Setari Cookie-uri

Probleme de comunicare intr-o relatie....

Eu am o relatie buna cu prietenul meu, dar nu chiar 100%, adica exista probleme...

Una din ele este comunicarea. Am observat ca in general cand posteaza cineva ca are o problema pe forum, toata lumea sare cu gura "vai, draga, dar trebuie sa comunici cu prietenul tau, sa-i spui ce te deranjeaza". Suna cunoscut?

Daca ar putea lumea sa comunice cu prietenul/sotul despre orice problema, zau ca nu ar mai apela la forumuri pt ajutor!

Asa...in cazul meu, comunicarea din start a fost foarte dificila, pt ca noi doi nu vorbim aceeasi limba. Eu stiu engleza foarte bine si vorbesc fluent....el vorbeste turceste. La propriu! (da, da, stiu ca au mai fost topicuri cu "eu romanca, el musulman", dar stiu destule despre Turcia ca sa nu mai cer sfaturi in legatura cu religia)....mai stie saracul putina engleza, dar pronunta asa de prost, ca mult mai bine ne intelegem unul pe altul in turceste, limba pe care abia am inceput s-o invat de la televizor si de pe net.

La iceput noi eram ceva de genul "eu Tarzan, tu cine?"...ca sa ne putem intelege aveam la indemana un dictionar si un carnetel in care scriam, pt ca eu vorbeam prea repede engleza, iar el pronunta prea prost.... dar asta e alt tip de problema de comunicare.

Mai grav e ca mie imi e frica sa vorbesc cu el despre anumite lucruri, pt ca se supara...iar cand se supara pe mine nu mai zice nimic, sau zice ca nu vrea sa vb despre ce l-a suparat...in final ii trece supararea, dar eu nu inteleg de ce si stau si ma framant...Ce e grav e ca el tocmai din cauza unor neintelegeri se supara, dar eu nu ii pot explica daca refuza sa ma asculte.

Offf, nu stiu ce sa ma fac cu el...gelos nu e, violent nu e, alcoolic nu e...nimic cu adevarat grav si sa ma determine sa ma despart. Marog, am deschis acest topic pt ca m-am gandit ca e o problema comuna si la prima(mea) vedere pare sa nu fie atinsa in acest forum...

Mai e cineva in aceeasi situatie cu mine?
kudika059077
Postat pe 13 August 2009 02:03

scuze m-a amuzat faza cu eu tarzan...tu...
da poate unu dintre voi trebuie sa invete limba celuilalt...caci tacerea asta este apasatoare...si..in plus trebuie sa inteleaga ca la un moment dat trebuie sa comunice! nu stiu daca el nu vrea sa asculte ..cred ca te lupti cu morile de vant!
nu stiu..chiar nu am fost in situatia ta.,..dar iti urez succes!
redline
Postat pe 13 August 2009 10:17
io-s curios, cand au ajuns la faza cu sex, cum au comunicat??? prin semne!!?
geo_x
Postat pe 13 August 2009 10:23
nu cred ca a spus....tu tarzan..eu jane
cristiana_cris
Postat pe 13 August 2009 10:53
Noi vorbim aceeasi limba si tot avem probleme de comunicare,cand vreau sa stam de vorba despre ceva duce discutia acolo unde ii vine lui bine si scapa de mine imediat.Important este cum te simti tu alaturi de el.
rain75
Postat pe 13 August 2009 18:54
De la: cristiana_cris, la data 2009-08-13 10:53:40nu cred ca a spus....tu tarzan..eu jane


Cred ca ati inteles gresit....Nu a zis niciunul din noi cuvintele Tarzan sau Jane, am spus ca era ceva de genul....adica initial discutii foarte simple. Iar cand se ajunge la sex chiar credeti ca mai e nevoie de cuvinte? Zau asa! (macar stia sa ma intrebe "do you like it?"...la care eu "Da!....adica...yes!" )
kudika059077
Postat pe 13 August 2009 18:56
De la: kudika059077, la data 2009-08-13 02:03:18Mai grav e ca mie imi e frica sa vorbesc cu el despre anumite lucruri, pt ca se supara...iar cand se supara pe mine nu mai zice nimic, sau zice ca nu vrea sa vb despre ce l-a suparat...in final ii trece supararea, dar eu nu inteleg de ce si stau si ma framant...Ce e grav e ca el tocmai din cauza unor neintelegeri se supara, dar eu nu ii pot explica daca refuza sa ma asculte.


Faptul ca nu vorbiti amandoi aceasi limba la perfectie ar trebui sa va apropie mai mult si nu sa ia pozitia mutului si sa faca pe suparatul .

Aceasi problema as putea spune ca am avut-o si eu la inceput cu al meu dar am trecut repede peste ea .
Desi vorbim engleza amandoi ( el mai bine ca e american ) sunt unele momente in care am senzatia ca vorbim doua limbi diferite .
Nu pentru ca nu ne-am intelege din punct de vedere verbal cat pentru faptul ca eu am senzatia ca lui nu-i convine un anumit subiect si de aici incep discutiile

Initial incepem sa ne enervam fiecare pentru ca amandoi vrem sa ne demonstram punctele de vedere.
In general avem opinii diferite pentru ca el gandeste totul logic ,miciile nebunii ale oamenilor nu-si au locul in capul lui iar eu am prostul obicei sa-i povestesc mai tot ce citesc pe aici asa ca-l bag in ceata de fiecare data cand ma apuca logoreea

Discutiile in contradictoriu dureaza pana imi dau seama ca ceva nu e in regula si atunci il intreb ce anume nu e in regula .....initial nu vrea sa-mi spuna ca na , e suparat dar dupa aia isi cere scuze si imi explica motivele.

Daca nu incepe sa-ti explice ce anume il deranjeaza nu ai de unde stii cum sa te comporti cu el.Asta e general valabil , nu conteaza ca el e turc , roman sau chinez.
Comunicarea apare atunci cand partenerul doreste sa fie inteles , daca se inchide in carapacea lui fara sa dea nici o explicatie inseamna ca nu e interesat ca tu sa stii mai multe despre el.

Suna aiurea dar asta e parerea mea , cand superi pe cineva fara sa vrei , ii explici ca nu ai dorit acest lucru si vrei sa stii cu ce l-ai suparat si totusi nu-ti spune , mie una nu-mi suna bine deloc .
iris_4_ever
Postat pe 13 August 2009 19:50
Nu ma supar...ce sa spun, noi avem o relatie la distanta, e greu.

Vorbim pe mess in general si daca se supara imi dau seama in secunda 2 pt ca inchide webcamul, baga un smiley suparat si nu-mi mai raspunde...daca stau sa ma gandesc bine imi dau seama ce l-a suparat, dar din pacate eu actionez foarte impulsiv si din cauza asta ajung sa-l supar...uneori mi se pare ca el e cel care a gresit fata de mine si sunt eu suparata, dar daca discut cu fratele meu de ex., el imi zice "asta i-ai spus?? Nu ma mir ca s-a suparat!"

Daca suntem impreuna, si nu la distanta, e mai usor, ca macar e langa mine si aude ce-i spun. Din fericire pt mine el are marea calitate ca desi se supara repede, ii trece la fel de repede daca-i dau o explicatie buna si uita tot, iar spre deosebire de un fost prieten al meu, daca am gresit cu ceva nu-mi scoate ochii cu aceeasi chestie de fiecare data cand se enerveaza...

Oare sunt eu nebuna ca vreau sa-mi spuna mura-n gura exact ce l-a suparat? (Se mai intampla uneori sa-mi spuna "stii de ce sunt suparat!")
kudika059077
Postat pe 13 August 2009 23:01
stii.. e adv vb...k dragostea s arata prin fapte nu prin vb..
dar totusi knd iubesti e km imposibil sa nu spui pers iubite..c simti ..c t doare..cum a fst l servici...c mai fac parintii tai..shi etc..lucruri banale ale zilei..
cred k el ar trebui sa.si dea mai mult silinta sa invete un pic engleza..k sa nu mai zic d romana..
interesanta rel voastra..tinene l curent cu noutati..
x_girl_rose
Postat pe 30 August 2009 18:13
Te inteleg perfect. Si partenerul meu are problema asta. Nu-i pot spune nimic pentru ca se supara. Oricat de frumos as incerca sa ii spun la inceput, incepe si ma ia la misto si ajungem in punctul in care ne jignim. Este foarte greu sa schimbi un om. daca e suparacios, sincer....habar nu am ce trebuie facut. Eu ma lupt cu chestia asta de 1 an si inca nu i-am dat de cap problemei. Si la noi comunicarea este ingreunata de bariera limbilor diferite, insa nu asta consider eu ca e adevarata problema. Problema e ca se supara si nu accepta sa-i spun nimic legat de noi, traieste cu senzatia ca intr-o relatie de 1 an nu exista probleme. Se ia dupa altii (sau cine stie ce porcarii i-or mai spune altii) si nu realizeaza ca noi suntem noi iar altii sunt altii.
De ceva vreme incoace, despartirea imi pare a fi cea mai buna solutie, pentru ca sunt o fire foarte vorbareata, ce-i in gusa e si-n capusa si nu stiu cum as putea trai cu un om care nu ma aude sau nu vrea sa ma auda.
lollitta
Postat pe 12 Ianuarie 2011 09:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cat timp voi mai fi singura? 93 De la: battleofwits 1 Mai 2011 10:04
Fosta relatie. Sfaruri 1 De la: kudika_1028152 17 Iulie 2017 02:58
flirt sau? 59 De la: Albatross 16 Mai 2013 07:14
site-uri interesante... 12 De la: kudika_953783 22 August 2018 09:30
surpriza pentru el 15 De la: ctwmn 16 Octombrie 2009 19:05