Setari Cookie-uri

Cum sa mentin flori uscate si la fel de colorate

Imi plac foarte mult florile uscate dar nu stiu cum sa fac sa le pastrez culoare.
cand le fac buchet si le pun la uscat de exemplu trandafirii rosii se fac rosu foarte inchis spre negru.

Aveti idee ce trebuie sa fac, sau unde sa tin buchetul de flori pana la uscare pentru a-si pastra culoarea?
roberta25
Postat pe 29 Iulie 2009 23:15
De la: lovemaria, la data 2009-07-29 23:15:37 Imi plac foarte mult florile uscate dar nu stiu cum sa fac sa le pastrez culoare.
cand le fac buchet si le pun la uscat de exemplu trandafirii rosii se fac rosu foarte inchis spre negru.

Aveti idee ce trebuie sa fac, sau unde sa tin buchetul de flori pana la uscare pentru a-si pastra culoarea?


Incearca sa pui zahar in apa si o aspirina,iar ca sa stea si sa nu se desfaca pulverizeaza cu fixativ
Andre_Ioana
Postat pe 30 Iulie 2009 11:31
Dar eu nu vreau sa le pun in vaza, atunci cand le cumpar sau le iau din gradina (imi aranjez un buchet) il leg cu o ata si il pun la uscat, iar dupa ce s-au uscat le pun in vaza.

Am cumparat un buchet de trandafiri si l-am pus la uscat, iar dupa ce s-a uscat bine bine, culoarea trandafirilor a ramas aceeasi ca si inainte, dar la alte buchete care tot asa le-am pus la uscat culoarea nu a ramas aceeasi, ci s-au facut asa spre negru, iar daca florile erau albe se faceau spre galben dupa uscare .

Am citit undeva ca trebuie sa le las la intuneri, iar culoare o sa fie la fel, dar nu a mers.
roberta25
Postat pe 30 Iulie 2009 12:20
De la: lovemaria, la data 2009-07-30 12:20:25Dar eu nu vreau sa le pun in vaza, atunci cand le cumpar sau le iau din gradina (imi aranjez un buchet) il leg cu o ata si il pun la uscat, iar dupa ce s-au uscat le pun in vaza.

Am cumparat un buchet de trandafiri si l-am pus la uscat, iar dupa ce s-a uscat bine bine, culoarea trandafirilor a ramas aceeasi ca si inainte, dar la alte buchete care tot asa le-am pus la uscat culoarea nu a ramas aceeasi, ci s-au facut asa spre negru, iar daca florile erau albe se faceau spre galben dupa uscare .

Am citit undeva ca trebuie sa le las la intuneri, iar culoare o sa fie la fel, dar nu a mers.



aha...atunci nu stiu eu am incercat cum ti-am spus si s-au uscat frumos
Andre_Ioana
Postat pe 30 Iulie 2009 12:33
orice floare isi pierde culoarea....nu se mentine la fel....si eu am pus demult o floare de colt si un trandafir
cristiana_cris
Postat pe 30 Iulie 2009 13:12
Cu petalele de trandafir care nu s-au uscat bine, le rup si le pun in boluri de sticla, imi place rezultatul.
http://www.incasa.ro/Potpourri_de_primavara_3400_580_1.html cateva ideii pentru a folosi plante uscate.
Daca mai stiti cum sa folosesc plante uscate puteti sa imi spuneti si mie.
http://www.incasa.ro/Aranjament_de_toamna_cu_grau_si_flori_uscate_3101_726_1.html

Cu cateva zile in urma am cautat niste cutiute mici, si am lipit materil pe ele, am pus flori uscate iar deasupra am pus un fel de panza deschisa la culoare si prin care sa se vada florile, si a iesit ceva frumos.
roberta25
Postat pe 30 Iulie 2009 13:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infricosator!!! ati avut experiente similare? 339 De la: tzvetociki 14 Octombrie 2015 02:06
Melodii care v-au ramas la suflet 1707 De la: kudika_10817 25 Februarie 2014 08:37
Ajutati sufletele necuvantatoare!Vorbiti voi in locul lor! 19 De la: angelfromheaven 12 Octombrie 2009 22:09
o intrebare de baraj 25 De la: nicol1510 19 Iunie 2009 10:11
cum pot citi un mesaj . 2 De la: greierash_is_back 31 Decembrie 2009 17:10