Setari Cookie-uri

Unguentul Mibazon

A folosit careva Mibazon si a avut reactii adverse?
ciocolatacucafea
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:11
eu l-am folosit si e chiar bun....nu am avut nicio problema cu el si eu am un ten destul de sensibil.E ff eficient pt cicatrizare-semnul de la operatia de apendicita s-a mai diminuat incearca-l cu incredere
pissy
Postat pe 27 Septembrie 2009 21:48
Mersi mult Pissy ! la inceputul tratamentului ma simteam cam rau si m am gandit k e de la faptul k sunt prea puternice antibioticele din ele . dar acum nu mai am nimic. sper s fie ok. mersi
ciocolatacucafea
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:05
nu cred ca are vreo legatura...sunt puternice antibioticele,dar atata timp cat se aplica pe piele nu are cum sa-ti provoace stare d-astea
pissy
Postat pe 29 Septembrie 2009 20:39
buna ziua fetelor,eu am folosit mibazon pt hemoroizi si da rezultate f bune in scurt timp,iar cosmeticeana a folosit si recomandat unei adolescente ce avea tenul plin cu acnee.dupa o perioada cand am vazut-o pe fata nu mi-a venit sa cred ce ten super avea.se gaseste la farmacia veterinara si nu este scump!!!
doribbb
Postat pe 5 Octombrie 2009 14:10
Am folosit Mibazon si nu am avut nicio reactie adversa. Pot spune ca este foarte bun pentru afectiunile oculare(ulcior) pentru acnee, dar si pentru iritatii(il folosesc,pe maini,dupa ce ma epilez cu aparatul)
Eeah
Postat pe 5 Octombrie 2009 15:00
Multumesc mult fetelor .. !
ciocolatacucafea
Postat pe 5 Octombrie 2009 17:10
Si eu am folosit Mibazon pentru acnee dar nu am avut rezultate. Poate nu am fost eu destul de perseverenta. Reactii adverse nu am avut si nici nu am auzit pe nimeni altcineva. Totusi, am auzit de persoane care au scapat de acnee cu el. Dintre cei/cele care ati folosit,imi puteti spune dupa cat timp au aparut rezultatele? Multumesc mult :*
Catalinik
Postat pe 5 Octombrie 2009 18:42
De la: Catalinik, la data 2009-10-05 18:42:57Si eu am folosit Mibazon pentru acnee dar nu am avut rezultate. Poate nu am fost eu destul de perseverenta. Reactii adverse nu am avut si nici nu am auzit pe nimeni altcineva. Totusi, am auzit de persoane care au scapat de acnee cu el. Dintre cei/cele care ati folosit,imi puteti spune dupa cat timp au aparut rezultatele? Multumesc mult :*

trebuie sa-l aplici pe fata curata de cateva ori pe zi si sa-l lasi si peste noapte....Dupa o saptamana ar trebui sa se vada rezultatele
pissy
Postat pe 5 Octombrie 2009 18:59
Eu am folosit Mibazon in liceu, cand acneea de care sufeream era precum negii. In 3-4 luni aveam un ten de invidiat, iar de atunci nu am mai avut probleme aproape deloc. Am continuat sa-l folosesc aproape un an dupa aceea. Simultan cu Mibazonul am renuntat si la alimentele grase si la carne (un an am fost ovo-lacto-vegetariana) si... minunea s-a produs! Urmele de la cosuri imi ramaneau chiar si jumatate de an, dar cand am folosit Mibazon imi dispareau in maxim doua saptamani! Nu te astepta sa vezi un miracol a doua zi. Iti urez multa bafta, incredere, dar mai ales rabdare!
lilicamaria2004
Postat pe 5 Octombrie 2009 23:42
fetelor eu sunt o mamica si am o minune de fetita de un an si 5 luni ,am trecut prin momente dureroase deoarece eau aparut furunguliii si asta exact pana la un an mam documentat am urmat pasi cu strictetiiii recomandatii de medicii ansa cu mibazon am scapat pur si sinpluu nu eau mai aparut ear euu cand eram adolescenta eram plina de cosurii uffff oribil cate creme si ce rusine ami era ma anchideam an casa dincauza lor sfatul meu e sa va vada un dermatolog ear daca e din cauza hormonilor as recomanda sa mergetii si pe contraceptive la mine a curatat tenul acu al am ca de papusa dar anainte fierbeam ceaiuri de brsture ,simi tanponam fata oribiilll ...........dar mibazon e f bun si nu e puternic eu am scapato pe ficamea si de iritatia de scutec cand bepanhten nu facea fata..
claudia_mami
Postat pe 6 Octombrie 2009 13:18
si eu folosesc mibazon de trei zile si deja se vad rezultate bune,am folosit foarte multe creme dar nu ma gandeam ca imi va trece cosurile cu un produs veterinar.intradevar sunt cazur in care nu isi face efectul dar nu ai ce pierde in plus e si eftin la cate milioane am cheltuit cu restul cremelor.de trei zile mai decat doua cosuri iar cicatricele lasate de cosuri nu prea se mai vad.incearca dar 1-2 sapt ca am auzit ca e prea puternic,aa si inca ceva spalativa cu ceai de galbenele nu cu apa.bafta noua fetelor
bianca_guraliuc
Postat pe 11 August 2010 20:12
Baby_x
Postat pe 3 Martie 2011 18:11
iti dispar si petele cu mibazon ??:D

:X
Baby_x
Postat pe 3 Martie 2011 18:11
?????? ast rasp plzzz
Baby_x
Postat pe 6 Martie 2011 10:33
buna..imi poti spn si mie ce fel de ten ai ??
9mihutza
Postat pe 10 Aprilie 2011 22:29
Unde pot gasi acest produs ?Cat costa?Este bun si pentru tenul gras?Eu am cosuri cosuri si pete rosi pe obraji
SolangeRoxana
Postat pe 7 Septembrie 2011 13:35
Secretul eficientei tratamentului cu Mibazon impotriva acneei este tinctura de propolis si un sapun antibacterian, de preferat unul din gama Protex. Seara inainte de culcare spalati-va pe fata cu apa si sapun, dar atentie, nu va stergeti cu nimic, lasati sa se usuce de la sine; dupa ce vi s-a uscat fata complet aplicati tinctura de propolis pe zonele afectate de acnee dupa care asteptati 15 minute; aplicati apoi Mibazon intr-un strat subtire si masati usor zonele 20-30 secunde. A doua zi dimineata spalati-va pe fata cu acelasi sapun antibacterian, si la fel, nu va stergeti cu nimic. Cand constatati ca vi s-a uscat fata folositi o crema hidratanta noncomedogena. Pe tot parcursul zilei incercati sa evitati atingerea fetei. Repetati acest ciclu timp de 10-12 zile.
cklerik
Postat pe 8 Ianuarie 2012 20:01
De la: cklerik, la data 2012-01-08 20:01:44Secretul eficientei tratamentului cu Mibazon impotriva acneei este tinctura de propolis si un sapun antibacterian, de preferat unul din gama Protex. Seara inainte de culcare spalati-va pe fata cu apa si sapun, dar atentie, nu va stergeti cu nimic, lasati sa se usuce de la sine; dupa ce vi s-a uscat fata complet aplicati tinctura de propolis pe zonele afectate de acnee dupa care asteptati 15 minute; aplicati apoi Mibazon intr-un strat subtire si masati usor zonele 20-30 secunde. A doua zi dimineata spalati-va pe fata cu acelasi sapun antibacterian, si la fel, nu va stergeti cu nimic. Cand constatati ca vi s-a uscat fata folositi o crema hidratanta noncomedogena. Pe tot parcursul zilei incercati sa evitati atingerea fetei. Repetati acest ciclu timp de 10-12 zile. Mibazon unguent poate fi gasit la orice farmacie veterinara la pret de 10 ron. Tinctura de propolis o gasiti la farmaciile naturiste si costa in jur de 20 ron, depinde de cantitate. Crema hidratanta noncomedogena poate fi achizitionata de la orice magazin cu produse cosmetice. Acestea pot fi utilizate pe orice tip de ten, fie el normal, gras, uscat sau mixt.
cklerik
Postat pe 8 Ianuarie 2012 20:08
Dupa ce aplici tinctura de propolis, o lasi 15 minute, si apoi pe deasupra aplici mibazonul sau trebuie sa te clatesti si dupa aplici tinctura mibazonul ???
kudika_931280
Postat pe 18 August 2013 23:57
Bunã,

deși mesajele anterioare cu privire la Mibazon sunt destul de vechi, aș vrea, totuși, sã vorbesc puțin despre experiența mea cu acest produs, gândindu-mã cã va fi, poate, utilã unei alte persoane care, ajungând la capãtul rãbdãrii, apeleazã la diverse tratamente `dupã ureche`.

De mai bine de patru ani - cam de când am început sã fumez, poate o simplã coincidențã sau poate nu - am probleme cu acneea. Nu a fost și nu e vorba despre câteva coșuri, pe ici, pe colo, cãci pe acestea aș fi putut sã le tolerez. Este vorba despre oo acnee nodularã severã, dureroasã, care mi-a trântit cu stima de sine de pãmânt. Din nefericire, sau, mai bine spus, din idioțenie, în loc sã consult un dermatolog - poate și din jena de a recunoaște cã am o problemã de acest gen - am început sã mã tratez singurã, cu diverse `leacuri`, mai mult sau mai puțin bãbești (am încercat cam de toate: de la ceaiuri de diverse tipuri, la mãști, loțiuni, produse cosmetice speciale, tincturi, creme din farmacie etc.). Nimic nu a funcționat. Cãutând alte soluții pe internet, am dat de acest `produs miracol`, Mibazon. M-am informat foarte superficial despre ingrediente, erau doar niște antibiotice pe care le aveam oricum prin casã, nu chiar atât de nocive, mã gândeam. Aașa cã am început sã îl folosesc. Dupã aproximativ trei sãptãmâni, acneea s-a ameliorat vizibil, mi-au rãmas doar numeroasele cicatrici (apropo de ele, vã sfãtuiesc sã nu vã atingeți de coșuri :) ). Am continuat sã îl folosesc încã o lunã, pentru cã așa mi se pãrea mie, cã antibioticele trebuie folosite o perioadã mai lungã de timp pentru a-și face efectul complet.

Dupã aceastã perioadã, însã, au început sã aparã problemele: eram din ce în ce mai confuzã, nu mã mai puteam concentra deloc, pânã și cea mai simplã activitate a devenit aproape imposibil de realizat; mușchii îmi erau slãbiți, mã mișcam cu dificultate, mi-am schimbat personalitatea (dintr-o femeie oarecum retrasã, timidã, neîncrezãtoare, dar altruistã, devenisem o impertinentã egocentricã; vedeam cum mi se nãruie toate relațiile sociale, vedeam și cã eu sunt cea vinovatã, dar nu mã puteam abține); începusem sã am o poftã de mâncare excesivã (ca urmare, m-am îngrãșat 8 kg într-o singurã lunã); am început sã am probleme de vedere (fotosensibilitate, fatigabilitate ocularã - nu mai puteam sã citesc mai mult de câteva minute fãrã pauze); hipertensiune; tahicardie; probleme de respirație. Și, desigur, m-am trezit, în scurt timp, cu fața umflatã (asta pentru cã prednisolonul conduce la retenția de sodiu și la eliminarea acceleratã de potasiu, ceea ce produce retenția de apã).

Abia când au început aceste probleme m-am gândit cã nu ar strica sã mai arunc o privire asupra prospectului. Ca sã observ, acum, dupã douã luni de utilizare zilnicã, un al patrulea ingredient, dar `Ingredientul`: Prednisolon. Acesta este un corticosteroid, antiinflamator, care nu se prescrie decât în cazuri izolate, dacã orice alt tratament a eșuat, în cazul bolilor auto-imune (sclerozã, lupus, chron etc.), chiar și atunci sub strictã supraveghere medicalã. Toate cele descrise mai sus au fost efecte adverse ale acestuia, care se pot citi în orice prospect al corticosteroizilor.

ESENȚIAL: tratamentul cu corticosteroizi NU trebuie întrerupt brusc, ci foarte treptat, reducând doza și, apoi, cu câte o zi pauzã, douã zile pauzã și așa mai departe. Motivul este, din câte am înțeles, acela cã, deoarece este un derivat al cortizolului (hormon produs de glandele suprarenale), aceste glande se obișnuiesc sã producã mai puțin cortizol (fiind suplimentat artificial), iar la întreruperea bruscã a furnizãrii sale prin aplicarea cremei/pastilelor cantitatea produsã de glande este mult prea micã fațã de necesarul organismului, astfel cã este foarte probabilã o insuficiențã suprarenalã, care poate produce moartea.

Concluzia: fiți mai deștepți decât mine și nu folosiți nimic medicamentos în urma unor articole de pe internet, pentru cã s-ar putea sã vã dați peste cap organismul și, dintr-o problemã pe care credeți cã o rezolvați astfel, vã treziți cu încã zece, mult mai grave!

Scuze pentru lungimea postãrii, dar am simțit cã am datoria de a spune ce mi s-a întâmplat. Poate va cãuta altcineva, precum am fãcut-o și eu acum patru luni, informații despre Mibazon și îl/o va descuraja sã o foloseascã.

Vã doresc multã sãnãtate și îndelungã cugetare înainte de orice decizie de genul acesta!
NinaT - See more at: http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=106&id_cat=29&id_prod=44083&id_post=402071&start=1&mess=1#sthash.i8STWebD.dpuf
kudika_942696
Postat pe 17 Noiembrie 2013 12:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu pesti,el gemeni .ce sanse credeti ca avem? 6 De la: dudu 20 Februarie 2009 12:51
Horoscop + compatibilitati 12 De la: nikhifor78 21 Aprilie 2009 16:43
Cum recuceresti un BERBEC ? 124 De la: kudika358018 30 Decembrie 2015 05:10
Eu Scorpion , El Varsator 4 De la: Barbie30 13 Septembrie 2010 21:52
femeia taur-barbatul fecioara 1 De la: kudika043273 23 Iunie 2009 23:29