Setari Cookie-uri

vreau un sfat

de cativa ani iubesc si sunt iubita.am stabilit si data nuntii.insa am un "of".ne intelegem f bine si de-asta am hotarat sa ne legam destinele.un singur lucru ma deranjeaza nu iubeste oamenii si animalele.nu asa cum mi-as dori.isi iubeste familia,pe mine,isi ajuta prietenii dar cam atat.ieri am aflat ca o cunostinta de-a mea ar avea nevoie de sange.iar grupa de sange de care are nevoie este si grupa mea.si am zis ca ma duc sa donez sange.iar el s-a suparat,zicand ca acolo mi se i-a mult sange si nu vrea sa imi vina rau apoi.ne-am certat destul de rau pe subiectul asta zicand ca se supara foarte tare dk eu fac acest lucru.pe mine m-a deranjat si inca ma deranjeaza pt ca nu e alaturi de mine in decizia asta.nu stiu ce sa fac.el nu este de acord insa eu ma gandesc tot timpul ca pot sa ajut acel om si nu o fac.ma doare sa stiu ca pot ajuta un om dar nu o fac.am incercat sa discut cu prietenul meu dar nu este de acord.cum sa-l fac sa fie de acord?nici nu se stie dk mi s-ar da voie sa donez sange pt ca nu am greutatea necesara dar macar as incerca.voi ce credeti despre decizia prietenului meu?
elena_claudia
Postat pe 24 Septembrie 2008 13:05
Ciudata decizie .....e adevarat ca s-ar putea trage de la dorinta lui de a te stii in siguranta dar atata timp cat nu te-ai dus deja la analize si sa-ti spuna un medic competent ca nu ai voie sa donezi sange ....cam da de banuit.

Ok , nu vrea el sa ajute alti oameni dar de ce nu te lasa nici pe tine sa faci asta ?

Ce facea daca nu-l intrebai si te duceai direct sa donezi sange ? si cam ce are de gand sa faca daca iti mentii hotararea ?
iris_4_ever
Postat pe 24 Septembrie 2008 13:11
poate el a zis asa ca sa te protejeze,,,daca ai stat pana acum cu el cu siguranta este un om bun.
alexutzab
Postat pe 24 Septembrie 2008 13:43
el nu doreste sa-ti faci rau singura pentru a ajuta pe altii.sunt cazuri unde trebuie sa cantarim bine lucrurile inainte de a lua o decizie,cum e si in cazul tau.daca el reactioneaza asa ,e posibil sa fie motivat,pe cand tu.....
nickoll4y
Postat pe 24 Septembrie 2008 14:13
De la: elena_claudia, la data 2008-09-24 13:05:59de cativa ani iubesc si sunt iubita.am stabilit si data nuntii.insa am un "of".ne intelegem f bine si de-asta am hotarat sa ne legam destinele.un singur lucru ma deranjeaza nu iubeste oamenii si animalele.nu asa cum mi-as dori.isi iubeste familia,pe mine,isi ajuta prietenii dar cam atat.ieri am aflat ca o cunostinta de-a mea ar avea nevoie de sange.iar grupa de sange de care are nevoie este si grupa mea.si am zis ca ma duc sa donez sange.iar el s-a suparat,zicand ca acolo mi se i-a mult sange si nu vrea sa imi vina rau apoi.ne-am certat destul de rau pe subiectul asta zicand ca se supara foarte tare dk eu fac acest lucru.pe mine m-a deranjat si inca ma deranjeaza pt ca nu e alaturi de mine in decizia asta.nu stiu ce sa fac.el nu este de acord insa eu ma gandesc tot timpul ca pot sa ajut acel om si nu o fac.ma doare sa stiu ca pot ajuta un om dar nu o fac.am incercat sa discut cu prietenul meu dar nu este de acord.cum sa-l fac sa fie de acord?nici nu se stie dk mi s-ar da voie sa donez sange pt ca nu am greutatea necesara dar macar as incerca.voi ce credeti despre decizia prietenului meu?
....iti spun sincer ca nu as vrea sa fiu in locul tau!...iar eu cred ca sunt mai exagerata ca tine!...eu inainte de ma implica in relatia cu un barbat ma asigur ca e un om bun si ca nu ar face rau niciodata unui animal, nu e ignorant fata de problemele altor oameni si nu se uita la filme de groaza (pe cuvant ca ii intreb pe toti, stiu ca sunt ciudata dar imi sunt antipatici oamenii care privesc la asa ceva!)...am o mare teama sa nu nimeresc un tip ca al tau!...iubitul meu iubeste mult animalele(ca si mine) dar totusi am o indoiala in suflet; nu intelege ca salariile oamenilor din subordinea lui sunt mici.....ma macina acest lucru!...vorba e ca te inteleg perfect, elena_claudia!

Postat pe 24 Septembrie 2008 14:55
eu zic sa incerci sa vezi daca poti dona sange si lasa ca conform statisticilor avem intre 7-8% sange din greutatea noastra...asa ca sange exista..cat despre prietenul tau este cam ciudat...si putin cam egoist...din fericire pt unii sau nefericire pt altii lumea este formata din oameni si animale...si..fara ei/ele nu putem trai...se pare ca lumea lui este formata din tu si familie....trist...chiar de ma repet incearca sa ajuti un om...decat sa iti para rau ca nici macar nu ai incercat...
beem
Postat pe 25 Septembrie 2008 20:08
aseara am aflat ca de fapt spitalul avea nevoie de sange pt a-si reface stocul.(se pare ca cel care ne-a anuntat a inteles gresit).prietenul meu nu este un om rau,de-asta relatia dureaza de atatia ani si ne intelegem bine.Doar ca nu este deschis la lucruri de acest gen.nu stiu de ce.v-am spus isi ajuta familia si prietenii oricand.sare in ajutor.nu suporta nedreptatile insa cu acest lucru nu a fost de acord.din pacate.multumesc pt sfaturi,pareri.
elena_claudia
Postat pe 26 Septembrie 2008 09:53
asta este cu totul si cu totul altceva..si oricum tot nu este un lucru rau daca poti face asta...iar de nedreptati ne lovim toti...acum sincer unde s-ar ajunge daca toti am gandi asa...
si cat despre prietenul tau..ce sa spun..noi am inteles asta din ceea ce spui tu..si chiar este f bine ca nu este asa cum am inteles noi..
toate cele bune
beem
Postat pe 26 Septembrie 2008 10:33
este cam tarziu pentru un sfat dar cred ca trebuie sa te gandesti bine ce vrei sa faci.Persoana de langa tine este o fire individualista.Cum va reactiona la probleme mai grave daca cu un lucru asa minor nu a fost de acord?
bortoi
Postat pe 22 Octombrie 2008 08:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
credeti k o sa aarat ridicol in botine? 11 De la: vanessa_mary 6 Ianuarie 2009 17:43
un sfat mi-ar prinde f binee,,, 18 De la: anca_m22 22 August 2009 22:59
intrebare de sarbatori 6 De la: yumalai 29 Iunie 2009 08:19
amanta indurerata 60 De la: laramira 18 Ianuarie 2010 09:57
rog toate fetele sa imi raspunda 78 De la: babyx 17 Decembrie 2009 23:01