Setari Cookie-uri

Ce ar trebui sa aleg:o dragoste nebuna-sau linistea unei relatii sigure?

Inima sau mintea?Rational sau cu tot sufletul?Sa ramai prins intr-o relatie calda si linistita sau sa ai curajul sa iubesti asa cum inima o simte?Trebuie sa ti cont de varsta ptr asta?Are iubirea varsta?
Iovan_Thea
Postat pe 27 Aprilie 2010 11:58
Si cu inima dar si cu mintea. Sa inteleg ca relatiile calde si linistite nu mai sunt la moda? este adevarat ca traim intr-o lume zbuciumata. Cand esti implicat/a intr-o relatie si din senin ai pus ochii pe altcineva este vorba despre atractia de moment, nici vorba de iubire. Asta din urma vine in timp dupa ce cunosti omul destul de bine. Ca sunt multe persoane care spun "Te iubesc" asa de forma si la scurt timp e cu totul altceva. Iubirea nu are varsta dar poate sa se stinga la o anumita varsta (desigur depinde de persoane) nu toti oamenii simt la fel.
metal
Postat pe 27 Aprilie 2010 12:32
De la: kudika074931, la data 2010-04-27 11:58:07Inima sau mintea?Rational sau cu tot sufletul?Sa ramai prins intr-o relatie calda si linistita sau sa ai curajul sa iubesti asa cum inima o simte?Trebuie sa ti cont de varsta ptr asta?Are iubirea varsta?


Poti avea curaj , poti incerca sa traiesti cum "simte inima" , dar exista riscul sa frangi o alta inima ...si sa dezamagesti o persoana care iti ofera caldura si liniste, pentru un foc de paie ...
ella_c
Postat pe 27 Aprilie 2010 13:23
Inima, sufletul, sa ai curaj,nu, nu.
miss_darine
Postat pe 27 Aprilie 2010 20:16
Da,este foarte adevarat ce spui,dar realitatea te face uneori sa crezi in exceptii.Si cu toate ca sti ca o relatie stabila e greu de gasit,se intampla ca inima ta sa bata cu mai multa putere ptr altcineva.si aici intervine dilema..............sa continui,sa renunt,sa-mi reprim stari dorinte,sentimente.Exista insa si reversul medaliei cand aceea persoana care te face sa simti sa nu-ti raspunda trairilor tale sau cel putin nu cu aceeasi intensitate.
Iovan_Thea
Postat pe 28 Aprilie 2010 09:11
De la: kudika074931, la data 2010-04-28 09:11:02Da,este foarte adevarat ce spui,dar realitatea te face uneori sa crezi in exceptii.Si cu toate ca sti ca o relatie stabila e greu de gasit,se intampla ca inima ta sa bata cu mai multa putere ptr altcineva.si aici intervine dilema..............sa continui,sa renunt,sa-mi reprim stari dorinte,sentimente.Exista insa si reversul medaliei cand aceea persoana care te face sa simti sa nu-ti raspunda trairilor tale sau cel putin nu cu aceeasi intensitate.


Exact ce spuneam ! Foc de paie...
Iti asculti inima , traiesti la maxim , iubesti ... dar respectivul este posibil sa nu-ti impartaseasca sentimentele(sau nu asa cum ti-ai dori) .Apoi cand te intorci gasesti scrum ...
Rau si asa , rau si invers Pana la urma o sa-ti dai singura raspunsurile.


ella_c
Postat pe 28 Aprilie 2010 18:54
De la: kudika074931, la data 2010-04-28 09:11:02Da,este foarte adevarat ce spui,dar realitatea te face uneori sa crezi in exceptii.Si cu toate ca sti ca o relatie stabila e greu de gasit,se intampla ca inima ta sa bata cu mai multa putere ptr altcineva.si aici intervine dilema..............sa continui,sa renunt,sa-mi reprim stari dorinte,sentimente.Exista insa si reversul medaliei cand aceea persoana care te face sa simti sa nu-ti raspunda trairilor tale sau cel putin nu cu aceeasi intensitate.

Nici una din cele doua. Candva vei intelege de ce;-Acuma poate nu..
Nu consider ca relatia pe care o ai e atat de stabila cum o prezinti aici. Daca era stabila, nu iti zburda inimioara pentru altcineva. Iar daca acel "altcineva" ar fi exact ce iti lipseste si ti-ai dori, nu intervenea ratiunea sa pui in balanta pe cine sa alegi, dadeai si cu capul in gard "oarba de dragoste", cum o fac si altele.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 28 Aprilie 2010 19:23
De la: kudika074931, la data 2010-04-27 11:58:07Inima sau mintea?Rational sau cu tot sufletul?Sa ramai prins intr-o relatie calda si linistita sau sa ai curajul sa iubesti asa cum inima o simte?Trebuie sa ti cont de varsta ptr asta?Are iubirea varsta?


Daca esti prinsa intr-o relatie cu acte este mai greu sa dai pasarea din mana - relatia linistita si calda - pe cea de pe gard - iubirea nebuna - ca atat se va alege din ea..NEBUNIA DE MOMENT!!!!
o relatie calda si linistita (intr-un cuplu cu acte)este cel mai frumos cadou pe care-l face viata. Este etapa 2 in viata de cuplu, dupa care urmeaza armonia si pacea caminului, increderea, daruirea, constructia a tot ce este firesc si normal in viata.
"Iubirea nebuna" este de moment si se topeste la aparitia sutelor de probleme intr-un cuplu care doreste un viitor.
Pentru cei care nu sunt "legati' ( fara implicatii: copii, afaceri etc) si tineri, IUBIREA nebuna este varianta buna si normala a varstei - daca viata ofera asa ceva trebuie sa iei si sa traiesti si aceasta etapa....

Pentru "iubirea are varsta?" categoric NU ARE VARSTA.
Orice om poate iubi la orice varsta, dar asta cu singura conditie : SA INTELEAGA EXACT CE INSEAMNA IUBIRE. Sa nu confunde dorinta, dragostea si atractia trupesca de inceput cu IUBIREA.

Katty03
Postat pe 28 Aprilie 2010 20:12
Ceea ce spui este real si adevarat,insa.......... exista si acel dar...............desi sunt o prsoana echilibrata,constienta de valoarea unei relatii de cuplu,implicata intr-o cariera de succes,mi s-a intamplat sa simt anumite lucruri fata de o persoana.Adica...........atlceva..........si de aici dilema.......sa simt sau sa opresc?
Iovan_Thea
Postat pe 30 Aprilie 2010 09:52
De la: Katty03, la data 2010-04-28 20:12:04
De la: kudika074931, la data 2010-04-27 11:58:07Inima sau mintea?Rational sau cu tot sufletul?Sa ramai prins intr-o relatie calda si linistita sau sa ai curajul sa iubesti asa cum inima o simte?Trebuie sa ti cont de varsta ptr asta?Are iubirea varsta?


Daca esti prinsa intr-o relatie cu acte este mai greu sa dai pasarea din mana - relatia linistita si calda - pe cea de pe gard - iubirea nebuna - ca atat se va alege din ea..NEBUNIA DE MOMENT!!!!
o relatie calda si linistita (intr-un cuplu cu acte)este cel mai frumos cadou pe care-l face viata. Este etapa 2 in viata de cuplu, dupa care urmeaza armonia si pacea caminului, increderea, daruirea, constructia a tot ce este firesc si normal in viata.
"Iubirea nebuna" este de moment si se topeste la aparitia sutelor de probleme intr-un cuplu care doreste un viitor.
Pentru cei care nu sunt "legati' ( fara implicatii: copii, afaceri etc) si tineri, IUBIREA nebuna este varianta buna si normala a varstei - daca viata ofera asa ceva trebuie sa iei si sa traiesti si aceasta etapa....

Pentru "iubirea are varsta?" categoric NU ARE VARSTA.
Orice om poate iubi la orice varsta, dar asta cu singura conditie : SA INTELEAGA EXACT CE INSEAMNA IUBIRE. Sa nu confunde dorinta, dragostea si atractia trupesca de inceput cu IUBIREA.



felicitari,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,jos palaria pentru acest mesaj
credeam ca-s ultimul "dinozaur" de pe acest forum ce gandeste asa!!
Dontyyy
Postat pe 30 Aprilie 2010 10:10
De la: kudika074931, la data 2010-04-30 09:52:13Ceea ce spui este real si adevarat,insa.......... exista si acel dar...............desi sunt o prsoana echilibrata,constienta de valoarea unei relatii de cuplu,implicata intr-o cariera de succes,mi s-a intamplat sa simt anumite lucruri fata de o persoana.Adica...........atlceva..........si de aici dilema.......sa simt sau sa opresc?


Daca esti "constienta de valoarea unei relatii de cuplu" inseamna ca esti constienta si de valoarea cuplului in care esti antrenata, asa ca esti in masura sa hotarasti ce anume ai de facut - adica ce anume lipseste in prezent in relatia stabila - ca ai ajuns sa pui aceasta dorinta si intrebare in trupul si sufletul tau - mai clar ce anume doresti de fapt de la noua persoana - probabil e ceea ce lipseste actualei relatii...?
Daca nu ai dorinta sa obtii acel ceva de la actuala relatie e clar nici nu te mai atrage. Ceva s-a rupt si atat ai putut. daca poti continua asa e ok daca nu atunci mergi mai departe ( discret daca sunt implicati mai multi subiecti ca sa nu ranesti), simte si cerceteaza - in noua relatie si vezi ce iese si ce mai simti dupa. Cunoaste-l, discuta si ramai cu picioarele pe pamant si capul pe umeri pana te lamuresti exact despre ce este vorba. Si daca este vorba de fluturi in stomac - te-ai indragostit si mai departe tu hotarasti ce implici si ce risti si esti singura in masura sa hotarasti ce mai vrei mai departe.
Nu nici o dilema.
Succes si multa sanatate
Katty03
Postat pe 30 Aprilie 2010 21:47
De la: Dontyyy, la data 2010-04-30 10:10:05
De la: Katty03, la data 2010-04-28 20:12:04
De la: kudika074931, la data 2010-04-27 11:58:07Inima sau mintea?Rational sau cu tot sufletul?Sa ramai prins intr-o relatie calda si linistita sau sa ai curajul sa iubesti asa cum inima o simte?Trebuie sa ti cont de varsta ptr asta?Are iubirea varsta?


Daca esti prinsa intr-o relatie cu acte este mai greu sa dai pasarea din mana - relatia linistita si calda - pe cea de pe gard - iubirea nebuna - ca atat se va alege din ea..NEBUNIA DE MOMENT!!!!
o relatie calda si linistita (intr-un cuplu cu acte)este cel mai frumos cadou pe care-l face viata. Este etapa 2 in viata de cuplu, dupa care urmeaza armonia si pacea caminului, increderea, daruirea, constructia a tot ce este firesc si normal in viata.
"Iubirea nebuna" este de moment si se topeste la aparitia sutelor de probleme intr-un cuplu care doreste un viitor.
Pentru cei care nu sunt "legati' ( fara implicatii: copii, afaceri etc) si tineri, IUBIREA nebuna este varianta buna si normala a varstei - daca viata ofera asa ceva trebuie sa iei si sa traiesti si aceasta etapa....

Pentru "iubirea are varsta?" categoric NU ARE VARSTA.
Orice om poate iubi la orice varsta, dar asta cu singura conditie : SA INTELEAGA EXACT CE INSEAMNA IUBIRE. Sa nu confunde dorinta, dragostea si atractia trupesca de inceput cu IUBIREA.



felicitari,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,jos palaria pentru acest mesaj
credeam ca-s ultimul "dinozaur" de pe acest forum ce gandeste asa!!


Dontyyy, multumesc pt apreciere - si eu credeam ca sunt o femeie care judeca "gresit", dar viata pe care am parcurs-o pana in prezent mi-a aratat ca nu am gresit in deciziile luate in lungul si obositorul drum in cuplu. Am iubit...si iar am iubit... am plins... am ras si iar am plans si iar am iubit, am cazut, m-am ridicat, si iar m-am ridicat tot mai sus si am inteles si IUBIREA si DRAGOSTEA si NEIMPLINIREA si mai apoi avenit si IMPLINIREA cu toate bucuriile si mai ales cu darul facut de Sus - intelegerea existentei mele, rostului meu. Multumesc la D-zeu ca am avut ocazia sa traiesc si DRAGOSTEA NECONDITIONATA (fara asteptari si conditionari) si crede-ma este adevarat cand se spune ca ceea ce doresti (spiritual) din tot sufletul, ajunge la tine. Sunt fericita, traiesc din plin si iubesc viata cu tot ce ofera ea.
Katty03
Postat pe 30 Aprilie 2010 22:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nimeni de nicaieri 55 De la: scorpio67 9 Octombrie 2009 18:29
eu capricorn el sagetator 6 De la: kudika071195 27 Septembrie 2009 14:31
medicina 6 De la: kudika421339 28 Septembrie 2011 07:04
Monotonia relatiilor 11 De la: Monyk44- 13 Februarie 2014 18:24
Aventuri 24 ore - Anunturi 4 De la: Iris4ever 1 Decembrie 2008 23:46