Setari Cookie-uri

invidie

nu vreau sa fiu invidioasa....si totusi sunt.oare sunt o persoana rea din aceasta cauza?cred ca la un moment dat toti ne confruntam cu sentimentul acesta.am o colega de facultate ...cu care pe parcursul anului am devenit tot mai apropiate si am inceput sa ne confesam una alteia.de la ea am aflat k era o fata saraca dar a cunoscut un barbat care i-a oferit totul din punct de vedere financiar si sentimental...la inceput nu eram invidioasa pe ea dar incet...incet ...a inceput sa ma invadeze acest sentiment. si ma simt prost fata de ea din aceasta cauza.....imi povesteste...ce cadouri ii face iubitul ei....k si a mai cumparat nu stiu ce haine din baneasa....k si a luat cateva perechi de pantofi de la mihai albu....imi pare ca se lauda..si din acest motiv am inceput sa fiu geloasa.( mai ales k stiu k inainte nu avea nimic din toate astea).as vrea sa dispara sentimentul asta de invidie...mai ales k are incredere in mine si eu in ea.ar trebui sa imi fie rusine k simt asta(cu toat ek nu vreau)...sau vi s a mai intamplat si voua,fetelor ?e ceva normal?
kudika049811
Postat pe 23 August 2009 19:14
mi s-a intamplat si mie...eram invidioasa p calmul si p moralul mereu ridicat prietenei mele....ma gandeam cum d ea nu are probleme sau daca are cum d iese asa usor din ele?....adevarul era insa altul ...mintea k ii e bine...k nu are pb...k e fericita...si asta doar k sa ma faca p mine invidioasa...ea d fapt era in situatii mai urate decat ale mele...situatia ta e oricum mai diferita ..nu prea stiu cum sa t ajut...dar tre sa stii k nu esti singura in situatia asta si sentimentul asta chiar nu t face o persoana rea.....
Smile
Postat pe 23 August 2009 20:35
Sa nu te superi pe mine, insa, da, esti un om rau! Invidia este un sentiment urat care nu are ce cauta intr-o prietenie adevarata. Gandeste-te ca poate nici ea nu are ce ai tu, gen inteligenta, aptitudini, etc. Fiecare are o soarta.
Straduieste-te sa iti traiesti viata frumos, fara sentimente urate ca acesta! Si iti mai spun ceva: de multe ori aceste fete care au totul de la barbati mai si exagereaza ca sa para si mai stralucitoare. Stiu din proprie experienta. Si eu am avut intr-o perioada "totul" de la un barbat, inclusiv inel de logodna cu diamant. Pana cand s-a rupt relatia, dupa nici un an. L-am plans mult, dar apoi mi-am dat seama ca oricum eram mult prea diferiti si ca nu ar fi mers un eventual mariaj. Acum sunt fericita, maritata, in strainatate, am un copil si in curand sper sa ii fac si pe al doilea, al treilea si al patrulea.
Bucura-te de viata si alunga tot ce e negativ din ea!
kudika062800
Postat pe 27 August 2009 14:45
multumesc frumos.de sfat ...ai dreptate in ceea ce ai zis....invidia nu are ce cauta intr o prietenie adevarata si fiecare are soarta sa.
kudika049811
Postat pe 27 August 2009 16:51
De la: kudika049811, la data 2009-08-23 19:14:34nu vreau sa fiu invidioasa....si totusi sunt.oare sunt o persoana rea din aceasta cauza?cred ca la un moment dat toti ne confruntam cu sentimentul acesta.am o colega de facultate ...cu care pe parcursul anului am devenit tot mai apropiate si am inceput sa ne confesam una alteia.de la ea am aflat k era o fata saraca dar a cunoscut un barbat care i-a oferit totul din punct de vedere financiar si sentimental...la inceput nu eram invidioasa pe ea dar incet...incet ...a inceput sa ma invadeze acest sentiment. si ma simt prost fata de ea din aceasta cauza.....imi povesteste...ce cadouri ii face iubitul ei....k si a mai cumparat nu stiu ce haine din baneasa....k si a luat cateva perechi de pantofi de la mihai albu....imi pare ca se lauda..si din acest motiv am inceput sa fiu geloasa.( mai ales k stiu k inainte nu avea nimic din toate astea).as vrea sa dispara sentimentul asta de invidie...mai ales k are incredere in mine si eu in ea.ar trebui sa imi fie rusine k simt asta(cu toat ek nu vreau)...sau vi s a mai intamplat si voua,fetelor ?e ceva normal?


Nu e deloc normal...si atata timp cat te-a stapanit acest sentimente nu prea ai ce sa faci ! Mai putin normal mi se pare sa fii invidioasa pe chestii superficiale, gen ce si-a cumparat !
Si eu am fost acum un an putin invidioasa pe cei care aveau o familie intreaga, invidioasa nu in sensul ca le doream vreun rau, doamne fereste, ci imi parea rau ca nu am si eu parte de asa ceva !
Summer_
Postat pe 27 August 2009 16:54
Am citit ce sfaturi ai primit pina acum.Eu nu am de spus mai mult decit ca intre'' prieteni'' nu exista invidie su alte rautati.Eu asa am invatat mai ales cind suntem acei adevarati.Dar si eu am fost raspaltita mai mereu de asa zisele mele prietene adevarate mai mult cu invidie.Nu mai traiesc in RO de ani multi.Le-am adus aici la mine sa imi vada noua casa sot si tara si mai ales cum traiesc ,curat deschis si fara meschinarii.Insa unii oameni ascund inca multe uritenii.Asa ca ai grija si invata sa nu mai fii invidioasa pt.ca este un pas mic pina la ura si nu este nici frumos nici sanatos.Sper ca nu te-am suparat.
kudika045035
Postat pe 27 August 2009 23:31
Este important sa fii multumit de tine si cu tine, sa te apreciezi asa cum esti si sa fii constient de cat de mult ai realizat pana acum. Nimeni nu e inutil in viata asta, numai noi ne simtim uneori asa, atunci cand nu putem sa-i ajutam pe cei dragi, de exemplu. Si nimeni nu e vesnic, toti avem probleme, toti le rezolvam, pana la urma, iar roata destinului, cum se spune, se misca incontinuu. Daca unora le merge bine astazi, nu inseamna ca lor le va merge bine mereu, si altora le va merge vesnic prost. Totul se schimba, situatiile se rastoarna, cand ne asteptam mai putin. Uneori asteptam mult, prea mult, dar tot apare o rezolvare in final. In ceea ce priveste situatia prietenei tale, nu stiu cat e de invidiat. Cred ca e mai bine sa obtii un lucru prin propriile tale forte, decat sa-ti fie oferite tot felul de minunatii la preturi costisitoare, dar care ti se pot lua inapoi, dupa un timp. Depinde ce fel de legatura este intre prietena ta si omul care ii ofera atat de multe. Poate chiar are norocul sa fi dat peste cineva de treaba, care tine la ea sincer. Si faptul ca a fost f. saraca o face sa aprecieze aceste cadouri, mai mult decat altii; sigur ii place sa te faca putin geloasa, altfel nu ti-ar povesti. E putin umilitor pentru un interlocutor sa i se povesteasca incontinuu ce bine o duce ea. Eu nu cred ca invidia ta e anormala, conform psihologilor ea poate fi constructiva, sa te ambitioneze sa realizezi mai mult, pe cont propriu. Cand invidia nu se canalizeaza negativ, prin dorinta de a face rau, atunci nu e periculoasa, deci nu te mai blama. Nu cred ca ai vrea sa o urasti pe prietena ta sau sa-i faci rau. Faptul ca realizezi ce simti si ca analizezi, e benefic pentru psihicul tau. Unii avem familii, altii suntem singuri, si de cele mai multe ori ne invidiem reciproc, desi nu ne-ar placea propriu-zis sa facem schimb.

Postat pe 28 August 2009 19:55
Daca unora le merge bine astazi, nu inseamna ca lor le va merge bine mereu, si altora le va merge vesnic prost.
hapciucalipta
Postat pe 31 August 2009 16:46
kudika062800 sunt cu totul deacord ce tu ai scris in privinta invidiei.Si eu sunt casatorita in alta tara europeana si am avut de suferit enorm de mult dupa urma invidiei propriilor mele prietene.Nu sunt bogata dar traiesc destul de bine .In rest am fost deschisa cu sufletul si casa pt..toti cei ce au dorit sa ma viziteze.Si eu si sotul meu ne-am oferit sa facem totul de placere ca cei ce ne-au vizitat sa se simta bine la noi.Nu vreau sa mai lungesc descrierea dar doar atit ca ele aici au fost corecte iar cind s-au intors in tara au rastalmacit si intors totul pe dos.Eu stiu ca totul din invidie deci din rautate.Este o mare lectie pt mine acum,o lectie trista si dura in aceleasi timp.As vrea sa spun in incheiere ca invidia este dupa mine egala cu rautatea.Va doresc tuturor sa nu aveti paarte de aceste doua urite sentimente din partea nimanui .Numai bine.
kudika045035
Postat pe 1 Septembrie 2009 17:32
Sa iti povestesc eu cum e sa simti ca esti invidiata. Eu cel putin m-am simtit tradata, de parca nu mai eram o echipa si mi-am dat seama ca sunt intr-o competitie. Si mai ales ca se dadeau de gol prin replici taioase sau descurajari cand era vb de un plan sau altceva. "Prietenii" te invidiaza in primul rand pt situatia materiala, apoi pt aspectul fizic, pentru relatia ta de dragoste, etc. Motive se gasesc, mai ales daca prietena respectiva are si complexe si lipsuri.
Nu generalizez, am avut si prietene cu o situatie materiala mai grea si fara sa fie invidioase pe cei care isi permiteau mai multe. Am observat ca invidia mai mult la romani se manifesta, dovada si cei care isi cumpara masini scumpe ca sa epateze, desi nivelul lor de trai nu le permite acea marca.
Multi parinti gresesc facand comparatii inca de cand suntem mici (X a luat nota mai mare ca tine) si mai tarziu (x s-a angajat acolo, are masina , etc).
Cred ca invidia pleaca si din lipsa de incredere in propria persoana si nu sunt de acord ca cea mai buna solutie ca sa nu mai fii invidioasa este sa te gandesti ca sigur prietena are alte aspecte naspa, asa, ca sa te simti tu mai bine. Pai unde ajungem , sa avem prieteni care sunt intr-o situatie mai urata ca a noastra doar ca sa nu mai avem ce invidia?
wildstyle
Postat pe 1 Septembrie 2009 20:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfaturi:D 2 De la: Barbie30 26 Octombrie 2010 09:16
COMPATIBILITATE BARBATUL TAUR - FEMEIA GEMENI ? 2 De la: dulceata10 24 Iulie 2010 21:00
barbatul fecioara,femeia scorpion! 7 De la: ailicis 28 Iulie 2014 16:11
eu rac,el peste! 24 De la: Andela_Deea 10 Iulie 2009 09:15
femeia leu-barbatul peste 26 De la: gabi_kapa 27 Septembrie 2012 19:32