Setari Cookie-uri

Incotro...fara el

Fetelor,am si eu o mare problema..acum 1 an si 9 luni am cunoscut un baiat..de la bun inceput am observat ca nu a fost deloc incantat de faptul ca la 23 ani,cu jumatate de an inainte sa il cunosc,am mai avut o relatie cu un baiat.El e cu 4 ani mai mic ca mine si totusi ar fi vrut sa fiu virgina...mi-a resprosat mult lucrul asta dar totusi a continuat sa vorbeasca cu mine...Cand dupa 2 luni de relatie am plecat in orasul meu,el fiind din Bucuresti,ma suna intr-una in seara de revelion,la botezul nepotelei mele,doar ca sa ma intrebe ironic"te simti bine,nu?"...am observat de la inceput ca este un tip gelos dar imi era atat de drag...cu timpul insa m-am intragostit nebuneste de el...cu ai lui ma intelegeam de minune,ma placeau...chiar eram incantata sa intru in asa o familie cu toate ca nu erau ca mine,erau tigani romanizati,dar o familie mai curata decat erau ei n-am mai intalnit...Am trait luni de reprosuri,de gelozie si neincredere...Atat de mult il iubeam incat nu as fii fost capabila sa ma uit la altcineva...dar ma deranja ca se supara si daca vroiam sa ies cu fetele la un suc..zicea ca odata cu ele apar si baietii...of...multe lucruri imi interzicea si de multe ori am vrut sa renunt la el....Venise si vremea licentei...nu mai stiam cum sa-mi impart timpul...intre el si carte...era o nebunie...Intr-o zi cand am vazut ca nu ma mai ajung cu banii,ca am atatia bani de dat pentru licenta am luat decizia ca dupa examene sa plec in italia la mama mea...disperearaea m-a dus la asa o decizie...Atunci mi-am zis ca de ma iubeste va sta sa ma astepte,sa astepte sa il chem acolo...nu a mai avut rabdare,desi vorbisem serios si eu si mama cu el,si a plecat in Spania la neamurile lui...Cat am stat 2 luni in italia l-am sunat seara de seara...am plans ca o nebuna de dorul lui si cu toate ca stiam ce fel de om e am acceptat propunerea lui sa vin acolo...plangand chiar mama mea mi-a cumparat biletul si am plecat dupa el...dupa marea mea dragoste....oare faceam bine?
Am stat acolo 10 luni...am stat 2 saptamani la un unchi de-al lui dupa care am fost dati afara de o sotia acestuia...ne-am mutat la alti unchi,si recunosc ca ne-au ajutat enorm chiar prea mult...dupa care amandoi ne-am inchiriat un apartament si am fost un timp fericiti...dupa care iar au inceput reprosuri ca intr-o casnicie de 30 ani...Singura persoana cu care puteam sa ies afara era verisoara lui de 16 ani,sau nici ea pentru ca,dupa cum zice mama lui,e mai mica ca mine....Nu aveam cu cine sa vorbesc,nu aveam cui sa-i spun oful meu...eram singura intre straini...Pe internet nu puteam sa intru fara sa fie el atent la ce scriu...mi-a sters aproape toate numele de baieti din lista de mess...daca afla ca am vb in tara cu o prietena imi vorbea urat....eram ca intr-o cusca.....Acum pe data de 28 aug am bilet de intoarcere acolo...iar cu toate relele ce mi se intampla...vreau sa fiu cu el...traind mereu cu speranta ca de vom oficializa relatia se va schimba...eu vreau sa formez o familie,sa am un copil,sa ofer tot ce e mai bun in lumea asta...il iubesc...si nu stiu ce sa fac..incotro sa o apuc...Ma cert cu toata lumea...mi se pare ca toti sunt impotriva mea,ca nimeni nu ma intelege...Eu tot ce vreau e sa fiu fericita,sa fiu respectata,sa traiesc langa un om care sa ma iubeasca pentru ceea ce sunt, sa rad cu el...sa plang dar de fericire,sa ma simt protejata si in primul rand sa nu fie gelos...Poate inimioara mea naiva crede ca are sanse langa el...Oare pot intalni pe altcineva langa care sa ma simt implinita...Unde e?Stiti ce teama am...Ca el sa renunte la mine desi zice ca ma iubeste ,sa intaneasca o alta fata..sa nu fie fericit iar dupa 20 ani sa ne reintalnim si sa ne dam seama cat am pierdut...cati ani si cate clipe de neuitat....E un haos total in viata mea,in sufletul meu...Ajutati-ma cumva...am nevoie de un sfat...va multumesc si-mi cer scuze daca v-am plictisim cumva...Ar fi mai multe de zis dar...deocamdata e deajuns........
fluturash003
Postat pe 18 August 2008 16:43
Ai grija ce faci! Se spune ca lupul isi schimba parul dar naravul, ba. Cred ca intelegi ce vreau sa spun !? Ai sa te trezesti cu copii si cu o viata pe care nu o sa ti-o doresti! Nu-ti doresc asta , dar dupa cate ai scris mai sus, e cam ..hmmm !! Acum sunteti inca la inceut, dar mai tarziu..o sa-ti reproseze absolut orice ai facut tu inainte de a-l cunoaste...si nu numai ! Fii atenta !! Eu zic sa nu te mai intorci si sa ai rabdare; vei intalni pe altcineva care sa fie asa cum vei dori . Dar asta e, numai parerea mea !
ance32
Postat pe 18 August 2008 22:07
Am crezut ca nu mi se va raspunde dar se pare ca si voi imi confirmati ceea ce mi-au zis multi altii...Nu vreau sa ajung din nou in aceeasi situatie...sunt constienta de asta...dar parca ceva ma trage inapoi...Faptul ca ma cert cu familia crezand ca toti sunt impotriva mea ma face sa cred ca imi era mai bine langa el...dar stiu ca nu e adevarat dar am ajuns sa dezamagesc multe persoane dragi mie...
fluturash003
Postat pe 19 August 2008 11:23
E normal sa te certi cu familia din cauza asta , familia iti vrea bine iar tu ai senzatia ca sunt impotriva ta .
Gandeste-te ca noi nu facem parte din familia ta , ca nu stim despre tine si el decat ce ai vrut tu sa aflam si totusi suntem de acord cu familia ta.
Eu stiu cum este sa te intrebi cum va reactiona daca vei zambi la gluma unui prieten comun , ce va face daca vei ajunge acasa mai tarziu cu juma de ora decat stia el ca tre sa ajungi....amentitarile cu bataia pentru ca unul a indraznit sa-mi trimita un sms de la multi ani ,tip pe care el nu-l cunoastea , renuntarea la prietenii tai , la iesitul in oras cu fetele doar ca sa fie el linistit....
Ne iubim dar ne certam in fiecare zi ....asta-i dragoste ?
In 6 luni eu am ajuns sa fiu singura doar cu el , de unde eram inconjurata de prieteni ,ieseam zilnic in oras sau macar vorbeam la telefon cu fetele mele am ajuns sa nu mai am voie sa ies cu prietenele pentru ca toate-s curve si ma invata la prostii , sa refuz invitatia la nunta a unei prietene ca nu cumva sa fiu invitata la dans de vreunul si sa iasa cu bataie.....

Am incercat sa-l schimb dar nu am reusit asa ca am renuntat ....la mine nu a durat decat 6 luni chinul de a iubi un barbat gelos.
Ce folos ca-l iubeam si ma simteam iubita daca nu aveam voie nici sa zambesc pe strada sau sa ma uit dupa masinile care-mi plac ca nu cumva sa creada soferul ca ma uit dupa el...

Ti-am povestit toate astea nu pentru ca nu as avea ce face ci pentru ca sper sa iei decizia corecta.
Impaca-te cu familia ta si uita de el , gelozia este o boala grea netratabila si periculoasa.
iris_4_ever
Postat pe 19 August 2008 12:20
Stiti ce ma deranjeaza cel mai tare...eu am fost virgina pana la varsta de 23 de ani si 2 saptamani...am trait toata viata cu principiul ca trebuie sa raman asa pana la casatorie...Cu timpul am simtit ca nu voi ma intalnii prea curand marea dragoste si am acceptat o singura data un baiat care tinea fff tare la mine si nu mi-a parut deloc rau ca fac asta....iar dupa 6 luni l-am cunoscut pe EL..Am gresit atat de tare ca am facut asta?Nici macar nu stiam ca exista?oare are dreptul sa-mi reproseze ceva...?
fluturash003
Postat pe 19 August 2008 12:36
Cata dreptate ai ...iris 4 ever
fluturash003
Postat pe 19 August 2008 12:36
te citez: Singura persoana cu care puteam sa ies afara era verisoara lui de 16 ani,sau nici ea pentru ca,dupa cum zice mama lui,e mai mica ca mine....Nu aveam cu cine sa vorbesc,nu aveam cui sa-i spun oful meu...eram singura intre straini...Pe internet nu puteam sa intru fara sa fie el atent la ce scriu...mi-a sters aproape toate numele de baieti din lista de mess...daca afla ca am vb in tara cu o prietena imi vorbea urat....eram ca intr-o cusca.....


giany03... asta e puscarie. O vrei pe viata sau te poti elibera. Decizia e a ta. Il iubesti atat de mult incat sa te sacrifici? Esti fericita? Asta e viata pe care ti-o doresti?

Raspunde-ti singura la intrebarile astea si apoi ia o decizie.
Sper sa iei decizia potrivita pentru ca esti tanara, ai toata viata inainte si toti avem dreptul la fericire.

mikha3la
Postat pe 20 August 2008 16:56
De la: giany03, la data 2008-08-19 12:36:07Stiti ce ma deranjeaza cel mai tare...eu am fost virgina pana la varsta de 23 de ani si 2 saptamani...am trait toata viata cu principiul ca trebuie sa raman asa pana la casatorie...Cu timpul am simtit ca nu voi ma intalnii prea curand marea dragoste si am acceptat o singura data un baiat care tinea fff tare la mine si nu mi-a parut deloc rau ca fac asta....iar dupa 6 luni l-am cunoscut pe EL..Am gresit atat de tare ca am facut asta?Nici macar nu stiam ca exista?oare are dreptul sa-mi reproseze ceva...?



Ce sa-ti reproseze ? ca nu ai fost virgina ?
iris_4_ever
Postat pe 21 August 2008 19:10
incotro...fara el?! Raspunsul e simplu : tot inainte !!!
Kittynelle
Postat pe 27 August 2008 12:47
te-a conditionat prin comportamentul lui de mascul alfa. daca ai putea sa pui pe altcineva in locul tau in toata povestea cred ca ai pufni in ras la cat de clara ar fi situatia. E interesant un tip mai "nemernic" ... dar totusi devii prea bleaga. Si chiar daca ajungi sa ii satisfaci poftele, pare genul care o sa se plictiseasca de tine.
Gandeste-te ce varsta are ... gandeste-te ca nu iti este superior, ci din contra probabil mult mai haotic si cu mult mai putina experienta.
cat despre partea cu virginitatea .
C4li
Postat pe 28 August 2008 07:29
Vai sa nu cumva sa faci greseala sa ramai cu el sincer vei suferi mai mult mai tarziu credema ca si eu am fost cu un baiat 4 ani si la fel era!il iubeam mult si nuputeam sa renunt la el cu toate ca toata lumea imi zicea s-o fac!mi-a trebuit 4 ani ca sa-mi dau seama ca nu e de mine 4 ani in care am suferit!sti ce se va intampla daca vei ramane cu el?vei sta pana te vei plictisi de tot ce nu-ti convine la el si pana la urma vei izbucni,il vei lasa!atunci vei realiza ca ti-ai irosit timpul degeaba,cand sunt atatia baieti pe lumea asta...!Crede-ma ca am trecut prin 3 rel lungi si de la prima cea de 4 ani am invatat cel mai mult.Cand nu mi-a mai conv ceva si am crezut ca nu va fi bine am renuntat cu toate ca m-a durut!daca te hot sa te desparti de el nu sta in casa iesi in continuu cu prietenele tale,uita si incearca sa gasesti pe cineva nu neaparat pe cineva cu care sa ramai tot restul vietii,doarca sa nu fi singura si sa ai ocupatie ca sa uiti.asa am facut si eu...acum sunt f fericita!dar credema ca daca si actualul mi-ar face ceva nu as sta pe ganduri!pooop,ai grija
sweety_cornelia
Postat pe 29 August 2008 21:32
ai mare de grija de tine si iubeste-te mai intai pe tine,inainte de toate.spune-ti mereu in gand ca tu esti cea mai importanta persoana din viata ta,si invata sa te valorezi!o a doua viata nu vei mai avea,asa ca profita de asta!se spune ca atunci cand decizi sa traiesti cu o persoana sa te gandesti bine la defectele lui,daca o sa poti sa le suporti,sa treci peste,si nu la calitatile pe care le are.iar defectele cu timpul devin din ce in ce mai insuportabile.nu te mai gandi ca o sa fie mai bine,pentru ca daca el era cel care poate sa te faca fericita nu mai aveai dubii,te aprecia asa cum esti si nu-ti scotea ochii pt ce a fost inainte,avea incredere in tine si iti oferea libertatea de care orice persoana,cu atat mai mult una tanara ,are nevoie.cu siguranta altcineva va veni in viata si iti va arata ce inseamna sa fii suflet pereche,si cu siguranta nu el este acela.traieste frumos,atat vreau sa-ti mai urez!
aphrodisiac22
Postat pe 30 August 2008 20:54
aia nu ii ''GELOZIE''....se numeste OBSESIE si exces de zel.....treci peste cu chiu cu vai si mergi tot inainte!!!.....asta daca vrei sa ai o viatza frumoasa....poop
LuckyMe
Postat pe 1 Septembrie 2008 15:27
daca nu stii incotro sa o iei fara el......te ghidez eu......drept inainte si ajungi la autostrada soarelui................pt alte detalii ..............mai vb

Postat pe 28 Septembrie 2008 10:34
Nu pot decat sa zik si eu ce ti-au spus toti.....renunta la el....nu va fi niciodata altfel, nu va intelege niciodata serile in care vrei sa iesi la un suc cu prietenele, dorinta de a te plimba singura prin natura, zambetul prietenesc si sincer acordat poate celui mai bun prieten din facultate...etc....Viatza nu inseamna numai EL......iubirea reciproca e altceva..inseamna sa ne acceptam, sa ne intelegem, sa ne apreciem, sa stim sa avemn incredere in cel de langa noi...Stii tatal meu e un om foarte posesiv...extrem poate....mama insa nu si-a dat seama inainte de casatorie, pentru ca se purta altfel. Acum tin sa spun ca in afara de casa nu stie nimik, nici ea nu are voie sa zambeasac cumva vreunui barbat, ar trebui sa lase mereu capul in jos, sa nu intarzaie niciodata nemotivat...+ multe altele. Si cu toate astea iti spun ca e cu mult mai putin posesiv fata de ce povestesti u ...Copiii nu schimba mare lucru sa stii, poate doar te leaga de o viata pe care u insati nu o mai vrei. Nu ma pricep sa dau sfaturi dar iti spun sincer ....ceea ce mama imi spune de fiecare data e sa am grija sa nu imi aleg un barbat gelos ...posesiv...pentru ca o sa sufar. Cele cateva clipe, fractiuni poate de intelegere nu vor compensa niciodata momentele grele si durerea. Te vei simtii pustiita, goala pe dinauntru si cel mai grav singura. Cat despre virginitate eu cred ca nimeni nu mai are dreptul sa ceara nimik. Si eu am 22 de ani si sunt virgina, dar nu dintr-o conceptie sau mai stiu eu ce...ci pur si simplu pt ca nu a aparut nimeni care sa-mi arate ca vrea mai mult decat o noapte. Si daca am sa hotarasc diseara sa ma culc cu cineva, nu are nimeni dreptul sa ma judece. Cel care va fi "printul " meu va trebui sa ma iubesca pentru ce sunt....Asa ca te rog sa ai incredere in tine si sa realizezi u ca insemni mai mult si meriti mai mult. Si stii ceva...tot mama imi zicea :"mai bine singura decat cu unul asa"
albertafrid
Postat pe 29 Septembrie 2008 12:15
cata dreptate ai albertafrid. si eu stau cu un baiat acum pt ca am ajuns sa fiu singura si asta pt ca i-am acordat lui prea mult timp si nu m-am preocupat si de mine sa am greija sa am un cerc de prieteni numai al meu. nu pot spune ca este gelos sau obsedat acum , dar a fost ( nu asa ca iubitul tau) si am constatat ca numai eu am fost cea care a pierdut din toata treaba asta si acum parca tind sa fiu asa cum a fost el in trecut.

sufar foarte mult pt treaba asta si mi-as fi dorit din tot sufletul sa nu-l fi iubit asa mult si sa nu pun tot la suflet. ai grija de tine si de sufletul tau!
bangla_soul
Postat pe 29 Septembrie 2008 21:37
De la: albertafrid, la data 2008-09-29 12:15:09Nu pot decat sa zik si eu ce ti-au spus toti.....renunta la el....nu va fi niciodata altfel, nu va intelege niciodata serile in care vrei sa iesi la un suc cu prietenele, dorinta de a te plimba singura prin natura, zambetul prietenesc si sincer acordat poate celui mai bun prieten din facultate...etc....Viatza nu inseamna numai EL......iubirea reciproca e altceva..inseamna sa ne acceptam, sa ne intelegem, sa ne apreciem, sa stim sa avemn incredere in cel de langa noi...Stii tatal meu e un om foarte posesiv...extrem poate....mama insa nu si-a dat seama inainte de casatorie, pentru ca se purta altfel. Acum tin sa spun ca in afara de casa nu stie nimik, nici ea nu are voie sa zambeasac cumva vreunui barbat, ar trebui sa lase mereu capul in jos, sa nu intarzaie niciodata nemotivat...+ multe altele. Si cu toate astea iti spun ca e cu mult mai putin posesiv fata de ce povestesti u ...Copiii nu schimba mare lucru sa stii, poate doar te leaga de o viata pe care u insati nu o mai vrei. Nu ma pricep sa dau sfaturi dar iti spun sincer ....ceea ce mama imi spune de fiecare data e sa am grija sa nu imi aleg un barbat gelos ...posesiv...pentru ca o sa sufar. Cele cateva clipe, fractiuni poate de intelegere nu vor compensa niciodata momentele grele si durerea. Te vei simtii pustiita, goala pe dinauntru si cel mai grav singura. Cat despre virginitate eu cred ca nimeni nu mai are dreptul sa ceara nimik. Si eu am 22 de ani si sunt virgina, dar nu dintr-o conceptie sau mai stiu eu ce...ci pur si simplu pt ca nu a aparut nimeni care sa-mi arate ca vrea mai mult decat o noapte. Si daca am sa hotarasc diseara sa ma culc cu cineva, nu are nimeni dreptul sa ma judece. Cel care va fi "printul " meu va trebui sa ma iubesca pentru ce sunt....Asa ca te rog sa ai incredere in tine si sa realizezi u ca insemni mai mult si meriti mai mult. Si stii ceva...tot mama imi zicea :"mai bine singura decat cu unul asa"


in luna august cand v-am scris acest mesaj as zice eu..disperat,eram in situatia in care nu mai vroiam sa aud de el,acum lucrurile s-au schimbat fetelor.Nu a mai plecat nici el in afara tarii,a renuntat pentru mine..ca nu suporta ideea sa fim despartiti.Am trecut printr-o vara groaznica...stand in orasul meu,fara chef de iesit,doar in fatza calculatorului pierzandu-mi zilele aiurea.Prietenele mele au facultatea pe la iasi,bucuresti...toata lumea plecata iar eu singura...din cand in cand vizitand pe una dintre ele care are un bebe mic...Cam de pe 7 sept am inceput din nou sa vb cu el..pe internet...ma implora sa vin la bucuresti sa ma mut la el caci asa ii propusese parintii,zicandu-mi ca ma iubeste,ca din cauza mea nu a mai plecat dar furia care o simteam in suflet nu ma lasa sa-l cred...aveam uneori senzatia ca nici macar nu-l mai iubesc...dar ma simteam singura si am decis sa privesc cu alti ochi persoana lui.Eu deja luasem hotararea ca nu mai vreau sa calc in bucuresti,ca vreau sa imi incep alta viata in orasul meu,sa ma angajez..sa reiau legatura cu prietenii dar ce prieteni?unde sunt?...toti plecati....asa ca am luat decizia sa ma mut la el.Intr-un fel si mama a contribuit caci a vrut sa le faca o vizita parintilor lui sa vada ce fel de oameni sunt si a ramas incantata de ceea ce a vazut iar in discutia cu ei au ajuns la concluzia ca e bine sa raman acolo.Toate astea fara ca eu sa confirm ceva, dar am ramas.Stateam si ma gandeam intr-o zi cati baieti nu au defecte...gelosi,betivi,fumatori inraiti,care nu se ingrijesc, nu stiu sa faca nimic ceea ce un barbat trebuie sa faca...de ale casei,mamosi etc....El din toate astea gelozia o are si asta,acum de cand stau la el,pentru faptul ca ies fara sa-i zic unde sau ca vb cu cineva fara sa-i zic....si m-am gandit la un lucru:ma doare cumva gura sa il anunt cand plec?sau ca m-am intalnit cu cineva pe strada intamplator?...nu ma doare.Pe mine m-a atras mult la el faptul ca e ingrijit,stie sa se imbrace,stie sa ma faca sa ma imbrac frumos si cu gust,stie sa gateasca sa faca prajituri,sa spale,sa calce,nu bea,nu fumeaza,aa...si mai presus de toate stie sa se joace cu copii...imi place la nebunie latura asta al lui...Sunt si lucruri frumoase de ni se intampla,ma inebuneste zambetul lui, cand ma ia in brate, cand ma suna si-i zice"ce face iubita mea"...dar sunt si momente in care ma intristez...cand ma priveste ciudat daca fac ceva de nu-i convine, o privire parca de dispret ca si cum ar zice"uite-o si pe asta ce face"....el zice c nu e asa,ca asta e privirea lui cand se supaara dar ma iubeste si niciodata nu m-ar privii cu dispret....Am ajuns sa fiu sensibila la orice gest ne la locul lui...si intr-un fel ma tem ca s-ar schimba iar in ceea ce a fost daca ne-ar lega un bebe sau un act...Incertitudine esista dar traiesc si eu acum cu speranta ca va ramane macar asa cum e acum...
fluturash003
Postat pe 1 Octombrie 2008 10:36
Daca u esti bine asta conteaza.....:) eu iti doresc tot binele din lume...si sa iasa asa cum vrei u
albertafrid
Postat pe 1 Octombrie 2008 13:07
De la: albertafrid, la data 2008-10-01 13:07:26Daca u esti bine asta conteaza.....:) eu iti doresc tot binele din lume...si sa iasa asa cum vrei u

merci frumos...poate unele ma privesc ca pe alta fraiera care pica in plasa dar consider ca nu am deocamdata nimic de pierdut..deocamdata....asta nu inseamna ca astept ca sa pierd.
fluturash003
Postat pe 1 Octombrie 2008 16:17
a grija de tine...eu cred ca intr-un fel este periculos...privirea lui ....sau mai stiu eu...intre voi este o mica mare diferenta..gandeste-te in viitor...asteapta un bebe cu ardoare...si atunci sa vezi..nu te-ai gandit ca se va schimba total????Scuze..este doar o parere..nu cunosc amanunte de genul:pregatire profesionala..job onorabil si...poate ar mai fi(e vorba despre EL)...mai asteapta cu bebe.Tot binele din lume ti-l doresc,halm
just28
Postat pe 3 Octombrie 2008 22:50
a grija de tine...eu cred ca intr-un fel este periculos...privirea lui ....sau mai stiu eu...intre voi este o mica mare diferenta..gandeste-te in viitor...asteapta un bebe cu ardoare...si atunci sa vezi..nu te-ai gandit ca se va schimba total????Scuze..este doar o parere..nu cunosc amanunte de genul:pregatire profesionala..job onorabil si...poate ar mai fi(e vorba despre EL)...mai asteapta cu bebe.Tot binele din lume ti-l doresc,halm
just28
Postat pe 3 Octombrie 2008 22:50
nu te gandii ca nu va mai fii niciun barbat care sa te iubeasca. dimpotriva , o sa gasesti persoana aceea care sa te respecte, sa aiba incredere in tine , cu care sa poti sa fii fericita .Gandeste-te la tine,respecta-te pe tine.Tu esti cea mai importanta .
Dellyce13
Postat pe 4 Octombrie 2008 16:10
este prea gelos......probabil asa este educat.bine, dak voia o virgina, atunci dc a mai vb cu tine?dc nu il intrebi asta cand iti reproseaza ceva?adik, ori vrea o viata cu tine, ori vrea sa isi gaseasca una virgina.dak te-a ales pe tine, dc iti face atatea reprosuri?
probabil de asta este atat de gelos si nu te lasa sa iesi nicaieri.e gelos pe trecutul tau....da nu l-aobligat nimeni sa stea cu tine.dak te iubeste, tre sa te ierte si nu sa iti scoata ochii tot timpul. la urma urmelor, s-a intamplat inainte sa il cunosti. nu l-ai inselat cu nimik.eu zic ca acest comportament vine de undeva din familie, asa este educat, are niste prejudecati.da trebuie sa se hotarasca odata.oricum, dak te bate, cred ca cea mai buna solutie este sa il parasesti.dak a ridicat mana asupra ta, s-a terminat.
mkdisk
Postat pe 30 Octombrie 2008 19:39
E greu...si eu trec acum prin ceva asemanator...inca nu am o idee clara in legatura cu asta.Tot asa,si prietenul meu era extrem de gelos.Nu puteam merge nicaieri fara el,usor am ramas si fara prietene,ma controla in orice,tel,lista de mes...orice.Era frustrant,dar am lasat o asa,ca el in speranta ca o sa se schimbe,ca o sa aiba incredere in mine,desi nu stiu de ce nu avea...exact ca intr o cusca.Acum,am zis ca nu mai pot si i am dat papucii.Se roaga d mn sa ne impacam,insista foarte tare,acu ma jigneste,acu ma iubeste,asa...nici el nu stie.Il cred ca ma iubeste mult.Si eu il iubesc pe el.Nu stiu ce o sa fac fara el...chhiar nu stiu.Acum spre exemplu stau p siteul asta in loc sa l sun,ma abtin.Dar...stiu ca trece,pentru ca macar o data fiecare am trecut peste o deceptie si oricat de mult ai iubi un om iti trece la un mom dat.Asta stiu,dar mai stiu si ca este f greu.Pe langa toate sentimentele etc...tre sa te gandesti...clar.U nu mai ai personalitate.Nu mai ai o viata,traiesti prin el,cum vrea el,cum iti impune...si daca ai fi sincera cu tine nici nu cred ca esti fericita,Iubirea este cel mai frumos si simplu sentiment...dupa parerea mea.Iubirea inseamna fericire!Atata timp cat u nu esti fericita cu el,ci mai de graba depersonalizata...inseamna ca nu e el alesul.Acum...daca vrei sa traiesti in umbra lui ptr ca ti e frica de singuratate...de suferinta...nu are nimeni dreptul sa te judece,dar gandeste te la fericirea ta si la viitorul tau,ptr ca dupa c o sa te mariti cu el,o sa ai un copil etc...situatia in care te aflii acum o sa ti se para una usoara si o sa regreti lasitatea.Poate am folosit cuvinte grele,dar crede ma ca la fel ma simt si eu acum si...sper sa pot face ceea ce am scris.In primul rand,ai grija de tine si respecta te ca meriti!Succes!!!

Postat pe 18 Noiembrie 2008 03:00
De la: fluturash003, la data 2008-08-19 12:36:07Stiti ce ma deranjeaza cel mai tare...eu am fost virgina pana la varsta de 23 de ani si 2 saptamani...am trait toata viata cu principiul ca trebuie sa raman asa pana la casatorie...Cu timpul am simtit ca nu voi ma intalnii prea curand marea dragoste si am acceptat o singura data un baiat care tinea fff tare la mine si nu mi-a parut deloc rau ca fac asta....iar dupa 6 luni l-am cunoscut pe EL..Am gresit atat de tare ca am facut asta?Nici macar nu stiam ca exista?oare are dreptul sa-mi reproseze ceva...?


M-AI CITESTE INCA O DATA ACEST PARAGRAF AL TAU - AL TAU!!!
SI MAI CITESTE-L O DATA!!!
SI INCA O DATA, MAI CITESTE-L!!!
SI INCA SI INCA O DATA.

Aceste lucruri se intampla adesea in viata. Dupa 6 luni sau dupa 200 de zile sau 6 ani, cand vei intalni UN ALTUL, vei spune la fel ca acuma: ''... Am gresit atat de tare? Nici nu stiam ca exista ...''
DE CE?
Pentru ca daca NU ESTI MULTUMITA, vei cauta la un moment dat ALT CEVA, ceva MAI BUN - cum spuneai? Vrei sa fii respectata pentru ceea ce esti ...! Vrei sa fii iubita si fericita, cu lacrimi de fericire!!!!!

ACELASI LUCRU ITI DORESTE TOATA LUMEA.
SI se pare ca pana si TU REALIZEZI FOARTE BINE CA NU FACI BINE CEEA CE FACI, dar ... n-ai decat! FA CE-TI DICTEAZA INIMA! SE PARE CA ASTA-TI ESTE DESTINUL ... Insa, peste niste ani, AI SA PLANGI cu adevarat, ADEVARATELE LACRIMI ca-ti vei parasii copii, sau te vei trezi ca tii fura pur si simplu.

Acuma i-ai vazut doar FATA GELOASA.
Stai, si ai sa vezi si FATA ORGOLIULUI barbatesc!!!

Daca acuma NU VA INTELEGETI UNUL CU CELALALT, SI EL NU TE RESPECTA - pentru ca GELOZIA este o BOALA, o forma primitiva, de EGOISM, mai tarziu, cand va avea si-un pahar de vin/tarie ... atunci sa vezi ''respect'' ce ti se eva acorda, si sa te tii. O SINGURA PALMA DACA ITI VA DA, INDIFERENT CA AI COPII SAU NU - PLEACA!

Te inseli cumplit daca TU CONSIDERI CA UN ACT DE GELOZIE, SUB ORICE FORMA AR FI EL, ESTE O DOVADA DE ''DRAGOSTE''.
NU TE AUTO-AMAGII.

Cine te IUBESTE, exact cum spuneai chiar tu, TE IUBESTE EXACT ASA CUM ESTI, NECONDITIONAT!

Du-te inainte ca prostuta dupa IUBITUL TAU, caci asta este, acuma esti oarba, si daca n-o faci acuma - cine stie de ce prostii vei fi in stare MAI TARZIU. Asa ca mai bine ACUMA, decat mai tarziu.

APOI, DUPA CE TE VEI FRIGE, AI SA SUFLII SI-N IAURT (poate?), dar PREA TARZIU ... GANDESTE-TE LA COPII PE CARE TI-I DORESTI caci N-AI SA TE BUCURI DE EI, vei trai fara ei, SAU VAI DE FUNDUL TAU CATEW AI SA MAI SUPORTI!

Ti-am spus destule?
Doar TU iti ALEGI DESTINUL - asa ca fii atenta!

Sa nu dai vina pe altii, si nici un regret sa nu ai!
agoldfish
Postat pe 21 Noiembrie 2008 22:20
De la: vladyy, la data 2008-11-18 03:00:46E greu...si eu trec acum prin ceva asemanator...inca nu am o idee clara in legatura cu asta.Tot asa,si prietenul meu era extrem de gelos.Nu puteam merge nicaieri fara el,usor am ramas si fara prietene,ma controla in orice,tel,lista de mes...orice.Era frustrant,dar am lasat o asa,ca el in speranta ca o sa se schimbe,ca o sa aiba incredere in mine,desi nu stiu de ce nu avea...exact ca intr o cusca.Acum,am zis ca nu mai pot si i am dat papucii.Se roaga d mn sa ne impacam,insista foarte tare,acu ma jigneste,acu ma iubeste,asa...nici el nu stie.Il cred ca ma iubeste mult.Si eu il iubesc pe el.Nu stiu ce o sa fac fara el...chhiar nu stiu.Acum spre exemplu stau p siteul asta in loc sa l sun,ma abtin.Dar...stiu ca trece,pentru ca macar o data fiecare am trecut peste o deceptie si oricat de mult ai iubi un om iti trece la un mom dat.Asta stiu,dar mai stiu si ca este f greu.Pe langa toate sentimentele etc...tre sa te gandesti...clar.U nu mai ai personalitate.Nu mai ai o viata,traiesti prin el,cum vrea el,cum iti impune...si daca ai fi sincera cu tine nici nu cred ca esti fericita,Iubirea este cel mai frumos si simplu sentiment...dupa parerea mea.Iubirea inseamna fericire!Atata timp cat u nu esti fericita cu el,ci mai de graba depersonalizata...inseamna ca nu e el alesul.Acum...daca vrei sa traiesti in umbra lui ptr ca ti e frica de singuratate...de suferinta...nu are nimeni dreptul sa te judece,dar gandeste te la fericirea ta si la viitorul tau,ptr ca dupa c o sa te mariti cu el,o sa ai un copil etc...situatia in care te aflii acum o sa ti se para una usoara si o sa regreti lasitatea.Poate am folosit cuvinte grele,dar crede ma ca la fel ma simt si eu acum si...sper sa pot face ceea ce am scris.In primul rand,ai grija de tine si respecta te ca meriti!Succes!!!


Exact cum spui, RESPECTA-TE CA MERITI!

Gelozia nu face decat sa ucida in cele din urma orice urma de iubire, pentru ca nu are nici o legatura cu IUBIREA. Cum poti iubi pe cineva din moment ce nu-ti place acea persoana, si pretinzi de la acea persoana sa fie altfel, asa cum vrei tu???

Am fost virgina. Ei si? La vre un an si jumatate - doi ani de la casatorie, cand nu mai avea ce face de plictiseala EL fiind in ultimul an de facultate nu mai avea cursuri si trebuia sa-si pregateasca Diploma - s-a apucat tot mai zdravan de baut. Statea acasa toata ziua, se uita la fotbal si ... dai cu bautura.
Eu - si la serviciu, si la facultate, la seral. Cand veneam acasa, mai ales iarna, inghetata, ma lua la rost - ''Ai intarziat 5 minute!'' (Va jur, ''5 minute/10 minute!!!) Ce-ai facut? Unde ai fost?
Pe vremea aceea NU exista INTERNET in Romania lui Ceausescu. Eu totdeauna am fost mai sportiva - umblam in pantaloni (jeans) si pantofi Adidas. Nu aveam telefoane mobile, si nici un fel de metode anticonceptionale!!! Metroul cu care traversam tot Bucurestiul venea cu intarziere de la 10 minute in sus. La 10 noaptea ajungeam acasa pentru a ma apuca de treburi - casatorita fiind. Ne mai ajutau si parintii, cei drept, dar ... atunci cand nici gaze nu aveam la aragaz, nici caldura, nici apa calda ... incercati sa va imaginati DE CE AS MAI FI PUTUT AVEA OARE CHEF?
La primul pumn inspre fata m-am ferit. A nimerit zidul urland, norocul meu. Dar proasta de mine, dupa ce am fugit pe usa, m-am inapoiat in jumatate de ora ... Era TURBAT, si inca si mai baut. M-am baricadat in baie, insa a spart usa. NU stiu de unde avea asa o forta? Cu UN SINGURT CUVANT SI UN GEST, culesesem ceva din parc si i-am aratat, S-A INMUIAT PE LOC, ca la comanda.
Eu am scapat! Am plecat a doua zi din apartamentul la care tot eu plateam ratele, ca si pt. mobia din apartament. Am divortat si I-AM PLATIT JUMATATE DIN TOT CEEA CE ACHITASEM PANA LA ACEA DATA (doar din banii mei, el nu dadu-se NIMIC). Asa este legea ROMANEASCA, inca (!) Ceea ce realizezi pe parcursul casniciei, se imparte la doi!

Dar daca as fi avut UN COPIL?

Iubit-o, respecta-te daca meriti!
Nu face prosti!
agoldfish
Postat pe 21 Noiembrie 2008 22:54
Virginitate - DRAGOSTE - Gelozie ...
NU AU NICI O LEGATURA UNA CU CELELALTE.

Casatoria sau orice alta relatie (prietenia), concubinajul
NU SUNT FORME DE SCLAVIE!

Chiar casatoriti daca sunteti, va datorati respect, ajutor reciproc si intelegere, INSA SUNTETI TOTDEAUNA
OAMENI LIBERI (!!!!!)
si nici decum PROPRIETATEA cuiva!

TU trebuie sa faci ceea ce crezi TU de cuvinta
SI NU ceea ce iti cere altcineva - fie chiar si SOTUL tau.

Atat timp cat tu il respecti (nu-l minti si nu-l inseli), EL NU ITI POATE FACE NICI UN REPROS! Ceea ce face el este o forma de ABUZ!

El te ABUZEAZA acuma!

S-au mai exact TU te lasi abuzata, esti singura care poate fii invinuita!

Ce va mai urma de indata ce veti fi casatoriti, sau veti avea vre-un copil?

NIMIC INSPRE MAI BINE

Dar ...
vei vedea!
agoldfish
Postat pe 21 Noiembrie 2008 23:04
sunt curioasa cum a evoluat relatia ta pana in prezent....eu am renuntat dupa 4 ani si jumatate de relatie asemanatoare ca a ta...m-au ajutat pers din jurul meu...gelozia lui s-a transf in obsesie.... si traiam intr-o colivie...nu mai aveam prieteni(pt ca dupa spusele lui nu erau la nivelul meu ), nu mai ieseam in oras...el ma lua , el ma aducea de la facult sau serv...nu mi se parea normal ce mi se intampla...dar speram ca o sa se schimbe..gaseam mereu scuze...dar ma minteam singura...era din ce in ce mai rau...era tot mai posesiv...era din ce in ce mai impulsiv...pana a dat o palma ..ca nu stiu cine imi daduse un bep....a venit plangand la mine sa-l iert...ca n-o sa se repete...incercam sa-l cred..dar in subconstient stiam ca nu e asa...am intors si celalalt obraz crezand ca am sa salvez relatia...ca isi da seama cat a gresit...si a mai trecut un an...dar a existat si a 2+a palma..din motive stupide...curios era ca eu eram vinovata...invatati fetelor ca gelozia se poate transforma in ceva f urat si poate strica relatia...mi+a fost greu dupa 4 ani jumatate sa pun punct...am trecut si prin bune si prin rele...am crescut unul langa altul ..zi de zi unul langa altul...dar am zis ca mai bine acum decat mai tarziu...am plans,am strans din dinti, am avut nopti nedormite...dar am luptat si stiu ca'i mai bine asa...
ne'am reintalnit dupa un timp..plangea...voia inapoi ce pierduse...dar..unde scuip nu mai ling...pt ca oamenii nu se schimba...poate fizic ne maturizam si inconstient pers din jurul nostru ne influneteaza gandirea...dar gesturile, personalitatea raman aceleasi....eu va recomand sa cititi octavian paler...cititi si luati aminte
Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga,
sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
avem timp sa citim si sa scriem,
sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,
avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.
Avem timp pentru ambitii si boli,
sa invinovatim destinul si amanuntele,
avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare,
avem timp sa ne-alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile,
avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,
avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,
avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,
avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
Avem timp pentru toate.
Nu e timp doar pentru putina tandrete.
Cand sa facem si asta - murim.
Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua !!
Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita.
Restul ... depinde de ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
Altora s-ar putea sa nu le pase.
Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere
Si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi
Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata
Ci PE CINE ai.
Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute
Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.
Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca
Ci cu ceea ce poti tu sa faci
Am invatat ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor
Ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva
Am invatat ca oricum ai taia
Orice lucru are doua fete
Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde
S-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi
Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti
Am invatat ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie
Indiferent de consecinte
Am invatat ca sunt oameni care te iubesc
Dar nu stiu s-o arate
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat
Dar nu am dreptul sa fiu si rau
Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata
Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu
Nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
Am invatat ca indiferent cat de bun iti este un prieten
Oricum te va rani din cand in cand
Iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.
Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii
Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti
Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta
personalitatea
Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii
Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc
Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.
Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc
Si nu faptele sale
Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru
Si pot vedea ceva total diferit
Am invatat ca indiferent de consecinte
Cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata
Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore
De catre oameni care nici nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat
Cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.
Am invatat ca scrisul
Ca si vorbitul
Poate linisti durerile sufletesti
Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult
Iti sunt luati prea repede ...
Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama
Unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile.
Am invatat sa iubesc
Ca sa pot sa fiu iubit.
andreea_21_2007
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:26
DUREROS....DAR FFF ADEVARAT..............IN CONCLUZIE.............IDEALURILE SUNT CA STELELE,S AR PUTEA SA NU LE ATINGIEM NICIODATA,DOAR SA LE PRIVIM
butterfly_sound_of_love
Postat pe 17 Februarie 2009 11:03
"Eu tot ce vreau e sa fiu fericita,sa fiu respectata,sa traiesc langa un om care sa ma iubeasca pentru ceea ce sunt, sa rad cu el...sa plang dar de fericire,sa ma simt protejata si in primul rand sa nu fie gelos..."
Draga mea, daca intradevar vrei aceste lucruri, atunci de ce mai stai cu el?
Nu te supara! Citeste mai departe ce-ti spun!
Ziceai ca-i foarte gelos si te simti inchisa ca-ntr-o cusca...ce te face sa crezi ca el se va schimba daca veti oficializa relatia???
NU TE MERITA!! De ce sa suferi mereu din cauza lui?? De ce sa-i treci cu vederea atatea?? El ce sacrificii face pentru tine?? Cate iti iarta el, in comparatie cu cate ii ierti tu??? Chiar crezi ca se va schimba??? NU TE MINTI SINGURA! Asculta sfatul meu :
'Iesi' un pic din 'rama' si priveste povestea vietii tale de pana acum! Priveste din afara tot ce-ati facut voi doi, cu bune si cu rele. Fii realista si pune in balanta tot!! Intreaba-te daca te merita! Intreaba-te daca s-a schimbat in bine de cand l-ai cunoscut si pana acum! S-a schimbat oare in bine sau e mai rau decat la-nceput?? Nu ziceai tu ca va certati ca si cum ar fi trecut 30 de ani peste rel. voastra?
Nu ti-as fi scris daca n-as fi stiut despre ce vorbesc, crede-ma!!
Stiu ca dor cuvintele mele, dar nu mi le lua in nume de rau!
Iti urez numai bine si sper ca ti-am fost de ajutor! Gandeste-te numai daca el ar fi stat atata timp cu tine, daca i-ai fi facut tu asa...
allysukaa
Postat pe 5 Mai 2009 10:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt geloasa 3 De la: l_diana_c 29 Mai 2009 20:09
sora lui :( 37 De la: iubi7a_lui 8 Mai 2012 18:13
tot despre o fosta a prietenului meu 131 De la: kudika_01 2 Iulie 2012 02:31
Va rog sa-mi dati si mie un sfat :(( 33 De la: misoginu 15 Februarie 2010 12:25
extraterestrii 36 De la: thadoogback 7 Martie 2012 05:01