Setari Cookie-uri

Cum reusiti sa va reinventati relatia?

la un moment dat ca in fiecare relatie apare rutina. ce faceti pentru a o face sa dispara? cu ce veniti nou?
lao_kudika
Postat pe 9 Septembrie 2009 01:02
Rutina are si partea ei buna, nu trebuie condamnata. Cand simt ca devenim apatici, plictisiti de grijile de zi cu zi, eu ii trimit iubitului meu un mail in care ii scriu cum mi-ar fi placut sa-mi petrec ziua care tocmai a trecut. Ceva de genul: azi mi-as fi dorit te fur o ora de la servici, te-as fi mangaiat o jumatate de ora iar cealalta te-as fi sarutat, apoi te-as fi adus inapoi...sau: azi mi-as fi dorit sa fug din oras, la munte, nu m-am indurat sa plec singura, nu mi-e bine fara tine, poate mergem maine?...etc...idei sunt destule.
Se bucura intotdeauna cand primeste asemenea mesaje, bineinteles ca mi se indeplinesc si dorintele, suntem mult mai dragastosi unul cu celalalt dupa...
Faptul ca ii dau de inteles ca ma gandesc la el tot timpul zilei il motiveaza sa ma faca fericita.

cristel11
Postat pe 9 Septembrie 2009 10:25
nu inteleg de ce trebuie musai sa pastrezi o relatie..... cand o relatie prinde rugina......adica rutina, cand te pictisesti cu celalalt, e un semn k iubirea s-a dus si e ca si cum ai resuscita un mort
blussy
Postat pe 12 Septembrie 2009 13:27
pey cand iubesti nu prea ai timp sa te pliktisesti te certi, te impaci, te plimbi, discuti, te gandesti la el cu dragoste, faci dragoste, iubirea pt el simti ca te inspira si asa faci lucruri noi... nu e loc pt rutina iubirea iti ocupa tot timpul, sufletul, te invadeaza...
yumy
Postat pe 12 Septembrie 2009 13:33
De la: yumalai, la data 2009-09-12 13:33:59pey cand iubesti nu prea ai timp sa te pliktisesti te certi, te impaci, te plimbi, discuti, te gandesti la el cu dragoste, faci dragoste, iubirea pt el simti ca te inspira si asa faci lucruri noi... nu e loc pt rutina iubirea iti ocupa tot timpul, sufletul, te invadeaza...

Yumi, da daca esti de 10 ani cu el?!

4 u
cantafabule
Postat pe 12 Septembrie 2009 13:56
rutina..nu e grava ca o mai poti pacali..naspa e cand unu nu mai simte nimic decat obisnuinta.Atunci ce faci...?te complaci in situatie sau calci pe cadavre si mergi mai departe?
anot
Postat pe 12 Septembrie 2009 14:01
De la: lao_kudika, la data 2009-09-09 01:02:13la un moment dat ca in fiecare relatie apare rutina. ce faceti pentru a o face sa dispara? cu ce veniti nou?
Rutina presupune repetitia unor lucruri care trebuiesc pur si simplu facute. Gen dus, spalat pe dinti, luat masa, dus la servici, scoala etc Relatia trebuie sa fie flexibila, adica nu e necesar sa aveti aceeasi ora de facut dragoste, acelasi stil mereu, sa plecati numai la mare mai plecati si la munte.. Pentru ca eu cred ca de aici apare plictiseala adevaratul dusman. Sa te obisnuiesti cu partenerul nu e ceva rau, de aici ia nastere increderea unul in celalalt. Gandeste-te si tu la ce nu ati facut inca?
alina_pitaru
Postat pe 12 Septembrie 2009 14:37
De la: alina_pitaru, la data 2009-09-12 14:37:07 Gandeste-te si tu la ce nu ati facut inca?


sex!!??

alinuta, cateodata am impresia ca vorbesti din carti. ai pagina deschisa la capitolu' cu relatiile in impas si sfaturi psiholoage si scrii d-acolo!
geo_x
Postat pe 12 Septembrie 2009 14:41
De la: geo_x, la data 2009-09-12 14:41:36
De la: alina_pitaru, la data 2009-09-12 14:37:07 Gandeste-te si tu la ce nu ati facut inca?


sex!!??

alinuta, cateodata am impresia ca vorbesti din carti. ai pagina deschisa la capitolu' cu relatiile in impas si sfaturi psiholoage si scrii d-acolo!
:)
alina_pitaru
Postat pe 12 Septembrie 2009 15:03
alina, viata e un pic diferita, cazurile sunt diferite, solutiile sunt diferite!!
geo_x
Postat pe 12 Septembrie 2009 15:26
De la: geo_x, la data 2009-09-12 15:26:57alina, viata e un pic diferita, cazurile sunt diferite, solutiile sunt diferite!!
Acum cine-i psihologul? :) De aceea ce-i care cer pareri aici au de ales.. Nu e obligat nimeni sa citeasca sau sa urmeze ce spun eu.
alina_pitaru
Postat pe 12 Septembrie 2009 15:34
De la: alina_pitaru, la data 2009-09-12 15:34:08
De la: geo_x, la data 2009-09-12 15:26:57alina, viata e un pic diferita, cazurile sunt diferite, solutiile sunt diferite!!
Acum cine-i psihologul? :) De aceea ce-i care cer pareri aici au de ales.. Nu e obligat nimeni sa citeasca sau sa urmeze ce spun eu.


nu, cei care cer sfaturi p-aci, o fac dintrun impuls de moment.

nu-s psiholog si nici macar nu am tendinta de a face pe psihologul!
geo_x
Postat pe 12 Septembrie 2009 15:51
De la: geo_x, la data 2009-09-12 15:51:11
De la: alina_pitaru, la data 2009-09-12 15:34:08
De la: geo_x, la data 2009-09-12 15:26:57alina, viata e un pic diferita, cazurile sunt diferite, solutiile sunt diferite!!
Acum cine-i psihologul? :) De aceea ce-i care cer pareri aici au de ales.. Nu e obligat nimeni sa citeasca sau sa urmeze ce spun eu.


nu, cei care cer sfaturi p-aci, o fac dintrun impuls de moment.

nu-s psiholog si nici macar nu am tendinta de a face pe psihologul!
ok :)
alina_pitaru
Postat pe 12 Septembrie 2009 15:55
vine rutina?! .....zi-i sa plece atunci! ..
morticia_adams
Postat pe 12 Septembrie 2009 22:53
well. daca intervine atunci e bine sa aveti langa voi un partener cu simtul umorului si cu ceva cultura.pt ca viata in doi presupune si altceva decat sex. cu sexul e simplu. te-ai plictisit? schimbi pozitia. dar cu rutina sufleteasca e mai greu. d-aia eu zic ca daca ai ce discuta cu partenerul.ra si daca mai stie si de gluma... atunci rutina fuge rusinata pe usa din dos.

sa va ocoleasca rutina mah.
bee_bee
Postat pe 21 Septembrie 2009 15:40
Daca va iubiti cu adevarat atunci descoperiti ceva nou la partener in fiecare zi..chiar si dupa 100 de ani, asa ca rutina nu are ce cauta..daca apare..dispare greu, sau sa zicem ca faceti ceva nou legat de sex..sau ceva spontan gen urcat la miezul noptii in masina doar cu hainele de pe voi luat o harta, dat cu banul si aterizat prin cine stie ce loc fabulos din tara...dar lucrurile astea devin si ele rutina la un moment dat..si e greu sa vii la fiecare X interval de timp cu ceva nou..
simonycik
Postat pe 28 Septembrie 2009 12:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ADOPT PISICUTE!!! 14 De la: liliana2005 18 Noiembrie 2009 21:07
Subict a la Maya:P 14 De la: alexo88 24 Ianuarie 2011 16:11
Mai exista baieti seriosi?Care-si doresc relatii serioase? 143 De la: cami_goanga10 24 Aprilie 2014 18:41
ce as putea face? 8 De la: smigal 10 Martie 2009 16:28
E suparata pe mine, flori, culori ? help. 16 De la: james_zelo 10 Februarie 2010 03:49