Setari Cookie-uri

As dori sfaturi

Am o cunostinta a carei fiica de 17 ani are o relatie de 1 an si jumatate cu un tip de 20 de ani.Acesti copii se iubesc intradevar, pana si eu am vazut asta iar ceea ce am mai vazut a fost faptul ca au facut anumite sacrificii pentru aceasta relatie.Pentru ca nu era de ajuns acestia la 5 luni dupa ce s-au cunoscut s-au logodit.Acum vine partea mai grea pt ei, el a plecat la facultate anul acesta numai zic ca el a ramas anul trecut acasa pentru ea, in ciuda tuturor, nemai plecand la facultate sa-si faca un rost in viata.Toate 'bune si frumoase' acum ce idee le-a trecut prin cap'soarele alea, fetei fiindu-i destul de greu fara partenerul ei s-a gandit ca ar fi cel mei bine sa se mute cu el, in orasul in care el se duce la facultate.Ea a decis sa se mute si sa-si continue studiile alaturi de logodnicul ei.Vreau sa va spun faptul ca parintii nu au aflat de logodna, nici eu nu am curajul sa le spun acest amanunt.Dupa parerea voastra, ajutand-o si pe ea cu cateva sfaturi, credeti ca ar fi bine sa-si lase familia viata de pana acum, si sa faca ceea ce inima ii dicteaza?
sexy_fashionista_cl
Postat pe 23 Octombrie 2011 22:15
De la: sexy_fashionista_cl, la data 2011-10-23 22:15:25Am o cunostinta a carei fiica de 17 ani are o relatie de 1 an si jumatate cu un tip de 20 de ani.Acesti copii se iubesc intradevar, pana si eu am vazut asta iar ceea ce am mai vazut a fost faptul ca au facut anumite sacrificii pentru aceasta relatie.Pentru ca nu era de ajuns acestia la 5 luni dupa ce s-au cunoscut s-au logodit.Acum vine partea mai grea pt ei, el a plecat la facultate anul acesta numai zic ca el a ramas anul trecut acasa pentru ea, in ciuda tuturor, nemai plecand la facultate sa-si faca un rost in viata.Toate 'bune si frumoase' acum ce idee le-a trecut prin cap'soarele alea, fetei fiindu-i destul de greu fara partenerul ei s-a gandit ca ar fi cel mei bine sa se mute cu el, in orasul in care el se duce la facultate.Ea a decis sa se mute si sa-si continue studiile alaturi de logodnicul ei.Vreau sa va spun faptul ca parintii nu au aflat de logodna, nici eu nu am curajul sa le spun acest amanunt.Dupa parerea voastra, ajutand-o si pe ea cu cateva sfaturi, credeti ca ar fi bine sa-si lase familia viata de pana acum, si sa faca ceea ce inima ii dicteaza?



Domnisoara in cauza este inca minora si ar trebui sa astepte sa implineasca varsta de 18 ani.dupa care va avea dreptul legal de a-si coordona viata dupa bunul plac.Ne spui ca s-au logodit!Cum ,in ce condiii,si sub ce forma s-a desfasurat ceremonia respectiva!in orice caz,faptul ca parintii nu au luat la cunostinta acest lucru,nu le este favorabil tinrilor absolut deloc.Legal,domnisoara noastra,nu poate parasi domiciliul parintesc pana la implinirea varsei de majorat.Dupa aceasta data,poate sa ia singura orice decizie personala,in ceea ce priveste viitorul ei,deci,nu cred ca parintii ei ii vor da voie sa paraseasca localitatea de domiciliu.Daca el este un tanar la inceput de drum,ea este o copila necoapta,se cam grabeste in luarea unor decizii ,care sunt pripite,in conditiile in care parintii nu au fost anuntati de hotararile pe care cei doi le-au luat in privinta viitorului lor.Ca sfat,i-as recomanda domnisoarei sa comunice cu parintii ei in ceea ce priveste modul in care a evoluat relatia cu baiatul respectiv si sa nu faca un gest pe care s-ar putea sa-l regrete mai tarziu!Dragostea este frumoasa,mirifica,dar cand se procedeaza pe ascuns,este traita fara acceptul parintilor ,fara a se discuta de comun acord cu acestia,aceasta nu poate sa duca decat la discutii neavenite in ambele familii si la atitudini total necorespunzatoare,venite ca reactii acide din partea parintilor mplicati,ceea ce nu este de dorit pentru cei doi tineri.Au suficient timp sa=si traiasca iubirea,dar aceasta este cu atat mai curata si nevinovata,cu cat cei doi tineri se apropie de parintii lor si relationeaza perfect cu acestia.Lucrurile desfasurate intr-un climat nefavorabil,iau de multe ori o turnura urata!
RAINBOWLADY
Postat pe 23 Octombrie 2011 22:39
In principiu da, dar in cazul lor, ei sunt inca niste copii si nu stiu exact ce vor de la viata. Parerea mea e ca nu vor ramane impreuna. Dar pentru ea e bine ca isi mai dezvolta personalitatea prin diferitele situatii in care va fi pusa. Sper ca nu prea grele.
Eva32
Postat pe 30 Octombrie 2011 01:28

Sa inteleg ca tu esti vecina careia fata vecinilor ii face confidente. Banuiesc ca stii situatia doar din perspectiva fetei. Cu el ai vorbit? Il stii la fel de bine ca si pe fata? Stii daca intentiile lui sunt in continuare cele mai sincere? Indiferent de raspunsul la aceasta intrebare, esti la mijloc... Si in general, in situatii de genul, "everybody kills the messenger"...

Problema cea mai mare este, ca aceste relatii in general se termina dupa ce unul dintre parteneri schimba mediul, orasul, cunoaste lume noua, cunoaste alt stil de viata, isi schimba deprinderile... Se schimba el ca om.

Ea ramane acasa... resimte toate schimbarile lui, poate nu reuseste 100% sa se adapteze la schimbarile lui. Incep discutii... gelozii... certuri...

Tot acest scenariu se suprapune peste faptul ca sunt amandoi tineri; de multe ori, nici cei maturi dintre maturi nu reusesc sa treaca cu bine peste schimbari de asemenea avengura in viata lor...

Cu toate acestea, el trebuie sa ia startul in viata, iar ea trebuie sa il lase... Daca este intr-adevar iubire adevarata, vor trece peste acest impas.

Si, ca sa iti raspund la intrebare, nu cred ca este o solutie ca ea sa isi lase viata care o are acum, ca sa plece cu el. Mai are un an de liceu, presupun, dupa care pot fi impreuna cat vor vrea ei. Nu este corect ca el sa mai stea dupa ea, dar nici ca ea sa se grabeasca pentru el. Iubirea adevarata invinge orice.

Cat despre parintii ei... la un momentdat vor afla... si nu va fi foarte roz pentru ea... Asta este motivul pentru care cred ca cel mai bine ar fi sa le spuna ei impreuna, cat mai repede.
Dadutza
Postat pe 31 Octombrie 2011 11:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog un sfat 112 De la: elly_postolache 27 Ianuarie 2009 23:52
"persoanele de fata se exclud" 6 De la: dubim 24 Octombrie 2018 04:55
cum se enerveaza un leu 10 De la: stem_29 20 Septembrie 2010 20:52
Cand el iti spune "credeam ca sunt cu ea=fosta" 14 De la: steffy91 17 Iulie 2011 21:42
S-a îndrãgostit de altcineva. 5 De la: kudika_979977 22 Noiembrie 2015 13:57