Setari Cookie-uri

iubire sau obisnuinta?

Acum 7 ani am inceput o relatie cu un baiat dragut si atent cu mine.La inceput nu-l iubeam dar ma simteam atrasa de el insa cu timpul am ajuns sa-l iubesc ca pe ochii din cap.Fiecare secunda din zi o petreceam impreuna ,plimbandu-ne,tinandu-ne in brate etc...toate bune si frumoase insa dupa 5 ani a inceput sa intervina monotonia,nu mai comunicam,eram reci unul cu celalalt,nici in pat nu ne mai intelegeam.El si-a gasit o " prietena" fff buna care nu era din oras si cu care vb la tel sau pe mess ore intregi.Am descoperit asta din greseala caci el nu mi-a zis de ea si mi-a replicat ca e doar o prietena cu care vb vrute si nevrute.Am inghitit galusca pana cand am aflat de la mm lui intr-o zi ca urma sa plece la ea pt cateva zile.M-am suparat evident si i-am cerut explicatii iar raspunsul lui a fost ca are nevoie de o pauza sa-si puna ordine in ganduri.Am suferit dar am acceptat sperand ca totul va fi bine.Oricum gelozia imi dadea tarcoale si nici in ziua de azi nu stiu ce s-a intamplat intre ei.Cand s-a intors ne-am impacat si asa au trecut inca 2 ani din viata noastra impreuna.Evident ca la fiecare cearta ii reprosam plecarea si nu m-am impacat niciodata cu ideea ca a plecat la ea.Dupa 7 ani am cunoscut eu un baiat cu care am inceput sa vb initial ca amici insa lucrurile au evoluat si am inceput sa ma simt atrasa de el tot mai mult.Prietenului meu ii povesteam tot ce faceam si cu cine vb si obs ca-l deranja faptul ca vb cu acest baiat.Ca sa ma aiba sub stricta supraveghere si sa aiba incredere in mine m-am mutat la el insa au inceput certurile,reprosurile si un total dezinteres fata de mine ( se juca toata ziua cand era liber la calc iar eu stateam si ma uitam la el)Nici cu prietenele mele nu mai ieseam pt ca-i era frica ca ies cu alti baieti.Chiar si mama lui incepuse sa-mi faca zile fripte si-am pus piciorul in prag si m-am mutat de acolo.A continuat sa ma sune si sa ma caute cerandu-mi sa ne impacam.Intre timp eu am inceput sa ma vad cu celalat baiat .Dupa cateva luni acesta mi-a propus sa avem o relatie,sa ma mut la el si sa ma marit cu el.Fostul meu prieten ma urmareste si ma cauta incontinuu,imi trimite sms-uri si flori si ma implora sa ma impac cu el.Nu stiu ce sa fac pt ca de simtit inca mai simt ceva pt el insa nu stiu daca e doar obisnuinta sau inca e iubire.Pe de alta parte noul meu iubit e un baiat de nota 10 chiar nu am ce sa-i reprosez,e atent,dulce,romantic.Singura mea problema vis-a-vis de el este diferanta de varsta,el fiind mai mare cu 12 ani ca mine.Eu am 26 iar el 38.Ma gandesc sa nu fac o greseala si sa-mi para rau ca nu m-am impacat cu prietenul meu.Dar daca ceea ce simt e doar obisnuinta? Iar prin jocurile lui nu face altceva decat sa ma fac sa ma simt vinovata ca nu am acordat inca o sansa rel noastre
sweetydelcina
Postat pe 24 August 2009 13:06
parereas mea este sa ramai cu actualul iubit.dak fostu nu a stiut sa te aprecieze atunci knd te-a avut alaturi acum nu mai merita .depinde si de tine ceea ce simti pt actualul.faptul k a plecat atunci la acea fata poate insemna 2 lucruri:fie nu te iubea cu adevarat,fie a vrut sa isi verifice sntimentele.faptul k dupa ce a fost la ea,s-a impakt cu u,inseamna k totusi te iubea.dar sa fii atenta k sunt unii baieti kre sunt mai diabolici de felul lor.ma refer l fostul.stie k acum esti cu altul si poate tocmai de aceea inceark sa te recastige....analizeaza-ti si u sentimentele.ramai cu cel care te respecta si care te iubeste neconditionat.....
mariana_veronik2009
Postat pe 24 August 2009 13:22
parereas mea este sa ramai cu actualul iubit.dak fostu nu a stiut sa te aprecieze atunci knd te-a avut alaturi acum nu mai merita .depinde si de tine ceea ce simti pt actualul.faptul k a plecat atunci la acea fata poate insemna 2 lucruri:fie nu te iubea cu adevarat,fie a vrut sa isi verifice sntimentele.faptul k dupa ce a fost la ea,s-a impakt cu u,inseamna k totusi te iubea.dar sa fii atenta k sunt unii baieti kre sunt mai diabolici de felul lor.ma refer l fostul.stie k acum esti cu altul si poate tocmai de aceea inceark sa te recastige....analizeaza-ti si u sentimentele.ramai cu cel care te respecta si care te iubeste neconditionat.....
mariana_veronik2009
Postat pe 24 August 2009 13:23
saru'mana pt sfat....oricum nici pt actualul sentimentele mel nu sunt clare dar o sa vad cum decurge relatia pe viitor.
sweetydelcina
Postat pe 25 August 2009 13:34
eu cred ca ai nevoie de o pauza..tu cu tine...vezi ce-ti lipseste mai mult....ce-ti doresti ....cantarste pasii .....
pacifista
Postat pe 25 August 2009 15:49
sa stii ca ai dreptate,nu mai stiu ce vreau,ce sa fac si incotro sa o iau.este necesara o pauza sa-mi pun eu in ordine gandurile insa mi-e frica de singuratate.sper ca niciunul din ei sa nu se supere si sa inteleaga asta!
sweetydelcina
Postat pe 26 August 2009 08:28
eu zic ca la inceput iubirea e frumoasa si nu iti dai seama de defectele celui de langa tine..poate asa se intampla si cu actualul..cat despre fostu tind sa cred ca te iubeste pentru ca nu ar face toate acel gesturi stiind ca esti cu altul si uneori e nevoie sa pierzi ce ai avut ca sa iti dai seama ce ai pierdut si sa iti revina mintea...cate despre faza cu inselatul o data se iarta;) parerea mea
kudika053631
Postat pe 1 Septembrie 2009 12:31
Saptamana trecuta am stat si am analizat la sange tot ce mi s-a intamplat in ultima perioada si am hotarat sa mai dau o sansa relatiei mele cu fostul iubit.Am discutat foarte serios despre sentimentele noastre si de ceea ce s-a intamplat in ultimul an si am hotarat sa ne mutam impreuna.Asta si vom face saptamana viitoare.Sper ca lucrurile sa mearga bine si la anul sa ne casatorim.Iar cu celalalt lucrurile cred ca sunt clare.oricum in ultimul timp se cam racise relatia.Cat despre faptul ca "abia dupa ce am pierdut ne dam seama" ai dreptate!!!!!
sweetydelcina
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:23
TUUU nu ai acordat o a doua sansa relatiei??? ia stai bine si gandeste'te. Cand el a plecat la asa zisa pretena a lui, cine a stat sa'l astepte acasa, plangand si suferind, neintelegand ce se intampla cu el?
el s'a intors, cica v'ati impacat, a inceput iar sa faca figuri, tu l'ai suportat, si acum tot pe tine dai vina?? ia mai gandeste'te putin. daca el nu a incercat sa iti explice ce s'a intamplat, de ce, cum s'a simtit/se simte cu adevarat, atunci tu de ce te'ai lasa prostita inca o data?
nu e bine asa.
cat despre noul iubit.... nu stiu ce sa zic... 12 ani de diferenta.. hai ca's 7, hai ca's 8.. dar 12..
intre mine si prietenul meu sunt 10 ani de diferenta.. eu am 19 el 29. si sunt sigura ca am sa raman cu el. probabil anul viitor ne casatorim, depinde daca ma fac bine cu piciorul ( am avut un accident acum 2 ani si inca umblu in carje)..
nu stiu ce sa'ti zic... sunt prea multi ani de diferenta intre voi.. poate acum vezi cainii alergand pe strada cu colacii'n coada dar... gandeste'te cum a fost si cu precedentul iubit.. nu era la fel? iar la diferenta asta majora, vor aparea inevitabil discutii legate si de iesiri, neintelegeri..mai multe.. Tzine de tine acum sa pui in balanta pro si contra relatiei voastre. vorbiti'va sincer, deschis si concis.
iti doresc numai bine! sa ne spui ce ai mai facut, ce ai mai rezolvat.
PurpleDreams
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:28
De la: sweetydelcina, la data 2009-08-24 13:06:05Acum 7 ani am inceput o relatie cu un baiat dragut si atent cu mine.La inceput nu-l iubeam dar ma simteam atrasa de el insa cu timpul am ajuns sa-l iubesc ca pe ochii din cap.Fiecare secunda din zi o petreceam impreuna ,plimbandu-ne,tinandu-ne in brate etc...toate bune si frumoase insa dupa 5 ani a inceput sa intervina monotonia,nu mai comunicam,eram reci unul cu celalalt,nici in pat nu ne mai intelegeam.El si-a gasit o " prietena" fff buna care nu era din oras si cu care vb la tel sau pe mess ore intregi.Am descoperit asta din greseala caci el nu mi-a zis de ea si mi-a replicat ca e doar o prietena cu care vb vrute si nevrute.Am inghitit galusca pana cand am aflat de la mm lui intr-o zi ca urma sa plece la ea pt cateva zile.M-am suparat evident si i-am cerut explicatii iar raspunsul lui a fost ca are nevoie de o pauza sa-si puna ordine in ganduri.Am suferit dar am acceptat sperand ca totul va fi bine.Oricum gelozia imi dadea tarcoale si nici in ziua de azi nu stiu ce s-a intamplat intre ei.Cand s-a intors ne-am impacat si asa au trecut inca 2 ani din viata noastra impreuna.Evident ca la fiecare cearta ii reprosam plecarea si nu m-am impacat niciodata cu ideea ca a plecat la ea.Dupa 7 ani am cunoscut eu un baiat cu care am inceput sa vb initial ca amici insa lucrurile au evoluat si am inceput sa ma simt atrasa de el tot mai mult.Prietenului meu ii povesteam tot ce faceam si cu cine vb si obs ca-l deranja faptul ca vb cu acest baiat.Ca sa ma aiba sub stricta supraveghere si sa aiba incredere in mine m-am mutat la el insa au inceput certurile,reprosurile si un total dezinteres fata de mine ( se juca toata ziua cand era liber la calc iar eu stateam si ma uitam la el)Nici cu prietenele mele nu mai ieseam pt ca-i era frica ca ies cu alti baieti.Chiar si mama lui incepuse sa-mi faca zile fripte si-am pus piciorul in prag si m-am mutat de acolo.A continuat sa ma sune si sa ma caute cerandu-mi sa ne impacam.Intre timp eu am inceput sa ma vad cu celalat baiat .Dupa cateva luni acesta mi-a propus sa avem o relatie,sa ma mut la el si sa ma marit cu el.Fostul meu prieten ma urmareste si ma cauta incontinuu,imi trimite sms-uri si flori si ma implora sa ma impac cu el.Nu stiu ce sa fac pt ca de simtit inca mai simt ceva pt el insa nu stiu daca e doar obisnuinta sau inca e iubire.Pe de alta parte noul meu iubit e un baiat de nota 10 chiar nu am ce sa-i reprosez,e atent,dulce,romantic.Singura mea problema vis-a-vis de el este diferanta de varsta,el fiind mai mare cu 12 ani ca mine.Eu am 26 iar el 38.Ma gandesc sa nu fac o greseala si sa-mi para rau ca nu m-am impacat cu prietenul meu.Dar daca ceea ce simt e doar obisnuinta? Iar prin jocurile lui nu face altceva decat sa ma fac sa ma simt vinovata ca nu am acordat inca o sansa rel noastre


Eu nu te inteleg ? Te lauzi cu o relatie excelenta cu al doilea si pe urma te poticnesti in diferenta de 12 ani.Il iubesti? Atunci nu mai conteaza .TE iubeste asa cum iti doresti? N-are nici o importanta.
Vrei inapoi la magarul care isi trata mult mai bine calculatorul si pe care il banui ca te-a si inselat?
Ce relatie fata,.a doua sansa la ce?? Lipsa lui de interes cand esti cu el."atentiile" mamicii lui pentru tine?
Zau daca aveti minte vreun pic? Folosesc pluralul pentru ca nu esti singura care descrie o astfel
de situatie.Cred ca e vorba de obisnuinta de a fi tratata urat si inselata.Doamne ce-o sa ti-o mai furi ,ce o sa revii pe topicuri de muieri batute ,inselate si divortate.

Postat pe 8 Septembrie 2009 15:39
Da, poate trebuia sa te gandesti mai mult inainte de a mai da o noua sansa, eu am dat destule si tot degeaba, iar acum cand am intalnit alt baiat nu mai vreau sa-i dau alta sansa desii ma streseaza cu tel, ba chiar a plans, dar si eu am plans destul si lui nu ai pasa, acum tu sti mai bine...
iubi7a_lui
Postat pe 10 Septembrie 2009 10:07
Da, poate trebuia sa te gandesti mai mult inainte de a mai da o noua sansa, eu am dat destule si tot degeaba, iar acum cand am intalnit alt baiat nu mai vreau sa-i dau alta sansa desii ma streseaza cu tel, ba chiar a plans, dar si eu am plans destul si lui nu ai pasa, acum tu sti mai bine...
iubi7a_lui
Postat pe 10 Septembrie 2009 10:07
sa nu mai faci greseala de a ii reprosa barbatului greselile lui din trecut. Ori esti capabila sa ierti ori pui punct relatiei si mergi mai departe. Intorcandu-te in trecut nu faci nimic iar certurile mici si repetate sunt cele care in timp distrug relatia.
Noella
Postat pe 11 Septembrie 2009 21:21
Fetelor,am si eu o problema asemanatoare cu a voastra.Sunt de un an si doua luni cu un baiat,dar de ceva timp sunt confuza in privinta sentimentelor pe care le am fata de el...Inainte ieseam in oras,faceam totul impreuna.Acum insa,totul s-a schimbat de ceva timp.Ne intalnim doar daca ma mai duc eu pe la el,dar in rest relatia noastra se bazeaza doar pe vorbit la telefon si pe mess.Cand i-am dat de inteles ca mi se pare schimbata relatia noastra,la inceput a ezitat,dar pe urma mi-a zis ca ar trebui sa il inteleg ca acum este intr-un impas financiar(si-a pierdut locul de munca).As vrea sa fac ceva ca sa pot salva relatia noastra,desi nu stiu sigur daca din cauza vremurilor bune sau pt ca inca il mai iubesc...Un sfat,va rog!
AndreeaDeutza
Postat pe 26 Februarie 2010 10:26
cauta'ti de munca!
Shhh
Postat pe 26 Februarie 2010 10:27
Fetelor a trecut ceva timp de la ultima postare si nu am mai scris nimik pt ca nu am avut timp.Dar acum m-am linistit si vreau sa va impartasesc si voua din experienta mea.Dupa o discutie in amanunt cu fostul prieten am hotarat sa mai acord o sansa relatiei.Dar n-a durat decat 2 saptamani impacarea noastra pentru ca au intervenit vechile discutii intre noi plus ca el insista sa ma mut la el impreuna cu parintii lui pe care chiar nu mai vroiam sa-i vad sau sa-i aud.Asa ca am renuntat sa mai lupt pt o relatiei deja moarta si mi-am vazut de viata mea.A continuat sa insiste si sa ma hartuiasca cu telefoane , mesaje si intalniri "spontane" si nici chiar noua mea relatie nu-l jena.Iubitul meu insa si-a pastrat calmul si l-a ignorat pur si simplu cu toate ca erau situatii jenante si pt el.In luna noiembrie am ramas insarcinata lucru care am crezut ca-l va potoli si va intelege situatia.DEGEABA!!!Hotarasem sa ne casatorim in decembrie insa la mijlocul lunii am pierdut sarcina( cred ca si din cauza stresului si a supararilor)iar acest lucru l-a bucurat ffff mult si a continuat sa insiste si mai mult.Ajunsesem la capatul rabdarii si imi era frica sa mai ies singura din casa pt ca ma urmarea peste tot pe unde ma duceam.Isi facuse si el o prietena care din pacate habar nu avea ce facea el cand nu erau impreuna.In luna ianuarie , mai exact pe 22 ianuarie , m-am casatorit cu iubitul meu si abia cand ne-am intors din luna de miere ( pe 10 februarie) a incetat telefonul sa mai sune si urmaririle.Se face o luna si cred ca am scapat de hartuiala.Nu credeam ca omul langa care am stat atata timp imi va face atata rau.Sunt constienta ca-i este greu dar trebuie sa ne vedem de viata noastra.Acum sunt fericita , foarte fericita , ma simt implinita si iubita si abia astept sa raman iar insarcinata.Ne dorim foarte mult un bebe.Cam asta a fost povestea mea.Va pup si o primavara frumoasa tuturor.
sweetydelcina
Postat pe 8 Martie 2010 14:52
bravo! Alegandu-l pe cel care stie sa te respecte, sa te iubeasca, sa fie matur .. ai ales un drum mult mai bun. Ce daca sunt 12 ani intre voi, nu e asa mare diferenta. Varsta poate e si motivul pentru care sotul tau se poarta cu totul altfel decat primul.
woman33
Postat pe 8 Martie 2010 20:54
ff bine ca ai renuntat la fostul, si eu sunt in aceeasi situatie de 5 ani la fel se comporta si sotul meu cu mine de vreo 2 ani , acu mai nou are o colega de munca cu care sta toata ziua de vb si tot nu-i este suficient ca in seara aniversarii noastre a fost invitata si dansa si bineinteles ca i-a pastrat loc langa el si au stat toata noaptea de vb iar eu eram pur si simplu un oaspete la masa nu sarbatorita, la fel face si sotul meu ,sta la calculator cat timp este acasa este distant nu prea mai vb, ne certam si multe altele...nici eu nu stiu daca mai e dragoste sau obisnuinta dar i-am dat ff multe sanse pt ca intre noi este un copil , nu l-am inselat niciodata ,mi-am promis mie ca atata vreme cat sunt cu el ,doar el va fi in viata mea dar cred ca am sa divortez de el cat de curand pt ca nu se mai poate ,nu o sa se schimbe niciodata mi-a promis de nnnn ori si degeaba...nu vreau sa ajungem sa ne uram si copilul sa fie cel care sa sufere din pricina noastra si a certurilor noastre...asa ca cel mai bine atunci cand o relatie se schimba si intervin certurile dese si nu mai este intelegere renunta din timp la ea pana nu e prea tarziu ai sa suferi o perioada dar mai tarziu iti vei da seama ca ai facut alegerea corecta
kudika139991
Postat pe 9 Martie 2010 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfat 12 De la: franziska_eu 12 Februarie 2012 09:18
nu am idee ce sa fac :D 18 De la: lilu_67 31 Iulie 2011 11:37
buna 3 De la: i_deiutsa 31 Iulie 2011 18:08
Soțul și parinţii 1 De la: kudika_1042018 15 Aprilie 2021 01:29
am nevoie de niste sfaturi urgent va rog! 12 De la: anissya 17 Ianuarie 2010 22:57