Setari Cookie-uri

Se poate duce o sarcina daca exista fibrom uterin?

Am o prietena ffff buna care are un fibrom uterin. Ea ar vrea sa ramana insarcinata dar medicii pe care i-au consultat au pareri contradictorii. Unii zic ca nu e nici o problema, adica fibromul nu i-ar afecta sarcina iar altii zic ca trebuie sa se opereze, lucru care cu siguranta nu si-l doreste.
A avut cineva experienta unei sarcini in conditiile in care exista si un fibrom uterin? Pot fi afectati copilul sau mama?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
DeliaCona
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:52
Doamne... nasol!! Incredibil cum unii si doresc sa aiba copii iar altii pur si simplu ii arunca... dar ce sa-i faci..... nu stiu nimic exact despre treaba asta, dar din cate stiu eu, nu prea este indicat sa faci u copil intr-o situatie ca asta.... daca urmeaza un tratament, sau se opereaza sa scape de fibromul acela, va putea dupa iun timp de recuperare, dar acum, nu cred ca este bine....
Iar in ceea ce priveste edicii din tara noastra, stai linistita ca stiu cum e...... CATI DOCTORI, ATATEA PARERI !!! Groaznic..............
Lacra___
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:59
De la: kudika047906, la data 2009-09-23 11:52:34Am o prietena ffff buna care are un fibrom uterin. Ea ar vrea sa ramana insarcinata dar medicii pe care i-au consultat au pareri contradictorii. Unii zic ca nu e nici o problema, adica fibromul nu i-ar afecta sarcina iar altii zic ca trebuie sa se opereze, lucru care cu siguranta nu si-l doreste.
A avut cineva experienta unei sarcini in conditiile in care exista si un fibrom uterin? Pot fi afectati copilul sau mama?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


matusa mea a nascut 2 copii sanatosi tun la distanta de 3 ani unul dupa altul, dupa ce fusese diagnosticata cu fibrom, deci, se poate...dar... o gramada de complicatii.
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Septembrie 2009 23:26
Scuze am fost plecata si am lipsit de pe forum...
Dandanaua, poti sa-mi dai ceva detalii despre ce fel de complicatii a avut matusa ta? Daca nu poti scrie pe forum, poti sa-mi trimiti un mesaj privat.
Mersi mult.
DeliaCona
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:51
De la: kudika047906, la data 2009-09-23 11:52:34Am o prietena ffff buna care are un fibrom uterin. Ea ar vrea sa ramana insarcinata dar medicii pe care i-au consultat au pareri contradictorii. Unii zic ca nu e nici o problema, adica fibromul nu i-ar afecta sarcina iar altii zic ca trebuie sa se opereze, lucru care cu siguranta nu si-l doreste.
A avut cineva experienta unei sarcini in conditiile in care exista si un fibrom uterin? Pot fi afectati copilul sau mama?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


am o prietena care a avut fibrom uterin, iar acum e insarcinata. sarcina e cu risc, e in permanenta sub observatie medicala, dar pana acum totul e ok. :)
franziska_eu
Postat pe 9 Octombrie 2009 12:02
Daca tot nu e insarcinata acum de ce sa riste aiurea.Mai intai sa se opereze de fibrom si dupa aia sa ramana insarcinata linistita.Un caz foarte mediatizat a fost al lui Bahmuteanca care a pierdut un copil din cauza fibromului. Si daca nici ea n-a avut parte de cei mai buni medici si cele mai bune conditii ...
De ce sa risti aiurea ??!!
diana1981
Postat pe 11 Octombrie 2009 19:39
nu poate avea copii deoarece fibromul duce la hemoragie, eu am avut fibrom uterin dar dupa 2 nasterii, am facut tratament, un tratament scump, o fiola costa 7,5 mil lei vechi, am facut 4 fiole, dar acum sunt bine si pot avea si copii, dar nu mai e cazul deoarece nu mai am varsta de a face un copil, o zi buna!
kudika071874
Postat pe 13 Octombrie 2009 13:06
Se poate naste daca exista un fibrom, totul depinde de stadiul in care se gaseste acesta !
Summer_
Postat pe 13 Octombrie 2009 13:44
Pana la urma s-a hotarat sa incerce un tratament homeopatic dar intre timp incearca sa ramana insarcinata. Asta la recomandarea medicului. Se pare ca nu este enorm fibromul dar nici mic, ceva de 6cm din cate am inteles.
Ce pacat ca unele femei isi doresc asa de mult copii si cu siguranta vor fi niste mame exceptionale iar altele merg din avort in avort si nu patesc nimic. Nu ca le-as dori sa pateasca (Doamne fereste, nu doresc nimanui sa sufere) si nici ca am ceva impotriva avorturilor dar remarcam cat de ironica este soarta uneori.
DeliaCona
Postat pe 14 Octombrie 2009 13:46
De la: Summer_, la data 2009-10-13 13:44:09Se poate naste daca exista un fibrom, totul depinde de stadiul in care se gaseste acesta !


Schimbã-þi dracu cliche-ul ãla de avatar de doctoriþa lu' tãticu, dacã vrei sã-þi aduc scaunu' la analize.
MISOG1N
Postat pe 15 Octombrie 2009 19:19
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-09-26 23:26:59
De la: kudika047906, la data 2009-09-23 11:52:34Am o prietena ffff buna care are un fibrom uterin. Ea ar vrea sa ramana insarcinata dar medicii pe care i-au consultat au pareri contradictorii. Unii zic ca nu e nici o problema, adica fibromul nu i-ar afecta sarcina iar altii zic ca trebuie sa se opereze, lucru care cu siguranta nu si-l doreste.
A avut cineva experienta unei sarcini in conditiile in care exista si un fibrom uterin? Pot fi afectati copilul sau mama?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


matusa mea a nascut 2 copii sanatosi tun la distanta de 3 ani unul dupa altul, dupa ce fusese diagnosticata cu fibrom, deci, se poate...dar... o gramada de complicatii.


niºte drãgãlaºi,seamãnã cu voi:

http://www.grimmemennesker.dk/data/media/3/ugly-men.jpg
MISOG1N
Postat pe 15 Octombrie 2009 19:34
io sa fiu in locul tau misogine, nu m-as lauda cu asa frati!
greierash_is_back
Postat pe 15 Octombrie 2009 19:39
De la: greierash_is_back, la data 2009-10-15 19:39:37io sa fiu in locul tau misogine, nu m-as lauda cu asa frati!


Vãd, îþi doreºti rãu sã fii în locul meu,sã fii ca mine.Pânã atunci însã îmbrãþiºeazã comunitatea kudika.

http://www.gdargaud.net/Humor/Pics/FatFaeries.jpg
MISOG1N
Postat pe 15 Octombrie 2009 21:40
De la: kudika047906, la data 2009-09-23 11:52:34Am o prietena ffff buna care are un fibrom uterin. Ea ar vrea sa ramana insarcinata dar medicii pe care i-au consultat au pareri contradictorii. Unii zic ca nu e nici o problema, adica fibromul nu i-ar afecta sarcina iar altii zic ca trebuie sa se opereze, lucru care cu siguranta nu si-l doreste.
A avut cineva experienta unei sarcini in conditiile in care exista si un fibrom uterin? Pot fi afectati copilul sau mama?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
oana7903
Postat pe 31 Octombrie 2009 19:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am o prebloma cu picioarele ! 2 De la: roz5blue6lila7 6 Iulie 2010 08:52
Cancer cu metastaze 17 De la: laurathegirl 27 Februarie 2009 12:32
lipsa menstruatie? 11 De la: plush 25 Iulie 2010 22:15
Donarea de sange 5 De la: mikydutza0202 2 Septembrie 2009 11:54
coafor virtual 4 De la: steffy91 11 August 2011 01:19