Setari Cookie-uri

HELP!! SFATURI PTR CUNUNIE

Am nevoie de sfaturi legate de cununia civila.Am 20 de ani , sunt din Bucuresti si ma cunun civil in cateva luni si ca sa fiu sincera habar nu am ce trebuie sa fac. Daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi v-as fi foarte recunoscatoare,am cateva intrebari (dar apreciez orice sfat aditional):
de unde ma sfatuiti sa cumpar verighetele?; voi de une ati cumparat?;aur?;argint?(mentionez ca vreau ceva finut si nu am tocmai buget nelimitat( daca ma intelegeti) si nu doresc sa cer bani parintilor, ei sunt de acord cu aceasta casatorie dar este decizia mea si as dori sa imi pot alege singura verighetele,lucru care nu s-ar intampla daca as cere sprijinul lor financiar:P)
cum sfatuiti sa ma imbrac,? va fi in ianuarie...
pentru cununia civila se fac invitatii?
si orice alte sfaturi....
va rog sa ma ajutati, multumesc mult
anachronism
Postat pe 28 August 2009 18:33
De la: anachronism, la data 2009-08-28 18:33:16Am nevoie de sfaturi legate de cununia civila.Am 20 de ani , sunt din Bucuresti si ma cunun civil in cateva luni si ca sa fiu sincera habar nu am ce trebuie sa fac. Daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi v-as fi foarte recunoscatoare,am cateva intrebari (dar apreciez orice sfat aditional):
de unde ma sfatuiti sa cumpar verighetele?; voi de une ati cumparat?;aur?;argint?(mentionez ca vreau ceva finut si nu am tocmai buget nelimitat( daca ma intelegeti) si nu doresc sa cer bani parintilor, ei sunt de acord cu aceasta casatorie dar este decizia mea si as dori sa imi pot alege singura verighetele,lucru care nu s-ar intampla daca as cere sprijinul lor financiar:P)
cum sfatuiti sa ma imbrac,? va fi in ianuarie...
pentru cununia civila se fac invitatii?
si orice alte sfaturi....
va rog sa ma ajutati, multumesc mult

pt cununia civila verighete de aur.le puteti cumpara de la magazinele de bijuteri (nu ti-as recomanda amaneturile...pt ca acelea au fost deaja cununate si se spune ca nu ar fi bn )
daca cununia este in ianuarie iti pot lua un costumas dragutz sau chiar o rochitza daca faci la un local petrecerea.
pt cununia civila eu nu am facut invitatii,pur si simplu i-am chemat pe cei care am vrut sa-mi fie alaturi.
sa aveti 2 martori,si sa aveti si actele de indentitate la voi.
CASA DE PIATRA,MULTA IUBIRE SI FERICIRE
R_F
Postat pe 28 August 2009 18:43
Multumesc frumos, bine ca mi-ai zis sa nu i-au de la amanet...ca ma batea gandul:)))
:*:*:*:*
orice alte sfaturi sunt foarte bine primite...daca ati fost foarte multumite de un anumit magazin de bijuterii...orice sfaturi
anachronism
Postat pe 28 August 2009 19:03
Poti sa iei verighetele si din aur alb , mie personal asa imi plac , dar depinde de gusturile fiecaruia.Eu nu le-am luat din tara dar depinde si din ce oras esti , mergi la mai multe bijuterii ca sa compari preturi sau poate cunosti pe cineva care aduce aur mai ieftin din strainatate si iti poti alege din catalog. Daca cununia civila nu e in aceeasi zi cu nunta , de obicei se tine o petrecere restransa dupa. Iarasi depinde de voi , daca va doriti si permiteti. Casa de piatra va doresc si eu!
Noella
Postat pe 29 August 2009 01:58
Multumesc, aur alb prefer si eu :D, cununia civila nu e in aceeasi zi cu cea religioasa...nici nu stiu daca va exista cea religioasa..si nu tin neaparat :P Multumesc pentru sfat.
anachronism
Postat pe 29 August 2009 07:52
Daca nu va exista cununia religioasa , atunci ar trebui sa iei in considerare ideea de a te imbraca intr-o rochita alba
Noella
Postat pe 29 August 2009 17:22

Va exista cununie religioasa...dar peste un an doi...oricum eu nu tin neaparat. O sa ma gandesc la o rochita alba sau macar de culoare ffff deschisa. Multumesc
anachronism
Postat pe 1 Septembrie 2009 16:45
hello!
vezi k revista noastra, kudika, are o surioara care se ocupa exclusiv de nunti - grace.ro. acolo vei gasi multe viitoare mirese cu care sa te sfatuiesti :D
pup!
OanaTrifu
Postat pe 3 Septembrie 2009 17:59
Ma intreb si eu, ca prostul, de ce sa cumperi verighete pentru cununia civila?
valita76
Postat pe 3 Septembrie 2009 22:50
De la: valita76, la data 2009-09-03 22:50:52 Ma intreb si eu, ca prostul, de ce sa cumperi verighete pentru cununia civila?


la acelasi lucru m-am gandit si io, da' am zis sa nu-i stric bucuria!
din cate stiu, verighetele se poarta numai dupa ce-s sfintite la biserica!
geo_x
Postat pe 3 Septembrie 2009 22:57
De la: geo_x, la data 2009-09-03 22:57:27
De la: valita76, la data 2009-09-03 22:50:52 Ma intreb si eu, ca prostul, de ce sa cumperi verighete pentru cununia civila?


la acelasi lucru m-am gandit si io, da' am zis sa nu-i stric bucuria!
din cate stiu, verighetele se poarta numai dupa ce-s sfintite la biserica!


vrea verighete la cununia civila pt a-si impartasi bucuriia implinii ... a unirii cu sufletul sau pereche.. nu e anormal.. multe cupluri procedeaza asa, mai ales ca nu se stie daca vor face nunta... felicitari si fericire
geanigi
Postat pe 4 Septembrie 2009 08:35
buna,eu am avut cununia civila acum 1 luna :).trebuie sa te duci la casa casatoriilor sa vezi ce iti trebuie pt dosar [niste acte in copie si original,niste declaratii si certificatul medical care e valabil numai vreo 2 zile dupa ce a fost eliberat],dar asta cand se apropie data- noi ne am dus cu 1 luna inainte,ne au zis sa venim cu 2 sapt inainte de data dorita pt depunerea dosarului si pt a ne programa propriu-zis.mi am ales o rochita alba,lunga si in tinuta asta pozele au iesit foarte bine.cat despre verighete,si eu prefer aurul alb,insa e ceva mai pretentios decat cel galben-trebuie intretinut,adica dupa o perioada dat la polishat si alte chestii pentru a si mentine exact culoarea de cand l ai cumparat,iar firmele care se respecta fac aceste reconditionari gratuit.sa ai casa de piatra si sa fii fericita! :)
Diana_2187
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat va rog mult astept raspuns 41 De la: kudika190979 13 August 2010 16:03
Cum ºtii cã el este Alesul? 16 De la: valita76 14 Mai 2009 16:38
Bebe la 8 luni,cate scaune este normal? 3 De la: Mioara_Gabriela 18 Februarie 2011 21:38
imi este cu adevarat prietena? 2 De la: kudika_3447 3 Martie 2012 14:01
Fetelor, am nevoie de parerea voastra sa clarific o situatie! 87 De la: PRALEA_ 3 August 2011 18:11