Setari Cookie-uri

parinti

Cum se mai pot numi parinti???Dupa ce iti fac viata un calvar ,se bucura atunci cand dai rateuri ,te jignesc ,iar a doua zi iti vorbesc ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat .Ce fel de oameni sunt ,pentru ca eu nu reusesc sa-i inteleg .
kudika041151
Postat pe 27 August 2009 13:14
De la: kudika041151, la data 2009-08-27 13:14:54Cum se mai pot numi parinti???Dupa ce iti fac viata un calvar ,se bucura atunci cand dai rateuri ,te jignesc ,iar a doua zi iti vorbesc ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat .Ce fel de oameni sunt ,pentru ca eu nu reusesc sa-i inteleg .


cati ani ai?si...ce ai facut de se bucurau de tristetea ta?da detalii
dalilascumpy
Postat pe 27 August 2009 13:16
detalii?decand ma stiu ,o data nu am auzit o incurajare din partea lor ,cand imi pierdeam cate un servici din cauza starii de sanatate ,altceva nu stiau decat sa spuna ca sunt o ratata si ca nu o sa fac nimic in viata ,nu m-au ajutat cu nimic ,rostul am incercat sa mi-l fac singura ,la ei nu am apelat niciodata ,de cate ori ii sunam ,imi spuneau :inca nu ai ajuns la coltul strazii ?ce fel de om e ,ce suflet poate sa aiba un asa om ?
ieri m-a sunat ,m-a intrebat daca am iesit din spital si atat ,mi-a dat buna ziua si a inchis .oare cum o putea pune capul pe perna si sa doarma cand copilul tau e in spital ?
imi e si rusine ca am asa parinti .
kudika041151
Postat pe 27 August 2009 13:27
detalii?decand ma stiu ,o data nu am auzit o incurajare din partea lor ,cand imi pierdeam cate un servici din cauza starii de sanatate ,altceva nu stiau decat sa spuna ca sunt o ratata si ca nu o sa fac nimic in viata ,nu m-au ajutat cu nimic ,rostul am incercat sa mi-l fac singura ,la ei nu am apelat niciodata ,de cate ori ii sunam ,imi spuneau :inca nu ai ajuns la coltul strazii ?ce fel de om e ,ce suflet poate sa aiba un asa om ?
ieri m-a sunat ,m-a intrebat daca am iesit din spital si atat ,mi-a dat buna ziua si a inchis .oare cum o putea pune capul pe perna si sa doarma cand copilul tau e in spital ?
imi e si rusine ca am asa parinti .
kudika041151
Postat pe 27 August 2009 13:27
De la: kudika041151, la data 2009-08-27 13:27:08detalii?decand ma stiu ,o data nu am auzit o incurajare din partea lor ,cand imi pierdeam cate un servici din cauza starii de sanatate ,altceva nu stiau decat sa spuna ca sunt o ratata si ca nu o sa fac nimic in viata ,nu m-au ajutat cu nimic ,rostul am incercat sa mi-l fac singura ,la ei nu am apelat niciodata ,de cate ori ii sunam ,imi spuneau :inca nu ai ajuns la coltul strazii ?ce fel de om e ,ce suflet poate sa aiba un asa om ?
ieri m-a sunat ,m-a intrebat daca am iesit din spital si atat ,mi-a dat buna ziua si a inchis .oare cum o putea pune capul pe perna si sa doarma cand copilul tau e in spital ?
imi e si rusine ca am asa parinti .


imi pare rau ca e asa,ce probleme de sanatate ai?de ce te internrezi mereu in spital?cu cine locuiesti acum?
dalilascumpy
Postat pe 28 August 2009 16:35
Acestia nu se pot numi parinti.Un parinte nu e numai dator sa-ti dea viata si sa te creasca ci sa te si protejeze, iubeasca si sprijine atunci cand ai nevoie.E ingrozitor dar asta e situatia: unii oameni fac copii asa c-au facut si vecinii dar nu se pricep deloc sa-i creasca.Instictele materne si paterne ar trebui sa fie cele mai puternice dar.....mai sunt si greseli ale naturii.
Le-ai gresit tu cu ceva atat de rau?Daca nu esti asa cum si-au dorit ei este greseala lor ca nu te-au invatat, nu te-au incurajat sa-ti urmezi telurile,nu te-au ajutat sa ajungi acolo unde-si doreau ei.Vorbeste cu ei,itreaba-i dcse poarta asa rece cu tine,cu ce le-ai gresit.Spune-le a ii iubesti si ca vrei sa fiti o familie adevarata.Roaga-i sa te ajute sa reusesti !!Daca nu raspund nici vorbelor bune nici rugaciunilor nici lacrimilor copilului lor atunci nu te mai gandi nici tu la ei.Nu le mai raspunde,considera-i morti.De cer sa suferi tu pentru frustrarile lor??!!Viata e destul de grea ara ca parintii,cei care ar trebui sa-ti fie alaturi la bine si la greu,sa te raga si mai mult in jos !!!Rusine lor !!
diana1981
Postat pe 6 Septembrie 2009 20:10
De la: kudika041151, la data 2009-08-27 13:14:54Cum se mai pot numi parinti???Dupa ce iti fac viata un calvar ,se bucura atunci cand dai rateuri ,te jignesc ,iar a doua zi iti vorbesc ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat .Ce fel de oameni sunt ,pentru ca eu nu reusesc sa-i inteleg .
tot parinti se numesc numai ca ei au alta atitudine si vad viata altfel
yumy
Postat pe 6 Septembrie 2009 20:19
De la: kudika041151, la data 2009-08-27 13:27:08detalii?decand ma stiu ,o data nu am auzit o incurajare din partea lor ,cand imi pierdeam cate un servici din cauza starii de sanatate ,altceva nu stiau decat sa spuna ca sunt o ratata si ca nu o sa fac nimic in viata ,nu m-au ajutat cu nimic ,rostul am incercat sa mi-l fac singura ,la ei nu am apelat niciodata ,de cate ori ii sunam ,imi spuneau :inca nu ai ajuns la coltul strazii ?ce fel de om e ,ce suflet poate sa aiba un asa om ?
ieri m-a sunat ,m-a intrebat daca am iesit din spital si atat ,mi-a dat buna ziua si a inchis .oare cum o putea pune capul pe perna si sa doarma cand copilul tau e in spital ?
imi e si rusine ca am asa parinti .


Daca te incalzeste cu ceva...sa stii ca nu esti singura. Ce sa-ti zic? Dintotdeauna mie mi-a fost teama de reactia mamei mai ceva decat de un examen f. important, de un profesor care ma intreaba cand nu m-am pregatit, de un sef la control, la un interviu de nou job ori de politistul care ma opreste cand stiu ca nu-s in regula. Or fi de condamnat parintii astia, in viziunea noastra, dar ei nu inteleg sub nicio forma ca atitudinea lor este gresita si tot ei se considera victimele si tu oaia neagra, chiar daca treci cu brio prin viata si te poti numi un om onorabil.
Ideea e ca nu poti sa-i schimbi si nici nu-ti poti alege familia dupa bunul plac preecum o faci cu prietenii. Sfatul meu este sa-ti cauti sprijinul de care ai nevoie in alte parti (sot, prieteni, colegi, vecini, straini chiar). Ai sa fii surprinsa sa constati ca se poate foarte bine si fara ei. Si sa nu ma intelegi gresit, nu te indemn sa rupi legatura cu ei, nu, doar sa nu mai astepti ceea ce ei nu pot sa-ti ofere (macar vorba buna) si sa pui la f u n d tot ce-ti zic ei.
kudika019285
Postat pe 6 Septembrie 2009 20:47
Nu iti ci abstractie de existentconsuma timpul si energia incercand sa ii numesti in vre-un fel! Desi iti va fi greu incearca sa faci abstractie de existenta lor! Stiu ca uneori, de ziua ta , de Craciun , de Anul Nou sau eu stiu mai cand iti va fi dor f tare de ei si vei suferi ca nu te-au sunat, uneori poate te vei gandi ca pana chiar si asa cu toate relele lor, uneori vei tanji sa ii vezi sau sa ii auzi... Numai ca nu vei reusi nimic bun si vei suferi mult mai mult ptr "incurajarile" lor decat ptr o injuratura de la straini...
Vezi de viata ta si cu ei ia contact cat mai putin desi este foarte greu ! Dar o suferinta a ta cat de mica o vei simti de 100 de ori mai intensa cu "ajutorul" incurajarilor" lor! Viata este fooarte scurta , ce rost are sa pierzi timpul aiurea gandidnd " de ce mi-a zis asta? " ce le-am facut sa...?" etc cand poti sa iesi la un suc cu prietenii cand poti face orice altceva te face sa te simti bine si sa simti ca traiesti?!
Lasa prostiile si nu mai pierde pretiosul timp gandind la ei sau la "cum altfel se mai pot numi parintii tau ... Maine poate da massina peste tine sau cine stie ce ti se poate intampla(Doamne fereste !) si tu nu ai facut decat sa te cramponezi de niste oameni de nimic in loc sa profiti de tot ceea ce iti da viata mai buna si mai frumos!
In locul tau eu asta as face si in plus ...nici nu i-as numi parinti ! ba mai mult cand i-as vedea sau i-as auzi le-as spune pe nume nuuuuu "tata" si "mama" iar daca ar avea nedumeriri si m-ar intreba de ce le spun pe nume, le-as explica cum ca un parinte trebuie sa isi iubeasca copilul neconditionat si sa il sprijiene, cee ce din partea lor nu am vazut, ba mai mult ...le-as spune ca atunci cand ei vor invata sa faca asta atunci si eu viu reinvata sa le spun "tata" si "mama" !!!!
Pana atunci....SANATATE BUNA TAICA!!!









mai bine lasa prostiilwsosii
BABY_INIMIOARA83
Postat pe 7 Septembrie 2009 02:02
SCUZE! AM FACUT O GRESEALA!!
****** Nu iti mai consuma timpul si energia sa ii numesti in vre-un fel...
****** Mai bine lasa prostiile !!!!


kiss kisss
BABY_INIMIOARA83
Postat pe 7 Septembrie 2009 02:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mama si vecinul 50 De la: kitty_krieger 11 August 2010 20:00
de la o palma unde se ajunge2??http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/97.html# 17 De la: alexia30 31 August 2010 14:09
In curand pleaca dincolo sa lucreze, help !!! 27 De la: steffy91 17 Iulie 2011 21:48
Cum aplic uleiul de ricin pe par? 11 De la: valy90 23 Noiembrie 2010 19:40
Obsesie... ?!? 70 De la: rondina 6 Iunie 2012 14:57