Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre permanent ?

As vrea sa am parul cret si nu stiu daca permanentul este cea mai buna alegere.........am auzit multe despre el voi ce ziceti cum as putea sa am parul cret si fara sa se deterioreze prea mult?
andapui
Postat pe 6 August 2009 15:15
De la: andapui, la data 2009-08-06 15:15:03As vrea sa am parul cret si nu stiu daca permanentul este cea mai buna alegere.........am auzit multe despre el voi ce ziceti cum as putea sa am parul cret si fara sa se deterioreze prea mult?


Cred ca tot bigudiurile sunt mai sanatoase decat orice solutie de permanent sau ondulator.
franziska_eu
Postat pe 6 August 2009 15:20
De la: Franzi, la data 2009-08-06 15:20:01
De la: andapui, la data 2009-08-06 15:15:03As vrea sa am parul cret si nu stiu daca permanentul este cea mai buna alegere.........am auzit multe despre el voi ce ziceti cum as putea sa am parul cret si fara sa se deterioreze prea mult?


Cred ca tot bigudiurile sunt mai sanatoase decat orice solutie de permanent sau ondulator.

Da asa e numa problema e ca nu rezista parul mult cu bigudiuri si mai ales daca ai parul moale......
andapui
Postat pe 6 August 2009 15:21
Daca iti bagi permanent,exista riscul sa iti arzi parul.
Sti ce e funny? ca parul meu natural e carliontat si eu ma chinui sa-l indrept
aaaa...si citeam undeva aici pe forum...cum ca o fata si-a facut permanent si si-a distrus parul....deci gandeste-te bine ce vrei sa faci ....dupa aia sa nu iti para rau.
andreea1976
Postat pe 6 August 2009 15:26
De la: andreea1976, la data 2009-08-06 15:26:29Daca iti bagi permanent,exista riscul sa iti arzi parul.
Sti ce e funny? ca parul meu natural e carliontat si eu ma chinui sa-l indrept
aaaa...si citeam undeva aici pe forum...cum ca o fata si-a facut permanent si si-a distrus parul....deci gandeste-te bine ce vrei sa faci ....dupa aia sa nu iti para rau.

da si eu am auzit multa lume care a avut probleme dupa ce si-a pus permanent ms mult orcum
andapui
Postat pe 6 August 2009 15:28
Eu fac parte din cele care au vrut parul cret si au optat pentru permanent. mare greseala... acum vreo 3 ani m-am facut permanent si mi-am distrus parul.... nu imediat, dar pentru a-l aranja zi de zi trebuia sa bag spuma in par si uite asa mult timp i-a afectat.... cand m-am saturat de el, m-am tuns aproape scurt (eu care tin foarte mult sa am parul lung) si am asteptat sa creasca iar... nu va sfatuiesc sa va faceti permanent.... un ondulator, bigudiuri.. e mai sanatos asa...
claudiadinu
Postat pe 11 August 2009 09:45
De la: claudiadinu, la data 2009-08-11 09:45:03Eu fac parte din cele care au vrut parul cret si au optat pentru permanent. mare greseala... acum vreo 3 ani m-am facut permanent si mi-am distrus parul.... nu imediat, dar pentru a-l aranja zi de zi trebuia sa bag spuma in par si uite asa mult timp i-a afectat.... cand m-am saturat de el, m-am tuns aproape scurt (eu care tin foarte mult sa am parul lung) si am asteptat sa creasca iar... nu va sfatuiesc sa va faceti permanent.... un ondulator, bigudiuri.. e mai sanatos asa...

ms mult scumpo m-am documentat si eu mai bine si cred ca o sa imi fac niste bucle si o sa renunt la ideea de a-mi face permanent
andapui
Postat pe 11 August 2009 09:56
Salut. Mi-am facut si eu permanent acum vreo 2 ani si pot sa spun ca am intalnit mai multe avantaje decat dezavantaje. In primul rand mi-a iesit exact sau chiar mai bine decat m-am asteptat si mi se potrivea. Cum in mod normal parul meu se ingrasa extrem de repede ( azi il spal, maine deja trebuie sa il tin prins/ sa il spal eventual) pot spune ca avand permanent , ma tinea pana la 6 zile parul. Nu ma mai stresam cu aranjatul parului, statea oricum numai sa pun putina apa sau mousse. Pot spune ca atunci cand aveam permanent nu ma plictiseam niciodata de parul meu.
Acum la dezavantaje : tinandu-l mai mult desprins + caldura mi se facea tot timpul un nod destul de uracios in zona cefei (nod care, cu multa rabdare si putin ajutor, era descalcit) . Un alt dezavantaj ar fi acela ca, parul se lasa cu timpul, devenind rebel spre varfuri , ca si cum ar fi ars, lucru peste care am trecut , deoarece imi taiam varfurile regulat, si cand ma refer la asta, am luat destul de mult, cam 5-6 cm de fiecare data ( asta doar pt ca imi creste foarte repede parul).
Depinde de la persoana la persoana. Eu cel putin, mi-as mai face o data. :)
happypill
Postat pe 18 August 2009 11:39
E super simplu ! Permanent la rece , si de fiecare data cand te speli,crema pentru protectia si stralucirea parului ( e plina piata de marci grozave la acest capitol),si, NICIODATA nu usuci parul decat natural,nu folosinf feonul !
Bafta !
Cristtyn
Postat pe 18 August 2009 15:32
Avem placerea de a va invita in showroom-ul nostru pentru a va prezenta ofertele noastre promotionale la extensii, peruci si aparate de epilat profesionale cu ceara!!!
Preturile sunt incredibil de mici!
Calitatea este exceptionala!!!
Nu uitati promotii in Str Finlanda nr 14, zona Dorobanti.
Programati-va la 0766556172 sau 0721855808 pentru a putea beneficia de toata atentia noastra!!!
mihaella_filip
Postat pe 19 August 2009 15:26
Eu am avut parul facut permanent. Tin sa-ti zic ca depinde si de firul de par daca il faci pt prima data, dar toata faza e ca iti strici parul arzandu-ti-l doar pentru un an.
kudika046904
Postat pe 20 August 2009 10:12
imi fac permanent de vreo 8-9 ani si parul meu e cum se poate de frumos. ok, trebuie uneori tuns la varfuri, dar cred ca orice par are nevoie de asta. imi fac permanent la fiecare 6luni aproximativ, plus de asta mai bag si culoare. in ziua de azi sunt produse excelente pe piata. nu stiu cum sa-ti trimit o poza cu mine, sa vezi ce incredibil de frumos e parul meu si cum arata el inainte, fara permanent.
muceagirl
Postat pe 25 August 2009 12:26
am o prietena care si-a facut parul cret permanent... a iesit de la coafor k o oita... insa dupa cateva spalari s-a asezat mai bine
ea avea parul rar si fara volum, insa acum are 1 an de cand si-a facut peranentul si parul ii arata oke ;) mai are putin permanent acum la varfuri... deci nu au fost prbleme k sa ramana fara par:d

acum depinde si la ce salon te duci...;)
10nails
Postat pe 25 Octombrie 2009 22:13
Permanentul e O.K. Dar grija la cine ti-l face . Ma fac permanent de ani de zile si nu am nici o problema.As putea spune ca am rezolvat problema parului gras datorita permanentului, acum este normal si frumos. Dar o data am nimerit o coafeza care mi-a ars parul (cadea suvite, suvite).
speranta1
Postat pe 10 Decembrie 2009 09:37
si eu m-am facut permanent acum 2 ani si de atunci imi fac anual. nu as mai renunta. nu imi placea parul asa cum il aveam inainte, fara volum, si nu mai vreau sa ma intorc la acel look. parul poate e uscat, dar ma dau cu produse pt varfuri despicate si cu geluri pt aspect umed al parului. oricum, intotdeauna parul arata bine dupa ce e spalat si dat cu spuma. problema mea a fost ca de-abia am gasit o coafeza care sa fie de acord sa ma faca. tipa la care apelez foloseste un permanent neconcentrat (cred ca e pentru par vopsit) si m-a pus sa nu ma mai vopsesc sau sa folosesc doar vopsea fara amoniac.
qazxswedc
Postat pe 1 Ianuarie 2010 22:07
Si eu m-am facut permanent de cateva ori, cu solutie pentru par vopsit/degradat (desi parul meu era natural) si pe bigudiuri mari. Mi-a iesit superb, si arata foarte natural!
Dupa cateva luni mi s-a lasat, dar nu a aratat in nici un caz ars sau degradat. Varfurile au trebuit tunse dar atat.
Cred ca depinde foarte mult unde te faci (nu la orice salon de la parterul blocului) si de experienta coafezei: sa stie ce solutie si bigudiuri sa foloseasca pentru tipul tau de par si sa te invete cum sa-ti ingrijesti parul dupa pemanent (si asta e important).
Eu m-as mai face, pentru ca imi sta bine cu el ondulat, dar e prea lung si nimeni nu vrea sa se bage... si nici nu-mi vine sa renunt la lungime pentru bucle..... dilema-dilema :P
ciocotoff
Postat pe 8 Februarie 2010 14:46
mi-am facut permanent ani de zile ( cam vreo 5-6 ani, cam de 3 ori in an - creste repede parul meu ).
inainte de permanent aveam parul drept, bogat si lucios.
dupa ce am renuntat la el ( am gasit eu o frizerita suuuuuper, care ma tunde foarte fain, si mi-a gasit o gramada de frizuri superbe pt. par drept ), parul a ramas la fel: drept, bogat si lucios.

in primul rand depinde de parul tau, si nu neaparat daca e subtire sau gros, bogat sau rar, ci daca este sanatos.
in al doilea rand, sau poate tot in primul rand - bis, depinde de frizerita care iti "lucreaza" parul, sa ti-l faca asa cum ceri tu, nu cum vrea ea - am intalnit candva si o tampita, careia i-am cerut un permanent usor si ea a sustinut ca trebuie sa stau o ora cu solutia in cap, m-a facut caniche, a doua oara nu m-a mai vazut.
conteaza mult sa stai numai timpul potrivit cu moatele in cap, frizeritele pricepute se mai uita din cand in cand la bucle, nu te trimit la colt, si o ora uita de tine.
si apoi, depinde de explicatiile pe care le dai tu frizeritei, daca ii spui ca vrei un permanent usor, cand nu o cunosti prea bine pe tipa, trebuie sa insisti, ca il vrei doar usor, pt. ca unele nu pricep ce e aia "permanent usor" sau "de volum".

in momentul in care dai de una care face din parul tau ceea ce ti-ai visat, ramai la ea, nu o mai schimba.


cat despre varianta ondulator sau bigudiuri, astea sunt solutii care afecteaza si mai tare parul, dat fiind ca nu le folosesti o data pe an, ci aproape dupa fiecare spalare, iar temperaturile inalte nu fac niciun serviciu parului, ba dimpotriva, il distrug mai rau decat permanentul anual/bianual.


sfatul meu ar fi ca daca vrei parul ondulat sau buclat, sa iti faci permanent la un salon in care lucreaza personal calificat.
nu trebuie sa fie un salon de fitze, ci unul in care fetele alea sa stie ce fac.

bafta!
ioanashiatat
Postat pe 15 Februarie 2010 15:47
buna fetelor.sunt sfaturi minunate despre permanent,unele le stiam si eu...dar as vrea tare mult sa.mi spuneti si mie un salon bun/o COAFEZA buna din bucuresti pt k si eu as vrea sa.mi fac permanent,,pt k eu am parul foarte gras,subtire si gen 3 fire in cap si vreau sa am mai mult volum mutlmesc...
avril_lavigne
Postat pe 2 Aprilie 2010 09:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cluj - magazin pantofi? 16 De la: kudika076026 2 Septembrie 2013 15:05
ce sa fac? 34 De la: yumalai 1 Iunie 2010 09:00
Strasuri ieftine? 8 De la: AdrianaR 30 Octombrie 2010 15:44
Ce faci cand inima nu asculta de ratiune? 17 De la: Miss_Deyx 1 Martie 2015 14:59
Topic de poezie pentru domnisoare, doamne si cine mai stie sa scrie poezie. 179 De la: ynayna22_yahoo_com 10 Septembrie 2010 04:07