Setari Cookie-uri

Kudika si NIVEA te invita la un dialog despre frumusete

Spuneti-mi va rog, ce pot face pentru o piele usor iritata si deshidratata continua, pe perioada rece, in zona nasului si in zona gurii?
sorina_2803
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:02
buna ziua,stiu ca acest site este mai mult pentru femei,mai ales aceasta rubrica,insa am si eu o intrebare pentru doamna doctor,daca se poate,chiar daca sunt barbat:puteti,va rog,sa-mi dati un sfat pentru a avea o piele mai fina,maiexact sa nu ma mai irit dupa barbierit,mai ales in perioada iernii??si vara am pielea uscata si ma irit foarte tare,insa iarna imi apar cojite pe fata,asa de tare mi se usuca,iar dupa barbierit,desi folosesc after shave NIVEA FOR MEN MILDER BALSAM,imi raman bubite mici care,bineinteles ca la al doilea barbierit ,se sparg si ma irit mai tare...va multumesc si astept raspuns...
buniv
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:41
buna ziua!ce mi-ati putea recomanda pt cosuri ?Inainte nu aveam mai deloc dar de la un timp in aceea periada a lunii imi apar exagerat de multe.In plus am o piele sensibila si se umfla f repede.De ceva timp sub pleopa mi-au aparut niste puncte mici albe si nu stiu cum as putea scapa de ele.sunt f inestetice.Va multumesc!
irinna13
Postat pe 23 Noiembrie 2009 18:48
De la: elenita1904, la data 2009-11-19 18:27:20punctele negre pot dispare definitiv?
Punctele negre nu dispar definitiv. Folosind pe termen lung o crema dermatocosmetica cu alfahidroxiacizi sau o crema medicament cu retinoizi punctele negre existente se reduc si este prevenita formarea de leziuni noi. Este de asemenea utila evacuare mecanica,blanda a sebumului continut in comedoane(puncte albe si negre) .
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 07:43
De la: elenita1904, la data 2009-11-19 18:27:20punctele negre pot dispare definitiv?

Va recomand sa folositi produse cosmetice noncomedogene(crema hidrtanta sau fond de ten).
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 07:46
De la: veronicadrobota, la data 2009-11-20 03:01:57Buna ziua! As avea si eu o intrebare.Pe pleoapele ochilor si exact sub ochi am niste puncte mici ,albe. Am auzit ca ar fi de la colesterol? E adevarat ? Daca nu , care ar fi cauza aparitiei lor? Si cum scap de ele?

Din descrierea dumneavoastra poate fi vorba de chiste de milia, o acumulare de keratina sub piele.
Se trataeza de catre dermatolog sau cosmeticiana prin desfacerea acoperisului acestora cu un ac steril.
Tot pe zona pleoapelor pot sa apara acumulari de lipide (xantelasma) dar acestea sunt mai extinse, turtite si au nuanta galbuie. Se pot asocia cu modificari ale lipidelor din sange(colesterol).
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:00
De la: buniv, la data 2009-11-22 20:41:18buna ziua,stiu ca acest site este mai mult pentru femei,mai ales aceasta rubrica,insa am si eu o intrebare pentru doamna doctor,daca se poate,chiar daca sunt barbat:puteti,va rog,sa-mi dati un sfat pentru a avea o piele mai fina,maiexact sa nu ma mai irit dupa barbierit,mai ales in perioada iernii??si vara am pielea uscata si ma irit foarte tare,insa iarna imi apar cojite pe fata,asa de tare mi se usuca,iar dupa barbierit,desi folosesc after shave NIVEA FOR MEN MILDER BALSAM,imi raman bubite mici care,bineinteles ca la al doilea barbierit ,se sparg si ma irit mai tare...va multumesc si astept raspuns...

Pentru a evita iritatiile este util ca inainte de barbierit sa inmuiati pielea cu apa calda si sa lasati gelul pentru ras cateva minute. Si barbatii pot beneficia de folosirea zilnica a unei creme hidratante care sa refaca filmul hidrolipidic protector al pielii.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:06
De la: irinna13, la data 2009-11-23 18:48:58buna ziua!ce mi-ati putea recomanda pt cosuri ?Inainte nu aveam mai deloc dar de la un timp in aceea periada a lunii imi apar exagerat de multe.In plus am o piele sensibila si se umfla f repede.De ceva timp sub pleopa mi-au aparut niste puncte mici albe si nu stiu cum as putea scapa de ele.sunt f inestetice.Va multumesc!

Este recomandat sa va vada un medic dermatolog si in functie de tipul de leziuni de acnee si de severitatea acestora sa va recomande tratamentul potrivit.
Pentru tratamentul leziunilor inflamatorii(cosuri rosii, cu puroi) se folosesc crema cu benzoilperoxid sau o solutie cu eritromicina.
Punctele mici albe de sub pleoapa pot fi acumulari de cheratina numite milia. Aceste pot fi tratate de catre dermatolog sau cosmeticiana prin deschiderea acoperisului si evacuarea continutului.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:11
De la: sorina_2803, la data 2009-11-21 22:02:38Spuneti-mi va rog, ce pot face pentru o piele usor iritata si deshidratata continua, pe perioada rece, in zona nasului si in zona gurii?

Va recomand sa aplicati de mai multe ori pe zi o crema dermatocosmetica din gamele pentru piele uscata sensibila care se gasesc in farmacii.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:14
ce crema ar trebuit sa folosesc pentru ridurile fine din jurul ochilor (am 23 de ani).?
dyyya
Postat pe 26 Noiembrie 2009 09:27
Si eu sunt interesata de o crema pentru riduri. Am 20 de ani, am un ten mixt si deja au inceput sa-mi apara primele riduri. Zilnic folosesc atat dimineata cat si seara o crema hidratanta si odata pe saptamana aplic o masca detoxifianta.
topolino_18
Postat pe 26 Noiembrie 2009 10:49
Sincer imi doresc foarte mult sa incerc crema Nivea cu coenzima Q10. Este recomandata pentru varsta mea ?
topolino_18
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:23
De la: alya_dya, la data 2009-11-26 09:27:04ce crema ar trebuit sa folosesc pentru ridurile fine din jurul ochilor (am 23 de ani).?


Pielea din jurul ochilor este subtire, mai uscata si, ca urmare a contractiilor repetate a muschilor de sub piele, se produc ridurile de expresie. Va recomand sa folositi creme antirid special destinate ingrijirii acestei zone (contur ochi).
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:25
Mie iarna mi se usuca pielea de pe obraji si cu toate ca aplic zilnic crema hidratanta nu dispare aceasta problema. E posibil sa fie din cauza sapunului, pentru ca dimineata ma spal cu apa si sapun pe fata ?
laura_feelings
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:32
De la: topolino_18, la data 2009-11-26 10:49:22Si eu sunt interesata de o crema pentru riduri. Am 20 de ani, am un ten mixt si deja au inceput sa-mi apara primele riduri. Zilnic folosesc atat dimineata cat si seara o crema hidratanta si odata pe saptamana aplic o masca detoxifianta.


Va recomand sa folositi creme antirid cu antioxidanti, cum este produsul de la Nivea - Q10. Folosirea de creme antirid nu are efecte negative asupra tenului, cu exceptia cazului in care pielea reactioneaza alergic, risc care exista in cazul folosirii oricarui produs cosmetic.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:35
De la: laura_feelings, la data 2009-11-26 11:32:41Mie iarna mi se usuca pielea de pe obraji si cu toate ca aplic zilnic crema hidratanta nu dispare aceasta problema. E posibil sa fie din cauza sapunului, pentru ca dimineata ma spal cu apa si sapun pe fata ?


Este important sa nu va degresati excesiv pielea. Va recomand sa va spalati cu un sapun bland cu crema hidratanta sau pentru copii. Nu toate cremele hidratante sunt la fel de eficiente. Folositi produse destinate tenului uscat sensibil.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:38
Multumesc frumos pentru raspuns. Pana acum nu am avut reactii alergice la nici o crema, deci cu siguranta nici aici nu va fi cazul.
Vroiam sa va mai intreb daca ati auzit si sunteti de acord cu exfolierea cu malai ? Eu am incercat si pot spune ca am fost foarte multumita, dupa acest procedeu fata ramanadu-mi foarte fina si placuta la atingere.
topolino_18
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:38
Da, am obiceiul sa-mi spal foarte des fata cu apa sau dimineata cu apa si sapun insa dupa asta aplicam crema intotdeauna. O sa incerc sa folosesc sapun lichid pentru copii.
laura_feelings
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:43
De la: topolino_18, la data 2009-11-26 11:38:46Multumesc frumos pentru raspuns. Pana acum nu am avut reactii alergice la nici o crema, deci cu siguranta nici aici nu va fi cazul.
Vroiam sa va mai intreb daca ati auzit si sunteti de acord cu exfolierea cu malai ? Eu am incercat si pot spune ca am fost foarte multumita, dupa acest procedeu fata ramanadu-mi foarte fina si placuta la atingere.


Exfolierea mecanica este utila cu conditia sa nu o faceti prea des, existand riscul de iritare a pielii.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:44
Nu am apelat de multe ori la acest procedeu insa am fost multumita de rezultate. Vroiam sa va mai intreb daca credeti ca au vreo influenta creoianele de contur, rimelul si farsul in aparitia ridurilor sau calitatea acestora ?
topolino_18
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:58
De la: topolino_18, la data 2009-11-26 11:58:15Nu am apelat de multe ori la acest procedeu insa am fost multumita de rezultate. Vroiam sa va mai intreb daca credeti ca au vreo influenta creoianele de contur, rimelul si fardul in aparitia ridurilor sau calitatea acestora ?
topolino_18
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:58
De la: topolino_18, la data 2009-11-26 11:58:44
De la: topolino_18, la data 2009-11-26 11:58:15Nu am apelat de multe ori la acest procedeu insa am fost multumita de rezultate. Vroiam sa va mai intreb daca credeti ca au vreo influenta creoianele de contur, rimelul si fardul in aparitia ridurilor sau calitatea acestora ?


Creioanele de contur, rimelul si fardurile nu determina aparitia ridurilor.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:02
Va multumesc pentru participare. Castigatoarele de astazi sunt:

TOPOLINO 18;
LAURA_FEELINGS;
BUNIV
VERONICADROBOTA;
SORINA_2803
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:03
Multumesc frumos, deja au fost afisate si castigatoarele. Vreau sa va spun ca va fi cel mai frumos cadou de Craciun deoarece imi doream de foarte mult timp sa folosesc produse Nivea cu Coenzima Q10. Va multumim si pentru sfaturi. O zi buna !
topolino_18
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:06
Cum putem intra in posesia premiilor daca suntem din provincie ?
topolino_18
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:14
am un ten mixt ni nu stiu ce fel de crema sa folosesc
mysa20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 13:46
eu am un ten foarte gras, in genaral pe frunte. cand ies afara si bate vantul sau e frig, imi apar pete si bubite pe fata. Ce produse de ingrijire imi recomandati? va multumesc.
elilavi
Postat pe 26 Noiembrie 2009 19:47
am nascut acum 6 luni si cam de la 4 luni de la nastere a inceput sa imi cada excesiv parul
-iau vitamine elevit, am luat si vit pt par si unghii si folosesc un sampon impotriva caderii parului de la alpecin...dar degeaba...
-tin sa va spun ca alaptez....poate are si asta vreo contributie...negativa
-as putea sa mai fac ceva in plus?
mihaelamicu2001
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:31
eu am un ten foarte gras, in genaral pe frunte. cand ies afara si bate vantul sau e frig, imi apar pete si bubite pe fata. Ce produse de ingrijire imi recomandati? va multumesc
elilavi
Postat pe 2 Decembrie 2009 15:09
De la: cristinaval20, la data 2009-09-09 12:16:11ce recomandati pentru tenul gras cu porii deschisi?
kudika021498
Postat pe 11 Decembrie 2009 13:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs Tarot 839 De la: ryana4cutty 22 Martie 2010 16:44
Baneasa Shopping City si Muscle Maker iti ofera 2 vouchere de 350 Euro fiecare! 89 De la: adrianas18 9 August 2011 16:11
Castiga unul dintre cele 3 seturi cadou Benecos oferite de BIO-Cosmetics! 501 De la: liuka29 28 Ianuarie 2012 16:16
Concurs: Cum ai petrecut Ziua Indragostitilor? 212 De la: luckyyyLuke 14 Martie 2009 02:42
Castiga un cantar de bucatarie de la Dr. Oetker! 251 De la: concursKudika 10 Iulie 2015 17:02