Setari Cookie-uri

ajutoooor!

am nevoie de un mic ajutor, va rog frumos . stie cineva ceva despre scolioza idiopatica dorso-lombara evolutiva? eu am mai citit pe net cate ceva, dar poate stiti unele lucruri in plus.........multumesc .............
iu123
Postat pe 17 August 2009 20:56
aici ai vrut sa pari desteapta sau care e faza? de doctori ai auzit? sau poti folosi netu si pt acest scop....in fine.....ma-i dat pe spate
di_cristina
Postat pe 31 August 2009 00:19
De la: di_cristina, la data 2009-08-31 00:19:43aici ai vrut sa pari desteapta sau care e faza? de doctori ai auzit? sau poti folosi netu si pt acest scop....in fine.....ma-i dat pe spate


si tu ,,ma-i'' dat pe spate pe mine

Fato , daca nu ai nimic de spus la un topic fa-te ca nu-l vezi si treci mai departe , fata care a initiat topicul nu are nevoie de comentariu tau ,,dashtept''
iris_4_ever
Postat pe 31 August 2009 03:51
De la: iris_4_ever, la data 2009-08-31 03:51:06
De la: di_cristina, la data 2009-08-31 00:19:43aici ai vrut sa pari desteapta sau care e faza? de doctori ai auzit? sau poti folosi netu si pt acest scop....in fine.....ma-i dat pe spate


si tu ,,ma-i'' dat pe spate pe mine

Fato , daca nu ai nimic de spus la un topic fa-te ca nu-l vezi si treci mai departe , fata care a initiat topicul nu are nevoie de comentariu tau ,,dashtept''


ai foarte mare dreptate,ceea ce ai avut tu de spus la topicul asta mi s-a parut destul de interesant si inteligent. BRAVO.se pare ca nu esti mult mai departe decat mine atata timp cat nici tu nu ai putut trece mai departe......si plus de asta nu stiu ce cauta o fata atat de inteligenta pe-aici si apropo cand citesti ceea ce am scris sa nu uiti sa corectezi ca datorita unora ca voi (destepti pe baza de gramatica)mai iesim si noi in lume.......te-am pupat
di_cristina
Postat pe 1 Septembrie 2009 02:12
despre boala ta nu stiu multe, dar si eu am o afectiune la coloana...daca esti cumva din galati, cunosc un medic foarte bun, dr Cornea, sper sa te ajute cumva. ai grija de tine si sanatate cat cuprinde!
uca
Postat pe 1 Septembrie 2009 03:10
De la: di_cristina, la data 2009-09-01 02:12:03
De la: iris_4_ever, la data 2009-08-31 03:51:06
De la: di_cristina, la data 2009-08-31 00:19:43aici ai vrut sa pari desteapta sau care e faza? de doctori ai auzit? sau poti folosi netu si pt acest scop....in fine.....ma-i dat pe spate


si tu ,,ma-i'' dat pe spate pe mine

Fato , daca nu ai nimic de spus la un topic fa-te ca nu-l vezi si treci mai departe , fata care a initiat topicul nu are nevoie de comentariu tau ,,dashtept''


ai foarte mare dreptate,ceea ce ai avut tu de spus la topicul asta mi s-a parut destul de interesant si inteligent. BRAVO.se pare ca nu esti mult mai departe decat mine atata timp cat nici tu nu ai putut trece mai departe......si plus de asta nu stiu ce cauta o fata atat de inteligenta pe-aici si apropo cand citesti ceea ce am scris sa nu uiti sa corectezi ca datorita unora ca voi (destepti pe baza de gramatica)mai iesim si noi in lume.......te-am pupat


Eu am o scuza , m-am oprit aici doar cat sa iti atrag tie atentia ca esti rautacioasa si ca nu gandesti inainte sa postezi .
Diagnosticul ala nu e pus de coana leana din deal asa ca puteai trage singura concluzia ca a fost deja la medic

Eu recunosc , nu am priceput unde bati cand spui ca ,,nu stii ce cauta o fata atat de inteligenta pe forum'' dar nici nu cer detalii pentru ca mi-e frica de ce raspuns ai putea da .
Nu de alta, dar presimt ca unii dintre noi va trebui sa nu mai posteze pe aici din cauza IQ-ului prea ridicat pe care-l poseda si nu as vrea sa-mi pierd prietenii virtuali

iris_4_ever
Postat pe 2 Septembrie 2009 06:11
multumesc. ai dreptate am fost la medic. sau mai bine sa zic laff multi medici numai ca fiecare are o alta opinie privind cauzele bolii. oricum nu am decat o varIanta: trebuie sa ma operez. ideea e ca nu iti dau prea multe detalii medicii : posibile complicatii, perioada de recuperare ,scolioza fiind si evolutiva....si de aceea am apelat la un mic ajutor....... speram sa aflu mai multe lucruri despre boala.......
multumesc anticipat celor care vor sa ma ajute
iu123
Postat pe 2 Septembrie 2009 20:10
si eu am scolioza lombara am aflat lucrul asta in urma cu ceva ani...mie in schimb mi-a recomandat doctorul sa fac gimnastica sunt anumite exercitii care o indreapta si masaj...bine mai aveam de ales si corsteul...se pare ca la tine e mai grav decat la mine...oricum din cate am inteles nici prin asta nu se indreapta definitiv...prin operatie inseamna sa stai in pat 6 luni de zile numai intinsa si plus cat timp mai dureaza si recuperarea care este destul de grea si de dureroasa ...iar recuperarea consta in a invata din nou sa mergi, exerciti, si multe altele...
_dulcik_
Postat pe 4 Septembrie 2009 10:03
De la: iu123, la data 2009-08-17 20:56:59am nevoie de un mic ajutor, va rog frumos . stie cineva ceva despre scolioza idiopatica dorso-lombara evolutiva? eu am mai citit pe net cate ceva, dar poate stiti unele lucruri in plus.........multumesc .............



God!! ii greu si de citit "scolioza idiopatica dorso-lombara evolutiva"....sunt site-uri de specialitate pe care poti intreba . ex: csid...
cantafabule
Postat pe 4 Septembrie 2009 10:06
De la: iris_4_ever, la data 2009-09-02 06:11:38
De la: di_cristina, la data 2009-09-01 02:12:03
De la: iris_4_ever, la data 2009-08-31 03:51:06
De la: di_cristina, la data 2009-08-31 00:19:43aici ai vrut sa pari desteapta sau care e faza? de doctori ai auzit? sau poti folosi netu si pt acest scop....in fine.....ma-i dat pe spate


si tu ,,ma-i'' dat pe spate pe mine

Fato , daca nu ai nimic de spus la un topic fa-te ca nu-l vezi si treci mai departe , fata care a initiat topicul nu are nevoie de comentariu tau ,,dashtept''


ai foarte mare dreptate,ceea ce ai avut tu de spus la topicul asta mi s-a parut destul de interesant si inteligent. BRAVO.se pare ca nu esti mult mai departe decat mine atata timp cat nici tu nu ai putut trece mai departe......si plus de asta nu stiu ce cauta o fata atat de inteligenta pe-aici si apropo cand citesti ceea ce am scris sa nu uiti sa corectezi ca datorita unora ca voi (destepti pe baza de gramatica)mai iesim si noi in lume.......te-am pupat


Eu am o scuza , m-am oprit aici doar cat sa iti atrag tie atentia ca esti rautacioasa si ca nu gandesti inainte sa postezi .
Diagnosticul ala nu e pus de coana leana din deal asa ca puteai trage singura concluzia ca a fost deja la medic

Eu recunosc , nu am priceput unde bati cand spui ca ,,nu stii ce cauta o fata atat de inteligenta pe forum'' dar nici nu cer detalii pentru ca mi-e frica de ce raspuns ai putea da .
Nu de alta, dar presimt ca unii dintre noi va trebui sa nu mai posteze pe aici din cauza IQ-ului prea ridicat pe care-l poseda si nu as vrea sa-mi pierd prietenii virtuali




pt a 2-a oara BRAVO dar totusi ai putea sa ma eviti si sa acorzi mai multa atentie prietenilor tai virtuali.....?
di_cristina
Postat pe 4 Septembrie 2009 18:21
De la: iu123, la data 2009-08-17 20:56:59am nevoie de un mic ajutor, va rog frumos . stie cineva ceva despre scolioza idiopatica dorso-lombara evolutiva? eu am mai citit pe net cate ceva, dar poate stiti unele lucruri in plus.........multumesc .............

Sunt multe carti de specialitate sa stii, da e adevarat ca trebuie sa le si citesti si poate vei avea nevoie si de un mic dictionar medical
adardna
Postat pe 4 Septembrie 2009 18:25
ai facut bine ca nu ai purtat corset. atrofiaza musculatura. gimnastica e cea mai indicata, dar daca e scolioza evolutiva nu ii opreste evolutia, mentine numai elasticitatea celoanei, nu o rigidizeaza. eu fac gimnastica medicala de mai bine de 7 ani in fiecare zi aproape ( cam o ora pe zi), dar nu a ajutat. si de cel putin un an s-a agravat fff mult inante ca sa imi dau seama. de aceea trebuie sa ma operez.
iu123
Postat pe 6 Septembrie 2009 09:36
mesajul anterior este pt dulcik
iu123
Postat pe 6 Septembrie 2009 09:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
povestioare ... 1153 De la: supermiki 1 Iulie 2019 22:54
compatibilitate 1 De la: AgachiBianca 1 Noiembrie 2009 08:20
cine e fumator si vrea sa castige 50 ron raspunde-ti 21 De la: _oktober_ 26 Iulie 2009 00:06
viata 12 De la: sirra 13 Octombrie 2009 13:10
Ce faci, atunci cand nu ai ce face? 6 De la: vas25 15 Aprilie 2009 13:13