Setari Cookie-uri

Dilema!!!

Sunt impreuna cu un baiat de aproape 4 ani ne intelegem bine cu toatea acestea parintii nu sunt multumiti de elnu e genul mamae(ma refer la infatisare el fiind un pic brunetzel.....si nu nu e tzigan asa e el de la mama natura:P) parintii au incercat sa ne desparta si cu 1 saptamana inainte de paste mi-au interzis categoric sa ma mai vad cu el...din cauza ca am venit un pic cam tarziu acasa nu am luat cheia de la casa parintii au adormit si am ramas pe la usa in fine pe la 2-3 noaptea cand sau trezit si au vazut ca lipsesc m-au sunat si m-am dus acasa.a A doua zii era tot vina mea si asa au conveit ei sa ma despart de el. Eu nu am fost deacord cu ei si am hotarat sa plec pe furis...am luat hainele intr-o zii cu tot cu acte le-am lasat un biletel si dusa am fost. A iesit un adevarat circ da pana la urma apele sau linistit. Acum dupa5 luni incep sa ma impac cu ei dar totodata mor de dorul lo, de casa de patul meu de camera mea, as vrea sa ma intorc acasa dar nu vreau sa il pierd nici pe prietenul meu si din cauza asta sufar mult....nu prea mai am pofta de mancare plang si ma consum. Va rog ajutati-ma! Ce as putea face in situatia asta, mentionez ca am 20 de ani anul asta fac 21 deci prea mica nu-s. Am mare nevoie de un sfat.
anka_mirabela
Postat pe 15 August 2009 21:41
De ce nu vorbesti cu parintii tai si sa le spui exact ce ai scis aici?ti-e teama ca nu vor intelege?
andreea1976
Postat pe 15 August 2009 21:46
Dar parintii de ce nu sunt de acord cu el? Doar pt ca e mai brunet, sau exista si alte motive?
Oricare ar fi acele motive, masurile drastice ca plecatul de acasa nu sunt o solutie...ei in mod sigur iti vor binele (cam cu forta, din cate vad eu)
Daca ei reactioneaza asa, nu poti decat sa ii iei mai usor, sa le propui sa-l cunoasca mai bine pe baiat inainte sa iti zica sa te dsparti. (sau ei il cunosc deja si nu se inteleg cu el?)
kudika059077
Postat pe 15 August 2009 22:00
Dap il cunosc, dar nu prea sunt de acord cu el, in fine eu cu el nu am fost niciodata la mare sau la munte din cauza ca e ,,periculos''. Pana la urma iatama cu el, dar nici asa nu imi e bine imi e dor de ai mei, pana acum tot ce voiam mama imi facea akm daca vreau ceva trebuie sa fac singura, trebuie sa ii pun prietenului manacarea dimineatza si multe alte lucruri pe care eu nu le faceam si imi e greu si imi e tot mai greu pe zi ce trece.
anka_mirabela
Postat pe 17 August 2009 11:54
Dap il cunosc, dar nu prea sunt de acord cu el, in fine eu cu el nu am fost niciodata la mare sau la munte din cauza ca e ,,periculos''. Pana la urma iatama cu el, dar nici asa nu imi e bine imi e dor de ai mei, pana acum tot ce voiam mama imi facea akm daca vreau ceva trebuie sa fac singura, trebuie sa ii pun prietenului manacarea dimineatza si multe alte lucruri pe care eu nu le faceam si imi e greu si imi e tot mai greu pe zi ce trece.
anka_mirabela
Postat pe 17 August 2009 11:54
De la: anka_mirabela, la data 2009-08-17 11:54:44Dap il cunosc, dar nu prea sunt de acord cu el, in fine eu cu el nu am fost niciodata la mare sau la munte din cauza ca e ,,periculos''. Pana la urma iatama cu el, dar nici asa nu imi e bine imi e dor de ai mei, pana acum tot ce voiam mama imi facea akm daca vreau ceva trebuie sa fac singura, trebuie sa ii pun prietenului manacarea dimineatza si multe alte lucruri pe care eu nu le faceam si imi e greu si imi e tot mai greu pe zi ce trece.


da se intampla sa vezi ca viata de cuplu nu e roz si e si gatitul , spalatul ,calcatul inclus in lista de treburi zilnice, nu doar pupaceala romantica . E o experienta, sa -ti dai seama daca esti " mare"sa decizi pentru tine sau tot astepti de la ai tai sa-ti faca si sa-ti dea.

ai doua solutii :
A. Daca nu ti permiti o menajera si o bucatareasa si te -ai saturat de treburi casnice , intoarce te acasa la ai tai si traieste ca o printesa cel putin inca 3-4 ani cat tragi sa faci o facultate.( ca la cratita si la spalat izmene barbatesti o sa stai toata viata ) . dar aici e si dezavantajul ca faci ce zic ei .

B. Alegi sa fii Mare , independenta. si sa nu ti dicteze nimeni ce sa faci in viata.
Ai crezut ca esti matura si poti sa iei decizii singura, acuma descurca-te si NU te mai plange , viata e grea pentru toti, nu numai pentru tine.
Crezi ca ai tai au dus o pe roze ? crezi ca mama ta avea bucatareasa? si inca zi mersi ca acum a mai evoluat lumea , tu crezi ca acum 40 de ani erau masini de spalat automate ?


kudika052198
Postat pe 17 August 2009 12:07
Eu as alege varianta ,,A'' de abia am terminat primul an de facultate si mai am,,,,, problema e cum sa ii spin. P.S noi stam cu ai lui in casa deci ma gandesc ca ar iesi discutii si eu vreau sa fie bine:((
anka_mirabela
Postat pe 17 August 2009 22:51
De la: anka_mirabela, la data 2009-08-17 22:51:48Eu as alege varianta ,,A'' de abia am terminat primul an de facultate si mai am,,,,, problema e cum sa ii spin. P.S noi stam cu ai lui in casa deci ma gandesc ca ar iesi discutii si eu vreau sa fie bine:((


E bine ca mcar stii ce vrei, iti dai seama ce-ti doresti; ok ai decis ca vrei sa te intorci la viata comoda de acasa, pentr ca nu te descurci cu toate treburile casnice, iti anunti prietenul si te muti inapoi ; nu sunteti casatoriti , nu te leaga nimic de el. eventual ii spui ca daca te ar ajuta si el cu treburile , sa faca si el din ele, poate te mai gandesti sa mai stai o perioada.

Si despre mutatul inapoi acasa , nu e de ajuns sa vrei numai tu , trebuie sa fie de acord si parintii tai sa te primeasca inapoi dupa ce ai fugit pe ascuns . pentru asta trebuie sa discuti cu ei si sa le ceri scuze. Si pe urma sa nu i superi cu nimic, sa nu le iesi din cuvant, cel putin 3 4 ani cat mai stai in casa lor, pe banii lor, avand o ca "bucatareasa" pe mama ta.

Sa stii ca parintii tai probabil au fost foarte dezamagiti de tine si e posibil sa ti reproseze mereu ca ai plecat de capul tau...etc.. daca te enervezi la asta, iar o sa iasa scandal si o sa fie ff greu sa locuiesti cu ei . de aia trebuie sa clarifici tot inainte.

Ca sa intelegi cum se simt parintii tai, gandeste te la situatia ta cum cu toate treburile casnice , (de care te plangi ca e greu) si sa mai ai si un copil , sa l cresti in puf , sa l educi, sa te consumi cu el 19- 20 de ani, sa- i faci toate mofturile sa gatesti si sa cureti pe urma lui cum face mama ta .... si pe urma, sa fuga din casa pe ascuns, si sa strice toate sperantele de o viata ale parintilor..

Oricum orice hotarare ai lua, o sa-ti serveasca pentru experineta de viata; depinde de tine daca intra la capitolul Asa DA sau Asa NU.



kudika052198
Postat pe 19 August 2009 10:22
Da ai dreptate au fost dezamagiti parintii mei dar le-a trecut supararea in mare parte si vor si ei sa ma intorc acasa si sa imi continui facultatea acasa si relatia cu el incep si ei sa inteleag ca nu pot face tot ce vor ei dovada faptul ca am ,,fugit de acasa''....dar problema este cum ii spun lui cu sa il fac sa inteleaga ca mie nu imi este bine la el acasa( multe nopti am adormit plangand de dorul parintilor si vorba aia nicaieri nu e ca acasa) ca am nevoie de mama mea...ca el o are pe a lui langa el, noi stam cu parintii lui si cu sora lui in casa...Cum as putea sa fac in asa fel sa fie bine? Va rog din suflet sa imi spuneti o ,,scapare'' sa fie bine.
anka_mirabela
Postat pe 20 August 2009 14:58
De la: anka_mirabela, la data 2009-08-20 14:58:50dar problema este cum ii spun lui cu sa il fac sa inteleaga ca mie nu imi este bine la el acasa( multe nopti am adormit plangand de dorul parintilor si vorba aia nicaieri nu e ca acasa) ca am nevoie de mama mea...ca el o are pe a lui langa el, noi stam cu parintii lui si cu sora lui in casa...Cum as putea sa fac in asa fel sa fie bine? Va rog din suflet sa imi spuneti o ,,scapare'' sa fie bine.


Cum ii spui ? depinde ce fel de om este

A: Daca e tipul intelegator care stie de vorba buna, atuci ii zici adevarul, fara sa para ca te certi sau ca-i reprosezi lui ceva , ca ai obosit cu toate treburile, ca pana sa fii cu el nu faceai nimic in casa, ca nu esti obisnuita, ca afost o schimbare prea mare pentru tine si ca ai vrea sa te intorci la ai tai. pe urma il intrebi cum ar fi fost el in locul tau ? sa se mute acasa la tine , si sa inceapa sa faca treburi prin casa , fara familia lui si prietenii lui atata timp.
daca te iubeste, o sa inteleaga si o sa fie de acord.

B: Daca stii ca e nervos si autoritar, atunci il iei pe ocolite: stai melancolica cateva zile si cand te intreaba ce ai ( dupa ce insista mai mult ) ii zici ca in fiecare an la voi in familie era un eveniment, o aniversare, la care toata familia participa si era suppper , va distrati toti, si uite in anul asta tu nu esti acolo si asa ti s-a facut un dor sa mergi si tu acolo sa te distrezi cu toti ai tai .... si ca vrei sa ti petreci restul vacantei de vara acolo cu ai tai ... etc . probabil o sa fie de acord sa te lase sa mergi pentru 2 , 3 sapt, si dupa aiaa mai pleci mai vii, mai mult stai la ai tai , pentru diverse motive .

dar aici ai dezavantajul ca trebuie sa gasesti mereu motive sa stai cu ai tai , si o sa creada ca l minti sau ai pe altcineva. de aia ar fi mai bine sa i spui direct adevarul, dar tu-l cunosti mai bine.

Oricum , sincer , nu inteleg de ce zici ca asta e o problema : Casatoriti nu sunteti, copii nu aveti, averi de impartit nu aveti , cum adica tu nu te poti duce sa-ti vizitezi parintii de cate ori vrei ??? Trebuie sa-i ceri lui voie ??te tine incuiata in casa ??? fii serioasa, ai tot dreptul sa -te duci in vizita la ai tai cat timp vrei, nu te retine nimeni, esti cetatean liber.
fii mai barbata! bafta !
kudika052198
Postat pe 21 August 2009 02:16
Iti multumesc mult pentru sfat ai atins toate punctele forte, si o sa incerc sa ,,fiu mai barbata''. Inca o data iti multumesc
anka_mirabela
Postat pe 23 August 2009 15:57
De la: anka_mirabela, la data 2009-08-15 21:41:13Sunt impreuna cu un baiat de aproape 4 ani ne intelegem bine cu toatea acestea parintii nu sunt multumiti de elnu e genul mamae(ma refer la infatisare el fiind un pic brunetzel.....si nu nu e tzigan asa e el de la mama natura:P) parintii au incercat sa ne desparta si cu 1 saptamana inainte de paste mi-au interzis categoric sa ma mai vad cu el...din cauza ca am venit un pic cam tarziu acasa nu am luat cheia de la casa parintii au adormit si am ramas pe la usa in fine pe la 2-3 noaptea cand sau trezit si au vazut ca lipsesc m-au sunat si m-am dus acasa.a A doua zii era tot vina mea si asa au conveit ei sa ma despart de el. Eu nu am fost deacord cu ei si am hotarat sa plec pe furis...am luat hainele intr-o zii cu tot cu acte le-am lasat un biletel si dusa am fost. A iesit un adevarat circ da pana la urma apele sau linistit. Acum dupa5 luni incep sa ma impac cu ei dar totodata mor de dorul lo, de casa de patul meu de camera mea, as vrea sa ma intorc acasa dar nu vreau sa il pierd nici pe prietenul meu si din cauza asta sufar mult....nu prea mai am pofta de mancare plang si ma consum. Va rog ajutati-ma! Ce as putea face in situatia asta, mentionez ca am 20 de ani anul asta fac 21 deci prea mica nu-s. Am mare nevoie de un sfat.


CASA DE PIATRA
hapciucalipta
Postat pe 1 Septembrie 2009 20:44
De la: anka_mirabela, la data 2009-08-17 11:54:45Dap il cunosc, dar nu prea sunt de acord cu el, in fine eu cu el nu am fost niciodata la mare sau la munte din cauza ca e ,,periculos''. Pana la urma iatama cu el, dar nici asa nu imi e bine imi e dor de ai mei, pana acum tot ce voiam mama imi facea akm daca vreau ceva trebuie sa fac singura, trebuie sa ii pun prietenului manacarea dimineatza si multe alte lucruri pe care eu nu le faceam si imi e greu si imi e tot mai greu pe zi ce trece.


Ai spus ca micutza nu esti,ai 21,atunci cred ca esti destul de matura (mintal)incat sa-ti dai seama ca o relatie de cuplu asta presupune,adica cum iti imaginezi viata atunci cand vei fi casatorita daca tu te-ai plictisit sa i pui in farfurie?cred ca ai vazut de la mama ta ca asa se procedeaza in familii din pacate.Am impresia ca ti s-a acrit pt ca atata timp cat relatia nu presupunea munca casnica ,de casa,sau slujnica(in opinia ta)iti facea placere,dar acum pari ca o femeie casatorita si chiar faci munca asta inca la o varsta frageda cand ai putea sa fi inca intretinuta de parinti si sa ai totul pe tava,chiar si bani pt a merge intr-un club.acum totul e mai greu dar asuma-ti decizia de a fi plecat de acasa,cum ai spus si tu va fi mai greu dar nu trebuie sa faci tu totul.Probabil prietenul tau aduce banii in casa si tit iti ramane partea cu curatenia,gatit etc.Bafta si impaca-te cu ai tai ca mai tarziu iti va parea rau ca ai pierdut atata timp departe de ei.
kudika059522
Postat pe 4 Septembrie 2009 13:37
Parerea mea este ca parintii tai sunt ultra protectori si au riscat relatia voastra... pierzand pana la urma tot. Te-ai rupt de ei si te-ai mutat cu prietenul tau. Pe de alta parte varsta de 21 de ani nu mi se pare asa de "mare" cum declari tu pentru decizia pe care ai luat-o- mutatul cu prietenul tau si mai ales situatia delicata care ai creat-o. Imi pare au dar sincer, nimic nu merita pus inaintea parintilor tai. Peste un an-doi, poate va despartiti si tu esti nevoita sa te intorci la ai tai, si nu stiu cum vei sta cu increderea in tine cand vei auzi reprosurile lor... Mi se pare cam copilareasca solutia, si e o varsta foarte frageda pentru a realiza cu adevarat daca iubesti... Cred ca e mai mult razvratire si aburii "pasiunii". Think well... nu cred ca el ar fi facut ce faci tu, ei niciodata nu fac compromisurile astea, numai noi stam ca tutele pe forum si despicam firul in 10, cand ei se uita la meci, beau o bere cu amicii sau joaca un joc pe computer. Comunicarea e cheia, spuneti fetelor ce vreti de la ei, ca ei sunt precum niste bebelusi ce nu au invatat limba. Nu ii mai aburiti si nu ii mai luati prin invaluire... Pe sleau, economisiti timp si sentimente irosite.
DRAGOMIR_ALEXANDRA
Postat pe 4 Septembrie 2009 17:24
Cred k ai facut un pas prea important pt kre nu erai pregatita ai incercat sa iei viata in propriile maini si vad k iti e cam greu.Dak te intorce la ai tai presupun k in continuare nu-l vor accepta si va trebui sa te desparti de el si in acelasi timp dak vei pleca de la el nu prea cred k va intelege.Asa k oricum ai da-o tot vei pierde pe cineva.Gandeste-te bn ce vrei sa faci si ia o decizie asumati conseintele si mergi mai departe.
capriciosa
Postat pe 4 Septembrie 2009 17:36
Cred ca atunci cand te vei muta acasa iti va fi dor sa stai cu iubitul tau.Discuta cu parinti,spunele ce simti.
cami_goanga10
Postat pe 6 Aprilie 2010 17:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
?????? 19 De la: Alex_Bodea 4 Ianuarie 2011 20:45
Salutare :) 14 De la: Lucia38 17 Octombrie 2010 21:06
Sarcinaaaa 5 De la: kudika_958015 22 Martie 2014 12:33
Ce stitii despre cartile alea de genu : crestere in inaltime si celelalte 7 De la: geo_x 2 Octombrie 2009 19:29
SOS 14 De la: luulya 5 Iunie 2009 07:54