Setari Cookie-uri

sagetator-rac

buna!ce parere aveti de compatibilitatea sagetator-rac.cunoasteti cazuri(cupluri)de acest gen?cum se inteleg?ms
kudika053783
Postat pe 26 Iulie 2009 14:37
Sagetator si Rac? Foc si Apa?

Nu cumva suferiti de generozitate afectiva? Uneori este bine sa va întrebati acest lucru, ca sa evitati orice suferinta produsa de emotii foarte intense. Acest cuplu se poate expune, tocmai în numele iubirii profunde de care este capabil, unor greseli de natura afectiva, motiv pentru care lectia lor comuna este simtul masurii.

Pentru ca Racul este extrem de senzitiv si empat iar Sagetatorul este extrem de coplesitor si protector, ei ajung adesea sa se menajeze reciproc de posibile sau eventuale suferinte, convinsi ca astfel evita sa-si raneasca sentimentele.

De exemplu, nici unul, nici altul nu se încumeta sa-i spuna verde în fata celuilalt ce nu-i place la el - asta deoarece Racul se teme sa nu fie parasit, iar Sagetatorul nu-si pune problema adevarului în iubire. De aceea, în acest cuplu nu putem sti niciodata ce se va petrece.

Ambii pot visa la aceleasi calatorii sau la un acelasi mod de viata traditionala de familie. Sau pot fi reciproc dezamagiti, deoarece Sagetatorul crede ca protejeaza o creatura fragila - ceea ce Racul nu este deloc - iar Racul considera ca protejeaza un Sagetator ce se poate dovedi un om de casa - ceea ce foarte rar este posibil.

Natura jupiteriana comuna a Sagatatorului si Racului poate sa amestece Focul cu Apa, în asa fel încât Focul sa nu se stinga iar Apa sa nu se evapore - si asta pentru ca amândoua semnele au o functie de "hranire" foarte importanta pentru ceilalti: Racul hraneste sufletul, prin natura lui profund materna si grijulie, guvernata de Luna; Sagetatorul hraneste spiritul, prin natura lui profund religioasa, guvernata de Jupiter; astfel, se poate vorbi despre generozitate afectiva, întrucât orice fel de hranire este încarcat de energia miraculoasa a iubirii.

Astfel, ei pot trece de la atractia erotica fascinanta a începutului la starea de beatitudine, evitând depresiile afective lunare sau egocentrismul jupiterian.


Katte02
Postat pe 28 Iulie 2009 05:21
Eu sunt rac si am fost 2 ani cu un sagetator...e greu...nu merge nici daca e cea mai mare iubire..ne-am iubit amandoi reciproc f mult...dar nu merita...e frumos dar....ei nu s-ar schimba in ruptul capului..si este multa risipa de nervi, de sentimente..din pacate cand lor le este rau, lovesc exact in cea mai apropiata persoana fara sa-si dea seama cat de mult rau fac...si nu inceteaza..nu se schimba, ori de cate ori si-ar da seama ca gresesc, isi cer iertare dar nu se schimba niciodata..eu m-am convins de asta....sunt hopeless si nu are rost sa crezi ca poti schimba ceva in bine la ei, ori il accepti asa cum e, ori daca iti este rau cu el, il lasi, pentru ca nu seva schimba niciodata
sunt f egoisti, nesimtiti, nu au limite, nu au autocontrol...nu stiu, si din compatibilitati reiese ca nu este o combinatie buna, sunt persoane mult prea diferite, dar amandoua caratere puternice si incapatanati...
depinde ce esti tu...daca tu esti rac cam asta e...daca e invers nu stiu ce sa-ti spun, pt ca fetele sunt diferite de baieti...
Mult succes oricum!
iulia12
Postat pe 21 August 2009 12:13
iulia are dreptate..........
eu nu sunt rac, sunt berbec,d ar prietenul meu e sagetator si e ......... greu............
cred ca din pct asta d evedere ma pot lauda ca am o rabdare de fier.....de 5 ani de zile!
si chiar nu sunt genul de pers care sa se schimbe..orgoliosi peste masura.....
anca0704
Postat pe 21 August 2009 12:18
De la: iulia12, la data 2009-08-21 12:13:18Eu sunt rac si am fost 2 ani cu un sagetator...e greu...nu merge nici daca e cea mai mare iubire..ne-am iubit amandoi reciproc f mult...dar nu merita...e frumos dar....ei nu s-ar schimba in ruptul capului..si este multa risipa de nervi, de sentimente..din pacate cand lor le este rau, lovesc exact in cea mai apropiata persoana fara sa-si dea seama cat de mult rau fac...si nu inceteaza..nu se schimba, ori de cate ori si-ar da seama ca gresesc, isi cer iertare dar nu se schimba niciodata..eu m-am convins de asta....sunt hopeless si nu are rost sa crezi ca poti schimba ceva in bine la ei, ori il accepti asa cum e, ori daca iti este rau cu el, il lasi, pentru ca nu seva schimba niciodata
sunt f egoisti, nesimtiti, nu au limite, nu au autocontrol...nu stiu, si din compatibilitati reiese ca nu este o combinatie buna, sunt persoane mult prea diferite, dar amandoua caratere puternice si incapatanati...
depinde ce esti tu...daca tu esti rac cam asta e...daca e invers nu stiu ce sa-ti spun, pt ca fetele sunt diferite de baieti...
Mult succes oricum!

Nu merge deoarece sunt mult prea diferiti,nu pentru ca sagetatorii sunt nesimtiti. Nesimtita esti tu.
Scuza-ma, dar m-am saturat de persoane ca tine, ptr care mereu ceilalti au toate defectele din lume, iar ele sunt perfecte.
bgd74
Postat pe 21 August 2009 12:25
Eu sunt sagetator si am o relatie de 1 an jum cu un rac. Ne intelegem foarte bine...shi ne iubim. Ce TOT SPUNETI CA SAGETATORII SHI RACII NU SE INTELEG ..DEPNDE SHI DE PERSOAne, deoarece eu shi prietenul meu ne intelegem foarte bine.
D33utzu
Postat pe 14 Decembrie 2010 21:40
De la: D33utzu, la data 2010-12-14 21:40:01Eu sunt sagetator si am o relatie de 1 an jum cu un rac. Ne intelegem foarte bine...shi ne iubim. Ce TOT SPUNETI CA SAGETATORII SHI RACII NU SE INTELEG ..DEPNDE SHI DE PERSOAne, deoarece eu shi prietenul meu ne intelegem foarte bine.

Si eu am prieten Rac dar nustiu cum sa ma port cu el ca sa ne foe bine ..
Roxii_Maties_1
Postat pe 24 Iunie 2015 11:53
Prietenul meu e zodia drac , dar ma inteleg perfect cu el :)
kudika_988778
Postat pe 24 Iunie 2015 12:53
E foarte dificil uneori, isi varsa nervi pe min. Dar il iubesc nespus si as vrea sai fac pe plac , acum vine ziua lui ce ias putea lua cadou ?
Roxii_Maties_1
Postat pe 24 Iunie 2015 13:54
De la: Roxii_Maties_1, la data 2015-06-24 13:54:37E foarte dificil uneori, isi varsa nervi pe min. Dar il iubesc nespus si as vrea sai fac pe plac , acum vine ziua lui ce ias putea lua cadou ?



Cumpara-i un calmant si poate va invata ,ca nu esti "sacul lui de box",asupra caruia sa isi verse furia!!!Ce inseamna acea atitudine?? Fetelor,cum va educati iubitii,asa ii aveti ,ca parteneri!!

Nu i-as cumpara nimic,pana in momentul in care as observa o schimbare pozitiva in comportamentul lui,si i-as comunica acest lucru,astfel incat sa isi dea seama de greselile comise!!!!! Aceasta inseamna iubire,nu sa ii fac pe plac,ca sa iasa din starea de nervozitate!!!

kudika_15804
Postat pe 24 Iunie 2015 14:10
De la: kudika_15804, la data 2015-06-24 14:10:44
De la: Roxii_Maties_1, la data 2015-06-24 13:54:37E foarte dificil uneori, isi varsa nervi pe min. Dar il iubesc nespus si as vrea sai fac pe plac , acum vine ziua lui ce ias putea lua cadou ?



Cumpara-i un calmant si poate va invata ,ca nu esti "sacul lui de box",asupra caruia sa isi verse furia!!!Ce inseamna acea atitudine?? Fetelor,cum va educati iubitii,asa ii aveti ,ca parteneri!!

Nu i-as cumpara nimic,pana in momentul in care as observa o schimbare pozitiva in comportamentul lui,si i-as comunica acest lucru,astfel incat sa isi dea seama de greselile comise!!!!! Aceasta inseamna iubire,nu sa ii fac pe plac,ca sa iasa din starea de nervozitate!!!

O sai spun so lase mai moale cu nervi ca nu sunt sacul lui de box si ca il iubesc dar no sai suport toate toanele lui .
Roxii_Maties_1
Postat pe 24 Iunie 2015 15:48
De la: Roxii_Maties_1, la data 2015-06-24 15:48:31
O sai spun so lase mai moale cu nervi ca nu sunt sacul lui de box si ca il iubesc dar no sai suport toate toanele lui .
[/quote]

Explica-i,cu delicatete,dar cu hotarare,ca relatia voastra nu poate fi compatibila cu violenta de orice fel,indiferent de motivele pentru care este agitat!!Ce ar insemna ,ca si tu,sa incepi sa te exteriorizezi afectandu-i starea emotionala???Intreaba-l si asteapta-i raspunsul!!!Ar fi un haos in relatia voastra,asta trebuie sa inteleaga iubitul tau!!!!Frustrarile personale,care refuleaza in interiorul relatiilor,o distrug treptat!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Iunie 2015 16:10
Sper ca sa ma inteleaga si sa nu imi inceapa ca no mai bine ne despartim daca tu esti asa
Roxii_Maties_1
Postat pe 24 Iunie 2015 16:50
De la: Roxii_Maties_1, la data 2015-06-24 16:50:56Sper ca sa ma inteleaga si sa nu imi inceapa ca no mai bine ne despartim daca tu esti asa



Cu aceasta ocazie,vei realiza cat de trainica este relatia voastra!!!Nu iti fie teama sa discuti civilizat cu iubitul tau,comunicarea in relatii este esentiala!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Iunie 2015 09:59
Azi mia zis ca nu are incredere in mine. Crede ca daca o sa plece no sa il astept .
Cum pot sa il fac sa aibe incredere?
Roxii_Maties_1
Postat pe 25 Iunie 2015 16:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e adevarata chestia ca nu merge o relatie sagetator-scorpion? 3 De la: kudika074708 14 Octombrie 2009 14:42
eu berbec el gemeni sau eu berbec el leu? 16 De la: kikimun 25 Septembrie 2009 21:02
... 9 De la: greierash_is_back 27 Decembrie 2009 15:49
Barbatii Leu!!! 141 De la: jeanpierre 17 Decembrie 2012 22:10
eu rac el berbec...stiu... 11 De la: ella_v 24 Septembrie 2009 10:36