Setari Cookie-uri

chisturi la san

Buna ziua ! sunt Irina, si va scriu pentru mama mea care are 55 de ani. Am fost acum cateva zile cu ea sa-si faca o ecografie la sani si in urma acesteia, au rezultat urmatoarele:
San drept: - tegument de aspect normal ecografic
- tesut celular sub-cutan hipoecogen, bine reprezentat.
- tesut fbro-glandular cu ecogenitate usor crescuta
- la nivelul cadranului supero-extern se proiecteaza o imagine transonica bine delimitata, cu diametrul = 10mm /11mm (aspect ecografic de formatiune chistica)
- posterior de aceasta imagine transonica se proiecteaza o imagine hipoecogena bine delimitata cu diametrul = 9mm/12mm, avand axul longitudinal paralel cu tegumentul (posibil fibro-adenom mamar)
- in cadranul supero-intern se proiecteaza doua imagini transonice cu diametrul de 5 mm si respectiv 6 mm (aspect ecografic de formatiuni chistice)
- in ambele cadrane superioare se priecteaza imagini transonice cu diametrul sub 5 mm
- glanda mamara de aspect fibro-micro chistic cu posibil fibro-adenom mamar
- nu prezinta adenopatie axilara dreapta
San stang: - tegument de aspect normal ecografic
- tesut celular sub-cutan hipoecogen, bine reprezentat
- tesut fibro-glandular cu ecogenitate crescuta
- retromamelonar nu se proiecteaza imagini patologice
- la nivelul cadranului supero-extern se vizualizeaza o imagine transonica bine delimitata, ce descrie posterior fenomen de amplificare, iar in interior se proiecteaza imagini hipoecogene punctiforme ce plutesc, semnal doppler absent, cu dimensiuni 36mm/38mm, usor depresibila sub presiunea transductorului, iar la periferie prezinta un inel cu ecogenitate usor crescuta avand diametrul =2,5mm (aspect ecografic de formatiune chistica)
- nu prezinta adenopatie axilara stanga
Se recomanda examen mamografic.
Va rog din suflet sa ma lamuriti cam ce e de facut si cat e de grav. Medicul de la ecografie i-a recomandat sa mearga la Bucuresti sa ii faca punctie la sanul stang. Mama e destul de speriata....
Multumesc !
yrenne25
Postat pe 1 Octombrie 2009 10:33
Da, trebuie sa mergeti la un medic de specialitate. Acuma, depinde de unde sunteti. Ca daca esti din Ardeal, iti recomand Clujul...
Lucia38
Postat pe 1 Octombrie 2009 10:41
De la: Lucia38, la data 2009-10-01 10:41:28Da, trebuie sa mergeti la un medic de specialitate. Acuma, depinde de unde sunteti. Ca daca esti din Ardeal, iti recomand Clujul...

Multumesc pentru raspuns, insa sunt din Vrancea...Moldova. Cu siguranta o sa mergem la un medic de specialitate, insa mai intai la medicul de familie trebuie...cica.
PUP ! si merci inca odata!
yrenne25
Postat pe 2 Octombrie 2009 13:08
sa nu amanati prea mult.
Lucia38
Postat pe 2 Octombrie 2009 13:09
De la: yrenne25, la data 2009-10-02 13:08:15
De la: Lucia38, la data 2009-10-01 10:41:28Da, trebuie sa mergeti la un medic de specialitate. Acuma, depinde de unde sunteti. Ca daca esti din Ardeal, iti recomand Clujul...

Multumesc pentru raspuns, insa sunt din Vrancea...Moldova. Cu siguranta o sa mergem la un medic de specialitate, insa mai intai la medicul de familie trebuie...cica.
PUP ! si merci inca odata!


multa sanatate mamei tale!
franziska_eu
Postat pe 2 Octombrie 2009 14:25
De la: Franzi, la data 2009-10-02 14:25:28
De la: yrenne25, la data 2009-10-02 13:08:15
De la: Lucia38, la data 2009-10-01 10:41:28Da, trebuie sa mergeti la un medic de specialitate. Acuma, depinde de unde sunteti. Ca daca esti din Ardeal, iti recomand Clujul...

Multumesc pentru raspuns, insa sunt din Vrancea...Moldova. Cu siguranta o sa mergem la un medic de specialitate, insa mai intai la medicul de familie trebuie...cica.
PUP ! si merci inca odata!


multa sanatate mamei tale!

da, trebuie mers neaparat!!! Sa nu amani pt.ca sunt niste chestii care se intampla foarte des in ziua de azi..... dar dureri are???
daca are si fibroadenom, e putin naspa..... eu sunt operata de asa ceva... acum insa mi-a reaparuti de data asta, am la ambii sani( inainte am avut la unul singur)... La cati medici am fost, atatea pareri am primit... ca doar asa este la noi, In Romania..... Acum fac un tratament si sper sa dea roade.... Oricum, astia nu sunt cancerigeni.....Dar pot sa devina in timp, din cate am inteles....
Eu sper sa nu aiba mama ta nimic grav, si daca este sa fie(Doamne Fereste!), bucurati-va ca ati descoperit la timp.... conteaza foarte mult! Capul sus... astea sunt chestiile vietii si tre' sa te lupti impotriva lor! Bafta si multa sanatate ii doresc mamei tale!! Mai scrie-ne ,sa stim si noi ce are pana la urma.... poop
Lacra___
Postat pe 3 Octombrie 2009 18:35
Multumesc Lacra ! azi a fost sora mea cu mama la control din nou. Sper sa fie ok. Abia astept sa ajung acasa sa aflu ce s-a intamplat...si ce recomandari a primit. Va spun maine si voua. Va pup !!!
yrenne25
Postat pe 5 Octombrie 2009 14:56
multa sanatate si mult optimism.chiar daca o sa razi de ce voi spune sa stii ca al nostru creier are puteri nebanuite in a ameliora sau nu sanatatea fizica.
toate cele bune
mistique
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:39
De la: yrenne25, la data 2009-10-01 10:33:05Buna ziua ! sunt Irina, si va scriu pentru mama mea care are 55 de ani. Am fost acum cateva zile cu ea sa-si faca o ecografie la sani si in urma acesteia, au rezultat urmatoarele:
San drept: - tegument de aspect normal ecografic
- tesut celular sub-cutan hipoecogen, bine reprezentat.
- tesut fbro-glandular cu ecogenitate usor crescuta
- la nivelul cadranului supero-extern se proiecteaza o imagine transonica bine delimitata, cu diametrul = 10mm /11mm (aspect ecografic de formatiune chistica)
- posterior de aceasta imagine transonica se proiecteaza o imagine hipoecogena bine delimitata cu diametrul = 9mm/12mm, avand axul longitudinal paralel cu tegumentul (posibil fibro-adenom mamar)
- in cadranul supero-intern se proiecteaza doua imagini transonice cu diametrul de 5 mm si respectiv 6 mm (aspect ecografic de formatiuni chistice)
- in ambele cadrane superioare se priecteaza imagini transonice cu diametrul sub 5 mm
- glanda mamara de aspect fibro-micro chistic cu posibil fibro-adenom mamar
- nu prezinta adenopatie axilara dreapta
San stang: - tegument de aspect normal ecografic
- tesut celular sub-cutan hipoecogen, bine reprezentat
- tesut fibro-glandular cu ecogenitate crescuta
- retromamelonar nu se proiecteaza imagini patologice
- la nivelul cadranului supero-extern se vizualizeaza o imagine transonica bine delimitata, ce descrie posterior fenomen de amplificare, iar in interior se proiecteaza imagini hipoecogene punctiforme ce plutesc, semnal doppler absent, cu dimensiuni 36mm/38mm, usor depresibila sub presiunea transductorului, iar la periferie prezinta un inel cu ecogenitate usor crescuta avand diametrul =2,5mm (aspect ecografic de formatiune chistica)
- nu prezinta adenopatie axilara stanga
Se recomanda examen mamografic.
Va rog din suflet sa ma lamuriti cam ce e de facut si cat e de grav. Medicul de la ecografie i-a recomandat sa mearga la Bucuresti sa ii faca punctie la sanul stang. Mama e destul de speriata....
Multumesc !


Buna Irina,

In cazul in care nu s-a rezolvat problema mamei tale, iti recomand calduros dr blidaru de la spit. Fundeni Bucuresti. mama mea a avut aceeasi problema ca si mama ta sunt chestii frecvente in premenopauza, sau din cauza abuzului de vitamina E.
Acolo va face o punctie, care este o interventie foarte dureroasa deci trebuie sa stie la ce sa se astepte. Punctia presupune exact extragerea chisturilor a caror consistenta este trimisa la biopsie pentru a se vedea daca prezinta celule canceroase sau nu. In general daca ceea ce se extrage de acolo este fluid, este ok; solid, sunt posibile probleme dar numai mamografia si biopsia chistului extras sunt relevante in acest sens. rezultatele vin cam in doua saptamani. La mama a fost ok si nu i-a recidivat dar face anual control si la 2 ani mamografii, si sper sa fie la fel de bine si mama ta. Nu trebuie sa se sperie. In faza de chist, daca axilele nu sunt prinse, orice ar fi este remediabil printr-o actiune energica:) Important este sa nu se amane actiunea. Multa sanatate si astept vesti! Si stai linistita, va fi bine:)
Monica
monica_savu
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:19
mergeti fetelor de cate ori aveti o nelamurire-nu asteptati ,ca dintr-un mic punctulet se poate face ceva mare si grav-retineti ca ,cancerul nu doare ...eu am trecut prin asa ceva si va spun sincer ca mi-a fost foatre greu sa accept....acum sunt bine ,multumesc lui dumnezeu -aveti grija de voi
carmita1
Postat pe 30 Octombrie 2009 14:30
aloooo.... stie cineva ce s-a mai intamplat pe aici??? Yrenne25, nu ai mai dat nici un semn si ma sperii..... sper ca nu este ceva grav cu mama ta..... sanatate multa va doresc, dati un semn...
Lacra___
Postat pe 20 Noiembrie 2009 17:36
Centrul Medical ROT-Diagnostic & Tratament S.R.L. oferã pânã la sfârșitul anului, 25% discount, pentru ecografia mamarã bilateralã, cu elastografie. Deținem aparaturã ultrasonograficã de ultimã generație pe plan internațional și unii dintre cei mai buni specialiști în imagisticã de sân. Prin discountul menționat, centrul nostru medical are cea mai ieftinã ofertã pentru acest tip de investigație!
Indiferent de vârstã, ecografia mamarã, însoțitã sau nu de elastografie, reprezintã una dintre metodele de bazã pentru depistarea precoce a leziunilor mamare, dar și pentru monitorizarea evoluției acestora.
Relații și programãri, la telefon 021.221 69 87.
dr_tudose
Postat pe 19 Octombrie 2010 19:47
ma numesc Georgiana si am 44 ani. Am facut o ecografie mamara si rezultatul a fost urmatorul: Tegument de aspect ecografic normal.Tesut adipos normal reprezentat de aspect ecografic normal. Tesut glandiuar normal reprezentat de aspect usor mai neomogen. La nivel cadran superoextern fpormatiune transonica bine delimitate fara semnal Doppler cu dimensiun 4.36 mm . Ectazii ductale in cadranele externe ce converg periareolar fara semnal Doppler. Regiunea retromamelonara de aspect ecografic normal . Vascularizare normala .Fara adenopatie axilara .
Poate sa imi spuna cineva daca e ceva grav?Va multumesc!
kudika182947
Postat pe 8 Februarie 2012 16:35
buna ziua,
ma numesc Cristina sunt din Rm-Valcea, si eu am trecut prin aceeasi situatie si am mers la Cluj la dl doctor Nistor. In urma consultatiei mi-a recomandat operatia, m-am operat in aceeasi zi si a doua zi am venit acasa. Pe 25 februarie fac o luna de la operatie, ma simt bine si ma pregatesc sa merg la control.
Daca doriti mergeti cu incredere la dl doctor Nistor Codrut este un medic excelent. Il puteti contacta la nr de tel
0723 139875, pt o programare.
Multa sanatate.
impact_inf
Postat pe 21 Februarie 2012 10:21
Buna fetelor. Cum va simtiti? Nu a mai fost activitate aici si nu mai stiu starea fiecareia.
kudika_18448
Postat pe 5 Februarie 2013 16:47
Buna,

Anul trecut am fost diagonosticata cu fibroadenom mamar. Am fost la diversi medici mai cunoscuti sau mai putin cunoscuti care mi-au zis sa revin peste 6 luni, pentru a vedea cum evolueaza. Sincer, nu pot sa stau asa sa vad ce se intampla...Stiu ca trecerea spre cancer se poate face destul de repede. Cautand pe net solutii, tratamente, am gasit un articol foarte interesant care mi-a dat oarecum o speranta. Fibroadenomul mamar se pare ca se poate trata daca este descoperit din timp:). Aici gasesti link-ul.http://www.info-sanatate.ro/index.php?l=ro&mode=articol&t=135&i=3360. Sunt decisa sa ma programez la o consultatie medicala. Va tin la curent! Sanatate!
kudika_30970
Postat pe 13 Martie 2013 13:05
Dragele mele, cred ca acest diagnostic este cel mai infiorator lucru pe care-l poate auzi o femeie. Am trecut prin asta cand prietena mea a fost in aceeasi situatie si nu pot spune cata durere a fost acolo. Vestea buna e ca acum se trateaza si lucrurile merg spre bine. Are noroc de un medic incredibil de la Donna Medical Center si pot sa va spun ca a devenit si medicul meu pentru investigatiile anuale dupa ce am cunoscut-o. Avem tendinta sa neglijam sanatatea, asta pentru ca nici nu dam peste calitate in sistemul medical dar mi-am promis ca nu mai fac asta si ca o sa-i recomand tuturor femeilor pentru ca salveaza vieti. Au chiar si un grup de suport pentru femeile care sufera de cancer la san si ajuta mult. Va dschimbarea in prietena mea si va doresc tuturor sa va vindecati atat la trup cat si la suflet.
kudika_928611
Postat pe 23 Iulie 2013 15:28
Imi pare rau sa aud din ce in ce mai des in jurul meu despre4 personae apropiate si dragi mie care au problem oncologice.
Asa cum problemele au existat de cand lumea si pamantul, tot de atunci au existat si solutii naturiste.
Stiu ca multe personae refuza si gandul la aceste solutii insa exista si multe personae care au beneficiat de solutiile de tratament naturist astfel ca in present au si uitat de problemele oncologice.
Incercati sa treceti peste prejudecatile induse prin mass-media si incercati. Interventia chirurgicala este irevertsibila si uneori apar recidive dupa ceva vreme
Verificati http://www.neoplazii-titan.ro si veti vedea ca viata nu e chiar atat de grea. Nu sunteti nici primii nici ultimii care puteti beneficia. Nu e necesar sa va mai operati, nu mai treceti prin suferinta provocata de chimio sau radioterapie.
Stiu ca multi vor stramba din nas sau vor fi carcotasi dar daca macar o persoana se vindeca in urma acestui mesaj se poate spune ca "nu mi-am batut gura de pomana"

Ganditi si alegeti.

Multa sanatate tuturor!
kudika_1009478
Postat pe 17 Mai 2016 11:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
durerile de sani,motiv de ingrijorare? 24 De la: mystery83 14 Mai 2016 19:29
durere de san 7 De la: gya29 30 Octombrie 2010 00:37
metode de autoexaminare a sanului 4 De la: maria_popescu2011 25 Ianuarie 2012 17:24
buna 5 De la: nicossia 10 Februarie 2011 08:57
Sutienele - pro si contra 28 De la: dr_tudose 19 Octombrie 2010 19:42