Setari Cookie-uri

gelozia este o boala?

ma inteb uneori daca gelozia este o boala incurabila?de ce oare trebuie sa existe gelozie? cei care sunt obsedati gelosi la maxim oare nu se gandec k cu timpul perosana de langa ei pleaca...k pena de langa ei se satura si ii paraseste? chiar nu se gandesc la asta?
gulden_regep
Postat pe 28 Iulie 2009 10:32
gelozia extrema fara motive apare deoarece gelosul este foarte nesigur pe propria persoana in primul rand se subestimeaza dar de asemenea este si frustrat cand este nevoit sa isi infrunte aceste probleme incercand sa evite acceptarea propriilor greseli si defecte, astfel acea persoana recurge la banala metoda de a da vina pe altul.
felixcat
Postat pe 2 August 2009 13:30
As zice ca da!,,,o boala psihica destul de naspa.Gelozia te face sa iti imaginezi lucruri care de fapt nu au loc,o persoana f geloasa face din tantar armasar si asta afecteaza destul de mult o relatie!Te controleaza tot timpul si vrea sa detina controlul total asupra ta ca sa fie sigur ca ii apartii doar lui si te face sa te simti vinovata fara sa ii dai motive serioase...
cmz
Postat pe 3 August 2009 00:06
hmmmm,,,,si eu ziceam ca gelozia in exces este o boala...dar acolo un pic de gelozie unde este si dragoste este voie sa fie nu?
petronik010792
Postat pe 5 August 2009 11:59
un pic de gelozie ok sunt de acord.... dar u exagerata...sa ajunga sa devina gelos kiar si pe cei apropiati tie...
gulden_regep
Postat pe 5 August 2009 16:55
De la: gulden_regep, la data 2009-07-28 10:32:02ma inteb uneori daca gelozia este o boala incurabila?de ce oare trebuie sa existe gelozie? cei care sunt obsedati gelosi la maxim oare nu se gandec k cu timpul perosana de langa ei pleaca...k pena de langa ei se satura si ii paraseste? chiar nu se gandesc la asta?


Lor li se pare normal sa se comporte asa si nu realizeaza ca-si pun pe fuga iubita.
franziska_eu
Postat pe 6 August 2009 15:11
asociez gelozia cu ceea ce numim paranoia,si nu ma refer la gelozia fireasca ci la acel sentiment care depaseste limitele absurdului,un om gelos dupa parerea mea nu se va vindeca niciodata deoarece pentru o posibila vindecare e nevoie de mult efort si forta lucruri de care aceste persoane nu beneficiaza fiind catalogate drept niste persoane slabe,partea cea mai proasta e ca cel gelozit sufera pana in momentul epuizarii fortelor de a mai ramane langa cel gelos pe cand cea de-a doua persoana si anume gelosul sufera o viata intreaga cu povara acestei boli....parerea mea...
gugulina74
Postat pe 7 August 2009 21:58
mmmm,si prietenul meu este foarte gelos,chiar exagerat......probabil k se gandeste,dar asta este....
dudu1992
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:32
Gelozia in doze mici e chiar bun condimenteaza o relatie si vezi dak cel de langa tn te iubeste cu adevarat.Dar cum se zice ce-i prea mult strica si gelozia in exces e o boala grea.Multe crime s-au comis si din gelozia prea multa asa k un barbat gelos e destul de periculos
capriciosa
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:38
k si daca de exemplu nu e deloc gelos inseamna k nu te iubeste?adik dak te uiti dupa altul luuung pe strada si el nici nu observa inseamna ca nu-l interesaza sau pur si simplu evita o cearta inutila ptr ca oricum cu uitatul ramai.eu l-am intrebat pe prietenul meu si mi-a vzis k nu e adevarat e f gelos doar k nu se arata.se poate sa ascunda gelozia?
in schimb eu sunt foarte geloasa si ma arat de fiecare data ...nu ma pot abtine cu toate ca de multe ori stiu ca aberez.oare o sa ma pot "vindeca" vreodata de aceasta gelozie sau ne va distruge relatia?
loveordie
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:26
Cam aceiasi problema o am si eu insa nu arat asa mult la inceputul relatiei eram mai geloasa acum m-am mai linistit.Mie imi si mai placea sa-l fac gelos si stiu k il chinuiam desi nu merita pt k stiu k ma iubeste cu adevarat chiar mi-a zis k de knd e cu mn nu s-a mai uitat la nici o fata de pe strada.Chiar azi ii ziceam k o sa ies cu fetele in oras si k ma imbrac sexy si el imi zise faci cum vrei dar cu o tristete in glas.Ii zisei k nu e gelos?Si raspunsul fu pe masura:ce rezolv dak sunt gelos?Deci el e un tip mult mai matur decat mn.Si fetelor incercati sa nu mai fiti geloase va distrugeti si pe viu si relatia pt k apar certuri.Incercati sa aveti mai multa incredere in ei!!!!!!
capriciosa
Postat pe 3 Septembrie 2009 19:59
Gelozia nu e o boala!! Pana intr-un punct gelozia este benefica in cuplu. Fiecare arata celuilalt ca ii pasa. Excesele nu sunt bune de niciun fel, indiferent despre ce este vorba. Acum depinde de fiecare sa-i arate partenerului ca el/ea este singurul si sa-si reverse sentimentele asupra lui, si atunci nu vor fi probleme, cu siguranta!
thermo
Postat pe 4 Septembrie 2009 12:01
omul gelos pana nu-si face dablaua nu se lin isteste... sunt de acord un pic de gelozie sa existe sa condimenteze relatia, dar se pare ca acele crize de gelozie care devin insuportabile pun pe fuga parera/partenerul de langa el/ea. Dupa ce plecam de langa ei, dupa o periaoda regreta ce-au facut si incearca subtil prin apropouri , pt ca direct in fata nu iti spun pt ca au orgoliul destul de mare, prefera sa-ti dea de inteles ca ar vrea o sansa de impacare.
gulden_regep
Postat pe 17 Aprilie 2010 11:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
M-a inselat sotia ! 10 De la: kudika_1016740 8 August 2016 07:17
am 15 ani, ajutor. 24 De la: kudika329894 2 Septembrie 2011 14:26
perioada de ignor 7 De la: scump 8 Septembrie 2014 00:20
Care este masca cea mai potrivita:Gelozie,orgoliu sau lipsa educatiei?? 108 De la: maimai_no1 21 Septembrie 2011 00:28
am nevoie de o parere&un sfat urgent:(( 31 De la: kudika166148 11 Aprilie 2011 00:01