Setari Cookie-uri

RAMADAN

Cine imi poate spune mai multe despre Ramadan? nu sunt musulmanca, insa urmeaza sa plec in Egipt cateva zile si as vrea sa aflu mai multe informatii. Multumesc!
KATHE
Postat pe 20 August 2009 09:05
De la: KATHE, la data 2009-08-20 09:05:22Cine imi poate spune mai multe despre Ramadan? nu sunt musulmanca, insa urmeaza sa plec in Egipt cateva zile si as vrea sa aflu mai multe informatii. Multumesc!


Buna!In ce oras te duci in Egypt?E frumos de Ramadan, ziua este liniste iar seara toata lumea iese in oras si stau pana dimineata.ahh ce atmosfera!!!
myeyes
Postat pe 20 August 2009 23:27
De cateva zile ma tot documentez despre Ramadan. Am citit pe internet, m-am uitat la Tv sa vad ultimile noutati ce mai spun, dar pana la urma m-am hotarat sa apelez si la prietenii mei islamici sa le aud si versiunea lor legata de luna sfanta. Vroiam sa aud de la cineva care este chiar islamic ce imi spune despre aceasta Sarbatoare atat de sfanta pentru cei care se inchina lui Allah si cred in Mahomed. Asa ca am inceput si eu cu intrebarile si am descoperit lucruri care le stiam dar totusi parca isi au altfel semnificatia cand ti-i le spune chiar unul care stie despre ce vorbeste.
Ramadanul este o sarbatoare muslmana, care incepe in data de 1 septembrie si se termina pe data de 30 septembrie…tine exact 30 de zile calendaristice. Luna a 9 -a este aleasa pentru Ramadan, deoarece conform Coranului-cartea sfanta islamica, in aceasta luna Allah i-a inmanat ingerului Gabriel Coranul, pentru a-l dezvalui profetului Mahomed. In aceasta luna credinciosii islamici din intreaga lume se roaga de 5 ori pe zi cu fata spre Mecca-cetatea sfanta a musulmanilor. Tot in aceasta perioada se desfasoara pelerinajul la Mecca, unde conform spuselor prietenilor mei este minunat…peste tot numai lumina de la lumanari..moscheea este plina si oameni care se roaga. In aceasta luna ei se daruie total Lui Allah…se abtin de la tot ce tine de viata pamanteasca….tin post care incepe o data cu rasaritul soarelui si care se incheie cand soarele coboara de pe cer. Am intrebat sa imi explice semnificatia acestui post si mi-i s-a spus ca rostul este, ca omul trebuie sa isi dea seama ca fara Dumnezeu nu reprezinta nimic, El ii da totul..de la viata…mancare…apa..aer…si fara El noi nu insemnam nimic. Trebuie ca macar in luna sfanta sa se poata compara cu ingerii…deoarece ingerii nu mananca, nu beau ci doar se roaga si il slavesc pe Allah, ei sunt puri. Dupa ce postul se incheie la sfarsitul zilei, dupa ce are loc cina si se mananca …barbatii merg din nou la rugaciune. Am intrebat daca este obligatoriu sa se mearga din nou la rugaciune…mi-i s-a raspuns ca nu este obligatoriu dar asa este bine…dar femeile si ele trebuie sa mearga? Ele pot alege daca stau acasa sau nu.

Cam atatea am aflat eu despre Ramadan…este o sarbatoare sfanta a lumii islamice. Este o sarbatoare frumoasa si mult asteptata in fiecare an in lumea musulmana
KezGirl
Postat pe 31 August 2009 00:43
Ramazanul este ın fiecare an cu 10 zile mai devreme , fata de anul anterior ....deci nicidecum ın luna a 9 -a.
A fi musulman nu ınseamna doar a tine post ºi a te ruga.....
In fiecare tara musulmana datinile ºi obiceiurile sunt altele .....cea mai moderna tara musulmana este Turcia la ora actuala....
Multumesc...
julyanna
Postat pe 10 Septembrie 2009 11:43
salaam aleykom
eu sunt musulmanca,ALHAMDULILLAH (adica multumesc lui Dumnezeu)
stiu si eu ce sa va spun?luna Ramadan este o luna sfanta ,nu se mananca de dimineata de cand se iveste soarele si pana la apusul soarelui
Luna Ramadan are mai multe semnificatii>pentru ca nu bem si nu mancam
hajar
Postat pe 10 Septembrie 2009 13:44
Ramadamul nu incepe in aceeasi zi in fiecare an si nici macar in acelasi an pe tot globul pamantesc. Depinde de pozitia astrelor in acea zona. Pentru ei sarbatoarea de la sfarsitul Ramadamului este similar ca importanta Craciunului nostru.
yvonne_yvonne
Postat pe 16 Septembrie 2009 14:42
"In aceasta luna credinciosii islamici din intreaga lume se roaga de 5 ori pe zi cu fata spre Mecca-cetatea sfanta a musulmanilor. "

Care sunt aceste ore si ce semnifica fiecare?
Mereu am fost interesata de cifre si simbolistica.
Poate stie careva...
wildstyle
Postat pe 11 August 2010 16:01
Hepinize merhabalar.Bütün Islam Aleminin Mübarek Ramazani ve Ramazan Bayrami Kutlu olsun!Ayrica Romanya`ya ve bu halktan olan tüm Romanlara selamlar...

rizakosar@googlemail.com

skype Adresse: skypekosar1

Hepinize Saygilarimla....
sharan
Postat pe 5 Septembrie 2010 05:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
''Sfantul '' Constantin 15 De la: yumalai 14 Aprilie 2010 09:26
a vorbit cineva cu erikababy? 9 De la: onnyta 6 Martie 2008 10:20
Sa vorbim despre prostituate 136 De la: kudika_0013 14 Aprilie 2013 10:26
nu ma inteleg cu mama 46 De la: kudika109268 28 Decembrie 2013 13:56
Cine are pareri sa le spuna! 1 De la: kudika_4649 9 Aprilie 2012 02:55