Setari Cookie-uri

CE PARERE AVETI DESPRE SCANDALUL UNIVERSITATILOR NEACREDITATE?

salut!
nu vi se pare ca suntem o tara de tot rahatul , prin ceea ce ne propune o dna ministru jalnica si un guvern care accepta sa retraga dreptul tinerilor la invatatura?? mie mi se pare admirabila ideea de a studia chiar si cu taxa, chiar si la o universitate particulara, promovand niste valori in constiintele acestor tineri care chiar isi doresc un progres in viata, isi formeaza un tel si un scop, si ne ridica pe noi ca si popor, ne ridica la rangul de oameni civilizati , educati care stiu sa socializeze educational cu alte popoare. sa iti dai seama,, tu ca si guvern , brusc si dintr-o data ca hopa.., stai, tu ai o diploma acreditata si tu nu ai! mi se pare injositor, si te acuza pe tine ca si institutie ! ce draq ai pazit pana acum, tu Guvernul Romaniei! ZECE ANI !!!!??? iiar, dna ministru , sa ne scuze....e de un ridicol absolut cum ridica ea din umeri si ne propune acum, o resemnare dumnezeiasca, in fata eforturilor atator tineri. bun, sa zicem ca are dreptate, si nu mai comentam! bun, nu acreditezi! dar nu te uiti in urma, ce ne coplesete?? ce urmeaza sa ne acopere ca si identitate culturala?? proportia gigantica de manelisti, care se lauda cu banii lor, si masinile si aurul lor, cand de fapt nu au nimic in cap, si niic nu stiu sa vorbeasca bine romaneste, pe de o parte, apoi rommii care ne recomanda ca si popor, in lume, prin actele lor proasta calitate?? lebedele , mancate la vienna, cersitul ca si job preponderent, pe toate strazile din europa !!! oameni buni, asta era de reparat in tara noastra?? am luat-o cumplit razna daca e asa! razna rau! dupa cat s-au chinuit unii oameni si ne-au reprezentat in lume secolul trecut, si nu pomenesc aici decat pe scurt, un eliade, un nae ionescu si un cioran, un brancusi, un enescu, si ma opresc....sa fim inghititi acum de faima noastra de prost crescuti, tigani hoti si violatori ....si sa ne inchidem noi insine propriile unitati de invatamant.....cred ca mai rau de atat nu putem ajunge!

Postat pe 15 Iulie 2009 22:45
S-a scris de mult prin ziare ca Romania e tara cu cele mai multe universitati. Sa mai facem si altele.
Sa aiba diplome oricine oricum dar sa nu mearga nimic. Trebuie sa fie in stare sa faca un proiect clar ca sa nu mai ameteasca lumea si sa stie omul ce are de facut dar nu Universitati fara sens.
ema_rice
Postat pe 24 Iulie 2009 22:13
Nu e o universitate fara sens !!! Suntem noi intr-o tara care inca mai are multe de invatat dar care este impiedicata de prea multe persoane cu interese. De ce sa nu aiba fiecare dreptul sa aleaga unde vrea sa invete si cum? Mi se pare normal sa existe o competitie intre invatamantul de stat si cel particular dar avand in vedere ca taxele la particular sunt mult mai mici si isi poate permite mai multa lume sa faca o astfel de facultate nu vad de ce sa nu existe? Ce ar trebui sa faca cineva care nu isi permite sa urmeze cursurile unei facultati de stat? Sa mearga la munca de jos pentru ca nu are tati bani? Nu e corect...
wews
Postat pe 24 Iulie 2009 22:26
Iar Spiru Haret este o Universitate acreditata care a eliberat diplome cu acordul ministerului. Daca unii s-au gandit asa peste noapte sa le ia acest drept asta e alta treaba....
wews
Postat pe 24 Iulie 2009 22:30
GUVERNUL saracu de ce sa nu ameteasca lucrurile daca asta e starea natiunii DEFINITORIE si neschimbabila? Romanii intorc lucruri pe dos peste tot ; oricand si oricine. Nu e GUVERNUL singurul vinovat si-atat. Oricine are dreptul sa studieze daca este in stare. Nu si daca n-are nici o legatura cu problema. Cine vrea neaparat si e in stare, sa dea concursuri si sa faca scoala fara bani la stat. Problema cu UNIVERSITATILE particulare afara este ca sunt superioare celor de la stat si se duce acolo cine isi permite si are bani ca sa faca scoala mai buna ca la stat iar la noi e EXACT INVERS. Universitatile particulare aparute ca ciupercile dupa ploaie dupa revolutie sunt f. proaste si dau diplome oricui si sunt si mai multe ca cele de afara. Nu exista criterii de evaluare. Ia diplome oricine. Daca o sa asteptati sa mearga totul anormal in Romania o sa ajungeti sa aveti si surprize ca n-o sa mearga la nesfarsit. Afara univ. particulare au evoluat in timp superior si criteriile de examinare sunt mai drastice ca la stat.
ema_rice
Postat pe 25 Iulie 2009 19:14
Ei sa nu ameteasca oamenii. Eu am spus sa faca proiecte clare. Dar nici oamenii sa nu se lase dusi la plezneala. Cand te hotarasti unde sa studiezi trebuie sa-ti fie clar ce-i acolo. Daca va plac vrajelile o sa va treziti si cu fenomene tipice de Romania. Trebuia sa fiti in stare sa dati concurs la stst.
ema_rice
Postat pe 25 Iulie 2009 19:17
Tind sa ii dau dreptate lui ema , afara privatele sunt cu 100 % mai superioare decat cele de la stat
blue07scorpion
Postat pe 30 Iulie 2009 10:16
Ar trebui ca cei din ROMANIA care vor sa studieze la particulari sa se duca sa studieze la universitatile private din strainatate si apoi sa vina inapoi sa faca aici universitati particulare adevarate.
ema_rice
Postat pe 2 August 2009 19:36
Buna ziua, vreau sa va spun ca sunt studenta anul 3 la Universitatea Spiru Haret la Management, nu stiu ce o sa fac sunt asa de bulversata din cauza acestor domni din minister..., sa speram ca ni se va da o sansa si noua celor care terminam Spiru, am vazut foarte multe anunturi de joburi din care eram exclusi, ma doare acest lucru, am ales Spiru deoarece are preturile mai mici fata de celelalte universitati, va doresc numai bine.
tnsanamaria
Postat pe 25 August 2009 09:22
buna. daca esti anul 3, cel mai bun lucru pe care il poti face este sa te transferi la ZI, daca forma de invatamnat este acreditata, sau macar autorizata provizoriu. sigur cei de la secretariat si decanul nu se vor opune. nu este obligatorie prezenta. iti raspunde o proaspata licentiata de la spiru. asa le-am sfatuit si pe prietenele mele care sunt acum anul 3. char au intrebat la scertariat si le-au spus ca se poate si va fi ok. bafta.
kiku
Postat pe 25 August 2009 09:29
Dragii mei, snteti penibili, ok...adica tipa care a deschis topicul !

In Romania este la moda sa faci facultate, toti fac facultate ! Ies o gramada cu diplome si cati lucreaza ?
Acele facultati particulare implicate in scandalul respectiv au un program de invatamant lamentabil ! Si da, stiu ce presupune, nu ma contraziceti ! Eu prefer sa am un contabil care a terminat ASE-ul decat unul care a terminat Spiru, nu s-a dus la niciun curs, habar nu are, a dat niste examene din niste grile publicate din timp si invatate pe de rost ! Pai nu e deloc corect fata de ala care a terminat facultatea de stat !
Deci fratilor daca vreti sa va fie bine, puneti mana si invatati ca sa intrati la o facultate de stat ( ca astea sunt cele mai bune in Ro ), sa o terminati cu bine si pe urma mai vorbim !
Summer_
Postat pe 25 August 2009 09:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine va fi actionar 70 de ani la Wellstar? 1 De la: Ildikuta 4 Ianuarie 2011 11:51
Job part time - angajari promovare cosmetice BIO 1 De la: kudika350856 18 Ianuarie 2011 09:17
Angajam Slot Attendant/Fara experienta 1 De la: kudika_976961 26 Noiembrie 2014 09:57
Training 1 De la: justmeandonlyme 2 Februarie 2010 11:29
incriu reprezentanti giada-rome 2 De la: etinc3lle 12 Ianuarie 2012 15:43