Setari Cookie-uri

ce laptop sa imi cumpar?

buna.. as dori sa imi cumpar un laptop bun si nu sunt chiar experta sa imi aleg unul.. am auzit ca cele de la dell sunt bune.. as avea nevoie de laptop pentru filme,poze,messenger,programe.. limitele de pret sa fie undeva intre 1500-2000 ron. ceva sugestii?
blue_baby
Postat pe 27 Septembrie 2009 14:33
sa-ti iei totusi, unu' cu tastatura.
sunt mai scumpe, da' face pretu'!
geo_x
Postat pe 27 Septembrie 2009 14:43
De la: geo_x, la data 2009-09-27 14:43:48sa-ti iei totusi, unu' cu tastatura.
sunt mai scumpe, da' face pretu'!

mai ieftine sunt alea caps look cu jumate de tastatura si fara vocale pentru messager
Full_Metal_Jacket
Postat pe 28 Septembrie 2009 16:03

sa stii, ca la caps lockuri nu ma gandisem! sunt esentiale. se gasesc si separat!
geo_x
Postat pe 28 Septembrie 2009 16:07
Orice in afara de Fujitsu Siemens si Sony cu windows Vista preinstalat
asta pt ca Vista e de toata jena.....
De ce?......pt ca nu ii le poti schimba sistemul de operare cu un xp de exemplu....
andreea1976
Postat pe 28 Septembrie 2009 16:13
da is foarte bune dell eu am unu dar vreau sa imi iau si un sony vaio.
iulia069834
Postat pe 30 Septembrie 2009 19:24
De la: blue_baby, la data 2009-09-27 14:33:04buna.. as dori sa imi cumpar un laptop bun si nu sunt chiar experta sa imi aleg unul.. am auzit ca cele de la dell sunt bune.. as avea nevoie de laptop pentru filme,poze,messenger,programe.. limitele de pret sa fie undeva intre 1500-2000 ron. ceva sugestii?


in caz ca nu ti-ai luat ceva deja:

indiferent ce marca ai alege, ar trebui sa ai garantie minim doi ani.
eu m-as orienta spre ceva cu un procesor intel dual core peste 2GHz (nu din snobism, ci pt ca se vede diferenta calitativa), minim 1GB ram (daca pretul iti permite un 2GB deja il faci avion), placa video dedicata (cu cele integrate mai apar probleme), wifi si bluetooth, eventual si un webcam integrat pt comunicarea online.
preferabil, ia ceva fara sistem de operare preinstalat (SO de multe ori mai creste un pic pretul), nu e chiar atat de greu sa pui singura un windows ;)
iti sugerez sa cauti pe magazinele de profil online, au optiuni de search, bifezi exact ce vrei si iti listeaza rezultatele care se incadreaza pe optiunile tale.

in caz ca deja ti-ai achizitionat jucaria, s-o stapanesti sanatoasa si sa te bucuri de ea!
rainynight
Postat pe 6 Octombrie 2009 20:13
De la: blue_baby, la data 2009-09-27 14:33:04buna.. as dori sa imi cumpar un laptop bun si nu sunt chiar experta sa imi aleg unul.. am auzit ca cele de la dell sunt bune.. as avea nevoie de laptop pentru filme,poze,messenger,programe.. limitele de pret sa fie undeva intre 1500-2000 ron. ceva sugestii?

dell sunt bune..dar nu vei gasii asa ceva la pretul mentionat de tine
eu am un HP si sunt foarte multumita de el...dar nu ti-l recomand daca vrei sa te incadrezi in pretul respectiv....incearca si tu un ACER...toata lumea "fuge" de ele dar sa stii ca nu sunt de aruncat.
cantafabule
Postat pe 6 Octombrie 2009 20:38
De la: cantafabule, la data 2009-10-06 20:38:20
De la: blue_baby, la data 2009-09-27 14:33:04buna.. as dori sa imi cumpar un laptop bun si nu sunt chiar experta sa imi aleg unul.. am auzit ca cele de la dell sunt bune.. as avea nevoie de laptop pentru filme,poze,messenger,programe.. limitele de pret sa fie undeva intre 1500-2000 ron. ceva sugestii?

dell sunt bune..dar nu vei gasii asa ceva la pretul mentionat de tine
eu am un HP si sunt foarte multumita de el...dar nu ti-l recomand daca vrei sa te incadrezi in pretul respectiv....incearca si tu un ACER...toata lumea "fuge" de ele dar sa stii ca nu sunt de aruncat.


am un acer aspire one...
sunt mandra de el ca o pitzipoanca de posheutza ei
are numai 600 de grame greutate, 1 Gb de memorie Ram, procesor intel atom de 2,4 Gb .
sistem de operare...LINUX...evident.
m-am saturat pana peste cap de produsele microsoft de virushi si antivirushi de explorer 7,8,cinspe....etc
interfata intre SO si restul e simpla si nu difera foarte tare de produsele microsoft,ca browswer am mozilla firefox si ca mess e o interfata care ti permite sa adaugi si 3 adrese de programe de mess deodata(daca nu chiar si mai multe) ceva gen meebo ,dar integrat.

parerea mea sincera e ca un lapotop trebuie ales pt uzualitatea lui nu neaparat pt performante.
eu una am si desktop un dell cu toate "tunarile" posibile si imposibile si in 2 ani m-am saturat de el ca de mere padurete...
acum imi car laptopul dupa mine ca pe agenda unde mai pui cam am modem mobil si pot sa stau pe net si pe luna daca am semnal....si totul la numai 1300 de ron laptopul si 75 de ron / luna abonament tel plus internet.
dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Octombrie 2009 21:57
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-10-06 21:57:32
De la: cantafabule, la data 2009-10-06 20:38:20
De la: blue_baby, la data 2009-09-27 14:33:04buna.. as dori sa imi cumpar un laptop bun si nu sunt chiar experta sa imi aleg unul.. am auzit ca cele de la dell sunt bune.. as avea nevoie de laptop pentru filme,poze,messenger,programe.. limitele de pret sa fie undeva intre 1500-2000 ron. ceva sugestii?

dell sunt bune..dar nu vei gasii asa ceva la pretul mentionat de tine
eu am un HP si sunt foarte multumita de el...dar nu ti-l recomand daca vrei sa te incadrezi in pretul respectiv....incearca si tu un ACER...toata lumea "fuge" de ele dar sa stii ca nu sunt de aruncat.


am un acer aspire one...
sunt mandra de el ca o pitzipoanca de posheutza ei
are numai 600 de grame greutate, 1 Gb de memorie Ram, procesor intel atom de 2,4 Gb .
sistem de operare...LINUX...evident.
m-am saturat pana peste cap de produsele microsoft de virushi si antivirushi de explorer 7,8,cinspe....etc
interfata intre SO si restul e simpla si nu difera foarte tare de produsele microsoft,ca browswer am mozilla firefox si ca mess e o interfata care ti permite sa adaugi si 3 adrese de programe de mess deodata(daca nu chiar si mai multe) ceva gen meebo ,dar integrat.

parerea mea sincera e ca un lapotop trebuie ales pt uzualitatea lui nu neaparat pt performante.
eu una am si desktop un dell cu toate "tunarile" posibile si imposibile si in 2 ani m-am saturat de el ca de mere padurete...
acum imi car laptopul dupa mine ca pe agenda unde mai pui cam am modem mobil si pot sa stau pe net si pe luna daca am semnal....si totul la numai 1300 de ron laptopul si 75 de ron / luna abonament tel plus internet.


600 de grame? e mini..si mie imi plac mult alea..
ca si calitate am vazut ca sunt beton
ma gandeam si eu sa-mi iau unu, doar ca monitorul ma deranjeaza ca e micutz...si eu nu vad prea bine..
oricum, merita
cantafabule
Postat pe 6 Octombrie 2009 22:08
Cred ca te vor indruma in alegere cei de la magazin.Noi putem sa-ti spunem unul care nu exista de exemplu pe al ce maagzine mergi tu, sau s-ar putea ca acela care ti-l recomandam sa nu-ti placa si etc. Asa ca mai bine da fuguta la un maagzin si intreab-i pe cei de acolo.
Eu ti-as recomanda un HP dar sunt sigura ca vor fi alii impotriva.Sau un Toshiba ar fi bun...blablabla
Raluca_SA
Postat pe 9 Octombrie 2009 00:02
Am eu un laptop de vanzare daca esti interesata.Nu este HP este Asus insa eu personal am fost si sunt foarte multumita de el.Intr-un an si jumatate nu mi-a facut nicio problema.Inca mai are garantie(pana in martie, anul viitor) .Daca esti interesata si vrei sa sti mai multe detalii despre el imi poti raspunde tot pe site.Am dat pe el 25 milioane, insa acum vreau sa il dau undeva la 1500 ptr ca am nevoie de ceva bani...daca nu, nu mi-as fi dat frumusetea pe 1500

Cateva detalii...are web incorporat, care se misca in orice pozitie, 3 mpixeli, procesor dual core, frecventa 1,8, memorie 1024, dvd-writer....Daca esti interesata...sti unde ma gasesti
r_amo88
Postat pe 14 Octombrie 2009 09:02
De la: Raluca_SA, la data 2009-10-09 00:02:27Cred ca te vor indruma in alegere cei de la magazin.Noi putem sa-ti spunem unul care nu exista de exemplu pe al ce maagzine mergi tu, sau s-ar putea ca acela care ti-l recomandam sa nu-ti placa si etc. Asa ca mai bine da fuguta la un maagzin si intreab-i pe cei de acolo.
Eu ti-as recomanda un HP dar sunt sigura ca vor fi alii impotriva.Sau un Toshiba ar fi bun...blablabla

HP
cantafabule
Postat pe 14 Octombrie 2009 09:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AJUTOR! varice 69 De la: ayurita 21 Noiembrie 2016 18:47
M-AM INDRAGOSTIT 23 De la: laramira 18 Ianuarie 2010 08:47
Buna 7 De la: greierash_is_back 3 Noiembrie 2009 11:49
ajutor>>>>>>>>>.... 4 De la: kudika034757 31 Iulie 2009 21:13
compatibilitate 2 De la: greierash_is_back 1 Noiembrie 2009 09:55