Setari Cookie-uri

rutina sau altcineva?

5 ani! Daca inainte ma intreba cineva de cat timp suntem impreuna eu si prietenul meu, raspundeam mandra: 5 ani. " mama, super, multi inainte", eu foarte fericita:"Mersi!".
Acum s-a dus! Nu m-ai simt aceeasi chestie, nu ma mai laud ca sunt de 5 ani cu el. ma simt parca sunt singura, adica traiesc eu si cel mai bun prieten, impreuna. Nu mai exista atractia aia, cand sa-l vad sa am fluturasi in burtica, nu mai e nimic, nici macar sexul nu e acelasi, el vrea eu nu.Ma mutasem cu iubitul meu in alta parte, vrem sa renovam, acum nu-mi mai arde de nimic, nu stiu daca mai are rost...
In schimb la celalat pol, in urma cu un an, a aparut cineva, si cand ne-am vazut prima oara, o scanteie undeva s-a aprins, de la inceput simpli colegi, ne vorbeam foarte rar, dar in ultimele saptamani colegul meu a inceput sa manifeste mai mult interes fata de mine decat de obicei. Schimbarea aceasta un pic m-a pus pe ganduri, dar nu m-am aruncat in valuri, l-am lasat, sa vad ce-o sa faca, pana unde o sa mearga, discutii de genul, unde ai facut scoala si facultatea,simmple curiozitati care incet se tranformau in dicutii mai complicate si cu o unda de interes mai mare. Apoi brusc o cearta intre colegi, dar cu mici impunsaturi, si dupa asta priviri furisate cand trecea pe langa mine. Ce sa cred? NU STIU! Cert este ca in momentul de faca sunt confuza. Si cand trec mai multe zile si nu-l vad sau nu vorbesc cu el mi-e dor, mi-e dor de nu mai pot parca imi sare inima din piept.
Ma bucur ca intre timp ceva imi merge bine..... Am fost promovata,am ajuns mai sus decat multe alte colege mai in varsta, si sunt fericita macar din acest punc de vedere. Promovarea mea n-a fost o veste chiar atat de buna pentru prietenul meu, care imi reproseaza mai mereu ca stau prea mult la munca, ca:" mai ai un pic si dormi acolo", in schimb colegul meu s-a bucurat si mi-a spus k e un job pe care-l merit: "este exact pe stilul tau".
Situatia e aiurea rau, si mereu imi suna in minte intrebarea ce sa fac. Nu vreau sa-mi ranesc prietenul , dar nu vreau sa-mi ranesc nici sufletul, pentru ca el plange......

Postat pe 20 Septembrie 2009 13:32
Pai tie ce iti surade mai mult ? Cariera sau dragostea ? Imi imaginez ca iti este destul de greu sa renunti la o relatie de 5 ani .. cu el ai vorbit ? I/ai spus ca nu mai este ca inainte ?
Clx
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:38
mi-e frica sa vorbesc cu el, mi-e teama sa nu-l ranesc,mi-e teama ca nu m-a va ierta niciodata.
NU pot sa-i fac rau, mereu a fost alaturi de mine, si la greu si la bine, si eu ce fac in parasesc? Nu e corect fata de el.
tentatia
Postat pe 20 Septembrie 2009 15:38
Asa e. Nu este corect fata de el, dar nici fata de tine. Spune/i doar ca simti o oarecare indepartare intre voi si poate impreuna veti putea aranja lucrurile. Comunica cu el, asta e singurul lucru pe care il poti face ...
Clx
Postat pe 20 Septembrie 2009 16:00
Si cu celalat ce fac,sa nu-l bag in seama? sa incerc sa-l evit? c-am asta ar fi planul meu
tentatia
Postat pe 20 Septembrie 2009 16:34
Ai renunta la iubitul tau cu care ai o relatie de 5 ani, care ti/a fost alaturi la bine si la greu pentru tipul asta ? Eu una as incerca sa repar vechea relatie .. pt ca totusi sunt 5 ani ... Vorbeste cu el, e tot ce poti sa faci . Fii sincera cu el.
Clx
Postat pe 20 Septembrie 2009 21:09
Parerea mea e ca te`a influentat foarte mult aparitia celui de`al doilea... de asta ti se pare ca relatia cu primul nu mai are niciun sens... Eu n`as renunta la o persoana buna cu care mi`am petrecut 5 ani din viata pentru un necunoscut! Dar tu stii mai bine ce este intre voi, probabil sunt multe de zis.
gya01
Postat pe 20 Septembrie 2009 23:30
Vorbeste cu prietenul tau actual despre ceea ce simti ca ceva intre voi s-a schimbat si ca ti-ai dori sa fie ca inainte dar nu mai este. Eu zic sa incerci sa iti salvezi relatia si abia apoi daca nu merge sa te gandesti la colegul tau;)
deea90
Postat pe 20 Septembrie 2009 23:34
Daca ai fost fericita cu primul si ai stat atata timp nu cred ca ai stat ca sa pierzi timpul-inseamna ca are niste calitati,nu?Asa se intampla uneori,chiar daca n-avem probleme ni le facem singuri...
Sincer nu pot sa te inteleg pt ca eu sunt de 2 ani cu al meu si simt inca fluturasii ,il iubesc mai mult ca-n prima zi si iubirea creste ,nu scade.
Ma gandesc ca te tenteaza colegul pt ca e ceva nou,discutati detasat despre fleacuri,dar daca ai locui zi de zi,cu probleme cotidiene,cu stres,nervisori etc,l-ai mai privii cu aceiasi ochi?Eu iti doresc sa incerci sa te gandesti la iubitul tau,perechea ta langa care stai si langa care ai trecut prin destule in 5ani.Tu ai incercat sa reaprinzi jarul ce mocneste?Sau "dai vina" doar pe el ca nu mai e ca la inceput?Nici tu nu mai esti aceesi ,pt ca toti ne schimbam intr-un fel sau altul pe parcurs...
Si cu colegul daca te-ai cupla...tot ar venii o perioada cand vei spune-nu mai e la fel....
Iti urez sa nu iei decizii pripite si sa fii fericita orice o sa faci in viitor!
luyyzz
Postat pe 20 Septembrie 2009 23:43
De la: luyyzz, la data 2009-09-20 23:43:36Daca ai fost fericita cu primul si ai stat atata timp nu cred ca ai stat ca sa pierzi timpul-inseamna ca are niste calitati,nu?Asa se intampla uneori,chiar daca n-avem probleme ni le facem singuri...
Sincer nu pot sa te inteleg pt ca eu sunt de 2 ani cu al meu si simt inca fluturasii ,il iubesc mai mult ca-n prima zi si iubirea creste ,nu scade.
Ma gandesc ca te tenteaza colegul pt ca e ceva nou,discutati detasat despre fleacuri,dar daca ai locui zi de zi,cu probleme cotidiene,cu stres,nervisori etc,l-ai mai privii cu aceiasi ochi?Eu iti doresc sa incerci sa te gandesti la iubitul tau,perechea ta langa care stai si langa care ai trecut prin destule in 5ani.Tu ai incercat sa reaprinzi jarul ce mocneste?Sau "dai vina" doar pe el ca nu mai e ca la inceput?Nici tu nu mai esti aceesi ,pt ca toti ne schimbam intr-un fel sau altul pe parcurs...
Si cu colegul daca te-ai cupla...tot ar venii o perioada cand vei spune-nu mai e la fel....
Iti urez sa nu iei decizii pripite si sa fii fericita orice o sa faci in viitor!


Intr`adevar asa este, ai foarte multa dreptate!
gya01
Postat pe 20 Septembrie 2009 23:57
am incercat sa vorbesc, sau cel putin sa discutam despre asta, dar probabil el nu-si da seama de chestia asta sau nu vrea. In Schimb intre noi totul decurge bine, ne intelegem perfect, ca si cum as fi cu cel mai bun prieten,dar cel mai nasol este atunci cand el vrea sa facem sex, atunci eu dau inapoi, si caut scuze............Probabil e ceva cu mine.......... cat despre colegul meu, poate m-a influentat intr-o masura, dar nu am de gand sa incep nimic cu el, sunt foarte constienta ca pentru mine e un strain........
tentatia
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:15
Incearca sa nu mai dai inapoi cand vine vorba de sex ... uneori trebuie sa facem si compromisuri ...
Clx
Postat pe 21 Septembrie 2009 18:35
Pofta vine mancand
Clx
Postat pe 21 Septembrie 2009 18:35
De la: tentatia, la data 2009-09-21 16:15:46am incercat sa vorbesc, sau cel putin sa discutam despre asta, dar probabil el nu-si da seama de chestia asta sau nu vrea. In Schimb intre noi totul decurge bine, ne intelegem perfect, ca si cum as fi cu cel mai bun prieten,dar cel mai nasol este atunci cand el vrea sa facem sex, atunci eu dau inapoi, si caut scuze............Probabil e ceva cu mine.......... cat despre colegul meu, poate m-a influentat intr-o masura, dar nu am de gand sa incep nimic cu el, sunt foarte constienta ca pentru mine e un strain........


Analizeaza situatia si daca totusi mai simti ceva pentru actualul, nu renunta la el. Sunt convinsa ca ati trecut prin multe impreuna, rele si bune... Iti doresc numai bine!
gya01
Postat pe 21 Septembrie 2009 20:29
mersi mult! am sa tin cont de sfaturile voastre, chiar ma ajuta.
tentatia
Postat pe 22 Septembrie 2009 15:10
Daca iti place colegul de ce nu te desparti de prietenul tau? preferi sa ajungi in situatia de s-l insela? Mi se pare normal sa-ti reproseze ca stai prea mult la servici, cred ca tine la tine si vrea sa fii cu el mai mult timp, exact asa cum iti doresti tu sa-l vezi pe coleg mai des.
helenes
Postat pe 22 Septembrie 2009 21:08
De la: luyyzz, la data 2009-09-20 23:43:36Daca ai fost fericita cu primul si ai stat atata timp nu cred ca ai stat ca sa pierzi timpul-inseamna ca are niste calitati,nu?Asa se intampla uneori,chiar daca n-avem probleme ni le facem singuri...
Sincer nu pot sa te inteleg pt ca eu sunt de 2 ani cu al meu si simt inca fluturasii ,il iubesc mai mult ca-n prima zi si iubirea creste ,nu scade.
Ma gandesc ca te tenteaza colegul pt ca e ceva nou,discutati detasat despre fleacuri,dar daca ai locui zi de zi,cu probleme cotidiene,cu stres,nervisori etc,l-ai mai privii cu aceiasi ochi?Eu iti doresc sa incerci sa te gandesti la iubitul tau,perechea ta langa care stai si langa care ai trecut prin destule in 5ani.Tu ai incercat sa reaprinzi jarul ce mocneste?Sau "dai vina" doar pe el ca nu mai e ca la inceput?Nici tu nu mai esti aceesi ,pt ca toti ne schimbam intr-un fel sau altul pe parcurs...
Si cu colegul daca te-ai cupla...tot ar venii o perioada cand vei spune-nu mai e la fel....
Iti urez sa nu iei decizii pripite si sa fii fericita orice o sa faci in viitor!


nu e tot una o relatie de 2 ani cu una de 5 ani....tu spui ca dupa 2 ani inca simti fluturasi..pai normal..si eu dupa 2 ani nu l-as fii dat pe al meu pt toti barbatii din lume...insa dupa 5 ani incepe monotonia...si relatia de multe ori ajunge la o cumpana...unde fie renunti..fie mergi mai departe (asta poate intervenii mai repede sau mai tarziu..in functie de cuplu)..oricum...sunt deacord cu tine in ceea ce priveste faptul ca nu trebuie sa renunte la el pt altul....
cantafabule
Postat pe 22 Septembrie 2009 21:19
De la: cantafabule, la data 2009-09-22 21:19:58
De la: luyyzz, la data 2009-09-20 23:43:36Daca ai fost fericita cu primul si ai stat atata timp nu cred ca ai stat ca sa pierzi timpul-inseamna ca are niste calitati,nu?Asa se intampla uneori,chiar daca n-avem probleme ni le facem singuri...
Sincer nu pot sa te inteleg pt ca eu sunt de 2 ani cu al meu si simt inca fluturasii ,il iubesc mai mult ca-n prima zi si iubirea creste ,nu scade.
Ma gandesc ca te tenteaza colegul pt ca e ceva nou,discutati detasat despre fleacuri,dar daca ai locui zi de zi,cu probleme cotidiene,cu stres,nervisori etc,l-ai mai privii cu aceiasi ochi?Eu iti doresc sa incerci sa te gandesti la iubitul tau,perechea ta langa care stai si langa care ai trecut prin destule in 5ani.Tu ai incercat sa reaprinzi jarul ce mocneste?Sau "dai vina" doar pe el ca nu mai e ca la inceput?Nici tu nu mai esti aceesi ,pt ca toti ne schimbam intr-un fel sau altul pe parcurs...
Si cu colegul daca te-ai cupla...tot ar venii o perioada cand vei spune-nu mai e la fel....
Iti urez sa nu iei decizii pripite si sa fii fericita orice o sa faci in viitor!


nu e tot una o relatie de 2 ani cu una de 5 ani....tu spui ca dupa 2 ani inca simti fluturasi..pai normal..si eu dupa 2 ani nu l-as fii dat pe al meu pt toti barbatii din lume...insa dupa 5 ani incepe monotonia...si relatia de multe ori ajunge la o cumpana...unde fie renunti..fie mergi mai departe (asta poate intervenii mai repede sau mai tarziu..in functie de cuplu)..oricum...sunt deacord cu tine in ceea ce priveste faptul ca nu trebuie sa renunte la el pt altul....

Nici nu am comparat sau spus ca ar fi acelasi lucru,dar noi suntem mai indragostiti decat la inceput
Nu avem aceleasi retete de fericire si nici nu ma gandesc ca peste 10 ani vom sta ca doi plictisiti si nu vom mai avea ce sa ne spunem sau ce sa facem.Eu ii doresc ei sa se gandeasca bine,nu teama de un alt inceput e problema ci daca merita intradevar sa faca schimbarea....
luyyzz
Postat pe 23 Septembrie 2009 13:44
luyyzz..trebuie sa recunosc ca esti adorabil de indragostita , dar nu zi "hop!" pana nu ai sarit gardul , daca au mers excelent 2 ani..asta nu inseamna ca va fii la fel si dupa inca 8..desii eu va doresc sa mearga din ce in ce mai bine se vede ca-i iubesti...dar niciodata nu stii ce-ti aduce viitorul
nu vreau sa fiu pesimista..incerc doar sa stau cu picioarele pe pamant
cantafabule
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:49
De la: cantafabule, la data 2009-09-23 14:49:52luyyzz..trebuie sa recunosc ca esti adorabil de indragostita , dar nu zi "hop!" pana nu ai sarit gardul , daca au mers excelent 2 ani..asta nu inseamna ca va fii la fel si dupa inca 8..desii eu va doresc sa mearga din ce in ce mai bine se vede ca-i iubesti...dar niciodata nu stii ce-ti aduce viitorul
nu vreau sa fiu pesimista..incerc doar sa stau cu picioarele pe pamant

da ,inteleg ce-mi spui,nu zic "hop" pt ca am invatat din experientele altora ca pe parcurs nu e totul roz ,iar eu sunt o pesimista prin excelenta,desi recunosc ca sunt cu picioarele pe pamant si putin cu capul in nori pt ca nu se stie niciodata de unde poate veni dezamagirea.Totusi nu m-as crampona de o rel care nu mai merge,vreau sinceritate si sunt suficient de matura incat sa las libertate celuilalt,daca el si-o doreste:)!
luyyzz
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ne-am cunoskut pe internet 38 De la: cristinarudi 12 Octombrie 2009 08:01
cum sa trec peste???? 2 De la: roxi_berzi 25 Iulie 2010 04:01
cand iubesti si nu esti iubita s-au macar asa crezi 5 De la: cami_goanga10 8 Aprilie 2010 00:30
cum sa ii atrag atentia 10 De la: matzu_2005 3 Februarie 2011 05:57
Singuratea... 40 De la: MaraDonna 21 Iunie 2009 17:22