Setari Cookie-uri

Mi se pare mie sau chiar asa este?

Buna,

Pana acum am fost observatoare a discutiilor de pe forum, cateodata si comentatoare, acum insa ma roade si pe mine o intrebare, stupida sau nu, este un semn de intrebare pentru mine.
Eu si prietenul meu ne intelegem bine per total, cele mai multe divergente le avem atunci cand eu ies in oras fara el. Ok....poate e condamnabil intr-o oarecare masura, dar zic eu ca am motive. Programul serviciului sau nu are un orar prestabilit, are firma lui, ceea ce inseamna ca uneori termina la ora 15 alteori(deseori) dupa ora 20. Se intampla de destul de multe ori sa fie obosit cand termina atat de tarziu(perfect normal) si sa ne intalnim scurt( e ok) dar sunt alte dati cand prefera sa iasa la o poveste in fata casei/apartamentului cu baietii, nici macar asta nu ma deranjeaza, fiecare dintre noi avem nevoie de intimitate, un iubit(a) nu inseamna un scai care e mereu prezent orice ai face(parerea mea).
Ei dar acum apare dilema mea, in ideea in care iesirile cu baietii se repeta, eu nu comentez nimic, in schimb ies eu, cu prietenii/prietenele mele, moment in care el se oftica, cu texte de genu: o fata la locul ei nu ar trb sa iasa sa bea ( asta se traduce printr-un pahar de vin cu fetele acasa la una dintre noi), sau ca nu l-am anuntat inainte, dar de multe ori iesirile astea survin dupa ce el m-a lasat cu ochii in soare, uitand sa mentioneze daca iesim pe undeva sau nu, si sa avem pardon, nu mi se pare normal ca in fiecare seara sa-l sun eu, sa il intreb ne vedem sau iesim, ar fi normal sa-mi spuna, stau aproximativ pana la ora X,iesim sau nu,sunt prea obosit, si alte exemple asemanatoare cu care nu mai umplu alte randuri.
Poate va intrebati care imi este dilema, ei bine, din cate inteleg eu, pe scurt ar suna ceva de genu "eu ies cu baietii la bere, tu stai cuminte acasa si ma astepti". Mentionez ca vine dintr-o familie bine inchegata, unde mama lui este mai mult casnica, probabil mai are unele indatoriri la firma lor dar per ansamblu nu prea multe, iar ei se ocupa cu partea de afaceri.
In schimb, eu stau singura de la 17 ani, lucrez aprox de la 18, part time, de la 19 norma intreaga, am 2 locuri de munca si o facultate la zi ce tocmai am terminat-o, lucruri ce cred eu ca imi permit sa imi invoc independenta financiara si nu numai. Beneficiez si eu de sustinere din partea familiei, dar este o situatie mai deosebita, motiv pt care locuiesc singura.
Nu as vrea sa ma despart de el, cel putin nu acum imi este bine, daca nu ii convine sa se desparta el, eu cand se oftica nu il bag in seama, i-am explicat in repetate randuri faptul ca am nevoie sa ies, daca nu iasa el cu mine, voi iesi cu prietenii mei.
Acum ma intreb, exagerez eu cu asa zisa emancipare feminina, sau exagereaza el cu conservarea valorilor din sec XIX (ca sa nu exagerez cu cateva milenii inainte)?
Lamuriti-ma si pe mine va rog....


P.S. Daca exista greseli de exprimare/ortografie, sami fie cu iertare, dar nu suntem la compunere sa recitesc textul de 10 ori sa fiu convinsa ca nu s-a strecurat vreo greseala. Merci
ctwmn
Postat pe 25 Iulie 2009 11:40
De la: ctwmn, la data 2009-07-25 11:40:14Buna,

Pana acum am fost observatoare a discutiilor de pe forum, cateodata si comentatoare, acum insa ma roade si pe mine o intrebare, stupida sau nu, este un semn de intrebare pentru mine.
Eu si prietenul meu ne intelegem bine per total, cele mai multe divergente le avem atunci cand eu ies in oras fara el. Ok....poate e condamnabil intr-o oarecare masura, dar zic eu ca am motive. Programul serviciului sau nu are un orar prestabilit, are firma lui, ceea ce inseamna ca uneori termina la ora 15 alteori(deseori) dupa ora 20. Se intampla de destul de multe ori sa fie obosit cand termina atat de tarziu(perfect normal) si sa ne intalnim scurt( e ok) dar sunt alte dati cand prefera sa iasa la o poveste in fata casei/apartamentului cu baietii, nici macar asta nu ma deranjeaza, fiecare dintre noi avem nevoie de intimitate, un iubit(a) nu inseamna un scai care e mereu prezent orice ai face(parerea mea).
Ei dar acum apare dilema mea, in ideea in care iesirile cu baietii se repeta, eu nu comentez nimic, in schimb ies eu, cu prietenii/prietenele mele, moment in care el se oftica, cu texte de genu: o fata la locul ei nu ar trb sa iasa sa bea ( asta se traduce printr-un pahar de vin cu fetele acasa la una dintre noi), sau ca nu l-am anuntat inainte, dar de multe ori iesirile astea survin dupa ce el m-a lasat cu ochii in soare, uitand sa mentioneze daca iesim pe undeva sau nu, si sa avem pardon, nu mi se pare normal ca in fiecare seara sa-l sun eu, sa il intreb ne vedem sau iesim, ar fi normal sa-mi spuna, stau aproximativ pana la ora X,iesim sau nu,sunt prea obosit, si alte exemple asemanatoare cu care nu mai umplu alte randuri.
Poate va intrebati care imi este dilema, ei bine, din cate inteleg eu, pe scurt ar suna ceva de genu "eu ies cu baietii la bere, tu stai cuminte acasa si ma astepti". Mentionez ca vine dintr-o familie bine inchegata, unde mama lui este mai mult casnica, probabil mai are unele indatoriri la firma lor dar per ansamblu nu prea multe, iar ei se ocupa cu partea de afaceri.
In schimb, eu stau singura de la 17 ani, lucrez aprox de la 18, part time, de la 19 norma intreaga, am 2 locuri de munca si o facultate la zi ce tocmai am terminat-o, lucruri ce cred eu ca imi permit sa imi invoc independenta financiara si nu numai. Beneficiez si eu de sustinere din partea familiei, dar este o situatie mai deosebita, motiv pt care locuiesc singura.
Nu as vrea sa ma despart de el, cel putin nu acum imi este bine, daca nu ii convine sa se desparta el, eu cand se oftica nu il bag in seama, i-am explicat in repetate randuri faptul ca am nevoie sa ies, daca nu iasa el cu mine, voi iesi cu prietenii mei.
Acum ma intreb, exagerez eu cu asa zisa emancipare feminina, sau exagereaza el cu conservarea valorilor din sec XIX (ca sa nu exagerez cu cateva milenii inainte)?
Lamuriti-ma si pe mine va rog....


P.S. Daca exista greseli de exprimare/ortografie, sami fie cu iertare, dar nu suntem la compunere sa recitesc textul de 10 ori sa fiu convinsa ca nu s-a strecurat vreo greseala. Merci


Cu cateva milenii inainte se iesea cu prietenii???

Ontopic: Nu te mai stresa atat, ca o faci degeaba. Si faci si riduri.
Eu nu le bag in seama pe tipele cu care stau cand au episoade din astea si le trece lor...

Daca ma vor langa ele trebuie sa ma suporte asa cum sunt
AndreiD
Postat pe 25 Iulie 2009 11:59
nu as putea spune ca e tocmai un stres, tocmai ca eu ii aceept iesirile, si nu ma deranjeaza chiar deloc, ce ma deranjeaza e ca el se oftica atunci cand ies si eu.
Iar referitor la sec XIX era faptul ca femeia sta acasa si barbatul hoinareste. Adica daca "tu" iesi, eu de ce sa stau in casa, am si eu viata sociala?
Ma repet curiozitatea mea e legata de faptul daca exagerez eu sau exagereaza el. Ca eu nu prea am mustrari de constiinta ca doar iesim sa povestim/inotam/facem plaja etc. nu sa-l insel sau sa flirtez.
ctwmn
Postat pe 25 Iulie 2009 12:14
El o are de model pe mama sa (casnica) si cam asa vede situatia ,
Si vezi ca barbatul se poate modela se spune "cum il obisnuiesti asa il ai "
numai ca trebuie sa-ti gasesti cuvintele potrivite cand abordati problema
mai pe scurt putina diplomatie.
valivieru96
Postat pe 25 Iulie 2009 12:16
De la: ctwmn, la data 2009-07-25 12:14:23nu as putea spune ca e tocmai un stres, tocmai ca eu ii aceept iesirile, si nu ma deranjeaza chiar deloc, ce ma deranjeaza e ca el se oftica atunci cand ies si eu.


Pai nu te mai deranja. Lasa-l sa se oftice. Asta iti ziceam.

PS: asa cum a zis si tipa de mai sus, o chestie de obisnuinta. Daca la inceput stiai cum sa pui ptoblema..era mai simplu :)
AndreiD
Postat pe 25 Iulie 2009 12:21
De la: valivieru96, la data 2009-07-25 12:16:06El o are de model pe mama sa (casnica) si cam asa vede situatia ,
Si vezi ca barbatul se poate modela se spune "cum il obisnuiesti asa il ai "
numai ca trebuie sa-ti gasesti cuvintele potrivite cand abordati problema
mai pe scurt putina diplomatie.


ai dreptate, buna observatie. Apreciez. Pe undeva costientizez si eu faptul ca mama lui este modelul lui, ceea ce nu pot sa zic ca imi displace, o plac pe mama lui si ea pe mine, este si ea la randul ei o femeie emancipata chiar daca nu are o cariera (consider ca cele 2 considerente nu depind neaparat una de alta emancipat vs cariera).
Poate ca aici gresesc, sunt o persoana directa, mai las si de la mine, el zice ca aproape niciodata eu as zice ca las chiar des.
Diplomatie....de exemplu, aseara am iesit cu o fosta colega de facultate, sapt asta am iesit in fiecare zi, dupa servici cu ea. El s-a suparat pt ca nu i-am spus programul meu, dar a fost vorba de un telefon sa iesim la o inghetata, stiam ca el lucreaza pana la 20, ca e cam aglomerat acum asa ca am iesit. Ca sa ma revansez (diplomatia din punctul meu de vedere,va rog corectati-ma daca gresesc) a fost sa il invit la un complex de piscine impreuna cu mine, in urma unei invitatii pe care am primit-o ulterior, nu a vrut sa vina. Seara pe la 22 m-a intrebat daca mergem pana la cineva, datorita formularii m-i s-a parut putin tras de par mesajul, de aceea i-am spus ca daca el vrea eu merg, dupa care a urmat vreo 3 mesaje in care spunea ca nu sta mult decat ca trb sa vorbeasca cu cineva, eu vreau sa merg, m-am repetat, dc el vrea eu merg, el o dadea inainte "cum vrei tu". La care i-am trimis un mesaj sa-mi zica da sau ba. Si mi-a trimis un mesaj ca el e pe drum daca vreau sa merg si eu. Inutil sa-i mai raspun ceva, era tarziu si m-am pus la somn. Din punctul meu de vedere nu am fost nici prea dura, nici lipsita de diplomatie, dar nici nu il sun, pt ca nu vad de ce, deocamdata nici el nu a sunat, asa ca eu ma voi duce la piscina ca e sambata imediat ies de la lucru, si el a intrat in pamant, nu cred ca ar trb sa stau sa astept sa dea vreun semn de viata, la care sunt convinsa ca se va oftica iar, ca sa il citez "pe tine de doare in cot de mine"
Gresesc eu? Sunt prea radicala? Cum ar trebui sa fiu, in rest nu avem alte divergente si mi s-ar parea putin exagerat sa ma despart de el din cauza asta. Cum ar trebui sa procedez?
ctwmn
Postat pe 25 Iulie 2009 12:31
Din ce spui cred ca se face ca iti cere parerea sau ca te cauta incearca sa-i spui ce vrei sa faci unde vrei sa mergi, suna-l mai des si zic eu ca se rezolva Nu este un motiv sa va despartiti dar cred ca ii lipseste ceva de la tine (un pic de interes fata de el ) se simte marginalizat cand tu esti cu prietenele tale.
Vorbe frumoase si mai multe apeluri poate rezolva situatia.
valivieru96
Postat pe 25 Iulie 2009 12:44
De la: AndreiD, la data 2009-07-25 12:21:06
De la: ctwmn, la data 2009-07-25 12:14:23nu as putea spune ca e tocmai un stres, tocmai ca eu ii aceept iesirile, si nu ma deranjeaza chiar deloc, ce ma deranjeaza e ca el se oftica atunci cand ies si eu.


Pai nu te mai deranja. Lasa-l sa se oftice. Asta iti ziceam.

PS: asa cum a zis si tipa de mai sus, o chestie de obisnuinta. Daca la inceput stiai cum sa pui ptoblema..era mai simplu :)


La inceput.... ieseam in fiecare seara. Sau ne vedeam in fiecare seara. Daca nu ieseam venea pana la bloc sa ma vada, la inceput insemnand mai bine de jumatate de an. Si atunci nu mai ieseam pt ca nu mai simteam nevoia. Dar acum daca lucrez o saptamana intreaga si seara imi fac doar treburile casnice, fara macar o plimbare, ma apuca claufostrobia, si nu e bine. Imi convine sa nu ne vedem zilnic, ce e prea mult strica mai ales ca eu am nevoie de spatiul meu intim care sa nu imi fie invadat. Dar eu nu pot sa stau mereu pregatita pt cand are el chef, macar de as sti cand e asta, daca ii spun asta (lucru care l-am facut) imi spune ca sunt absurda si ca nu il inteleg ca e obosit, ca eu am munca de birou. Asa ca nu ii mai spun nimic dar ies. Ma repet, gresesc?
ctwmn
Postat pe 25 Iulie 2009 12:50
De la: valivieru96, la data 2009-07-25 12:44:20Din ce spui cred ca se face ca iti cere parerea sau ca te cauta incearca sa-i spui ce vrei sa faci unde vrei sa mergi, suna-l mai des si zic eu ca se rezolva Nu este un motiv sa va despartiti dar cred ca ii lipseste ceva de la tine (un pic de interes fata de el ) se simte marginalizat cand tu esti cu prietenele tale.
Vorbe frumoase si mai multe apeluri poate rezolva situatia.


pai am incercat si asa, a zis ca se simte stresat. Poate ca mi-am ales o perioada destul de proasta ca avusese foarte mult de lucru. O sa incerc si asta, sa vedem poate da roade, ca deja .
Complicate relatiile astea
ctwmn
Postat pe 25 Iulie 2009 14:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragoste sau plictis?! 15 De la: kudika_nikole 2 Februarie 2012 18:54
je donne mon annonce en general pour trouver la femme juste, pas pour aller avec plusieurs 63 De la: monaram 24 Iunie 2009 09:55
Sondaj de opinie 44 De la: alegro6543 28 Noiembrie 2010 19:44
ce credeti voi ? 8 De la: kudimi33 2 Decembrie 2013 09:04
Barbatii Gemeni -din vietile femeilor 63 De la: ica0258 13 August 2011 23:57