Cele mai scumpe lucruri din lume

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent Cele mai scumpe lucruri din lume: (4 din 4 voturi)

necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

Aproape toate obiectele din lista de mai jos au prețuri care nu doar că frizează absurdul, ci îl întruchipează. Mai mult sau mai puțin mediatizate, aceste produse sunt, în majoritatea lor, expresii perfecte ale lipsei totale de contact cu realitatea la care s-a ajuns în anumite cercuri elitiste.

Cea mai scumpă locuință

Pe primul loc în topul Forbes al celor mai scumpe locuințe din lume se află Conacul Hearst din Beverly Hills (pe locul doi în top fiind Castelul Bran), care a aparținut cândva magnatului de presă William Randolph Hearst.

Construită în 1926, în stil mediteranean, casa are o suprafață de locuit de 7000mp, 3 etaje, 29 de dormitoare, 40 de băi, un cinema. Întregul complex are 6 clădiri și 3 piscine, pentru „numai” 165 000 000$. John și Jackie Kennedy și-au petrecut o parte din luna de miere la această reședință. Conacul a fost folosit și în filmul Nașul.

Pentru cei cărora nu le place viața "la curte", cel mai scump apartament din lume, The Pierre Penthouse, se află la New York, la ultimul etaj al hotelului Pierre. Contra a 70 000 000$, cumpărătorul are parte de o vedere la 360 de grade a orașului, camere înalte de aproape 12m, 5 dormitoare, 7 băi și acces nelimitat la serviciile hotelului de 5 stele. Nu-i rău nici la bloc...

Cea mai scumpă insulă de vânzare

Insula Vatu Vara, din Arhipelagul Fiji, are plaje întinse, acoperite de nisip alb, palmieri, o lagună albastră, stânci de calcar și, după cum se pare, vecini de prim-rang, având în vedere că Mel Gibson locuiește la doar 20 de mile distanță. Toate sună grozav, în afară de preț... 75 000 000$.

Cel mai scump diamant

La începutul lunii octombrie (2007), în Hong Kong, la o licitație a celebrei case Sotheby’s, un diamant albastru de 6.04 carate a fost cumpărat de compania Moussaieff Jewellers din Londra, pentru suma-record de 7 980 000$.

Diamantele albastre sunt cele mai rare, iar acesta, deși nu are dimensiuni mari, este un exemplar cu totul deosebit, având o nuanță vie de albastru și nicio incluziune.

Cea mai scumpă mașină

Cine alta decât Bugatti Veyron? Bolidul în valoare de 1 700 000$ poate atinge peste 400 km/h, fiind cel mai rapid, mai puternic și mai scump automobil care poate circula legal pe drumuri publice.

Cel mai scump animal de companie

Leii albi sunt foarte rar întâlniți în sălbăticie și arată astfel datorită unei gene recesive. Există în jur de 300 de exemplare în toată lumea, cei mai mulți fiind întâlniți în grădini zoologice. Adesea sunt selecționați și împerecheați special pentru a produce pui de același fel, însă apariția unui leuț alb rămâne un eveniment destul de rar. Prețul: 138 000$.

Cele mai scumpe ceasuri

Celebra firmă Chopard a realizat un ceas de damă estimat la suma de 25 000 000$, acoperit cu diamante albe și galbene și ornate cu trei diamante în formă de inimă (unul roz, unul albastru și unul alb).

Primul nume în domeniul ceasurilor de lux, Patek Philippe, revendică locul doi în topul celor mai scumpe ceasuri, cu piesa “Supercomplication”, realizată în 1933 (pentru bancherul american Henry Graves) și vândută în 1999 pentru suma de 11 002 500$.

Cea mai scumpă universitate

Universitatea George Washington, din Washington, D.C. se află pe primul loc în clasamentul Forbes al celor mai scumpe instituții de învățământ din lume, cu o taxă anuală de 40 000$.

Spre deosebire de celelalte lucruri scumpe din lista noastră, aici nu-i suficient să ai bani: această universitate este una de prim-rang, cu cerințe intelectuale mari.

Cele mai scumpe jucării

L’Oiseleur (Dresorul de păsări) este o păpușă mecanică înaltă de 1,25m și compusă din 2340 de piese, creată de inginerul elvețian Christian Bailly. Confecționarea păpușii a durat peste 15 000 de ore și a fost nevoie de doisprezece artizani pentru a realiza mecanismul foarte complex, hainele și accesoriile de epocă, păsările care cântă și se mișcă (fiecare pasăre are 62 de părți) și piedestalul de jad cu sidef. Prețul: 6 250 000$

Vă prezentăm și două jucării „de ocazie”. O firmă germană a realizat o serie limitată de 125 de ursuleți a căror blană este făcută în întregime din fire de aur, iar ochii din safire și diamante, la numai 84000$, adevărat chilipir.

Diamond Barbie este cea mai scumpă Barbie din lume, la a cărei realizare au participat și designeri ai celebrei case de bijutieri De Beers. Hainele păpușii sunt ornate cu 160 de diamante și bijuteriile sunt din aur alb. Prețul: 85 000$.

Cel mai scump parfum

Parfumul Imperial Majesty aparține parfumierului englez Clive Christian și este, de fapt, o ediție limitată a parfumului numit, simplu, No.1, al aceluiași creator. No.1 este oricum foarte scump (2 150$/uncie – aproximativ 30ml), dar, într-o sticlă de cristal de Baccara, încrustată cu un diamant de 5 carate, în care se află 17 uncii de parfum, ajunge la prețul de 215 000$.

Cele mai scumpe telefoane mobile

La același preț de 1 300 000$, cele mai scumpe telefoane mobile sunt GoldVish "Le Million" și Diamond Crypto.

Primul este din platină sau aur galben și acoperit cu diamante, iar al doilea, tot din platină, are 50 de diamante, dintre care zece albastre, foarte rare. Ambele oferă cele mai moderne dotări tehnologice, dar prețul este determinat, la fel ca în cazul multor obiecte absurd de scumpe, de calitatea metalelor și pietrelor prețioase din care sunt făcute.

Cei mai scumpi pantofi

2 000 000$ cost㠄The Cinderella Slippers” („Condurii Cenușăresei”), bătuți cu 526 de diamante Kwiat montate în platină. Au fost creați de designerul american Stuart Weitzman și purtați de cântăreața Alison Krauss la ceremonia de decernare a Premiilor Oscar în 2004, unde aceasta a interpretat un cântec.

Cea mai scumpă poșetă

Poșeta „Diamond Forever” de la Chanel are amețitorul preț de 260 150$, fiind cel mai prețios accesoriu de acest tip din lume. Realizată din piele mată de aligator, geanta este încrustată cu 334 de diamante montate în aur alb de 18 carate.

Cele mai scumpe calculatoare

PC-ul Jupiter, al companiei japoneze Zeus, are carcasa din platină ornată cu diamante aranjate în forma constelațiilor astrologice. Costă 732 000$, dar nu-i bai, există și un model mai ieftin, din aur galben (560 000$). Computerul folosește Windows Vista și se livrează împreună cu un monitor de 24 inci cu rezoluție 1920 x 1200.

La așa PC, așa mouse: producătorul elvețian Pat Says Now a scos pe piață cel mai scump mouse, realizat din platină cu diamante, în valoare de 24 180$.

În materie de laptop-uri, firma britanică de lux Luvaglio a realizat unul în valoare de peste un milion de dolari. Pe lângă alte butonul power este un inel cu diamant cu formă unică, folosit și drept mod de identificare a userului, inel care poate fi scos atunci când laptopul este închis și purtat ca bijuterie.

Cel mai scump burger

Exorbitantul preț de 120$ la care se ridică burgerul DB Royale, creat de bucătarul Daniel Boulud, se justifică prin folosirea unor ingrediente scumpe și cel puțin bizare pentru acest tip de mâncare.

Burgerul de lux este alcătuit dintr-o chiflă cu mac și parmezan, salată verde, roșie proaspătă, hrean, confit de roșii coapte, ceapă roșie, foie gras, costițe înăbușite în vin roșu, trufe negre din conservă și o porție dublă de trufe negre proaspete… mai poate cineva să-i spun㠓junk-food”?

Cel mai scump bikini

În valoare de 30 000 000$, acest bikini, realizat de Susan Rosen din diamante Steinmetz care însumează 150 de carate, include câteva pietre foarte rare, dintre care una de 51, una de 30 și alta de 15 carate, toate montate în platină. Pentru că, oricum, dacă ai diamante în valoare de 30 de milioane de dolari, de ce să nu faci din ele o pereche de chiloți?

Raporteaza abuz de limbaj
wdy Avatarul lui wdy

698 mesaje
Oras: constanta

draga dianana pentru mine ,masina mea este cea mai scumpa din lume si in general tot ce ma inconjoara.E inportant cum percepem valoarea fiecarui obiect,pentru cei de mai sus acele lucruri au valoare,pentru boschetarul din coltul strazii,dacia mea i-se pare un Bugatti.Bogatia e relativa ,cand esti sarac totul ti-se pare extravaganta,cand esti bogat nimic nu este pretios si de neatins.Daca as fi o bogatasa m-as comporta la fel .
karina

1 mesaj

cred ca dc ne-am permite ne-am achizitiona si noi toale, masini, chiloti de... fitze! da' mama nu-i milioneasa asa ca raman pamanteana!mi-au curs balele uitandu-ma la o pereche de cercei cu diamante, vreo saptamana intram zilnic in magazin, pana m-am hotarat sa ii cumpar.m-a durut buzunarul dupa, da mi-am satisfacut un moft.mai am o slabiciune pt parfumurile de firma( cheltui ceva si pe astea)si ma opresc aici ca excesele dauneaza grav buzunarului!!! asa ca trebuie( vei nu vrei) sa raman ponderata.da mi-e bine asa cum sunt!nu visez scai verzi pe pereti, ma limitez la ce-mi pot permite!

1 mesaj

O mica intrebare.....daca nu ati fii sanatosi,ce valoare ar mai avea CELE MAI SCUMPE...DIN LUME?????......eu cred ca sanatatea e cel mai de pret lucru din lume....si iubirea....si familia...

1 mesaj

eeeeeeeeeeeeeeehhhhhhhhhhhhhhheeeeeeeeeeeeeeee. ai atins un punct nevralgic. pai sanatatea e cel mai de pret lucru pe care din pacate nu stim sa-l apreciem.tataie saracu spunea: sa avem sanatate taica ca restul se face!
wdy Avatarul lui wdy

698 mesaje

hai sa nu fim pesimisti,sa ne gandim la lucruri frumoase,eu in general sunt o visatoare si am observat ca daca gandesc pozitiv ,autosugestia functioneaza,toate merg din plin,nici nu-mi imaginez ca cineva de langa mine sa fie grav bolnav,oricum ,ma consider o norocoasa.....hAI PA
karina

1 mesaj

Stiti de ce sustin ca sanatatea e cea mai de pret???....din proprie experienta....acum ceva timp am avut niste probleme si nimic din jurul meu nu mai avea valoare....nici chiar iubirea celor dragi mie....desi dragostea lor a fost medicamentul meu...si apoi autosugestia si gandirea pozitiva,care ,intr-adevar, fac minuni....acum eu fac tot felul de "excese",in toate "domeniile vietii":si culinar,si vestimentar,si relational,si...sexual...dar cand corpul meu ma anunta ca ceva nu e in regula....STOP JOC....ma calugaresc,cum s-ar zice,pana trece "amenintarea"....nu mai permit sa ma imbolnavesc!!!....din nici un motiv....cand ma enerveaza cineva,dau intr-o indiferenta totalaaaa....de-aia cronica....asa ca dragelor,nimeni nu zice sa nu va rasfatati,daca puteti si doriti asta,dar nu uitati de SANATATEA voastra,caci fara ea suntem ca si morti....si daca veti zice:n-am timp sa ma ocup de mine si de sanatatea mea,VA TREBUI sa o faceti,caci pana la urma orice motor cedeaza!!...va pup
wdy Avatarul lui wdy

698 mesaje

ai dreptate ETTA,DAR VIATA ASTA PE CARE O TRAIM ne permite foarte rar cate un ragaz,pt a avea grija de noi ,DUMNEZEU sa ne ocroteasca de toate bolile si relele din lume ,asta e speranta mea
karina
Fosta membra Kudika.ro
oare ce poti face cu bikinii cu diamante? Nu te zgarie? Dar daca, doamne fereste, pierzi un diamant il cauti toata noaptea pe sub pat? Uite ca am la ce ma gandi in noaptea asta, acum ca iubitul meu a dat bir cu fugitii :) Noapte buna fetele. Sper sa putem vb maine mai mult.
amme
Fosta membra Kudika.ro
De la: etta70, la data 2008-04-30 14:32:50 O mica intrebare.....daca nu ati fii sanatosi,ce valoare ar mai avea CELE MAI SCUMPE...DIN LUME?????......eu cred ca sanatatea e cel mai de pret lucru din lume....si iubirea....si familia...
ai dreptate,fara sanatate nu te-ai mai putea bucura de aceste lucruri(daca e posibilsa le ai)eu as face o lista a celor mai pretioase: 1 sanatatea, 2.copilul, 3.sotul 4 si daca se poate linistea din familie....poate spuneti ca acestea nu sunt lucruri...da, nu sunt obiecte..obiectele pretioase sunt cele utile.
sweetpink Avatarul lui sweetpink

807 mesaje

Cele mai scumpe lucruri din lume nu le pot cumpara banii...si asta cred ca spune totul!
cameliaac Avatarul lui cameliaac

12 mesaje
Oras: tg mures

Dar atunci cand ai nevoie o operatie foarte scumpa si nu ai bani iti permiti operatia? Sau atunci cand trebuie sa faci un tratament si nu ai bani de medicamente? Sau atunci cand nu poti cumpara copilului tau ceea ce are nevoie pentru scoala pentru ca nu ai sufienti bani? cate cupluri nu s-au despartit pentru certuri cauzate de lipsa de bani? Pentru a avea sanatate, fericire si familie ai nevoie de bani.
Nu imi spuneti ca bani nu aduc fericirea, pentru ca e FOARTE GREU (intradevar nu imposibil) sa fii fericit daca bani lipsesc.
sandra33 Avatarul lui sandra33

98 mesaje

pt dianana

asa

si care-i spilul?

tu nu ai obosit sa tot conjugi verbul "a se oftica"?
Full_Metal_Jacket Avatarul lui Full_Metal_Jacket

3550 mesaje

De la: dianana, la data 2008-04-30 00:26:14
Cele mai scumpe lucruri din lume

Anunta-ma cand vei deschide un subject cultivat, demn de discutie, nu copy din Forbes, citat din mana a treia.
Tara arde si baba se piaptana.

1 mesaj

in 1 rand tu ca om...nu ai valoare...apoi sanatatea.....si normal familia....restul material vb se duc asa cum vin
_dulcik_ Avatarul lui _dulcik_

4147 mesaje

asta nu inseamna ca tot ce e scump e si bun... pt mine sanatatea e pe primul loc...banii asa cum vin asa se si duc
Fosta membra Kudika.ro
si acum ce sa fac ???Sa ma duc sa-mi fac circumcizie ??? Asta cred ca e solutzia ca prea m-am ''inciudat '' pe bunastarea alora ...nici macar nu am citit posturile ...la ce bun ???Asa moare romanul de grija altuia ...
Banshee on duty! Beware :)
yumy Avatarul lui yumy

26620 mesaje

De la: __LL__, la data 2009-04-01 03:41:10si acum ce sa fac ???Sa ma duc sa-mi fac circumcizie ??? Asta cred ca e solutzia ca prea m-am ''inciudat '' pe bunastarea alora ...nici macar nu am citit posturile ...la ce bun ???Asa moare romanul de grija altuia ...

da asa e
eu consider ca cela mai scumpe lucruri sunt sanatatea, familia si prietenii daca le ai pe astea le ai si pe restul e
"Orice lucru pe care îl faci în viață va fi nesemnificativ, dar este foarte important să îl faci. Deoarece nimeni nu îl va mai face", Mahatma Gandhi.
_dulcik_ Avatarul lui _dulcik_

4147 mesaje

pai asta cu scumpeturi e mai mult de fitze ...
Fosta membra Kudika.ro
Panurge a lui Rabelais zicea ceva de genul...nu stiu exact citatul......ca oamenii au 10 moduri de a face bani si 99 de moduri de a-i cheltui sunt de acord cu etta:totul se poate cand ai sanatate! o familie fericita! da......sunt lucruri de care nu ne dam seama pana cand nu avem un necaz.....lucrurile cele mai de pret din lume nu se pot plati cu bani.......
erikahd2008 Avatarul lui erikahd2008

552 mesaje
Oras: hunedoara

De la: mkdisk, la data 2009-05-20 09:59:34Panurge a lui Rabelais zicea ceva de genul...nu stiu exact citatul......ca oamenii au 10 moduri de a face bani si 99 de moduri de a-i cheltui sunt de acord cu etta:totul se poate cand ai sanatate! o familie fericita! da......sunt lucruri de care nu ne dam seama pana cand nu avem un necaz.....lucrurile cele mai de pret din lume nu se pot plati cu bani.......
...................................................ADEVARAT
erika
Fosta membra Kudika.ro
cat despre cele care se pot plati cu bani, eu recunosc:am o slabiciune pt bijuterii frumoase si accesorii in general.nu pot sa ies din casa fara macar o bratara sau niste cercei frumosi, care imi plac si imi dau incredere....nu sunt de la nu stiu care firma de fitze, dar pt mine sunt speciale, pt ca imi plac si imi stau bine.
lao_kudika Avatarul lui lao_kudika

132 mesaje

intr-adevar sanatatea este cea mai importanta...de curand am suferit o operatie banala, insa m-a afectat atat de tare si deprimat totodata incat, abia atunci am realizat ca daca este sanatos poti face absolut oriiiiceeee...va pup