudenta "analizale/catalogarile "europene: veti constata ca manifesta o obstinenta in a arata ca EUROPA ne-a dorit , stitiu din ce motive?
Igor
Postat pe 30 Decembrie 2009 14:40
arunca o privire si poti sa intrii intr-un concurs cu premii la alegere http://versu.ro/ada-184.htm
ada_adussa
Postat pe 30 Decembrie 2009 19:20
e cam jenant pentru unii dar despre mirosul sau respiratia urat mirositoare nu prea se vorbeste desi ar trebui . este des intalnita la foarte multa lume.
kudika105116
Postat pe 2 Februarie 2010 18:07
ce este candida??????????????????/
kudika105116
Postat pe 2 Februarie 2010 18:54
De la: kudika105116, la data 2010-02-02 18:54:42ce este candida??????????????????/


go google it
freakbabe
Postat pe 2 Februarie 2010 18:57
Bianca, zic io, zic io!!

Ma spal de dinti de cel putin doua ori, dar de obicei de 3, dupa fiecare masa (am periutza si pasta si la birou, cateodata, insa, uit sa ma spal dupa pranz).
Seara - pasta de dinti, periutza electrica, apa de gura.
Nu folosesc frecvent atza dentara, ma plictiseste, dar in schimb am Waterpik.

Cu toate astea, dintii-mi sunt foarte fragili (cica o caracteristica a celor din Europa de Est, nascuti in timpul comunismului). Desi merg la dentist cam o data la un an juma', la control (si de fiecare data gaseste cate ceva incipient de reparat), acum cateva luni mi-a aparut o alta carie.

De fapt aici voiam sa ajung... Ceea ce s-a intamplat exact e ca a cazut o parte din smaltz pe partea exterioara a molarului (maseaua de minte, mai exact), asa, ca tencuiala... Ai mai auzit asa ceva?

Din pacate, nu voi ajunge la dentist pana in martie... Mi se pare ciudat cum data trecuta cand am fost la control nu a vazut asta. Pentru ca maseaua incepuse sa isi schimbe culoarea intr-un "coltz" inca de anul trecut, dar daca el nu a mentionat nimic, mi-am imaginat ca sunt in siguranta...

Dor_a
Postat pe 2 Februarie 2010 19:27
imi ingrijesc dantura astfel:folosesc pasta de dinti,ata dentara (dupa folosirea atei ma simt mult mai bine),apa de gura.Merg cam odata pe an la stomatolog(bineinteles aceasta insemnand ca imi rezolva toate cariile care apar mai mici sau mai mari).Dantura mea nu este nemaipomenita dar tin foarte la ea.Am doi copii si in urma sarcinilor dantura mea a avut de suferit.Cu toate astea inca am toti dintii mei naturali.Ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca am facut marea greseala sa fac un detartraj total.Pe ici pe colo aveam cate un pic de piatra in special la radacina dintilor in interior.Pot sa spun ca chiar am facut cea mai mare greseala:acum dintii mei si-au pierdut culoarea si si-au pierdut stralucirea(asta insemna ca tot ce mananc se aseaza pe dinti ,nu mai sunt alenucosi..etc).Macar sa fi facut un detartraj doar in interior(tin sa va spun ca am mers la un cabinet stomatologic bun nu asa oricare)...sunt foarte suparata din cauza asta si va sfatuiesc sa fiti foarte atenti cand faceti o alegere...eu nu as mai alege detartajul.Am platit ca sa-mi distrug dantura...asta este.
ady72
Postat pe 27 Februarie 2010 13:32
Eu am inceput sa folosesc pasta de dinti fara flour la recomandarea unui foarte bun doctor stomatolog. Problema mea a fost si esta gingia...dar si dinti. Doctorul mi-a zis ca pasta obisnuita imi afecteaza gingia foarte mult si sa caut o pasta de dinti naturala cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation. De cand am inceput sa folosesc acesta pasta de dinti naturala, m-am indragostit de ea. Pe langa ca e naturala...imi place foarte mult ca nu face spuma cum facea pasta de dinti chimica.
Turtureanu_Serafima_1
Postat pe 13 Iunie 2014 14:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
... 1 De la: kudika097848 28 Decembrie 2009 12:37
Buna 5 De la: nicol_net 13 August 2009 15:58
Aveti nevoie de servicii foto-video profi?? Recomandarea mea 1 De la: VictoriaR 7 Mai 2012 16:43
A folosit careva Dercos Aminexil SP94 de la Vichy , impotriva caderii parului? 34 De la: Cindy_Putri_Adelia_1 14 Martie 2016 12:01
buna 6 De la: fluturas_ 4 Februarie 2010 14:56