Setari Cookie-uri

daca iubesti cu adevarat poti ierta cand descoperi ca te-a inselat?

Sunt cu cineva de un an si abia acum am descoperit ca m-a inselat.
Imi revin in minte toate momentele din anul ce a trecut si nu pot sa nu ma intreb de cand a inceput sa ma insele si de cate ori a facut-o?
Cum putea sa se mai prefaca fata de mine si cum imi mai putea spune ca ma iubeste si ca eu sunt tot ceea ce si-a dorit?
mai rau e ca nici acum nu vrea sa renunte la mine si nu inteleg de ce.....poate ca sa ma chinuie sau e vorba de ....ego-ul lui masculin ...?
Chiar daca il iubesc mai presus de orice nu ii pot ierta tradarea...si stiu ca daca accept sa mai continuam ,..daca ma mai complac in situatia asta ....iubirea mea se va termina intr-o zi ...si nu voi ramane cu absolut nimik ..nici macar cu amintirile frumoase!
Ce sa fac?Uneori simt ca nu pot sa traiesc fara el..am momente de tristete intensa...dar nu pot sa nu ma gandesc in fiecare clipa ca ma inseala iar...ca e cu altcineva..sa nu ma intreb unde este ...si ..asta nu e viata...e un cosmar!
E extrem de dificil ca omul in care ai cea mai mare incredere ,barbatul in mana caruia ti-ai pus intreaga viata ,cel care credeai ca e cel mai sincer om din lume...nu are curajul sa spuna adevarul.
Un adevar doare mult mai putin ca o minciuna...:((
daiana_dy
Postat pe 28 Iulie 2009 11:21
De la: kudika055281, la data 2009-07-28 11:21:17Sunt cu cineva de un an si abia acum am descoperit ca m-a inselat.
Imi revin in minte toate momentele din anul ce a trecut si nu pot sa nu ma intreb de cand a inceput sa ma insele si de cate ori a facut-o?
Cum putea sa se mai prefaca fata de mine si cum imi mai putea spune ca ma iubeste si ca eu sunt tot ceea ce si-a dorit?
mai rau e ca nici acum nu vrea sa renunte la mine si nu inteleg de ce.....poate ca sa ma chinuie sau e vorba de ....ego-ul lui masculin ...?
Chiar daca il iubesc mai presus de orice nu ii pot ierta tradarea...si stiu ca daca accept sa mai continuam ,..daca ma mai complac in situatia asta ....iubirea mea se va termina intr-o zi ...si nu voi ramane cu absolut nimik ..nici macar cu amintirile frumoase!
Ce sa fac?Uneori simt ca nu pot sa traiesc fara el..am momente de tristete intensa...dar nu pot sa nu ma gandesc in fiecare clipa ca ma inseala iar...ca e cu altcineva..sa nu ma intreb unde este ...si ..asta nu e viata...e un cosmar!
E extrem de dificil ca omul in care ai cea mai mare incredere ,barbatul in mana caruia ti-ai pus intreaga viata ,cel care credeai ca e cel mai sincer om din lume...nu are curajul sa spuna adevarul.
Un adevar doare mult mai putin ca o minciuna...:((

Daca accepti situatia in continuare,asa o sa-ti faca mereu.Trebuie sa pui piciorul in prag neaparat.Ai o discutie cu el si vezi ce zice,un an nu e chiar atat de mult
Daca te-a inselat de mai multe ori ma indoiesc ca te iubeste
wanda_love_you
Postat pe 28 Iulie 2009 11:29
Nu stiu de cate ori m-a inselat pt ca el nu recunoaste nimik.
Spune ca nu m-a inselat niciodata si ca eu gresesc.
Cum sa mai am incredere in el?
Si de ce nu renunta sa ma mai caute?De ce nu ma lasa in pace sa incerc sa-mi refac sufletul ...
daiana_dy
Postat pe 28 Iulie 2009 11:32
Eu l-am iertat (nu spun sa faci si tu la fel) dar mi-e greu sa mai am incredere in el.El spune ca nu m-a inselat fizic,dar eu nu-l cred.Am avut cu el discutii lungi in care am analizat toate greselile de ambele parti si am pus cartile pe masa.Dupa asta relatia s-a imbunatatit,dar e foarte greu sa traiesc cu indoiala in suflet ca se va repeta si cand.I-am oferit libertatea si n-a vrut sa plece de langa mine.Spune ca ma iubeste.Nu stiu ce sa-ti spun .Daca suporti sa traiesti in neincredere asa cum fac eu ....dar nu te-as sfatui sa continui.Eu as vrea sa am puterea s-o fac dra sunt prea multe lucruri care ma leaga deocamdata de el.

Postat pe 28 Iulie 2009 12:28
Nu cred ca pot trai cu aceasta neincredere...si chiar daca el imi tot repeta ca nu m-a inselat eu stiu ce am vazut.
Adevarul este ca nu cred ca pot sa traiesc fara el,nu stiu sa traiesc fara el...am dese stari de disperare,mi-e dor..imi amintesc lucrurile frumoase..apoi pe cele urate..plang..si abia dupa o partida buna de plans ma mai linistesc...
As vrea sa pot renunta..si i-am spus atunci cand am discutat si m-a adus la o stare de nervozitate maxima ca vreau sa terminam..dar el nu vrea...spune ca ma iubeste...ca eu nu voi putea sa iubesc alt barbat ,ca sunt doar a lui...ca indiferent ce as face nu il voi uita...
Si poate are dreptate..asta ma sperie...
As vrea sa cred ca m-am inselat eu si nu e vinovat dar ...asta ar insemna ca el sa imi dovedeasca ca e asa cum spune ..ca ceea ce avem noi nu au multi ...
Daca e asa ,,,,de ce a avut nevoie de alta?
daiana_dy
Postat pe 28 Iulie 2009 13:03
Cum tu stii ce ai vazut, ramai la asta, ai incredere in tine si bazeaeza-te pe instinctele tale.
Cineva de pe forum spunea de clopoteii care incep sa zangane la un moment dat in relatii; ca trebuia sa stii sa ii auzi si sa ai puterea sa pui capat...

Nu poti sa crezi in vorbe in vant... prea seamana ce spun toti atunci cand au gresit si totusi vor sa ramana cu tine... ca ce avem noi nu au multi... ce avem? Priveste realitatea in fata, aminteste-ti ce stii cu siguranta...

Cu tine vei ramane cu siguranta toata vita, asa ca ai ncredere in tine, fii demna si nu te umili!
anda1979
Postat pe 28 Iulie 2009 13:08
Daca intradevar esti convinsa ca te-a inselat fii demna si renunta la el ,intotdeauna viata iti ofera o a doua sansa
kudika052180
Postat pe 28 Iulie 2009 13:39
cand o sa-l ierti o sa afli ca te-a mai inselat si cu altcineva inafara de persoana respectiva
asa sunt barbatii nu pot sta cu aia in chiloti!!!!
thebest
Postat pe 28 Iulie 2009 13:46
Eu chiar am crezut ca e un altfel de barbat ..mai aparte!
Imi repeta mereu ca nu m-ar insela pt nimik in lume...si culmea era atat de posesiv incat chiar credeam ca e dependent de dragostea mea.
Acum...ma macina si ma roade ca am trait in minciuna...ca am fost oarba ...si recunosc ca ma doare ca l-am pierdut..pentru ca indiferent ce spune el,ca nu ne despartim...eu cred ca s-a terminat totul..in momentul cand a dorit o alta femeie.
De ce nu se pot multumii barbatii cu o singura femeie?
Si au vreodata regrete pentru ceea ce fac?
Eu nu il urasc dar sincera sa fiu as vrea ca viata sa il puna sa treaca si el prin ce trec eu acum ..si atunci sa-si aminteasca cat de mult m-a ranit pe mine...:(
daiana_dy
Postat pe 28 Iulie 2009 15:10
Pai stai putin! Tu cum ai aflat ca te-a inselat ??? Esti asa sigura? Poate chiar nu te-a inselat omul!
Lorena26
Postat pe 28 Iulie 2009 19:22
Am fost acasa la el cand nu era si am gasit cateva lucruri de femeie..era ca si cum si-a lasat un rand de haine..(lenjerie intima si o rochie)..erau murdare...si asta m-a socat pentru ca el e un barbat f pretentios la cum arata femeia de langa el.si intr-un telefon am gasit niste mesaje ..nu foarte explicite dar..erau..si apeluri noaptea.
el mi-a explicat ca acele lucruri erau ale iubitei unui prieten caruia i-a lasat cheia cat a fost plecat,dar mesajele...?
Cu toate ca imi jura ca nu m-a inselat eu nu pot crede..pentru ca in ultima perioada era foarte nepasator si foarte ocupat...cu job-ul..
Stiu ca nu e corect ce am facut dar am vrut sa ma conving daca e ste atat de corect pe cat sustinea mai ales pentru ca pe mine ma invinovatea mereu pe nedrept.
uneori ma gandeam daca nu cumva ma acuza pe mine de ceea ce face el...si uite ca ...asa a fost ..
Ce pot face?
Acum in fiecare clipa nu ma gandesc decat ca este undeva..cu cineva...
daiana_dy
Postat pe 29 Iulie 2009 08:55
ce mai stai i-a decizia care cosideri tu ,gresala ta sa fie
piper
Postat pe 29 Iulie 2009 11:57
De la: daiana_dy, la data 2009-07-29 08:55:14Am fost acasa la el cand nu era si am gasit cateva lucruri de femeie..era ca si cum si-a lasat un rand de haine..(lenjerie intima si o rochie)..erau murdare...si asta m-a socat pentru ca el e un barbat f pretentios la cum arata femeia de langa el.si intr-un telefon am gasit niste mesaje ..nu foarte explicite dar..erau..si apeluri noaptea.
el mi-a explicat ca acele lucruri erau ale iubitei unui prieten caruia i-a lasat cheia cat a fost plecat,dar mesajele...?
Cu toate ca imi jura ca nu m-a inselat eu nu pot crede..pentru ca in ultima perioada era foarte nepasator si foarte ocupat...cu job-ul..
Stiu ca nu e corect ce am facut dar am vrut sa ma conving daca e ste atat de corect pe cat sustinea mai ales pentru ca pe mine ma invinovatea mereu pe nedrept.
uneori ma gandeam daca nu cumva ma acuza pe mine de ceea ce face el...si uite ca ...asa a fost ..
Ce pot face?
Acum in fiecare clipa nu ma gandesc decat ca este undeva..cu cineva...


Mda...e clar ca te-a inselat , e cam trist daca a facut-o dupa un an , probabil e unul dintre acei barbati care nu concep monogamia! Cred ca poti ierta barbatul pentru infidelitate daca il iubesti , dar depinde mult de situatie , de contextul in care te-a inselat. Daca s-ar fi imbatat intr-o seara , nu ar mai fi stiut de el si a ajuns cu vreuna in pat poate ar mai fi ceva de iertat , dar sa ii gasesti in casa chiloti de femeie si schimburi de haine Tu nu locuiesti in aceeasi casa cu el???
Eu zic sa o inchei cu el , cine stie ce aventuri are , poate se culca cu vreo tipa care e si ea implicata intr-o relatie si de aceea ii convine sa ramana si cu tine.
Oricum , te admir ca nu esti una din acele femei care dupa ce au dovada infidelitatii se mint singure si cred pledoaria barbatului pentru ca nu sunt capabile sa ia masuri. Bravo! Mergi mai departe
Lorena26
Postat pe 29 Iulie 2009 15:25
stii knd te mananca sa te duci si tu crezi k nu e ? ai avut noroc..eu mam dus knd stiam k nu era el..si pe naiba..era si el..si colegii de aparetament..si fetitze cu ei...si bautura...k sa nu mai zic k el era inchis in kmera cu alta...si bineinteles..nu faceau nimic...doar isi dadeau reciproc masaje la pielea goala...ahh...ce frumos am reactionat atunci...acum sincer...rad knd ma gandesc la faza aia !!!
lilutza09
Postat pe 29 Iulie 2009 15:34
...eu am avut 2 ani un prieten, si nu am banuit nici o clipa ca m-ar insela, aveam incredere oarba in el, ne mai certam dar nu il credeam in stare sa ma insele pentru nimic in lume...in fine ca sa scurtez, ne-am despartit la un moment dat din diferite motive, ca dupa luni de zile sa aflu ca el avusese inca "cateva" relatii in timp ce era cu mine...nici acum nu imi vine sa cred, ca nu am banuit niciodata asa ceva...deci ai grija....
blue_moonbutterfly
Postat pe 29 Iulie 2009 15:34
Sper sa fiu asa cum crezi tu ca sunt...puternica:)
Nu locuiesc cu el inca si de aceea imi era foarte greu sa ma gandesc in fiecare zi unde este cu cine este ....
dar el imi repeta mereu ca nu are nevoie de alta femeie ca are tot ce isi doreste cu mine,ca el nu e ca altii barbati ...si uite...acum m-a dezamagit...
Doamne ce greu imi e sa il cobor de pe piedestalul pe care il urcasem...
Credeam atat de mult in el...e primul si singurul barbat pe care l-m iubit si caruia i-am daruit tot ...dar se pare ca m-am inselat..
Chiar daca cum incearca sa repare e tarziu...il pot ierta ..pt ca il iubesc inca dar nu voi uita niciodata si mereu va exista un semn de intrebare in privinta fidelitatii lui.
Eu nu cred ca sunt suficient de puternica sa pot trai cu gandul ca oricand ma poate insela si de vreme ce el barbatul pe care il credeam aparte m-a inselat ...ce sa mai astept ...?
Tot ce ii doresc e ...sa fi meritat pasul pe care l-a facut si alegerea lui...
sa nu isi dea seama ca a gresit...si sa regrete...Din barbatul puternic si corect,frumos si sarmant,dominator si posesiv,dulce si tandru,dur si neiertator ...nu au mai ramas decat ...vagi urme...ca cioburile unui bibelou:(
Am zile in care imi amintesc ..dragostea noastra...dar si clipele in care eram trista ca nu avea timp de noi din cauza "jobului" si ma cuprinde disperarea...simt ca cedez...plang mult..ca sa imi linistesc sufletul....si nu pot scapa de sentumentul asta de folosire,de senzatia de murdarire...si pe dinauntru si pe dinafara...:((
Nu am crezut niciodata ca poate sa doara atat de mult sa stii ca dragostea vietii tale te-a inselat ...si ma ucid incet amintirile cand imi repeta obsesiv ca e doar al meu ,ca nu il atinge nici o alta femeie...ca sunt singura femeie din viata lui...!
daiana_dy
Postat pe 29 Iulie 2009 16:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
me 12 De la: sakura_7777777 5 Aprilie 2010 13:25
viata sexuala dupa aparitia unui copil in familie 33 De la: Barbie30 7 Iulie 2010 10:50
Eu. 82 De la: hystria1 2 Noiembrie 2010 00:44
merita sai mai dau o sansa? 8 De la: Silvie 5 Aprilie 2009 11:20
Monotonia relatiilor 11 De la: Monyk44- 13 Februarie 2014 18:24