Setari Cookie-uri

am nevoie de niste sfaturi....pls

am si eu o problema....de ceva timp imi doresc sa mi fac pierce in limba...doar k...eu..in urechi nu suport nici aurul,nici argintul,nici "tinichelele"(ca sa le zic asa)..si vad k mai nou nu suport nici titanu..nu suport nimic de fapt...si nu stiu ce sa fac...imi e frica sa imi pun pierce...k poate mi se infectez...k din cate stiu, majoritatea pierce'urilor de genu asta sunt de titan...ma poate ajuta cineva pls?sa imi zca ce sa fac..sau dk un pierce in limba sau in alta parte a corpului are aceleasi efecte ca cele din urechi?pls:d
sm0keAlot
Postat pe 10 Septembrie 2009 16:25
poate mi se infecteaza..pardon:D
sm0keAlot
Postat pe 10 Septembrie 2009 16:25
unde vrei sa ti faci?
anot
Postat pe 10 Septembrie 2009 16:27
unde vreau sa imi fac ce???pierce'u:D???in limba:D
sm0keAlot
Postat pe 10 Septembrie 2009 16:50
sper ca esti constienta ca mananci cu paiu 2 saptamani pe putin?

eu zic sa te documentezi bine inainte...
oricum trec la subiect:eu nu suport cercei in ureche dar in buric nu am avut probleme...mai sunt fete care fac rani si de la capsele blugilor si daca te numeri printre ele,nu te sfatuiesc sa incerci
bafta
anot
Postat pe 10 Septembrie 2009 16:55
la cat de mult imi doresc pierce'u ala pot sa beau si o luna cu paiu..k nu e asta o problema... ...

poi tokmai asta este..k nu stiu unde sa ma documentez....

cu capsele de la pantaloni nu am treaba...

deci exista o speranta:D
sm0keAlot
Postat pe 10 Septembrie 2009 17:04


Cei care vor un piercing in limba trebuie sa stie inca de la inceput ca se expun la o serie de probleme, cauzate in special de interventia de montare a bijuteriei, atunci cand nu se desfasoara in conditii tocmai sterile.

A avea un piercing in limba inseamna a mari si mai mult riscul de a contacta o infectie, sau si mai grav un virus precum cel al hepatitei C ori virusul care provoaca SIDA. Tocmai de aceea, atunci cand te hotarasti sa-ti pui o astfel de bijuterie, care e la moda si te face sa fii "cool", e bine sa fii informat si sa cunosti in amanunt tot ce presupune procedura de montare.

Incizia de la nivelul limbii trebuie facuta extrem de atent, pentru a nu sectiona vreun vas, iar ustensilele cu care se lucreaza trebuie sa fie sterile. Daca in momentul operatiei de montare esti sub anestezie, dupa ce efectul anestezicului va disparea vei simti o durere puternica, care te va impiedica sa articulezi bine cuvintele. Mai poti avea surprinderea neplacuta ca anumiti nervi au fost sectionati. Vindecarea ranii poate dura pana la doua saptamani, iar in tot acest timp trebuie sa ai grija ce mananci pentru a nu genera vreo infectie. Un alt lucru neplacut este acela ca de multe ori atunci cand ai un piercing in limba, masticatia se realizeaza cu dificultate.

Materialul din care este confectionat inelul pe care il porti la inceput, pana ce rana se va vindeca, este din otel chirurgical, iar sansele de a face alergie la el sunt mult mai mici. Insa dupa acea perioada, multi au tendinta de a alege un alt inel care se dovedeste a nu fi compatibil cu organismul lor, si de aici pana la o serie de complicatii nu mai e decat un pas.



Revenind la partea cea mai grava, aceea a unei infectii la acel nivel, trebuie sa stii ca, daca bijuteria nu e bine dezinfectata inainte de a o aplica, posibilitatea contactarii unor microbi e extrem de mare. Infectia se poate extinde rapid, dat fiind si mediul propice, stindu-se faptul ca la nivelul gurii se dezvolta o serie de bacterii.



Un alt pericol cu care te poti confrunta, e acela ca bijuteria poate sa se desfaca. Pericolul e mai mare daca acest lucru se intampla in somn, deoarece obiectul este impins catre tractul respirator, pe care il poate bloca.



Asadar putem spune ca aceasta moda a piercing-ului in limba este destul de riscanta si de dureroasa. Dar pentru iubitorii genului este un mod de a iesi in evidenta, iar toate aceste aspecte sunt suportate mult mai usor. E bine totusi ca toti care doresc un piercing, fie ca este in limba, in spranceana, in nas, sau in zonle intime, sa se informeze din timp asupra efectelor neplacute care apar dupa, si sa apeleze la un salon autorizat. Numai asa va puteti feri de eventualele complicatii.
anot
Postat pe 10 Septembrie 2009 17:12
pfff..cred k mam lamurit:D



ms mult:*:*:*
sm0keAlot
Postat pe 10 Septembrie 2009 17:23
nu mai speria fata.
cunosc cateva persoane cu pierce in limba, si n-a murit nici unua din cauza pierce-ului. exista intr-adevar un potential pericol, asa ca ai grija unde iti gauresti limba, cine o face, daca are instumente sterile.. treburi din astea.
si ai grija si dupa ce il faci.. pt ca vei avea o gaura in limba, nu te grabi sa saruti prima persoana care iti iese in cale ca sa vezi cum e cu pierce-ul, cel putin pana nu se vindeca putin (riscul unei infectii). ai grija ce mananci...dar sfaturi din astea iti poate da persoanal care iti face pierce-ul, cel mai bine e sa vorbesti respectiva persoana.
baiat_anonim
Postat pe 11 Septembrie 2009 10:32
thnx baiat anonim....adevaru e k mam km speriat un pik kand am vz chestiile alea cu sida si celelalte....:D
sm0keAlot
Postat pe 11 Septembrie 2009 12:21
chestiile alea de care te-ai speriat sunt adevarate, dar daca esti precauta, nu o sa se intample nimic rau.
baiat_anonim
Postat pe 11 Septembrie 2009 20:52
pfff...la cat sunt eu de precauta..mi'e si frica sa ma risc:D
sm0keAlot
Postat pe 12 Septembrie 2009 01:41
Mai ales ca ai probleme cu aur,argint, etc parearea mea e sa nu-ti faci.Una e un pierce in ureche care se infecteaza etc si una e un pierce in limba care are probleme... Cred c-o sa regreti.Mai bine las-o balta.E prea sensibila zona.
Raluca_SA
Postat pe 24 Septembrie 2009 10:33
....sa sti k mai sunt shi cele din plastic care sunt foarte rezistente shi nici nu te incomodeaza prea mult ...
dar ai grija k pierce.ul deoarece poti sa.ti spargi dinti...vb foarte serios...la un moment dat o sa te obisnuiesti sa te joci k el si se poate intampla...(stiu de la sormea care are, shi voiam shi eu shi mi-a zis k nu-mi recomanda)...
deci..tu faci ce vrei./...
sa ne anunti shi pe noi..bafta...pwp
fatadeinstructor
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:24
mey...fostu meu prieten are pierce in limba...nu e nimik de speriat..i sa umflat limba pt o ora...si in rest sa comportat normal ca de fiecare data...nu ca mananci cu paiul auzi acolo...si nici nu te poti imbolnavi....doar sa ai grija cine ti`l face...dute la un expert
KauloKaty
Postat pe 20 Noiembrie 2009 14:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Carti on-line pentru mamici 7 De la: eeuu 14 Ianuarie 2011 09:46
helpppp 23 De la: cristi_nne 25 Mai 2009 09:08
vreau un mic sfat pls:) 19 De la: angelo_micnegrusiurat 9 Iunie 2010 22:06
copii orfani de mama?? 17 De la: irina27 18 Decembrie 2009 09:29
Am nevoie de un sfat 38 De la: Ashllleyyy 18 Martie 2010 16:19